Постанова № 59619814, 22.04.2016, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.04.2016
Номер справи
804/757/16
Номер документу
59619814
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 квітня 2016 р. Справа № 804/757/16 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіТурлакової Н. В. при секретаріЧудновській А.С. за участю: позивача представника відповідача-1 представника відповідача-2 ОСОБА_3 ОСОБА_4 не з'явився розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, управління Державної казначейської служби України у м. Дніпродзержинську Дніпропетровської області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, повернення сплачених коштів, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, управління Державної казначейської служби України у м. Дніпродзержинську Дніпропетровської області з врахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 11.04.16р. з позовними вимогами, про : - визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області № 59/0403173 від 25.06.2015р. про нарахування податкового зобов'язання за платежем транспортний податок з фізичних осіб на суму 25 000 грн.; - стягнення з Державного бюджету України на користь ОСОБА_5 сплачені кошти в сумі 25 000 грн.

В обґрунтування заявлених вимог, позивач зазначив, що він був власником автомобіля марки TOYOTA LAND CRUISER універсал - В, дата реєстрації 31.08.2013р. об'єм двигуна 4461 куб., державний номер НОМЕР_1. 25.06.15р. позивачем було винесено податкове повідомлення-рішення, № 59/0403173 яке вважає протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки автомобіль TOYOTA LAND CRUISER з серпня перебуває у власності іншої особи, також у відповідності до ст. 4 Податкового кодексу України, зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніше як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Отже, на його думку, опублікування рішення органу місцевого самоврядування про встановлення транспортного податку, як місцевого податку, пізніше 15 липня року, що передує року оподаткування, є підставою для застосування відповідних норм оподаткування не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом, тобто не раніше 01.01.2016 року, у зв'язку з чим оскаржуване повідомлення-рішення є таким, що підлягає скасуванню.

Відповідач на адресу суду надіслав заперечення, в яких зазначив, що позивач був власником легкового транспортного засобу, який враховуючи вимоги п.п.267.2.1 ст.267 ПКУ є об'єктом оподаткування, а саме легкового автомобіля, який використовується до 5 років та має об'єм двигуна понад 3000куб.см. Закон України «Про внесення змін до Податкоовго кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014р. не змінює вид податку, а запроваджує новий податок, який в свою чергу підлягає сплаті до 01.01.2015р. Визначене податкове зобов'язання щодо позивача, вважає правомірним а позовні вимоги такими що задоволенню не підлягають.

Позивач в судовому засіданні адміністративний позов підтримав та просив його задовольнити, посилаючись на доводи викладені в ньому.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечував, посилаючись на доводи викладені в запереченнях..

Заслухавши позивача, представника позивача, дослідивши чинне законодавство та матеріали справи, суд доходить наступних висновків.

Згідно Свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 ОСОБА_3 був власником транспортного засобу TOYOTA LAND CRUISER універсал - В, дата реєстрації 31.08.2013р. об'єм двигуна 4461 куб., державний номер НОМЕР_1. 25.06.15р.

25.06.2015р. Дніпродзержинською ОДПІ ГУ ДФС Дніпропетровській області винесено податкове повідомлення-рішення № 59/04-03173, яким позивачу нараховано податкові зобов'язання за платежем "транспортний податок з фізичних осіб" на суму 25000 грн., згідно з підпунктом 54.3.3 пункту 54.3 ст.54 Податкового кодексу України та відповідно до підпункту 267.6.2 пункту 267.6 ст.267 Податкового кодексу України.

На адвокатський запит від 14.01.2016р. територіальний сервісний центр №1242 регіонального сервісного центру в Дніпропетровській області повідомив, що відповідно комп'ютерної бази даних ТСЦ 1242 автомобіль TOYOTA LAND CRUISER, 2013року випуску, який належав гр.. ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1., знятий з обліку 01.08.2015р. за дорученням серія НОМЕР_4 від 31.07.2015р. на ім'я ОСОБА_6.

Згідно копії квитанції ПриватБанк від 27.08.2015р. ОСОБА_3 сплатив транспортний податок з фізичних осіб в сумі 25000 грн. на розрахунковий рахунок відповідача.

У зв'язку зі змінами, внесеними до Податкового Кодексу України, відповідно до підпункту 10.2 статті 10 пункту 1, пункту 81 Розділу І, пункту 4 розділу II Прикінцевих положень Закону України від 28.12.2014 №71-УІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України» (щодо податкової реформи), керуючись п.24 ч.1 ст. 26, ч.1 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Дніпродзержинська міська рада прийняла Рішення від 30.01.2015р. № 1206-59/УІ «Про встановлення транспортного податку на території м.Дніпродзержинська» та затвердила «Положення про встановлення транспортного податку на території м.Дніпродзержинська» що є додатком до вказаного рішення.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України № 2755-VI від 02 грудня 2010 року.

Законом України від 28 грудня 2014 року №71-VІІІ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо податкової реформи", норми якого набрали чинності 01 січня 2015 року, запроваджено транспортний податок.

Відповідно до пп. 267.1.1 п. 267.1 ст. 267 Податкового кодексу України, платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.

Підпунктом 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 Податкового кодексу України передбачено, що об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають об'єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см.

Згідно з пп. 267.3.1 п. 267.3 ст. 267 Податкового кодексу України, базою оподаткування є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.

Відповідно до п. 267.4 ст. 267 Податкового кодексу України, ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.

Підпунктом 267.5.1 п. 267.5 ст. 267 Податкового кодексу України передбачено, що базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

За правилами обчислення та сплати транспортного податку, визначеними у підпунктах 267.6.1, 267.6.1 пункту 267.6 статті 267 Податкового кодексу України, обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.

Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).

Щодо об'єктів оподаткування, придбаних протягом року, податок сплачується фізичною особою-платником починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об'єкт. Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.

Відповідно до підпункту 267.6.3 пункту 267.6 статті 267 Податкового кодексу України органи внутрішніх справ зобов'язані до 1 квітня 2015 року подати контролюючим органам за місцем реєстрації об'єкта оподаткування відомості, необхідні для розрахунку податку.

З 1 квітня 2015 року органи внутрішніх справ зобов'язані щомісячно, у 10-денний строк після закінчення календарного місяця подавати контролюючим органам відомості, необхідні для розрахунку податку, за місцем реєстрації об'єкта оподаткування станом на перше число відповідного місяця.

Форма подачі інформації встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної податкової політики.

Відповідно до пункту 265.1 статті 265 ПК України, транспортний податок є елементом податку на майно.

Згідно з підпунктом 10.1.1 ПК України, податок на майно належить до місцевих податків.

Пунктом 8.3 статті 8 ПК України встановлено, що до місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених цим Кодексом, рішеннями сільських, селищних і міських рад у межах їх повноважень, і є обов'язковими до сплати на території відповідних територіальних громад.

Відповідно до підпункту 12.3.4 пункту 12.3 статті 12 ПК України, рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Аналогічні приписи містить і підпункт 4.1.9 пункту 4.1 статті 4 ПК України, відповідно до якого одним із принципів податкового законодавства є стабільність, коли зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року.

Як зазначено вище, пунктом 81 Закону України Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи від 28.12.2014 № 71-VIII статтю 267 ПК України було викладено в новій редакції.

Відповідно до пункту 1 Прикінцевих положень Закону України Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи від 28.12.2014 № 71-VIII, цей Закон набрав чинності з 1 січня 2015 року, а транспортний податок в м. Дніпродзержинську запроваджено рішенням Дніпродзержинської міської ради від 30.01.2015р. № 1206-59/УІ «Про встановлення транспортного податку на території м. Дніпродзержинська».

Згідно з частиною першою статті 3 Бюджетного кодексу України, Бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року.

Таким чином, податкові зобов'язання по місцевому податку можуть визначатися податковим органом лише в разі, якщо міська рада своїм рішенням встановила цей місцевий податок. При цьому, визначення податкових зобов'язань з місцевого податку розпочинається не раніше, ніж настання наступного бюджетного періоду (року), що настає за періодом (роком), в якому прийняте відповідне рішення міської ради.

Проте приймаючи рішення суд звертає увагу на те, що доводи позивача з посиланням на те що вказаний транспортний засіб перебуває у власності іншої фізичної особи знайшли своє підтвердження.

Так на адвокатський запит від 14.01.2016р. територіальний сервісний центр №1242 регіонального сервісного центру в Дніпропетровській області повідомив, що відповідно комп'ютерної бази даних ТСЦ 1242 автомобіль TOYOTA LAND CRUISER, 2013року випуску, який належав гр.. ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1., знятий з обліку 01.08.2015р. за дорученням серія НОМЕР_4 від 31.07.2015р. на ім'я ОСОБА_6.

Частиною другою статті 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Всупереч наведеним вимогам, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, будь-яких заперечень чи пояснень в частині того, яким чином слід застосовувати підпункти 267.6.1, 267.6.1 пункту 267.6 статті 267 Податкового кодексу України, з врахуванням встановлених фактичних обставин, саме у вказаних спірних правовідносинах, не надав.

Таким чином суд прийшов до висновку що спірне податкове повідомлення-рішення Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області № 59/0403173 від 25.06.2015р. підлягає скасуванню.

Враховуючи факт сплати позивачем згідно копії квитанції ПриватБанк від 27.08.2015р. транспортного податку з фізичних осіб, суд вважає позовні вимоги в частині стягнення з Державного бюджету України на користь ОСОБА_3 сплачених коштів в сумі 25 000 грн., такими що також підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_3 до Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, управління Державної казначейської служби України у м. Дніпродзержинську Дніпропетровської області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, повернення сплачених коштів, - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області № 59/0403173 від 25.06.2015р.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2) сплачені кошти в сумі 25 000 грн.(двадцять п'ять тисяч гривен).

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області на користь ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2) суму сплаченого судового збору в розмірі 551,20 грн. (п'ятсот п'ятдесят одна гривна, двадцять копійок).

Постанова суду набирає законної сили та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.

Відповідно до ст.186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Н.В. Турлакова