Справа № 638/11424/16-а
Провадження № 2-а/638/386/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 серпня 2016 року м. Харків
Суддя Дзержинського районного суду м .Харкова Задорожний М.І. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_2 звернулася до суду із позовом до Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова в якому просить визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова щодо відмови у виплаті пенсії за вислугою років ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 01 березня 2016 року. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова здійснити нарахування та виплачувати пенсію за вислугою років ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 01 березня 2016 року.
Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що вона, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 з 04.02.2016 року відповідно до довідки № НОМЕР_1 взята на облік як внутрішньо переміщена особа в УПСЗН Шевченківського району ХМР.
Позивач є пенсіонеркою за вислугою років відповідно до пенсійного посвідчення № НОМЕР_2.
У зв'язку з проведенням антитерористичної операції на Сході України ОСОБА_2 була вимушена переїхати з с. Сміле Слов'яносербського району Луганської області до м. Лисичанська Луганської області, де була зареєстрована як внутрішньо переміщена особа, а у лютому 2016 року вона переїхала до м. Харкова.
З березня 2016 року позивачу була припинена виплата пенсії, що підтверджується довідкою від 02 червня 2016 р. № 4058-01/26 з УПФУ Дзержинського району м. Харкова.
З цих підстав позивач звернулась з заявою на адресу відповідача з проханням поновити зупинені пенсійні виплати.
Листом вих. № 2116/К-11 від 24.05.2016 р. УПФУ повідомило позивача про наступне: «...при постановці на облік у нашому управлінні було виявлено, що надана Вами копія довідки № НОМЕР_1 від 04.02.2016 р. не містить відмітки територіального підрозділу Державної міграційної служби про реєстрацію проживання особи, зазначеної у довідці, у зв'язку з чим вказана довідка є недійсною. За нормами Постанови КМУ від 05.11.2014 р. № 637 подовження виплати пенсій внутрішньо переміщеним особам здійснюється за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Згідно зі змінами до Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких Законів України щодо посилення гарантій дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 24.12.2015 р. № 921-VIII, видача довідок внутрішньо перемішеної особи та облік таких осіб здійснюється у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України. Відповідно до п. 7.1 Постанови КМУ від 01.10.2014 р. № 509 (зі змінами) «Про облік внутрішньо переміщених осіб» під час видачі довідки посадова особа уповноваженого органу інформує внутрішньо переміщену особу про обов'язок повідомити протягом 10 днів відповідному територіальному підрозділу ДМС про фактичне місце проживання, а також про зміну фактичного місця проживання. Територіальний підрозділ ДМС у триденний строк після повідомлення внутрішньо переміщеною особою про фактичне місце проживання проводить перевірку наведених у довідці відомостей, проставляє у разі підтвердження таких відомостей на зворотньому боці відмітку про реєстрацію проживання осіб, зазначених у довідці. Довідка є недійсною без проставлення на її зворотньому боці зазначеної відмітки. Підсумовуючи викладене, на підставі вищевказаних норм законодавства з урахуванням того, що надана Вами довідка є недійсною, виплата пенсії з 01.03.2016 р. не проводиться. Питання поновлення виплати пенсії буде вирішено у випадку надання Вами до управління належним чином оформленої довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи...»
Позивач, вважає зазначені дії відповідача щодо відмови у виплаті пенсії незаконними, необґрунтованими та такими, що суттєво порушують її конституційні права.
Від Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова надійшли до суду письмові заперечення в яких, позовні вимоги не визнав та просив відмовити ОСОБА_2 в задоволенні позовних вимог в повному обсязі посилаючись на те, що на час звернення позивача до УПФУ в Дзержинському районі м. Харкова, а саме станом на 23.03.2016 року, зміни до Постанови № 509 щодо проставляння відмітки про реєстрацію місця проживання у довідці про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи територіальним підрозділом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції внесені не були. Тому виплата пенсії позивачу була зупинена з березня 2016 року до надання належним чином оформленої довідки з відміткою про реєстрацію місця проживання. Враховуючи вищевикладене позов позивача є безпідставним необґрунтованим, та таким, що суперечить вимогам чинного законодавства. Управління ПФУ в Дзержинському районі м. Харкова не порушило прав позивача, діяло в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
У відповідності до п.2 ч.1 ст.183-2 КАС України справу вирішено судом на підставі наявних у справі матеріалів і доказів, в порядку скороченого провадження, передбаченого п.2 ч.1 ст.183-2 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1, 2 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. У випадках, установлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб.
Згідно ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставах яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Частинами 1, 2 ст. 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно матеріалів справи та наявних в ній доказів, судом встановлено, що позивач - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 з 04.02.2016 року відповідно до довідки № НОМЕР_1 взята на облік як внутрішньо переміщена особа в УПСЗН Шевченківського району ХМР.
Позивач є пенсіонеркою за вислугою років, що підтверджується пенсійним посвідченням № НОМЕР_2, копія якого міститься в матеріалах справи.
ОСОБА_2, в позові зазначає, що у зв'язку з проведенням антитерористичної операції на Сході України вона була вимушена переїхати з с. Сміле Слов'яносербського району Луганської області до м. Лисичанська Луганської області, де була зареєстрована як внутрішньо переміщена особа, а у лютому 2016 року переїхала до м. Харкова.
Відповідно до довідки від 02 червня 2016 р. № 4058-01/26 наданої УПФУ Дзержинського району м. Харкова позивачу з березня 2016 року припинена виплата пенсії. Копія зазначеної довідки міститься в матеріалах справи.
З цих підстав позивач 10.05.2016 року звернулась з заявою на адресу відповідача з проханням поновити належні їй за законом пенсійні виплати.
Листом наданого Управлінням пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова за вих. № 2116/К-11 від 24.05.2016 року позивачу повідомлено наступне: «...при постановці на облік у нашому управлінні було виявлено, що надана Вами копія довідки № НОМЕР_1 від 04.02.2016 р. не містить відмітки територіального підрозділу Державної міграційної служби про реєстрацію проживання особи, зазначеної у довідці, у зв'язку з чим вказана довідка є недійсною. За нормами Постанови КМУ від 05.11.2014 р. № 637 подовження виплати пенсій внутрішньо переміщеним особам здійснюється за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Згідно зі змінами до Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких Законів України щодо посилення гарантій дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 24.12.2015 р. № 921-VIII, видача довідок внутрішньо перемішеної особи та облік таких осіб здійснюється у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України. Відповідно до п. 7.1 Постанови КМУ від 01.10.2014 р. № 509 (зі змінами) «Про облік внутрішньо переміщених осіб» під час видачі довідки посадова особа уповноваженого органу інформує внутрішньо переміщену особу про обов'язок повідомити протягом 10 днів відповідному територіальному підрозділу ДМС про фактичне місце проживання, а також про зміну фактичного місця проживання. Територіальний підрозділ ДМС у триденний строк після повідомлення внутрішньо переміщеною особою про фактичне місце проживання проводить перевірку наведених у довідці відомостей, проставляє у разі підтвердження таких відомостей на зворотньому боці відмітку про реєстрацію проживання осіб, зазначених у довідці. Довідка є недійсною без проставлення на її зворотньому боці зазначеної відмітки. Підсумовуючи викладене, на підставі вищевказаних норм законодавства з урахуванням того, що надана Вами довідка є недійсною, виплата пенсії з 01.03.2016 р. не проводиться. Питання поновлення виплати пенсії буде вирішено у випадку надання Вами до управління належним чином оформленої довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи...»
Не погодившись із вказаною відмовою, позивач звернулася з даним позовом до суду.
Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Згідно ч. 1 ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.
Згідно з ч. 3 ст. 4 вищевказаного Закону для отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи така особа звертається із заявою до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Форма заяви затверджується центральним органом виконавчої влади з формуванням та забезпечення реалізації державної політики у сферах зайнятості та трудової міграції, трудових відносин, соціального захисту, соціального обслуговування населення, волонтерської діяльності, з питань сім'ї та дітей, оздоровлення та відпочинку дітей, а також захисту прав депортованих за національною ознакою осіб, які повернулися в Україну.
За приписами п.п.2, 3, 5 ч.2 ст.9 Закону (в редакції, чинній до 13.01.2016 року) внутрішньо переміщена особа була зобов'язана, зокрема, повідомляти про фактичне місце проживання внутрішньо переміщеної особи найближчий територіальний підрозділ центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), протягом 10 днів; повідомляти про зміну фактичного місця проживання або про повернення до покинутого місця проживання протягом 10 днів; один раз на шість місяців з'являтися до відповідного структурного підрозділу уповноваженого органу міграційної політики.
24.12.2015 року було прийнято Закон України від 24.12.2015 року № 921-ІІІ «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантій дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», пунктом 1 ст. 1 якого довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи було вилучено з переліку документів, до яких вносяться відомості про місце проживання особи, визначених Законом України від 11.12.2003 року «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».
Пунктом 4 частини 2 розділу І Закону № 921-ІІІ, який набрав чинності з 13.01.2016 року, доповнена частина 1 статті 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» словами та цифрами "що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону".
Таким чином, частиною 1 статті 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» в редакції Закону № 921-ІІІ передбачено, що довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Частина 1 статті 12 Закону надає вичерпний перелік підстав для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних внутрішньо переміщених осіб і такими є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа:
1) подала заяву про відмову від довідки;
2) скоїла злочин: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканість України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду; злочину проти людяності або військового злочину;
3) повернулася до покинутого місця постійного проживання;
4) виїхала на постійне місце проживання за кордон;
5) подала завідомо недостовірні відомості.
Законом № 921-ІІІ було вилучено зі статті 5 Закону частини 2-6, якими передбачались повноваження територіальних підрозділів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції) щодо проставлення відмітки про реєстрацію місця проживання у довідці про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
У ч.2 ст.9 Закону (в редакції, чинній з 13.01.2016 року) наведений перелік обов'язків внутрішньо переміщених осіб, а саме: дотримуватися Конституції та законів України, інших актів законодавства; повідомляти про зміну місця проживання структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за новим місцем проживання протягом 10 днів з дня прибуття до нового місця проживання. У разі добровільного повернення до покинутого постійного місця проживання внутрішньо переміщена особа зобов'язана повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем отримання довідки не пізніш як за три дні до дня від'їзду; у разі виявлення подання внутрішньо переміщеною особою завідомо неправдивих відомостей для отримання довідки про взяття на облік відшкодувати фактичні витрати, понесені за рахунок державного та місцевих бюджетів у результаті реалізації прав, передбачених цим Законом.
Із змісту наведеної норми, вбачається, що з 13.01.2016 року, в силу Закону № 921-ІІІ, у внутрішньо переміщених осіб відсутній обов'язок проставляти відмітку про місце проживання у територіальних підрозділах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції, а відтак, вимоги щодо обов'язкової наявності такої відмітки у довідці, після набрання чинності Законом № 921-ІІІ - є безпідставними.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку, що довідка про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України, видана позивачу УПСЗН Шевченківського району Харківської міської ради - діє безстроково та підстави для її скасування відсутні, а тому рішення відповідача, згідно якого позивачу відмовлено у виплаті пенсії є безпідставними. З цих підстав вимоги ОСОБА_2 підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 6-14,69,71,183-2 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова щодо відмови у виплаті пенсії за вислугою років ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний код НОМЕР_2 (особовий рахунок НОМЕР_3) з 01 березня 2016 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова здійснити нарахування та виплачувати пенсію за вислугою років ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний код НОМЕР_2 (особовий рахунок НОМЕР_3) з 01 березня 2016 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня отримання копії постанови шляхом подачі до Апеляційного адміністративного суду Харківської області через Дзержинський районний суд міста Харків апеляційної скарги.
Суддя: