ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 УХВАЛА
про визнання поважними причин пропуску строку звернення до суду
23 серпня 2016 року № 813/2330/16
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Брильовського Р.М.,
при секретарі Зубач С.А.
за участю:
представника позивача - Ларіонова Р.О.
представника відповідача - Антонюка І.Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Львові справу за адміністративним позовом державного підприємства «Львівський державний авіаційно-ремонтний завод» до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Львові Міжрегіонального Головного управління ДФС про скасування податкових повідомлень-рішень, -
в с т а н о в и в:
Державне підприємство "Львівський державний авіаційно-ремонтний завод" звернулося з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м.Львові Міжрегіонального головного управління ДФС,в якому просить суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення №502301/1/22782 від 25.12.2008 (№502301/0/18519 від 16.10.2008) та №572301/0/23066 від 31.12.2008.
В позовній заяві позивач заявляє клопотання про визнання поважними причин пропуску строків звернення до суду. Клопотання мотивоване тим, що постановою Львівського окружного адміністративного суду від 16.06.2009, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 06.12.2011, задоволено позов Військового прокурора Західного регіону України в інтересах держави - Міністерства оборони України, в особі Державного підприємства Міністерства оборони України "Львівський державний авіаційно-ремонтний завод" до Державної податкової інспекції у м. Львові, Головного управління державного казначейства України у Львівській області визнано нечинними податкові повідомлення-рішення №502301/1/22782 від 25.12.2008 (№502301/0/18519 від 16.10.2008) та №572301/0/23066 від 31.12.2008.
Ухвалою Вищого адміністративного суду від 10.02.2016 скасовані судові рішення, ухвалені Львівським окружним адміністративним судом та Львівським апеляційним адміністративним судом у вказаній справі, у зв'язку з недоведенністю Військовим прокурором Західного регіону України порушення інтересів держави, що свідчить про відсутність повноважень на ведення справи. Позивач зазначає, що зазначені обставини є поважними причинами пропуску строку звернення до суду.
Представник відповідача подав до суду клопотання про залишення позовної заяви без розгляду, у зв'язку з пропуском шестимісячного строку звернення до суду, встановлено ч.2 ст.99 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Представник позивача у судовому засіданні клопотання про визнання поважними причин пропуску строку звернення до суду підтримав з підстав, наведених у клопотанні.
Представник відповідача у судовому засіданні клопотання про залишення позовної заяви без розгляду підтримав з підстав, наведених у письмовому клопотанні.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши клопотання представника позивача про визнання поважними причин пропуску строку звернення до суду та клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду, суд зазначає наступне.
Виходячи з принципу юридичної визначеності та, зокрема, на підставі рішення Європейського суду з прав людини від 28.03.2006 року у справі "Мельник проти України" (заява №23436/03), слід зазначити, що статтею 99 КАС України визначаються строки звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом з метою досягнення юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними. Строк звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом - проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів.
Отже, дотримання строку звернення з адміністративним позовом є однією з умов для реалізації права на позов у публічно-правових відносинах.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого вказаним Кодексом або іншими законами. Згідно з ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно з п.п.5.2.5 п.5.2. ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000р. платник податків вправі оскаржити до суду рішення контролюючого органу про нарахування податкового зобов'язання у будь-який момент після отримання відповідного податкового повідомлення з урахуванням строків давності. В свою чергу строки давності, визначені ст.15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000р., становлять 1095 днів.
Відповідно до п.56.18 ст.56 ПК України з урахуванням строків давності, визначених ст.102 ПК України, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобов'язання у будь-який момент після отримання такого рішення. Статтею 102 ПК України передбачено строк давності тривалістю 1095 днів.
Суд встановив, що позивач оскаржує податкові повідомлення-рішення відповідача №502301/1/22782 від 25.12.2008 (№502301/0/18519 від 16.10.2008) та №572301/0/23066 від 31.12.2008.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 16.06.2009, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 06.12.2011, задоволено позов Військового прокурора Західного регіону України в інтересах держави - Міністерства оборони України, в особі Державного підприємства Міністерства оборони України "Львівський державний авіаційно-ремонтний завод" до Державної податкової інспекції у м. Львові, Головного управління державного казначейства України у Львівській області визнано нечинними податкові повідомлення-рішення №502301/1/22782 від 25.12.2008 (№502301/0/18519 від 16.10.2008) та №572301/0/23066 від 31.12.2008.
Ухвалою Вищого адміністративного суду від 10.02.2016 скасовані постанова Львівського окружного адміністративного суду від 16.06.2009 та ухвала Львівського апеляційного адміністративного суду від 06.12.2011, а провадження у справі за позовом Військового прокурора Західного регіону України в інтересах держави - Міністерства оборони України, в особі Державного підприємства Міністерства оборони України "Львівський державний авіаційно-ремонтний завод" до Державної податкової інспекції у м. Львові, Головного управління державного казначейства України у Львівській області про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень закрито. Підставою для скасування вказаних судових рішень та закриття провадження у справі стало те, що при поданні позову Військовим прокурором Західного регіону України не доведено порушення інтересів держави, що свідчить про відсутність повноваження на ведення справи.
З огляду на наведене, до набрання законної сили ухвалою Вищого адміністративного суду від 10.02.2016 у позивача не було підстав для звернення до суду з цим позовом.
Згідно з ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Як вбачається із вхідного штампу на позовній заяві, така подана позивачем до суду 07.07.2016, тобто з пропуском строку звернення до суду.
З урахуванням встановлених обставин, суд вважає, що строк звернення до суду пропущений позивачем з поважних причин, а тому відсутні підстави для залишення позовної заяви Державного підприємства "Львівський державний авіаційно-ремонтний завод" до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м.Львові Міжрегіонального головного управління ДФС про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень без розгляду.
Керуючись ст. ст. 99, 100, 160, 165, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ухвалив:
Клопотання представника позивача про визнання поважними причин пропуску строків звернення до суду задовольнити.
Визнати поважними причини пропуску Державним підприємством "Львівський державний авіаційно-ремонтний завод" строків звернення до суду з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м.Львові Міжрегіонального головного управління ДФС про скасування податкових повідомлень-рішень.
В задоволенні клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви Державного підприємства "Львівський державний авіаційно-ремонтний завод" до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м.Львові Міжрегіонального головного управління ДФС про скасування податкових повідомлень-рішень без розгляду відмовити.
Ухвала набирає законної сили негайно після постановлення та оскарженню не підлягає.
Суддя Р.М. Брильовський