ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
29 червня 2016 рокум. Ужгород№ 807/599/16 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Луцович М.М.
при секретарі судового засідання Симканич Ю.В.
за участю сторін:
сторони в судове засідання не зявилися
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Закарпатського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою Закарпатського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Державного підприємства Міністерства оборони України "Мукачівська госпрозрахункова дільниця" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені, -
В С Т А Н О В И В:
Закарпатське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державного підприємства Міністерства оборони України "Мукачівська госпрозрахункова дільниця" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені за недотримання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Позовні вимоги мотивовані наступним. Відповідно до статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» № 875 (надалі Закон України № 875) для підприємств, установ і організацій встановлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 4 відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб у кількості одного робочого місця. Відповідно до звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2015 рік вбачається, що відповідач вимогу Закону України № 875 щодо нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів не виконав. Згідно рядка 03 звіту, кількість інвалідів які повинні працювати на підприємстві відповідно до вимог ст. 19 Закону № 875 становить 1 особа, в той же час, згідно рядка 02 звіту, на підприємстві протягом 2015 року середньооблікова кількість інвалідів становила 0 осіб. У звязку з цим до відповідача застосовано адміністративно-господарську санкцію у розмірі середньої річної заробітної плати у Державного підприємства Міністерства оборони України "Мукачівська госпрозрахункова дільниця" за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Від позивача надійшло клопотання про розгляд справи без участі його представника. Позовні вимоги просить задовольнити в повному обсязі.
Відповідач заперечень на адміністративний позов не подав, в судове засідання не прибув, причини неприбуття суду не повідомив. Про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином (а.с.19).
За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу без участі сторін на підставі наявних доказів.
Сторони в судове засідання не зявилися, хоча про час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином, а відтак у відповідності до ч. 1 ст. 41 КАС України фіксація судового процесу технічними засобами не здійснюється.
З'ясувавши всі обставини у справі та перевіривши їх належними та допустимими доказами суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Відповідно до ст.19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Згідно із Звітом відповідача про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2015 рік за формою №10-ПІ (а.с.7), середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу становить 15 осіб, середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність становить 0 осіб. Кількість інвалідів-штатних працівників, які повинні працювати на підприємстві відповідача на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст.19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" складає 1 особа.
Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, у відповідності з ч.3 ст.18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 8 ст. 69 Господарського кодексу України, підприємство з правом найму робочої сили забезпечує визначену відповідно до закону кількість робочих місць для працевлаштування неповнолітніх, інвалідів, інших категорій громадян, які потребують соціального захисту. Відповідальність підприємства за невиконання даної вимоги встановлюється законом.
Відповідач не надав суду доказів про вжиття заходів щодо працевлаштування інвалідів у 2015 році чи створення робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2015 році в кількості, визначеній нормативом.
Частиною 1 ст.20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" передбачено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ст.19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Відповідно до Звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2015 рік, середньорічна заробітна плата штатного працівника Державного підприємства Міністерства оборони України "Мукачівська госпрозрахункова дільниця" складає 36200 грн., тому, у відповідності до приписів ст.20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу з працевлаштування інвалідів у 2015 році, застосованих до відповідача, складає 36200 грн.
Частина 4 ст.20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" встановлює, що адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. У вказаний період відповідачем адміністративно-господарські санкції не сплачено.
У ч.2 ст.20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" зазначено, що порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Пункт 3.7 Порядку нарахування пені та її сплати, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15.05.2007 №223, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.05.2007 за №552/13819, встановлює, що у поданій позовній заяві за невиконання нормативу щодо працевлаштування інвалідів до відповідної судової інстанції відділення Фонду розраховує суму пені на дату її подання.
Термін прострочення на дату подання позовної заяви становить 12 днів, таким чином, сума пені (з врахуванням ставки НБУ 19%) становить 260,64 грн.
З урахуванням зазначеного, сума адміністративно-господарських санкцій для відповідача складає 36200 грн. та пеня в сумі 260,64 грн., таким чином сума боргу складає 36460,64 грн.
Згідно з ч.9 ст.20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", спори, що виникають із правовідносин за статтями 19, 20 цього Закону, вирішуються Фондом соціального захисту інвалідів або в судовому порядку.
Оскільки відповідачем самостійно не здійснено працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць та у звязку з цим, самостійно не сплачено адміністративно-господарські санкції та пеню у розмірі та в строки передбачені статтею 20 вказаного Закону, то позовні вимоги слід задовольнити.
Керуючись статтями 11, 70, 71, 72, 86, 160-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Державного підприємства Міністерства оборони України "Мукачівська госпрозрахункова дільниця" (89600, м. Мукачево, вул..Берегівська, 1-А, код ЄДРПОУ 22995957) на користь Закарпатського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів суму адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2015 році в розмірі 36460,64 грн. (тридцять шість тисяч чотириста шістдесят грн.. 64 коп.).
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається через Закарпатський окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
СуддяОСОБА_1