Ухвала суду № 61250947, 08.09.2016, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.09.2016
Номер справи
686/4717/15-а
Номер документу
61250947
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 686/4717/15-а

Головуючий у 1-й інстанції: Логінова С.М.

Суддя-доповідач: Полотнянко Ю.П.

08 вересня 2016 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Полотнянка Ю.П.

суддів: Драчук Т. О. Загороднюка А.Г.

за участю:

секретаря судового засідання: Томашук А.В.,

Представника позивача: Кутакова П.В.

Представника відповідача: Жданкіної Л.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Одер" на ухвалу Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 09 червня 2016 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Одер" до Розсошанської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області, виконавчого комітету Розсошанської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на стороні відповідача - товариства з обмеженою відповідальністю «ТСЦ Поділля», приватного підприємства «Русь-Інвест», приватного підприємства «Сардонікс-2», приватного підприємства «Бартер-сервіс 2», товариства з обмеженою відповідальністю «Коммандос», товариства з обмеженою відповідальністю «Світ Хмельниччини», товариства з обмеженою відповідальністю «Р-квадрат Україна Менеджмент Консалтинг» ОСОБА_4 про визнання незаконними та скасування рішень, про визнання недійсними та скасування свідоцтв про право власності на будівлі, магазини, кіоски, про скасування державної реєстрації права власності,

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду з позовом до Розсошанської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області, виконавчого комітету Розсошанської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на стороні відповідача - товариства з обмеженою відповідальністю «ТСЦ Поділля», приватного підприємства «Русь-Інвест», приватного підприємства «Сардонікс-2», приватного підприємства «Бартер-сервіс 2», товариства з обмеженою відповідальністю «Коммандос», товариства з обмеженою відповідальністю «Світ Хмельниччини», товариства з обмеженою відповідальністю «Р-квадрат Україна Менеджмент Консалтинг» ОСОБА_4 про визнання незаконними та скасування рішень, про визнання недійсними та скасування свідоцтв про право власності на будівлі, магазини, кіоски, про скасування державної реєстрації права власності.

Ухвалою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 09 червня 2016 року закрито провадження по справі, так як справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Не погоджуючись з ухвалою суду першої інстанції, позивач в апеляційній скарзі зазначає про порушення норм процесуального права, у зв'язку з чим ставить питання про скасування ухвали суду першої інстанції з направленням справи до суду першої інстанції для продовження розгляду.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, вивчивши доводи апеляційної скарги та матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість ухвали суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів дійшла таких висновків.

Закриваючи провадження у справі суд першої інстанції виходив з того, що вирішення позовних вимог, поставлених позивачем, не підпадає під юрисдикцію адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ, передбачених ст. 17 КАС України, а тому справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Колегія суддів з зазначеним висновком суду першої інстанції не погоджується, враховуючи таке.

На підставі ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

В силу ч. 1 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. За приписами ч. 4 ст. 6 КАС України ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в адміністративному суді, до підсудності якого вона віднесена цим Кодексом.

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 18 КАС України місцевим судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією із сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.

Відповідачем по цій справі є орган місцевого самоврядування, який здійснює владні управлінські функції, а предметом спору являється рішення органу місцевого самоврядування, а тому розгляд цієї справи саме в порядку адміністративного судочинства повністю узгоджується з вимогами ст. ст. 2, 3 КАС України, якими визначено ознаки справ адміністративної юрисдикції.

Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року, місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

За змістом положень частини 1 статті 5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року, система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; старосту; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.

За частиною 1 статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року, сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи (частина 1 статті 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року).

Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся з позовом до відповідачів - виконавчого комітету Розсошанської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області тобто, до органу місцевого самоврядування. Предметом адміністративного позову є визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії.

Таким чином, у справі виник спір щодо оскарження рішення та бездіяльності органу місцевого самоврядування що є одною з управлінських функцій.

Відтак, даний адміністративний позов необхідно розглядати в порядку адміністративного судочинства місцевим загальним судом як адміністративним судом. Тобто, позивач вірно звернувся з позовом до місцевого загального суду як адміністративного.

На підставі зазначеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції не надав належну оцінки зазначеним обставинам та дійшов помилкового висновку про не підсудність даної справи адміністративному суду.

Суд першої інстанції при вирішенні спірного питання порушив норми процесуального права, які призвели до неправильного вирішення питання, у зв'язку з чим, відповідно до статті 204 Кодексу адміністративного судочинства України, ухвала суду першої інстанції підлягає скасуванню з направленням справи до суду першої інстанції для продовження розгляду.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 199, 204, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд

У Х В А Л И В :

апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Одер" задовольнити.

Ухвалу Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 09 червня 2016 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Одер" до Розсошанської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області, виконавчого комітету Розсошанської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на стороні відповідача - товариства з обмеженою відповідальністю «ТСЦ Поділля», приватного підприємства «Русь-Інвест», приватного підприємства «Сардонікс-2», приватного підприємства «Бартер-сервіс 2», товариства з обмеженою відповідальністю «Коммандос», товариства з обмеженою відповідальністю «Світ Хмельниччини», товариства з обмеженою відповідальністю «Р-квадрат Україна Менеджмент Консалтинг» ОСОБА_4 про визнання незаконними та скасування рішень, про визнання недійсними та скасування свідоцтв про право власності на будівлі, магазини, кіоски, про скасування державної реєстрації права власності скасувати.

Справу направити до Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області для продовження розгляду.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту постановлення та оскарженню не підлягає.

Ухвала суду складена в повному обсязі протягом п'яти днів.

Головуючий Полотнянко Ю.П. Судді Драчук Т. О. Загороднюк А.Г.