Постанова № 59369611, 28.07.2016, Солом'янський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
28.07.2016
Номер справи
760/7926/16-а
Номер документу
59369611
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №2-а/760/744/16

№760/7926/16-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 липня 2016 року Солом'янський районний суд м. Києва в складі:

головуючого судді - Кушнір С.І.

при секретарі - Беро В.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 27.04.2016 р. звернувся до суду із зазначеним позовом до відповідача Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в якому просив визнати дії Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо відмови здійснити перерахунок призначеної йому пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 протиправними, та зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в місті Києві провести позивачу з 1 грудня 2015 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця, виходячи із нових складових заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади, рангу та стажу роботи на державній службі згідно постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року № 1013 та листа Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 16 березня 2016 року №2102-13/7491-09 і врахованих раніше надбавок та премій за останні 60 календарних місяців, в тому числі і грошової компенсації за невикористані дні щорічної основної та додаткової відпусток, у розмірі 70 відсотків заробітної плати.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 5 листопада 2014 р. Управлінням Пенсійного фонду України у Солом'янському районі міста Києва йому було призначено пенсію державного службовця у розмірі 70 відсотків заробітної плати. Для призначення пенсії ним були надані довідки Міністерства промислової політики України, а саме: від 3 листопада 2014 р. № 01/3-5-85 про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років, що подається при призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» ( форма №15-1); від 3 листопада 2014 р. №01/3-5-80 про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 60 календарних місяців роботи), що подається при призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» ( форма №5-1); від 3 листопада 2014 р. № 01/3-5-87 про грошову компенсацію за невикористані дні щорічної основної та додаткової відпусток.

28 березня 2016 р. він звернувся до Управляння Пенсійного фонду України в Солом'янському районі міста Києва, правонаступником якого є Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в місті Києві відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 р. № 1055 «Про деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України» та частини першої статті 104 ЦК України, із заявою про здійснення йому перерахунку пенсії з дати вступу в силу постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року № 1013, тобто з 1 грудня 2015 року. При цьому, ним було надано лист Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 16 березня 2016 р. №2102-13/7491-09, в якому зазначено складові заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади, рангу та стажу роботи на державній службі згідно постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року № 1013 (посадовий оклад - 4026,00 грн., надбавка за ранг - 120,00 грн., надбавка за стаж роботи на державній службі 23 роки - 1243,80 грн.).

Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в місті Києві листом від 14 квітня 2016 р. № 83/01/Г-182 відмовило позивачу здійснити такий перерахунок пенсії з посиланням на положення пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року № 213-VІІІ.

З огляду на викладене, позивач вважає такі дії Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві протиправними, тому звернувся до суду за захистом своїх прав.

В судовому засіданні позивач підтримав заявлені позовні вимоги та просив суд позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві в судовому засіданні проти задоволення адміністративного позову заперечувала в повному обсязі, з урахуванням поданих письмових заперечень, посилаючись на те, що вимоги, викладені в позовній заяві є безпідставними та не відповідають нормам чинного законодавства, оскільки згідно положень пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року № 213-VІІІ визначено, що з 01 червня 2015 р. скасовуються норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії, щомісячне довічне грошове утримання призначені відповідно Закону України «Про державну службу». Таким чином, з 01.06.2015 р. пенсії в порядку та на умовах вищезазначеного Закону, не призначаються, раніш призначені пенсії не перераховуються. Тому позивачу призначена пенсія в межах чинного законодавства.

Заслухавши пояснення позивача, пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 05.11.2014 р. знаходиться на обліку в Правобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років, яка призначена відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 70% від суми заробітної плати з 05.11.2014 р.

Постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» підвищено з 1 грудня 2015 р. посадові оклади на 25% працівникам апарату органів виконавчої влади.

Також встановлено, що 28 березня 2016 р. позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі міста Києва, правонаступником якого є Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в місті Києві відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 р. № 1055 «Про деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України», із заявою про здійснення йому перерахунку пенсії з дати вступу в силу постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року № 1013, тобто з 1 грудня 2015 року. При цьому, ним було надано лист Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 16 березня 2016 р. №2102-13/7491-09, в якому зазначено складові заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади, рангу та стажу роботи на державній службі згідно постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року № 1013 (посадовий оклад - 4026,00 грн., надбавка за ранг - 120,00 грн., надбавка за стаж роботи на державній службі 23 роки - 1243,80 грн.). Дана довідка отримана з Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, оскільки останнє є правонаступником Міністерства промислової політики України, в якому працював позивач до оформлення пенсії, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 березня 2014 р. № 94 «Про реорганізацію Міністерства промислової політики України».

Однак, листом від 14 квітня 2016 р. № 83/01/Г-182 відповідачем Правобережним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві відмовлено позивачу здійснити такий перерахунок пенсії. Відмова мотивована тим, що відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу», а тому з цього дня пенсії згідно вказаного Закону не призначаються, а раніше призначені - не перераховуються.

Позивач, вважаючи таку відмову протиправною, а свої права порушеними.

Пенсійне забезпечення державних службовців регулюється статтею 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII.

Згідно зі статтею 37 Закону №3723-XII (у редакції, на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до положень статті 33 цього Закону заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Положеннями статті 37-1 цього Закону (в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії, і яка діяла до 01 січня 2015 року) було передбачено, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Починаючи з 01 січня 2015 року вказану норму викладено у новій редакції, відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Пунктами 4, 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», в редакції, яка діяла на момент призначення позивачу пенсії і до грудня 2015 року, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

У зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» був виключений, а 5 змінений.

Таким чином, станом на момент призначення позивачу пенсії законодавством було встановлено право осіб, яким призначена пенсія згідно Закону України «Про державну службу», на її перерахунок у разі підвищення складових заробітної плати, в тому числі посадового окладу, працюючих державних службовців.

Разом із тим, на момент звернення позивача до територіального органу Пенсійного фонду України за перерахунком пенсії, питання вищевказаного перерахунку пенсії чинним законодавством не врегульоване, в той час як в силу приписів статті 37-1 Закону України «Про державну службу» умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям повинні бути визначені Кабінетом Міністрів України.

Враховуючи, що Кабінетом Міністрів України не вжито заходів на реалізацію вищенаведеної норми, виходячи із приписів ч.1 статті 58 Конституції України, відповідно до якої закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, та статті 22, згідно з якою закріплені Конституцією України права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані, тому суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії у зв'язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», і що при такому перерахунку мають застосовуватися норми, що визначали умови та порядок перерахунку пенсії, які діяли на момент її призначення позивачу.

Посилання відповідача на пункт 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року №213-VIII, згідно якого у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу», є неприйнятним, виходячи з того, що ця норма стосується призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.

Враховуючи вищенаведені положення Закону, суд приходить до висновку, що право позивача на перерахунок пенсії є обґрунтованим і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань.

При цьому, як вбачається з матеріалів справи, позивачу призначено пенсію з 05.11.2014 р., позивач звернувся до відповідача 28.03.2016 р. з заявою про перерахунок пенсії.

Відповідно частини четвертої ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

За таких обставин, суд вважає, що необхідно здійснити перерахунок пенсії позивачу з 01.04.2016 року.

Відповідно до ст.71 КАС України, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публiчно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових i службових осіб, інших суб'єктів при здiйсненнi ними владних управлiнських функцiй на основi законодавства, в тому числi на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адмiнiстративних справ.

Відповідно до ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, з урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Керуючись ч. 1 ст. 8, ч. 4 ст. 22, ч. 1 ст. 58 Конституції України, Законом України «Про державну службу», Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових атків», ст.ст. 1, 2, 5, 7-12, 69, 71, 86, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Правобережного об»єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов»язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Правобережного об»єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 провести перерахунок пенсії державного службовця.

Зобов'язати Правобережне об»єднане управління Пенсійного фонду України в м.Києві провести ОСОБА_1 з 01.04.2016 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 70 % заробітної плати, виходячи з заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади, рангу та стажу роботи на державній службі за останнім місцем роботи на державній службі, з врахуванням підвищення, відповідно до Постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та довідки Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 16.03.2016 року № 2102-13/7491-09 з врахуванням надбавок та премій за останні 60 календарних місяців роботи.

В інший частині позову відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Кушнір С.І.