Справа №: 452/1400/16-а
П О С Т А Н О В А
Іменем України
15 серпня 2016 року м.Самбір
Суддя Самбірського міськрайонного суду Львівської області Пташинський І.А., розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Самбірського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Львівської області про визнання неправомірними та протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до суду із адміністративним позовом до Самбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області, в якому просить:
- визнати неправомірними та протиправними дії по прийняттю рішення про відмову у перерахунку їй пенсії щодо не включення суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати;
- зобов'язати здійснити перерахунок призначеної їй пенсії як державному службовцю, з включенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати в сумі 7552.60 грн. до заробітної плати для обчислення пенсії з 15.06.2010 р. та виплатити недоотриману пенсію.
В підтвердження заявлених позовних вимог посилається на те, що з 15.06.2010 р. одержує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». 10.05.2016 року звернулася до відповідача із заявою щодо перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати. Подавши відповідні документи, в тому числі, довідку про складові заробітної плати за останні 24 календарних місяці роботи від 27.04.2016 року № 28 для нарахування пенсії, в яку були включено суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати в сумі 7552,60 грн. В даній довідці вказано, що з даних нарахованих допомог та індексації заробітної плати сплачені внески на загальнообов'язкове і пенсійне страхування до управління Пенсійного фонду України.
Про те, що ці складові заробітної плати відповідачем не враховано при перерахунку пенсії їй відомо не було. Коли дізналася про своє порушене право, 10.05.2016 року звернулася до Відповідача з відповідною заявою щодо перерахунку їй пенсії з 15.06.2010 року з урахуванням вищевказаних складових, однакїй було відмовлено (протокол № 6 від 11.05.2016 року) з посиланням на положення ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», ст. ст.33,37, 37-1 Закону України "Про державну службу".
Таку відмову вважає неправомірною, оскільки вонане відповідає законодавству, порушує її конституційне право на пенсійне забезпечення в розмірі, відповідному його заробітній платі.
Відповідачем не враховано, що перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії - ст.37 Закону України №3723 -ХІІ, ст.41 Закону України №1058-ІУ та ст.66 Закону України №1788-ХІІ.
Ухвалою судді від 15.06.2016 р. позовні вимоги ОСОБА_1 в частині визнання дій неправомірними та протиправними щодо відмови в перерахунку пенсії щодо не включення суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати з 15 червня 2010 року по 28 листопада 2015 року та зобов'язання Самбірського об'єднаного управління пенсійного фонду України Львівської області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії та здійснити відповідні виплати до пенсії з 15червня 2010 р. по 28 листопада 2015 року залишено без розгляду, у зв'язку з пропуском строку звернення до суду.
Самбірське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Львівської області23.06.2016 року подало до суду письмове заперечення проти заявленого позову, в якому зазначило, що з 01.06.2015 року органами Пенсійного фонду України пенсії відповідно до Закону №3723-ХІІ не призначаються, а призначені до 01.06.2015 року - не перераховуються. Окрім цього пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про державну службу», індексуються згідно Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078. Також зазначили, що матеріальна допомога носить разовий характер, не є складовою заробітної плати, як і індексація пенсії, що зазначено у Постанові Кабінету Міністрів України від 31. 05. 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії». Вимоги позивача вважає безпідставними, просить в позові відмовити.
Як встановлено суддею, позивач ОСОБА_1 одержує з 15.06.2010 р. пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
10.05.2016 року позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ (далі - Закон № 3723-ХЇІ ) та подала відповідні документи, в тому числі, довідку про складові заробітної плати за останні 24 календарних місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від27.04.2016року №28 для нарахування пенсії, в яку були включено суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати в сумі 7552,60 грн., оскільки такі відповідачем при призначенні їй пенсії враховані не були.
Листом від 24.05.2016 р. №3578/03-27 Самбірським об'єднаним управлінням пенсійного фонду України повідомлено позивачу, що її заява від 10.05.2016 р. розглянута та роз'яснено, що ОСОБА_1 одержує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. №3723-ХІІ. Відповідно до ст. 37 ЗУ «Про державну службу», пенсія державним службовцям призначається з 01.10.2011 року в розмірі 80% суми їх заробітної плати, з 01.05.2014 року в розмірі 70%, з 01.01.2015 року 60%, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Відтак, починаючи з 01.06.2015 року, органи Пенсійного фонду України пенсії відповідно до Закону України №3732-ХІІ не призначають і не перераховують. Крім того вказало, що матеріальна допомога та індексація заробітної плати не є складовою заробітної плати держслужбовця. Протоколом №6 від 11.05.2016 року ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії.
Таку відмову суддя вважає незаконною з огляду на наступне.
За змістом ст. 37 Закону №3723-ХП (у редакції, чинній на час перерахунку пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
У ч. 1 ст. 1 Закону України від 24.03.1995 року №108/95-ВР "Про оплату праці" (далі - Закон №108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також інші заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою ст. 33 Закону № 3723-ХІІ передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно ч.7 ст. 33 цього ж Закону державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
У відповідності до ст. 35 Закону № 3723-ХІІ щорічна відпустка державним службовцям надається з виплатою допомоги на оздоровлення. Зазначена матеріальна допомога має систематичний характер, оскільки виплачується щорічно і являється об'єктом для нарахування і утримання страхових внесків до Пенсійного фонду.
У п.2.3.3 ст.2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 року № 5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.01.2004 за №114/8713, заначено, що матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом) входить до складу фонду оплати праці.
Отже, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення і приймається в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
Види оплати праці та інших виплат, які враховуються при обчисленні середньомісячної заробітної плати для перерахунку пенсії, не повинні виходити зі складової заробітної плати, яку отримував державний службовець на час виходу на пенсію, оскільки таке звуження суперечить ст. 37-1 Закону № 3723-ХІІ.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація входить до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, ст. 66 Закону України від 05.11.1991 №1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення" (далі Закон №1788-ХІI) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону №1788-Х11 до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 09.07.2003 року №1058-ІУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-ІУ) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.
Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески: суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, висновок Самбірського об'єднаного управління ПФУ Львівської області про те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, не включається до складу заробітної плати державного службовця та не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: перевагу було надано положенням Законів № 3723-ХІІ та № 108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин стаття 41 Закону № 1058-ІУ та стаття 66 Закону №1788-ХІІ.
Те саме стосується і сум індексації заробітної плати, на які також були нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Суми індексації є складовою заробітної плати і входять до складу фонду оплати праці. В порушення вимогст.37 Закону №3723-ХІІ ст. 66 Закону №1788-ХІІ відповідачем до заробітку для обчислення пенсії не було включено суми індексації, як «вид оплати праці», на який нараховувався збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Такі висновки викладено в постановах Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року, 14, 28 травня та 6 листопада 2013 року, 03 червня 2014 року (№№ 21-430а 11,
21-97а13, 21-125а13, 21-350а13, 21-134а14 відповідно) та в окремих правових позиціях суддів Верховного Суду України.
Згідно ч. 1 ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно- правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Ст. 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової, або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених Законом.
Щодо посилань відповідача на те, що законодавчо не закріплено проводити перерахунок спеціальних пенсій, слід зазначити наступне.
Так, відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «;Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Між тим, пенсія позивачу призначена з 15червня 2010 року, тобто, до внесення змін до Закону України «Про державну службу».
Вирішуючи питання про застосування Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» у часі, суд виходить з того, що згідно зі ст. 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Таким чином, вважаю, що право позивачки на перерахунок пенсії є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань.
Враховуючи встановлені обставини, вважаю, що відповідно до вищевказаних нормативних актів, пенсія позивача повинна обчислюватись із заробітної плати з урахуванням всіх виплат, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відтак відмова у перерахунку пенсії Відповідачем згідно довідки про складові заробітної плати від 27.04.2016 року № 28, в яку включено достовірні відомості про фактично нараховані та сплачені виплати, а саме матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати, є наслідком порушення правил застосування норм права.
У ст. 3 Конституції України встановлено, що людина є найвищою соціальною цінністю суспільства.
Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Згідно ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі, на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
У відповідності до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.
Оскільки позивач має право на врахування матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, які були ним отримані та з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, вважаюдії відповідача по прийняттю рішення - Протокол №6 від 11.05.2015 р. про відмову у здійсненні такого перерахунку з 29 листопада 2015 рокує неправомірними та протиправними, а тому позовні вимоги в цій частині слід задовольнити.
Згідно ст. 16 КАС України у разі задоволення адміністративного позову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень, суд зобов'язує відповідача вчинити певні дії.
За таких обставин, приходжу до висновку, що позовні вимоги позивача в частині зобов'язання Відповідача здійснити перерахунок призначеноїїй пенсії за віком як державному службовцю з включеннямдо заробітної платисум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати в сумі 7 552, 60 грн., а також зобов'язання відповідача виплатити недоотриману пенсію за період з 29листопада 2015 року є правомірними і їх слід задовольнити.
Розподіл судових витрат суд вирішує в порядку ст. 87, 94 КАС України в зв'язку з чим вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Самбірського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Львівської областіна користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 551,20 грн.
Керуючись ст. ст. 2, 6 - 14,17,18.19,49. 87, 97,99,104-106, 183-2 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити.
Визнати дії Самбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області по прийняттю рішення - Протокол №6 від 11.05.2015 р., про відмову ОСОБА_1 здійсненніперерахунку пенсії із врахуванням для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати з 29 листопада 2015 року - неправомірними та протиправними.
Зобов'язати Самбірське об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області здійснити з 29 листопада 2015 року перерахунок призначеної ОСОБА_1, як державному службовцю,пенсії із врахуванням для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати в сумі 7 552,60 грн. та виплатити недоотриману пенсію.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Самбірського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Львівської області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) гривень 20 коп.
На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного адміністративного суду через Самбірський міськрайонний суд Львівської області на протязі десяти днів з дня проголошення постанови.
Суддя