Ухвала суду № 61111368, 06.09.2016, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.09.2016
Номер справи
805/2976/15-а
Номер документу
61111368
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Бабаш Г.П.

Суддя-доповідач - Ястребова Л. В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 вересня 2016 року справа №805/2976/15-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі головуючого судді Ястребової Л.В., суддів Ляшенко Д.В., Компанієць І.Д., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Мар`їнської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 23 грудня 2015 року по адміністративній справі № 805/2976/15-а за позовом Державного підприємства «Шахта ім. М.С. Сургая» до Мар`їнської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про скасування рішення № 0004840 від 07.04.2015 року щодо застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в сумі 1 694 087,93 грн.,

ВСТАНОВИВ:

24 липня 2015 року Державне підприємство «Донецька вугільна енергетична компанія» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Південнодонбаська № 3 ім. М.С. Сургая» (надалі - позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом до Мар`їнської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (надалі - відповідач) про скасування рішення № 0004840 від 07.04.2015 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в сумі 1 694 087,93 грн. (а.с. 3-6).

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 23 грудня 2015 року адміністративний позов задоволено у повному обсязі.

Скасовано рішення Мар'їнської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області № 0004840 від 07.04. 2015 року, яким Державному підприємству «Донецька вугільна енергетична компанія» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Південнодонбаська № 3 ім. М.С. Сургая» застосовано штрафні санкції та нарахувано пеню за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у сумі 1 694 087,93 грн. (а.с. 59-62).

Не погодившись із таким судовим рішенням, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій останній, посилаючись на порушенням норм матеріального та процесуального права,просив скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмоввити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

В доводах апеляційної скарзі апелянт зазначає, що відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені Законом № 1669 за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, які не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції, подали до фіскального органу заяву та сертифікат Торгово-промислової палати України, не застосовується. Крім того, апелянт вказує, що згідно із статтею 10 Закону № 1669 протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України, а позивачем до податкового органу не надано ані заяви про звільнення відповідальності, ані сертифікату ТПП, що є порушенням вимог статті 10 Закону № 1669 щодо підтвердження настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції. Як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань (а.с. 65-66).

Сторони у судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином, тому, відповідно до п.2 ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами. Відповідно до вимог ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 06 вересня 2016 року замінено позивача Державне підприємство «Донецька вугільна енергетична компанія» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Південнодонбаська № 3 ім. М.С. Сургая» на його правонаступника Державне підприємство «Шахта ім. М.С. Сургая».

Колегія суддів, заслухавши суддю доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

Спірним питанням даної справи є звільнення суб'єкта господарювання, який здійснює діяльність на території проведення антитерористичної операції від сплати штрафних санкцій та пені за 31 березня квітня 2015 року, та як наслідок, правомірність винесення відповідачем спірного рішення № 0004840 від 07 квітня 2015 року.

Позивач, Державне підприємство «Донецька вугільна енергетична компанія», є юридичною особою, код ЄДРПОУ 33161769, місце знаходження юридичної особи: 85670, Донецька область, м. Вугледар, зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців з 02 вересня 2004 року за № 1 266 102 0000 000843, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 17.04.2015 року.

«Шахта «Південнодонбаська № 3 імені М.С. Сургая» є відокремленим підрозділом Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» без статусу юридичної особи, код ЄДРПОУ - 33577404, зареєстроване як платник єдиного внеску у Вугледарському відділенні Мар'їнської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області (а.с. 10-15).

07 квітня 2015 року Мар'їнською ОДПІ (Вугледарське відділення) прийнято рішення №0004840 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким, на підставі ч. 10 та п. 2 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» до позивача застосовано штраф в розмірі 639 307,91 грн. та нараховано пеню у розмірі 1 054 780,02 грн. за період з 29.10.2014 року по 31.03.2015 року на загальну суму 1 694 087,93 грн. (а.с.17).

06 травня 2015 року позивач звернувся до Головного управління Державної фіскальної служби в Донецькій області зі скаргою № 253 на рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 07.04.2015 року № 0004840, яким просив вищезазначене рішення Мар'їнської ОДПІ (Вугледарське відділення) скасувати, оскільки воно прийнято всупереч вимог діючого законодавства (а.с.16).

05 червня 2015 року Головним управлінням Державної фіскальної служби у Донецькій області прийнято рішення № 4607/10/05-99-10-03-12-1 про залишення скарги без розгляду (а.с. 8-9).

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов до висновку, що рішення №0004840 від 07.04.2015 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у сумі 1 694 087,93 грн. винесено відповідачем всупереч приписів Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» № 1669.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції та зазначає наступне.

Спірні правовідносини регулюються нормами Податкового кодексу України (далі - ПК) (чинного на момент виникнення спірних правовідносин), Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" № 2464-VІ від 08.07.2010 року (далі Закон № 2464-VІ), Законом України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" № 1669-VII від 02.09.2014 року (далі Закон № 1669-VII) та іншими нормативно-правовими актами стосовно спірних правовідносин. Порядок обчислення та строки сплати єдиного внеску передбачені ст. 9 Закону № 2464-VІ (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), зокрема, ч. 8 цієї статті передбачено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Абзацем 1 ч. 2 ст. 25 Закону № 2464-VІ визначено, що її положення поширюються лише на тих платників, які відповідно до цього Закону зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Відповідно до ч. 10 та п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464-VІ, на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції, зокрема, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" та розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.

02 вересня 2014 року Верховною Радою України прийнято Закон України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" № 1669-VII, який набув чинності 15 жовтня 2014 року та визначав тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення.

Відповідно до статті 1 вказаного Закону встановлено, що територією проведення антитерористичної операції є територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

До того ж, наведеним Законом внесено зміни до Закону № 2464-VI та доповнено його розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" пунктом 9-3, який передбачає, що платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону №2464-VI, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону № 1669-VIІ, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону №2464-VI, на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.

30 жовтня 2014 року Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження № 1053-р, яким затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, згідно з яким до зазначених населених пунктів належало м. Вугледар Донецької області, яке відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців є основним місцем реєстрації позивача (а.с. 10-15).

Не можна залишити поза увагою і той факт, що розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року № 1275-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України" (від 30 жовтня 2014 року № 1053 "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція", від 05 листопада 2014 року № 1079 "Про зупинення дії розпорядження КМУ від 30 жовтня 2014 року № 1053"), м. Вугледар Донецької області також віднесено до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.

Державне підприємство «Шахта ім. М.С. Сургая», яке розташовано у м. Вугледарі, знаходиться на обліку в контролюючому органі, який розташований на території населеного пункту, визначеного переліком, зазначеним у статті 2 Закону № 1669-VII, де проводиться антитерористична операція.

Станом на момент виникнення спірних правовідносин та на момент розгляду даної справи, антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 не закінчилась.

Оскільки позивач є платником єдиного внеску, який визначений статтею 4 Закону № 2464-VІ, та перебуває на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону № 1669-VII, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, яка на даний час триває, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для звільнення позивача від відповідальності, штрафних та фінансових санкцій, передбачених Законом № 2464-VІ в період з 29 жовтня 2014 року по 31 березня 2015 року.

Колегія суддів не приймає до уваги посилання апелянта на ту обставину, що позивачем до податкового органу не було подано заяви про звільнення від обов'язків, встановлених ч. 2 ст. 6 Закону № 2464 на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитеростичної операції, оскільки відповідна заява може бути подана платником податку до контролюючого органу за одновним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції, а як зазначалось вище, антитерористична операції не закінчилась.

Посилання податкового органу на не надання сертифікату Торгово-промислової палати України про підтвердження форс-мажорних обставин відповідачу - податковому органу для зупинення сплати зобов'язань з єдиного внеску колегія суддів також не приймає до уваги з огляду на безумовне звільнення позивача від відповідальності за неналежне виконання податкових зобов'язань в певний період часу, яке передбачене в силу Закону.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла до висновку, що податковий орган у період з 14 квітня 2014 року не повинен був виносити 07 квітня 2015 року рішення № 0004840 про застосування штрафних санкцій та пені за період з 29 жовтня 2014 року по 31 березня 2015 року за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у загальному розмірі 1 694 087,93 грн., а суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, що відповідно до вимог ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду - без змін. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

Керуючись ст. 11, ст. 24, ст. 184, ст. 195, ст. 196, ст. 197, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206, ст. 211, ст. 212, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ :

Апеляційну скаргу Мар`їнської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 23 грудня 2016 року у справі № 805/2976/15-а - залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 23 грудня 2016 року у справі № 805/2976/15а - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя : Л.В. Ястребова

Судді: Д.В. Ляшенко

І.Д. Компанієць