Постанова № 59772215, 28.07.2016, Фастівський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
28.07.2016
Номер справи
381/2463/16-а
Номер документу
59772215
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ФАСТІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД

КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

08500, м. Фастів, вул. Івана Ступака, 25, тел. (265) 6-17-89, факс (265) 6-16-76, inbox@fs.ko.court.gov.ua

______________

2-а/381/84/16

381/2463/16-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 липня 2016 року Фастівський міськрайонний суд Київської області в складі:

головуючого судді Бутенка В.О.,

при секретарі Литвиненко М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Фастові та Фастівському районі про визнання дій протиправними щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії за віком та зобовязання вчинити дії, -

в с т а н о в и в:

Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання дій протиправними щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії за віком та зобовязання вчинити дії, посилаючись на те, що він з 02 липня 1986 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Фастові та Фастівському районі та отримує пенсію із зниженням пенсійного віку згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Закону України «Про державну службу», Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування». На момент звільнення з державної служби 02 липня 1996 року позивачу було присвоєно 8 ранг посадової особи місцевого самоврядування.

03 березня 2016 року виконавчим комітетом Фастівської міської ради було видано довідку за №к 353464 до якої увійшли усі складові заробітної плати із яких було сплачено збір на обовязкове пенсійне страхування.

На письмове звернення позивача щодо здійснення перерахунку пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням усіх сум матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб та суми компенсації та індексації, згідно поданої ним довідки, відповідач відмовив у проведенні даного перерахунку.

Вважає, що відповідач, безпідставно відмовив йому у здійсненні перерахунку розміру пенсії, свідомо та умисно незаконно ухиляється від здійснення перерахування розміру пенсії з урахуванням наведених видів виплат належних державному службовцю.

Посилаючись на викладене позивач просив, визнати відмову Управління Пенсійного фонду України у м. Фастові та Фастівському районі стосовно перерахунку пенсії з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення питань соціально-побутових потреб, компенсації та індексації протиправною та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення питань соціально-побутових потреб, компенсації та індексації виходячи з розміру пенсії на рівні 90% від суми заробітної плати на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове пенсійне страхування відповідно до довідки №к353464 від 03 березня 2016 року.

В судове засідання сторони не зявились, про день слухання справи повідомлялись належним чином, подали до суду письмові клопотання про розгляд справи в їх відсутність, позивач вимоги позову підтримав. представник відповідача проти задоволення позову заперечувала, з причин викладених в письмових запереченнях.

Вивчивши матеріали справи, оцінивши доводи позивача, викладені ним в позовній заяві, та письмові заперечення відповідача, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у м. Фастові та Фастівському районі Київської області з 02 липня 1986 року та отримує пенсію із зниженням пенсійного віку згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Закону України «Про державну службу», Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».

На момент звільнення з державної служби, а саме 02 липня 1996 року і подання довідки для нарахування пенсії, до розрахунку середньомісячного заробітку не було включено всіх виплат, з яких було сплачено внески на державне пенсійне страхування.

03 березня 2016 року виконавчим комітетом Фастівської міської ради було видано довідку позивачу №к 353464 про складові заробітної плати (надбавки за премії за останні 24 календарних місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців підряд перед зверненням за пенсією подається для призначення пенсії відповідно до закону України «Про державну службу» (а.с.6).

На письмове звернення ОСОБА_1 до відповідача щодо здійснення перерахунку пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням усіх сум матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб та суми компенсації та індексації (згідно поданої довідки), відповідач відмовив йому листом від 29 квітня 2016 року за №112/К-01 через безпідставність (а.с.7).

Суд вважає таке рішення відповідача необґрунтованим з огляду на наступне.

Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України "Про державну службу".

Відповідно до ст. 33 Закону України "Про державну службу", заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції, на момент виникнення спірних правовідносин), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Судом встановлено, що відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з середньої заробітної плати позивача, до якої увійшла і матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових потреб та суми компенсації та індексації були сплачені страхові внески.

Наведене підтверджується, довідкою Виконавчого комітету Фастівської міської ради в Київській області №к 353464 від 03 березня 2016 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення відповідно до Закону України "Про державну службу", у якій в графу "Інші виплати" включені матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових потреб та суми компенсації та індексації, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування заробітну плату(а.с.6).

Частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна заробітна плата, додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» - до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, матеріальну допомогу на оздоровлення, грошову допомогу за сумлінну працю, суми індексації заробітної плати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак які не включаються до складу заробітної плати державного службовця, необхідно враховувати при обчисленні розміру пенсії державного службовця. Положення Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці» є загальними щодо спірних відносин. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Згідно постанови Верховного Суду України від 06.11.2013 року №21-350а13, яка є обовязковою до застосування згідно ст. 244-2 КАС України, Верховний Суд України вирішував питання про усунення розбіжностей у застосування ст. 33.37 Закону №3723-ХІІ в постановах від 20.02.2012 р., 28.05.2013 р. (справа №№ 21-430а11, 21-125а13, 21-97а13 відповідно) зазначив, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід), застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того чи входять вони до структури заробітної плати.

Отже, аналіз наведених положень правових норм та обставин справи дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових потреб та суми компенсації та індексації заробітної плати входять до системи оплати праці позивача.

Позивачем ставиться питання про визнання неправовірними та протиправними дій відповідача по прийняттю спірного рішення про відмову у здійсненні перерахунку пенсії.

Суд вважає, що відмовляючи у перерахунку пенсії позивачу з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб та суми компенсації та індексації заробітної плати, відповідач порушив право позивача на пенсію, яке передбачене Конституцією України та принципи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування щодо диференціації розмірів пенсій залежно від тривалості страхового стажу та розміру заробітної плати (доходу).

Відповідно до ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення (ст.71 КАС України).

Вимоги позивача, що в розрахунок його пенсії має бути включено матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових потреб та суми компенсації та індексації оскільки ним, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" були сплачені страхові внески на загальнообовязкове пенсійне страхування, є доведеними та обґрунтованими, тому підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст.ст.11,12,71,94,99,100,158-163,167,171,186 КАС України та на підставі Закону України «Про державну службу», Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд

п о с т а н о в и в:

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати відмову Управління Пенсійного фонду України у м. Фастові та Фастівському районі стосовно перерахунку пенсії з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення питань соціально-побутових потреб, компенсації та індексації ОСОБА_1 протиправною та зобовязати Управління Пенсійного фонду України у м. Фастові та Фастівському районі здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення питань соціально-побутових потреб, компенсації та індексації виходячи з розміру пенсії на рівні 90 % від суми заробітної плати на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове пенсійне страхування відповідно до довідки від 03 березня 2016 року №к 353464.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Фастівський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня його проголошення.

Суддя В.О.Бутенко