Постанова № 61103202, 16.06.2016, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.06.2016
Номер справи
810/4872/15
Номер документу
61103202
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 червня 2016 року м. Київ 810/4872/15

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дудіна С.О., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Комплекс Агромарс” до Київської митниці ДФС та Головного управління Державної казначейської служби України у Київській області про визнання неправомірною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії.

Суть спору: Товариство з обмеженою відповідальністю “Комплекс Агромарс” звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Київської митниці ДФС та Головного управління Державної казначейської служби України у Київській області, у якому просить суд:

- визнати неправомірною бездіяльність відповідачів щодо повернення Товариству з обмеженою відповідальністю “Комплекс Агромарс” помилково сплачених платежів у розмірі 153 282,56 грн.;

- зобов’язати відповідачів вчинити дії щодо повернення позивачу помилково сплачених митних платежів у розмірі 153 282,56 грн., а саме: Київську митницю ДФС у разі неприйняття висновку про повернення помилково сплачених митних платежів – прийняти такий висновок та передати його Головному управлінню Державної казначейської служби України у Київській області;

- зобов’язати Головне управління Державної казначейської служби України у Київській області протягом п’яти робочих днів з моменту отримання висновку здійснити повернення помилково сплачених митних платежів у розмірі 153 282,56 грн. на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Комплекс Агромарс”.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив про те, що відповідачами безпідставно не вчинено дій щодо повернення Товариству з обмеженою відповідальністю “Комплекс Агромарс” помилково сплачених митних платежів у розмірі 153 282,56 грн., сплачених при ввезенні за митною декларацією №125130007/2014/604845 від 26.06.2014 товару, звільненого від сплати ввізного мита.

Київська митниця ДФС, заперечуючи проти задоволення позовних вимог, зазначила про те, що Приватним підприємством “Транспортно-експедиційна компанія “Райдо”, як представником Товариства з обмеженою відповідальністю “Комплекс Агромарс”, було оформлено електронну митну декларацію №125130007/2014/604845 від 26.06.2014 на вантаж (інкубатор для птахівництва), який надійшов на адресу позивача від компанії Petersime N.V. як вклад іноземного інвестора до статутного фонду Товариства з обмеженою відповідальністю “Комплекс Агромарс”.

Відповідач зазначив, що за заявою Приватного підприємства “Транспортно-експедиційна компанія “Райдо” було внесено зміни до гр. 36 та 37 (преференції) вказаної митної декларації, зокрема по товару №1 змінено відомості з 000/000/000 на 152/000/000 (графа 36) та по товару №2 – з 40 00 ZZ 00 на 40 00ВА00, про що складений аркуш коригування, однак вчинення таких дій не зумовлює виникнення у позивача права на повернення відповідної суми сплачених митних платежів, оскільки ТОВ “Комплекс Агромарс” було самостійно визначено вартість вантажу та розмір митних платежів, які підлягають до сплати.

Крім того, контролюючий орган зауважив, що повернення помилково сплачених митних платежів здійснюється виключно за умови, якщо декларацію змінено або визнано недійсною, однак на теперішній час підстав для внесення змін до гр. 47 митної декларації №125130007/2014/604845 від 26.06.2014, шляхом складання відповідного аркуша коригування, відсутні.

Головне управління Державної казначейської служби України у Київській області, заперечуючи проти задоволення позовних вимог, зазначило, що позивачем не надані жодні докази на підтвердження факту сплати та зарахування до бюджету коштів в сумі 153 282,56 грн., вимога про повернення яких заявлена в позові. Крім того, відповідач посилається на те, що на його адресу не надходив від Київської митниці ДФС висновок щодо повернення з Державного бюджету України помилково сплаченої позивачем суми грошових коштів у розмірі 153 282,56 грн., що на його думку, свідчить про відсутність підстав для повернення Товариству з обмеженою відповідальністю “Комплекс Агромарс” таких коштів.

16.06.2016 на адресу суду від представника позивача надійшов супровідний лист б/н від 16.06.216 (вх.№9818/16 від 16.06.2016) про долучення доказів по справі.

Присутні у судовому засіданні представники Товариства з обмеженою відповідальністю “Комплекс Агромарс” та Київської митниці ДФС заявили клопотання про здійснення розгляду справи у порядку письмового провадження.

Головне управління Державної казначейської служби України у Київській області, належним чином повідомлене про дату, час та місце судового засідання, про що свідчить рекомендоване повідомлення з відміткою про вручення, явку представника у судове засідання не забезпечило, про причини неявки суду не повідомило.

Відповідно до ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Згідно з частиною 6 статті 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

На підставі цього вищевказані клопотання позивача та Київської митниці ДФС були задоволенні судом, про що постановлено усну ухвалу без виходу до нарадчої кімнати із занесенням до журналу судового засідання. У зв’язку з цим, подальший розгляд справи здійснюється у порядку письмового провадження.

Згідно з п. 10 ч. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без виклику осіб, які беруть участь у справі, та проведення судового засідання на основі наявних у суду матеріалів у випадках, встановлених цим Кодексом.

Вищий адміністративний суд України в пункті 11 Листа від 30.11.2009 р. №1619/10/13-09 зазначив, що під час вирішення справи у порядку письмового провадження його фіксування за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, оскільки в такому разі не проводиться судове засідання і, відповідно, справа розглядається без участі секретаря.

На підставі цього, справа розглядається без проведення судового засідання.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які є у справі, суд

ВСТАНОВИВ:

26.06.2014 Приватним підприємством “Транспортно-експедиційна компанія “Райдо” була подана електронна митна декларація №1258130007/2014/604845, якою здійснено митне оформлення товару, поставленого компанією Petersime N/V (Centrumstraat,125, D-9870 Zulte/Ol SeneBelgium) Товариству з обмеженою відповідальністю “Комплекс Агромарс” в якості внеску до статутного фонду позивача, а саме:

- товар №1: обладнання для птахівництва – система регулювання тиску випуску повітря в інкубаторах з 1 по 5 (витяжний вентилятор HCFB/4-400 10; витяжний вентилятор HCFB/4-450 5; клапан надлишкового тиску DIA 450 10; клапан надлишкового тиску DIA 630 5; регулятор тиску РРС 3. 0IND 10; регулятор частоти 1,5 KW 5);

- товар №2: обладнання для птахівництва – інкубаційний зал – 1 (вентиляційна установка PG SR 1-1; підігрів PG SR – 1; регулятор тиску РРС 3. 0IND 1- 1; регулятор частоти 4 KW – 1; решітка для забору повітря 1500*2200; текстильний розподільний воздуховод SR1-1-2-3-4-5 – 2), інкубаційний зал – 2 (вентиляційна установка PG SR 2-1; підігрів PG SR – 1; регулятор тиску РРС 3. 0IND 1- 1; регулятор частоти 4 KW – 1; решітка для забору повітря 1500*2200 – 1; текстильний розподільний воздуховод SR1-1-2-3-4-5 – 2), інкубаційний зал – 3 (вентиляційна установка PG SR 3-1; підігрів PG SR – 1; регулятор тиску РРС 3. 0IND 1- 1; регулятор частоти 4 KW – 1; текстильний розподільний воздуховод SR1-1-2-3-4-5 – 2), інкубаційний зал – 4 (вентиляційна установка PG SR 4-1; підігрів PG SR – 1; регулятор тиску РРС 3. 0IND 1- 1; регулятор частоти 4 KW – 1; текстильний розподільний воздуховод SR1-1-2-3-4-5 – 2), інкубаційний зал – 5 (вентиляційна установка PG SR 5-1; підігрів PG SR – 1; регулятор тиску РРС 3. 0IND 1- 1; регулятор частоти 4 KW – 1; текстильний розподільний воздуховод SR1-1-2-3-4-5 – 2).

Відповідно до вищевказаної митної декларації вартість заявленого до митного оформлення товару становить 1723556,66 грн. (графа 12 МД).

В свою чергу в графі «нарахування платежів» (графа 47 МД) декларантом зазначено наступне: по товару №1: 4768,27 грн. – ввізне мито та 48636,40 грн. – ПДВ; по товару №2: 148514,29 грн. – ввізне мито та 326731,45 грн. – ПДВ.

Як вбачається з вказаної митної декларації декларантом, Приватним підприємством “Транспортно-експедиційна компанія “Райдо” заявлений код преференції (графа 36) - 152000000, а процедура (графа 37) – 4000 ZZ 00.

Відповідно до графи 9 вказаної митної декларації, Товариство з обмеженою відповідальністю “Комплекс Агромарс” є особою, яка відповідальна за фінансове врегулювання відповідної поставки.

Судом встановлено, що Товариством з обмеженою відповідальністю “Комплекс Агромарс” було перераховано на рахунок Київської митниці Міндоходів передоплату за митне оформлення товару у розмірі 184 000,00 грн., про що свідчить платіжне доручення №2000141906 від 23.06.2014.

З матеріалів справи вбачається, що Приватне підприємство “Транспортно-експедиційна компанія “Райдо” звернулось до відділу митного оформлення №5 митного посту “Святошин” із заявою №4 від 22.08.2014, у якій просило контролюючий орган надати дозвіл на внесення змін до митної декларації №125130007/2014/604845 від 26.06.2014, зокрема, внести зміни до графи 36 вказаної митної декларації, замінивши код преференції з “000/000/000” на “152/000/000” та до графи 37 вказаної митної декларації, замінивши код процедури переміщення товарів з “40 00 ZZ 00” на “40 00 ВА 00”, у зв’язку з тим, що декларантом була допущена помилка при заповненні граф 36 та 37 вказаної митної декларації через неврахування того факту, що ввезений товар є внеском іноземного інвестора до статутного капіталу підприємства з іноземними інвестиціями, що є підставою для звільнення від сплати ввізного мита відповідно до статті 287 Митного кодексу України.

За результатами розгляду цієї заяви Київською митницею ДФС було складено аркуш коригування від 22.08.2014 митної декларації від 26.06.2014 №125130007/2014/604845, відповідного до якого відповідачем було змінено відомості у графі 36 митної декларації та замінено код з “000/000/000” на “152/000/000” та у графі 37 вказаної митної декларації – замінено код з “40 00 ZZ 00” на “40 00 ВА 00”.

Після цього позивач звернувся до Київської митниці Міндоходів із листом вих. №99 від 04.09.2014, у якому просив контролюючий орган повернути на його рахунок в митниці помилково сплачені грошові кошти за митною декларацією №125130007/2014/604845 від 26.06.2014, для їх використання в майбутньому при митному оформленні наступних вантажів.

Київська митниця Міндоходів листом №06.1-47/1/12-7349 від 19.09.2014 повідомила позивачу про те, що повернення Товариству з обмеженою відповідальністю “Комплекс Агромарс” грошових коштів буде здійснене після встановлення Головним управлінням Міндоходів у Київській області факту надмірної сплати позивачем цих коштів.

В подальшому Приватне підприємство “Транспортно-експедиційна компанія “Райдо” звернулось до Київської митниці Міндоходів з листом №33 від 17.11.2014, у якому просило контролюючий орган вжити необхідні заходи для приведення електронної митної декларації №125130007/14/604845 від 26.06.2016 у відповідність, зокрема, шляхом внесення змін до графи 47 вказаного документу, та переглянути питання щодо зарахування коштів, відповідно до звернення ТОВ “Комплекс Агромарс” від 04.09.2014 №99.

У відповідь на вказаний лист Київська митниця Міндоходів листом №9201/1/10-70-17.5-17.5-47 від 03.12.2014 повідомила Приватному підприємству “Транспортно-експедиційна компанія “Райдо” про те, що після отримання інформації про підтвердження Казначейством факту повернення з державного бюджету коштів після закінчення митного оформлення, Київською митницею Міндоходів буде приведено у відповідність дані, зазначені в митній декларації №125130007/2014/604845 від 26.06.2014, шляхом оформлення аркуша коригування.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю “Комплекс Агромарс” зверталось до Київської митниці ДФС з листом вих. №10/12 від 10.12.2014, у якому повторно просило контролюючий орган повернути позивачу помилково сплачені грошові кошти при розмитненні товару за митною декларацією №125130007/2014/604845 від 26.06.2014.

Київська митниця ДФС листом №548/4/10-70-25-47 від 25.12.2014 повідомила позивачу про те, що обґрунтована відповідь щодо порядку повернення грошових коштів вже була надана йому листом №06.1-47/1/12-7349 від 19.09.2014.

Після цього позивач звернувся до контролюючого органу із заявою №200 від 15.05.2015, у якій просив відповідача внести зміни до митної декларації №125130007/2014/604845 від 26.06.2014, зокрема, змінити відомості в графі 47 декларації з “01” на “06”. Обґрунтовуючи вказану заяву, позивач зазначив про те, що необхідність внесення змін зумовлена невірним зазначенням коду преференції (графа 36 митної декларації).

Розглянувши вказану заяву, відповідач листом (без вихідного номеру та без дати складання документа) повідомив Товариству з обмеженою відповідальністю “Комплекс Агромарс” про те, що внесення відповідних змін до митної декларації №125130007/2014/604845 від 26.06.2014 буде здійснене тільки у випадку отримання інформації про підтвердження Казначейством факту повернення з державного бюджету коштів після закінчення митного оформлення.

В подальшому позивач звернувся до Київської митниці ДФС із заявою вих. №929 від 19.06.2015, у якій просив відповідача повернути Товариству з обмеженою відповідальністю “Комплекс Агромарс” помилково сплачені ним до бюджету митні платежі у розмірі 153 282,56 грн. за митною декларацією №1251300007/2014/604845 від 26.06.2014.

У вказаній заяві позивач зазначив про те, що помилкова сплата митних платежів зумовлена внесенням відповідачем змін до гр.36 та гр.37 зазначеної митної декларації.

Київська митниця ДФС листом №6104/4/10-70-62-47 від 27.07.2015 повідомила позивачу про те, що контролюючим органом проводиться перевірка правильності митного оформлення товарів, які надійшли на адресу ТОВ “Комплекс Агромарс” в якості внеску іноземного інвестора до статутного капіталу та на підставі даної перевірки буде прийнято рішення щодо підготовки висновку про повернення з Державного бюджету України помилково сплачених митних платежів, або, у разі відсутності підстав для такого повернення, буде надано письмову відповідь.

Проте, як зазначає позивач, йому не було повідомлено про результати проведення відповідної перевірки та не було вчинено будь-яких дій щодо повернення йому відповідної суми грошових коштів, що зумовило звернення позивача з даним позовом до суду про визнання протиправними дії та зобов’язання вчинити певні дії, з приводу чого суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 1 статті 301 Митного кодексу України повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України.

Частиною 3 статті 301 Митного кодексу України встановлено, що помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Згідно з частиною 5 статті 301 Митного кодексу України повернення сум відповідних митних платежів здійснюється також у разі, якщо, зокрема:

- митну декларацію змінено або визнано недійсною (п. 4);

- платником податків подано органу доходів і зборів документи, які підтверджують наявність у нього на день подання органу доходів і зборів митної декларації для митного оформлення права на звільнення від сплати митних платежів (п. 6).

Повернення сум митних платежів у випадках, передбачених частиною п'ятою цієї статті, здійснюється у тому самому порядку, що і повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів за заявою платника податків за умови, що така заява подається не пізніше одного року з дня, наступного за днем виникнення обставин, що тягнуть за собою повернення сплачених сум митних платежів (ч. 6 ст. 301 МК України).

Відповідно до пунктів 43.3-43.6 статті 43 Податкового кодексу України обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку. У разі повернення надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на додану вартість такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.

Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані.

Процедура повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, визначена відповідним Порядком, затвердженим Наказом Державної митної служби України від 20.07.2007 № 618 (далі-Порядок № 618).

Відповідно до п. 1 розділу ІІІ Порядку № 618 для повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалось оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою.

Заява може бути подана не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України.

У заяві зазначаються причини повернення коштів, реквізити банку, найменування та код за ЄДРПОУ платника податків - юридичної особи, або прізвище, ім'я та по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті) та напрям перерахування коштів:а) для повернення платнику податків - на поточний рахунок платника податків в установі банку; б) для подальших розрахунків як передоплата або грошова застава:на депозитний рахунок 3734;на банківський рахунок 2603; в) для повернення фізичній особі в готівковій формі, якщо такі кошти вносилися готівкою, - на банківський рахунок 2603; г) для погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на митні органи, незалежно від виду бюджету.

До заяви додаються:

- аркуші з позначенням "3/8" комплектів бланків митних декларацій форм МД-2 і МД-3 і доповнення (у разі їх оформлення) або другий аркуш оформленої посадовою особою митного органу уніфікованої митної квитанції МД-1, за якою помилково та/або надмірно сплачено митні та інші платежі;

- документи, що підтверджують суму помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів;

- документи, що підтверджують право на перенесення граничних строків для подання заяв про повернення надмірно сплачених митних та інших платежів, у випадках, передбачених в абзацах третьому - восьмому цього пункту.

Відповідно до п. 2 розділу ІІІ Порядку № 618 заява, зареєстрована в загальному відділі, після розгляду керівником (заступником керівника) митного органу разом з пакетом документів передається до відділу для перевірки обґрунтованості повернення заявлених сум.

Відділ перевіряє факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та наявність переплати (п. 3 розділу ІІІ Порядку № 618).

Згідно з п. 4 розділу ІІІ Порядку № 618 для підготовки висновку про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи (далі - Висновок про повернення), форма якого наведена в додатку 1 до Порядку взаємодії митних органів з органами Державного казначейства України в процесі повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, затвердженого наказом Державної митної служби України та Державного казначейства України від 20.07.2007 №611/147, керівництвом Відділу за потреби ініціюється проведення перевірки в митному органі щодо правильності митного оформлення із залученням відповідних підрозділів митного органу. Порядок і форма складання документа, у якому відображатимуться результати перевірки, визначаються наказом Державної митної служби України.

Пунктом 6 розділу ІІІ Порядку № 618 передбачено, що керівник (заступник керівника) митного органу на підставі результатів перевірки (у разі її проведення) підписує Висновок про повернення, Реєстр висновків про повернення та супровідний лист, адресований органу Державного казначейства України (далі - пакет документів на повернення коштів).

Пакет документів на повернення коштів передається до Загального відділу для реєстрації та відправки до органу Державного казначейства України.

Копія висновку про повернення, оригінал заяви платника податків про повернення коштів з Державного бюджету України та документ, у якому відображаються результати перевірки заяви платника, залишаються у Відділі для контролю.

Висновок про повернення платникам податків помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів повинен бути прийнятий митним органом не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення 20-денного строку з дня подання платниками податків заяви (п. 7 розділу ІІІ Порядку № 618).

Відповідно до п. 8 розділу ІІІ Порядку № 618 суми митних та інших платежів, перераховані митними органами на рахунки з обліку доходів, відкриті в територіальних органах Державного казначейства, які підлягають поверненню за рішенням суду, повертаються у порядку, визначеному Державною митною службою України та Державним казначейством України.

Пунктом 11 розділу ІІІ Порядку № 618 за відсутності підстав для повернення коштів у встановленому порядку готується та надсилається заявнику письмова обґрунтована відповідь.

Взаємовідносини територіальних органів Міністерства доходів і зборів України з місцевими фінансовими органами та територіальними органами Державної казначейської служби України в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань регламентуються відповідним Порядком взаємодії, затвердженим Наказом Міністерства доходів і зборів України, Міністерства фінансів України від 30.12.2013 року № 882/1188, який був чинним станом на момент виникнення спірних правовідносин (далі-Порядок № 882/1188).

Згідно з п. 5 Порядку № 882/1188 повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом Міндоходів на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Відповідно до п. 7 Порядку № 882/1188 орган Міндоходів на підставі даних особових рахунків платників готує висновок за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку, два примірники Реєстру висновків за платежами, належними державному бюджету, за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку, та три примірники Реєстру висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку. Контроль за прийняттям/передаванням висновків органи Міндоходів, місцеві фінансові органи, органи Казначейства проводять шляхом проставляння на відповідних примірниках Реєстрів відміток про надходження документів до установи у порядку, визначеному Типовою інструкцією з діловодства у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 року № 1242.

Пунктом 10 Порядку № 882/1188 встановлено, що на підставі отриманих висновків відповідний орган Казначейства здійснює повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов’язань у визначеному законодавством порядку.

Отже, умовою повернення особі з Державного бюджету України надмірно та/або помилково сплачених грошових коштів є наявність висновку відповідного органу про повернення таких коштів.

При цьому, передумовою підготовки митними органом висновку про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів є заява відповідної особи, якою було здійснено сплату відповідних платежів.

З матеріалів справи вбачається, що позивач неодноразово звертався до Київської митниці ДФС із заявами про повернення Товариству з обмеженою відповідальністю “Комплекс Агромарс” надмірно сплачених ним митних платежів у сумі 153 282,56 грн.

В свою чергу, відповідач у листах-відповідях повідомляв позивачу про необхідність проведення перевірки правильності митного оформлення товарів, які надійшли на адресу ТОВ “Комплекс Агромарс”.

Відповідач, заперечуючи проти задоволення позовних вимог, зазначив про те, що внесення змін до електронної митної декларації №125130007/2014/ 604845 від 26.06.2014 в частині зміни відомостей у графах 36 та 37 не свідчить про існування надміру або помилково сплачених позивачем митних платежів та не зумовлює виникнення у нього права на повернення відповідної суми грошових коштів, оскільки ТОВ “Комплекс Агромарс” було самостійно визначено вартість товару та розмір митних платежів.

Крім того, контролюючий орган зауважив про те, що повернення помилково сплачених митних платежів здійснюється виключно за умови, якщо декларацію змінено або визнано недійсною, з приводу чого суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст. 257 Митного кодексу України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії.

Згідно з ч.2 ст.257 Митного кодексу України електронне декларування здійснюється з використанням електронної митної декларації, засвідченої електронним цифровим підписом, та інших електронних документів або їх реквізитів у встановлених законом випадках.

Частиною 6 ст. 257 Митного кодексу України встановлено, що умови та порядок декларування, перелік відомостей, необхідних для здійснення митного контролю та митного оформлення, визначаються цим Кодексом. Положення про митні декларації та форми цих декларацій затверджуються Кабінетом Міністрів України, а порядок заповнення таких декларацій та інших документів, що застосовуються під час митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення, - центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Перелік відомостей, що підлягають внесенню до митних декларацій, обмежується лише тими відомостями, які є необхідними для цілей справляння митних платежів, формування митної статистики, а також для забезпечення додержання вимог цього Кодексу та інших законодавчих актів (ч.7 ст. 257 Митного кодексу України).

Відповідно до розділу ІІІ Порядку заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України №651 від 30.05.2012, Графа 36 “Преференції” графа заповнюється при декларуванні товарiв, на якi встановлено вивiзне мито.

У графі зазначається відповідно до класифікатора звільнень від сплати вивізного мита тризначний цифровий код пільги в обкладенні товару вивізним митом, передбаченої законодавством щодо товару, описаного в графі 31 МД і класифікованого в графі 33 МД. При відсутності відповідних пільг у графі проставляється "000".

Графа 37 “Процедура” у графі проставляється код процедури переміщення товарів відповідно до заявленого митного режиму.

У першому підрозділі графи проставляється чотиризначний код, перші дві цифри якого - код митного режиму відповідно до класифікатора митних режимів, наступні дві - код попереднього митного режиму згідно з класифікатором митних режимів. Якщо попередній митний режим - відсутній, то третьою та четвертою цифрами коду проставляється "00".

У другому підрозділі графи проставляється чотиризначний код, перші два знаки якого - літерний код особливості переміщення товарів, наступні два знаки - цифровий код додаткової особливості переміщення товарів згідно з класифікатором особливостей переміщення товарів через митний кордон України.

Відповідно до ч.2 ст. 287 Митного кодексу України товари (крім товарів для реалізації або використання з метою, безпосередньо не пов'язаною з провадженням підприємницької діяльності), що ввозяться на митну територію України на строк не менше трьох років іноземними інвесторами відповідно до Закону України “Про режим іноземного інвестування” з метою інвестування на підставі зареєстрованих договорів (контрактів) або як внесок іноземного інвестора до статутного капіталу підприємства з іноземними інвестиціями, звільняються від сплати ввізного мита. При відчуженні таких товарів раніше трьох років з часу зарахування їх на баланс ввізне мито сплачується на загальних підставах.

Наказом Міністерства фінансів України №1011 від 20.09.2012 затверджений Класифікатор звільнень від сплати митних платежів при ввезенні товарів на митну територію України.

Відповідно до вказаного Класифікатору код пільги, яка полягає у звільненні від сплати ввізного мита щодо ввезення на митну територію України товару на строк не менше трьох років іноземними інвесторами відповідно до Закону України “Про режим іноземного інвестування” з метою інвестування на підставі зареєстрованих договорів (контрактів) або як внесок іноземного інвестора до статутного капіталу підприємства з іноземними інвестиціями є “152”. В свою чергу, код “000” у графі 36 митної декларації свідчить про відсутність будь-яких пільг щодо сплати ввізного мита.

Вимоги до оформлення і використання митних декларацій, на підставі яких декларуються товари, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України підприємствами, та інші товари, що відповідно до законодавства України декларуються шляхом поданням митної декларації, передбаченої для підприємств, а також порядок внесення змін до митних декларацій, їх відкликання та визнання недійсними визначені Положенням про митні декларації, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 №450 (далі-Положення №450). Відповідно до п. 33 Положення №450 за письмовим зверненням декларанта або уповноваженої ним особи та з дозволу митного органу вiдомостi, зазначенi в поданій митному органу митній декларації, можуть бути змінені, зокрема шляхом доповнення, або митна декларація може бути відкликана.

У заяві за формою згідно з додатком 3, підписаній декларантом або уповноваженою ним особою, зазначаються причини зміни або відкликання митної декларації. Якщо відповідні нові відомості або причини відкликання митної декларації підтверджуються документами, що не подавались під час декларування, до заяви додаються завірені в установленому порядку копії таких документів.

Дозвіл митного органу на зміну або відкликання митної декларації, митне оформлення якої не завершено, надається посадовою особою митного органу, яка здійснює оформлення цієї митної декларації, в усній формі.

Пунктом 37 Положення №450 встановлено, що після завершення митного оформлення зміни до митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа можуть вноситися шляхом:

- подання з метою продовження строку тимчасового ввезення товарів з частковим звільненням від оподаткування митними платежами, а також у випадках, визначених Митним кодексом України, декларантом або уповноваженою ним особою додаткової митної декларації та оформлення її митним органом;

- заповнення та оформлення митним органом аркуша коригування за формою згідно з додатком 4.

Внесення змін до митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа шляхом оформлення аркуша коригування здійснюється в порядку, що встановлюється Мінфіном.

Оформлений митним органом аркуш коригування є невід'ємною частиною відповідної митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа.

Аркуш коригування заповнюється та оформлюється митним органом у разі:

- отримання митним органом інформації про перерахування декларантом до державного бюджету митних платежів у вигляді доплати або підтвердження Казначейством факту повернення з державного бюджету коштів після закінчення митного оформлення;

- необхідності виправлення за письмовим зверненням декларанта або уповноваженої ним особи помилково зазначених в оформленій митній декларації на бланку єдиного адміністративного документа відомостей про товари, не пов'язаних з перерахуванням сум митних платежів за такою митною декларацією;

- необхідності відображення за письмовим зверненням декларанта або уповноваженої ним особи відомостей про товари, що стали відомі після закінчення митного оформлення товарів, не пов'язаних з перерахуванням сум митних платежів за митною декларацією на бланку єдиного адміністративного документа.

Порядок оформлення митним органом аркуша коригування визначено відповідним Порядком, затвердженим Наказом Міністерства фінансів України від 06.11.2012 N 1145 (далі – Порядок №1145).

Відповідно до пункту 3 Порядку №1145 аркуш коригування складається у випадках, визначених пунктом 37 Положення про митні декларації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2012 року N 450, посадовою особою митного органу, яким здійснювався випуск товарів за митною декларацією (далі - МД), у строк, що не перевищує 10 робочих днів з дня надходження до митного органу інформації про доплату (повернення) сум митних платежів або реєстрації заяви декларанта (уповноваженої особи) у митному органі.

Посадова особа митного органу, яка складає аркуш коригування, у разі застосування МД на паперовому носії, для перевірки правильності відомостей, що вносяться до аркуша коригування, використовує аркуші з позначенням "1/6" єдиного адміністративного документа (далі - ЄАД), які зберігаються у митному органі, та аркуші з позначенням "3/8" ЄАД (у разі їх подання з письмовим зверненням декларанта (уповноваженої особи)) (п. 5 Порядку №1145).

Як було зазначено вище, 22.08.2014 відповідачем на підставі заяви Приватного підприємства “Транспортно-експедиційна компанія “Райдо” було складено аркуш коригування від 22.08.2014 митної декларації №125130007/2014/604845 від 26.06.2014, відповідного до якого митним органом було змінено відомості у графі 36 митної декларації, зокрема, замінено код преференції з “000/000/000” на “152/000/000” та у графі 37 вказаної митної декларації – замінено код процедури переміщення товарів з “40 00 ZZ 00” на “40 00 ВА 00”.

Суд звертає увагу на те, що відповідно до пункту 37 Положення №450 складання Київською митницею ДФС 22.08.2014 аркушу коригування свідчить про внесення змін до митної декларації №125130007/2014/604845 та наявність у Товариства з обмеженою відповідальністю “Комплекс Агромарс” пільги (преференції), яка передбачає звільнення позивача від сплати митних платежів за ввезення товару, який є внеском іноземного інвестора до статутного капіталу підприємства з іноземними інвестиціями.

При цьому, у даному випадку, враховуючи попередню оплату ТОВ “Комплекс Агромарс” митних платежів за митною декларацією №125130007/2014/604845 від 26.06.2014, наявність змін до цієї митної декларації, визнаних митним органом (шляхом складання аркушу коригування), свідчить про надмірну сплату позивачем суми митних платежів.

Отже, пільга (преференція) щодо звільнення позивача від сплати митних платежів, визнана митним органом шляхом складання інспектором аркушу коригування, у даному випадку має розцінюватись саме як обставина, що зумовлює виникнення у позивача права на повернення надмірно сплаченої ним суми митних платежів.

Так, як було зазначено вище, згідно з п.6 ч.5 ст. 301 Митного кодексу України повернення сум відповідних митних платежів здійснюється також у разі, якщо платником податків подано органу доходів і зборів документи, які підтверджують наявність у нього на день подання органу доходів і зборів митної декларації для митного оформлення права на звільнення від сплати митних платежів.

У зв’язку з цим суд не приймає до уваги посилання Київської митниці ДФС на пункт 4 частини 5 статті 301 Митного кодексу України, який передбачає в якості підстави для повернення сум відповідних митних платежів зміну митної декларації, у той час як відповідні зміни до граф 47 декларації внесені не були, оскільки у даному випадку такою правовою підставою є п.6 ч.5 ст. 301 МК України.

Під час розгляду справи по суті Київська митниця ДФС не надала суду жодного доказу на спростування тверджень позивача про наявність у нього права на пільгу, передбачену частиною 2 статті 287 Митного кодексу України, посилаючись виключно на недотримання позивачем відповідного порядку повернення митних платежів, у той час як матеріали справи підтверджують протилежне.

Так, відповідний порядок дій органів ДФС та декларанта, встановлений законодавством передбачає наступне:

- надання декларантом заяви (згідно пунктів 33, 35 Положення №450, статей 268, 269 Митного кодексу України, статей 46, 50, 54 Податкового кодексу України) до митного органу щодо необхідності внесення змін до митної декларації, пов'язаних з допущенням помилки у її заповненні, що призвело до надмірної сплати митних платежів;

- надання декларантом заяви (згідно статті 43 Податкового кодексу Україна та статті 301 Митного кодексу України, Порядку №618) до митного органу щодо повернення надмірно сплаченої суми митних платежів;

- перевірка митним органом факту перерахування митних платежів до Державного бюджету Україна та підготовка висновку про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних платежів (згідно пунктів 3, 4 розділу ІІІ Порядку №618);

- направлення митним органом висновку до органів Державного казначейства (згідно пунктів 5-7 розділу III Порядку №618);

- повернення надмірно сплачених сум митних платежів;

- внесення митним органом відомостей про повернення сум помилково та/або надмірно сплачених митних платежів до митної декларації (згідно пункту 9 розділу III Порядку №618 та абзацу 7 пункту 37 Положення №450).

Пунктом 9 Порядку №618 передбачено, що відомості про повернення сум помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів уносяться до митної декларації або до уніфікованої митної квитанції МД-1 (залежно від того, на підставі якого документа такі митні та інші платежі були перераховані до Державного бюджету України) та її електронної копії в порядку, установленому Державною митною службою України.

Протягом трьох робочих днів з моменту внесення вищезазначених відомостей аркуші з позначенням "3/8" комплектів бланків митних декларацій форм МД-2, МД-3 і доповнення (у разі їх оформлення) або другий аркуш уніфікованої митної квитанції МД-1 повертаються декларанту під підпис або надсилаються платнику податків листом за підписом керівника (заступника керівника) митного органу з повідомленням про вручення.

Як було вказано вище, пунктом 37 Положення №450 встановлено, що після завершення митного оформлення, зміни до митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа можуть вноситися шляхом заповнення та оформлення митним органом аркуша коригування. Відповідно до абзацу 7 вказаного пункту, аркуш коригування заповнюється та оформлюється митним органом у разі: отримання митним органом інформації про перерахування декларантом до державного бюджету митних платежів у вигляді доплати або підтвердження Казначейством факту повернення з державного бюджету коштів після закінчення митного оформлення.

Тобто, внесення змін до митної декларації повинно бути здійснено після повернення суми надмірно та/або помилково сплачених коштів.

Така правова позиція викладена, зокрема, в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 26.05.2016 у справі №826/17492/13-а (номер касаційного провадження К/800/34592/14, реєстраційний номер судового рішення в ЄДРСР - 58160249).

Суд звертає увагу на те, що Товариством з обмеженою відповідальністю “Комплекс Агромарс” було дотримано передбачену чинним законодавством процедуру щодо повернення надмірно сплаченої ним суми митних платежів, зокрема, подано заяву про внесення змін до митної декларації та заяву про повернення надміру сплаченої суми митних платежів, проте Київською митницею ДФС не були вчинені необхідні дії по поверненню помилково сплаченого ввізного мита.

Крім того, зі змісту листа №6104/4/10-70-62-47 від 27.07.2015 вбачається, що Київська митниця ДФС не мала будь-яких зауважень щодо змісту заяви позивача №929 від 19.06.2015, зокрема, зазначеної у вказаному документів підстави для повернення надмірно сплачених митних платежів.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Під час розгляду справи відповідачами не були надані належні та допустимі докази на підтвердження правомірності відмови позивачу у поверненні надмірно сплаченої ним суми митних платежів, у той час як матеріали справи свідчать про наявність у позивача права на повернення надмірно сплаченої ним суми митних платежів та про дотримання ним порядку повернення відповідної суми грошових коштів.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що Київською митницею ДФС всупереч вимогам Митного кодексу України та Порядку №618 безпідставно не було підготовлено та направлено до органу Державної казначейської служби висновок про повернення надміру сплаченої позивачем до Державного бюджету України суми митних платежів.

При цьому, суд звертає увагу на те, що у даному випадку мала місце виключно бездіяльність з боку Київської митниці ДФС, яка полягає у неподанні до органу, що здійснює казначейське обслуговування, висновку про повернення надміру сплаченої суми митних платежів.

У той же час вина з боку Головного управління Державної казначейської служби України у Київській області відсутня, оскільки вказаний орган не отримав відповідного висновку від митного органу, а тому, відповідно, був позбавлений можливості вчиняти подальші дії щодо повернення позивачу надміру сплаченої суми митних платежів.

У зв’язку з цим, суд вважає правомірною та обґрунтованою вимогу позивача в частині визнання протиправною бездіяльності Київської митниці ДФС щодо непідготовки та неподання до територіального органу державної казначейської служби висновку про повернення позивачу надміру сплаченої суми митних платежів у розмірі 153 282,56 грн.

Крім того, оскільки вказана бездіяльність митного органу зумовила неотримання позивачем надміру сплаченої ним суми митних платежів, суд погоджується з вимогою позивача в частині зобов’язання Київської митниці ДФС підготувати та надати належному органу Державної казначейської служби України висновок про повернення позивачу надміру сплаченої суми митних платежів.

При цьому, суд звертає увагу позивача на те, що вимога в частині зобов’язання Головного управління Державної казначейської служби України у Київській області здійснити повернення Товариству з обмеженою відповідальністю “Комплекс Агромарс” надмірно сплаченої суми митних платежів є передчасною, оскільки здійснення відповідачем вказаних дій можливо виключно після отримання відповідного висновку від Київської митниці ДФС.

Таким чином, адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

З урахуванням цього, сума сплаченого позивачем судового збору в розмірі 3517,24 грн. підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Київської митниці ДФС.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Адміністративний позов задовольнити частково.

2.Визнати протиправною бездіяльність Київської митниці ДФС щодо непідготовки та неподання до територіального органу державної казначейської служби висновку про повернення Товариству з обмеженою відповідальністю «Комплекс Агромарс” митних платежів у сумі 153 282,56 грн., помилково сплачених до бюджету при митному оформлені товарів за митною декларацією №1258130007/2014/604845 від 26.06.2014.

3.Зобов’язати Київську митницю ДФС (08307, Київська область, місто Бориспіль, Міжнародний аеропорт “Бориспіль”, ідентифікаційний код 39470947) підготувати та надати відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок про повернення Товариству з обмеженою відповідальністю “Комплекс Агромарс” (07350, Київська область, Вишгородський район, село Гаврилівка, ідентифікаційний код 30160757) з Державного бюджету України митних платежів у сумі 153 282,56 грн., помилково сплачених до бюджету при митному оформлені товарів за митною декларацією №1258130007/2014/604845 від 26.06.2014.

4.В іншій частині в позові відмовити.

5.Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Комплекс Агромарс” (07350, Київська область, Вишгородський район, село Гаврилівка, ідентифікаційний код 30160757) судовий збір у сумі 3517 (три тисячі п’ятсот сімнадцять) грн. 24 коп. за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень – Київської митниці ДФС (08307, Київська область, місто Бориспіль, Міжнародний аеропорт “Бориспіль”, ідентифікаційний код 39470947).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Київського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Дудін С.О.