Cправа № 127/8450/16-а
Провадження № 2-а/127/341/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 липня 2016 року м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області в складі:
головуючого судді Іщук Т.П.,
при секретарі Боднар В.І.,
за участі представника позивача Страшка А.А., представника відповідачів Лірника І.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Вінниці адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства «Сабарівський кар'єр» до Вінницької міської ради, Виконавчого комітету Вінницької міської ради про визнання протиправними та скасування п. 1 рішення виконавчого комітету Вінницької міської ради від 12.03.2016 року №504, п.1 та п. 2.1 рішення виконавчого комітету Вінницької міської ради від 09.06.2016 року №1378, визнання протиправними та скасування Актів визначення розміру збитків,
ВСТАНОВИВ:
ПрАТ «Сабарівський кар'єр» звернулось до суду з адміністративним позовом до Вінницької міської ради, виконавчого комітету Вінницької міської ради про часткове визнання протиправним та скасування п. 1 рішення виконавчого комітету Вінницької міської ради від 12 березня 2016 року №504, визнання протиправним та скасування Акта визначення розміру збитків від 17 лютого 2016 року. Свій позов мотивувало тим, що 21 березня 2016 року на адресу позивача Департаментом комунальних ресурсів Вінницької міської ради направлено повідомлення про відшкодування збитків, заподіяних тимчасовим зайняттям земельної ділянки площею 22,7204 га., що розташована в м. Вінниці по вул. Карбишева, 55. До зазначеного повідомлення надано копії Акту про визначення збитків власнику землі від 17 лютого 2016 року та рішення виконкому Вінницької міської ради від 12 березня 2016 року. Зазначеним рішенням затверджено Акт визначення розміру збитків, запропоновано боржнику відшкодувати збитки та рекомендовано оформити право користування земельною ділянкою відповідно до норм чинного законодавства. Термін за який нараховані збитки складає з 25 грудня 2015 року по 17 лютого 2016 року, а сума збитків, що підлягає сплаті складає 541498,71 грн. Позивач вважає, що рішення відповідача та акт про визначення розміру збитків є протиправними та підлягають скасуванню з підстав того, що земельна ділянка використовується на підставі не скасованого Державного акту та не є тимчасово зайнятою, а оскаржувані рішення прийняті на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 19 квітня 1993 року № 284, якою врегульовано порядок відшкодування збитків власникам та землекористувачам заподіяних саме тимчасовим зайняттям земельних ділянок. Крім того, вказують, що позивачем своєчасно та в повному обсязі вноситься плата за користування земельною ділянкою у вигляді земельного податку, сума якого за 2015 рік склала 752817,73 грн. До того ж зазначають, що Порядком визначення та відшкодування збитків власникам землі та користувачам, визначено склад комісії, до якого мають бути включені, зокрема представники підприємства, які будуть їх відшкодовувати. Натомість, представники позивача до складу комісії не включені та участі у її роботі не приймали. За наведеного позивач просив визнати протиправним та скасувати п. 1 рішення виконавчого комітету Вінницької міської ради від 12 березня 2016 року №504 в частині затвердження Акту визначення розміру збитків від 17 лютого 2016 року та визнати протиправним та скасувати Акт визначення розміру збитків від 17 лютого 2016 року. Надалі позивач збільшив позовні вимоги, зважаючи, що в оскаржуване рішення було внесено зміни, а також складений та затверджений новий Акт визначення розміру збитків від 18 травня 2016 року, та просив також визнати протиправними та скасування п.1 та п.п. 2.1 п.2 рішення виконавчого комітету Вінницької міської ради від 09.06.2016 року №1378, визнати протиправним та скасувати Акт визначення розміру збитків від 18 травня 2016 року.
В судовому засіданні представник позивача Страшок А.А. позовні вимоги підтримав з підстав, викладених в позовній заяві, просив позов задовольнити.
Представник відповідачів Лірник І.І. в судовому засіданні заперечував щодо задоволення позову, при цьому зазначив, що виконавчий комітет Вінницької міської ради діяв в межах своїх повноважень, комісія створена рішенням виконавчого комітету, яке не оскаржене та не є предметом спору. При цьому вказував, що при визначені розміру збитків врахований розмір земельного податку сплаченого позивачем. Наразі відмічав, що за заявою позивача рішенням 45 сесії Вінницької міської ради 6 скликання від 27 лютого 2014 року №1642 була затверджена документація із землеустрою та ПрАТ «Сабарівський кар'єр» передано в оренду земельну ділянку площею 22,7204 га, однак договір оренди сторони не уклали. Вимоги ж до Вінницької міської ради вважає безпідставними.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, оцінивши докази в їх сукупності, суд прийшов до наступного.
Відповідно до ст.ст. 19, 144 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до власних повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать зокрема підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо встановлення ставки земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, вилучення (викупу), а також надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад; визначення в установленому порядку розмірів відшкодувань підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності за забруднення довкілля та інші екологічні збитки; встановлення платежів за користування комунальними та санітарними мережами відповідних населених пунктів. До делегованих повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, відтворенням лісів.
Відповідно до ст.ст. 12, 152, 157 ЗК України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема і здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом, зокрема і відшкодування заподіяних збитків. Відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами. Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.п. 1, 2, 3 Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 1993 року № 284, власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок. Розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад. До складу комісій включаються представники Київської, Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, виконавчих комітетів міських (міст обласного значення) рад (голови комісій), власники землі або землекористувачі (орендарі), яким заподіяні збитки, представники підприємств, установ, організацій та громадяни, які будуть їх відшкодовувати, представники державних органів земельних ресурсів і фінансових органів, органів у справах містобудування і архітектури та виконавчих комітетів сільських, селищних, міських (міст районного значення) рад, на території яких знаходяться земельні ділянки. Відшкодуванню підлягають, зокрема інші збитки власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, включаючи і неодержані доходи, якщо вони обгрунтовані. Неодержаний доход - це доход, який міг би одержати власник землі, землекористувач, у тому числі орендар, із земельної ділянки і який він не одержав внаслідок її вилучення (викупу) або тимчасового зайняття, обмеження прав, погіршення якості землі або приведення її у непридатність для використання за цільовим призначенням у результаті негативного впливу, спричиненого діяльністю підприємств, установ, організацій та громадян.
Відповідно до п. 1.3, 3.5, 4.1-4.3 Положення про комісію по визначенню та відшкодуванню збитків, заподіяних тимчасовим зайняттям земельних ділянок міста, затвердженого рішенням виконкому Вінницької міської ради від 25.03.2005 року №596 із внесеними змінами та доповненнями від 16.02.2012р. №325 та від 12.07.2013 року №1517, комісія визначає розмір збитків заподіяних територіальній громаді міста Вінниці, використанням земельних ділянок без правовстановлюючих документів, тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок. Компетенція Комісії поширюється на визначення розміру збитків щодо земельних ділянок, які знаходяться в межах міста Вінниці. Відсутність на засіданні Комісії, повідомлених належним чином про дату, час і місце проведення її засідання, землекористувачів та осіб, діями яких завдано збитків, не перешкоджає розгляду Комісією питання про визначення розміру збитків. Розрахунок суми збитків виконується Департаментом комунальних ресурсів міської ради, на підставі рішення голови Комісії про винесення на розгляд Комісії питання про визначення розміру збитків. У разі використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів, збитки визначаються за період фактичного користування земельною ділянкою. У разі наявності рішення Вінницької міської ради про надання земельної ділянки у користування та не оформлення відповідного правовстановлюючого документу на землю з вини землекористувача, збитки у вигляді упущеної вигоди нараховуються у розмірі орендної плати за землю, за ставками, які діяли в період виникнення збитків, відповідно до порядку встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки, затвердженого рішенням міської ради, з урахуванням функціонального використання земельної ділянки. При використанні земельної ділянки за відсутності рішення Вінницької міської ради про надання земельної ділянки у користування, збитки нараховуються у розмірі земельного податку за ставкою, яка діяла в період виникнення збитків, з урахуванням функціонального використання земельної ділянки.
Як свідчать матеріали справи, відповідно до Акту визначення розміру збитків, заподіяних тимчасовим зайняттям земельної ділянки міста від 17 лютого 2016 року, складеного комісією по визначенню збитків, без участі представника ПрАТ «Сабарівський кар'єр» (повідомлення про виклик на засідання Комісії направлено за адресою зазначеному у ЄДРЮО та ФОП), земельна ділянка площею 22,7204 га., що розташована у м. Вінниці по вул. Карбишева, 55, використовується ПрАТ «Сабарівський кар'єр» без правовстановлюючих документів (Акт перевірки дотримання вимог законодавства при використанні земель м. Вінниці від 25 грудня 2015 року № 174/9-04-13). Листом Вінницької ОДПІ ГУ ДФС у Вінницькій області повідомила про те, що ПрАТ «Сабарівський кар'єр» вносило плату за користування земельною ділянкою у вигляді земельного податку за 2014-2015 р. р. Термін нарахування збитків з 25 грудня 2015 року по 17 лютого 2016 року та становить до сплати 541498,71 грн. Акт є додатком №2 до рішення виконавчого комітету ВМР від 12 березня 2016 року № 504 (а. с. 8).
Рішення виконавчого комітету Вінницької міської ради від 12 березня 2016 року № 504 затверджено Акти визначення розміру збитків, поданих Комісією по визначенню та відшкодуванню збитків, заподіяних тимчасовим зайняттям земельних ділянок міста згідно додатків 1-3, зокрема і Акт визначення розміру збитків від 17 лютого 2016 року щодо ПАТ «Сабарівський кар'єр»» (додаток №2). Запропоновано боржникам відшкодувати визначені збитки не пізніше 30-ти денного терміну з дня прийняття рішення та рекомендовано оформити право користування земельними ділянками (а. с. 6).
18 травня 2016 року Комісією по визначенню та відшкодування збитків щодо ПАТ «Сабарівський кар'єр» складений Акт визначення розміру збитків та за термін з 25 грудня 2015 року по 17 лютого 2016 року нараховано збитки в розмірі 396 576,80 грн. ( відповідний термін нарахування міститься і в Акті від 17 лютого 2016 року). Даний акт затверджений п.п. 2.1 п.2 рішення виконавчого комітету Вінницької міської ради від 09.06.2016 року №1378 шляхом внесення до рішення виконкому міської ради від 12.03.2016 року №504 змін, виклавши додаток №2 в новій редакції.
Як вказувалося, відповідно до п.2 Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 284 від 19.04.1993 року, розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними-державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад, до складу яких включаються представники цих органів, власники землі або землекористувачі (орендарі), яким заподіяні збитки, представники підприємств, установ, організацій, які будуть їх відшкодовувати, представники державних органів земельних ресурсів і фінансових органів, представники органів у справах містобудування і архітектури та виконавчих комітетів сільських, селищних, міських (міст районного значення), рад, на території яких знаходяться земельні ділянки.
Як свідчать матеріали справи, всупереч зазначеним вимогам представник ПрАТ „Сабарівський карєр" до складу зазначеної комісії не був включений, а лише запрошений на засідання комісії, що є неправомірним. Посилання представника відповідачів, що склад комісії визначений рішенням виконкому і не є предметом спору, суд оцінює критично, зважаючи, що вищевказаним Порядком чітко регламентовано визначення складу уповноваженого органу (комісії) по визначенню збитків. Не оскарження ж рішення щодо складу вказаної комісії не свідчить про правомірність її дій по визначенню збитків, нанесених конкретним суб'єктом та складання щодо цього акту.
Разом з тим, суд зважає, що Акти, які оскаржує позивач, відображають узагальнений опис встановлених обставин та не є правовими документами, які встановлюють відповідальність суб'єкта господарювання і, відповідно, не є актом індивідуальної дії у розумінні частини першої статті 17 КАС України. Акт є носієм доказової інформації, документом, на підставі якого приймається відповідне рішення, а тому оцінка акта надається судом при оцінці оскаржуваного рішення, прийнятого на підставі такого акта, або у випадку можливого використання такого акта, як доказу при розгляді іншого спору, зокрема, про стягнення збитків. Зважаючи, що вказані вимоги не є належним способом захисту порушеного або оспорюваного права, суд відмовляє в їх задовленні.
Однак, суд звертає увагу, що акт визначення розміру збитків складений з порушенням норм законодавства щодо визначення складу комісії, а тому, як наслідок суд визнає протиправним та таким, що підлягає скасуванню п. 1 рішення виконавчого комітету Вінницької міської ради від 12 березня 2016 року №504 в частині затвердження Акту визначення розміру збитків щодо ПАТ «Сабарівський кар'єр» (Додаток №2) та п. 2.1 рішення виконавчого комітету Вінницької міської ради від 09.06.2016 року №1378 «Про затвердження актів визначення розміру збитків, заподіяних тимчасовим зайняттям земельних ділянок міста Вінниці, внесення змін до рішень виконкому міської ради від 12.03.2016 року за №504 та від 23.01.2014 року за №150 (із змінами внесеними рішенням виконкому від 13.02.2014 року №364), яким затверджувався Акт.
Щодо вимог про визнання протиправним п.1 рішення виконавчого комітету Вінницької міської ради від 09.06.2016 року №1378, то оскаржуваним пунктом рішенням затвердженні акти щодо інших суб'єктів господарювання та не порушує права позивача, а тому суд не знаходить підстав для задоволення цієї вимоги. Є також безпідставним заявлення вказаних вимог до Вінницької міської ради, зважаючи, що питання щодо яких виник спір, не є її компетенцією, а тому в позові щодо Вінницької міської ради слід відмовити.
Щодо ж до наявності підстав для стягнення збитків з підприємства, на які посилалися сторони у справі, то вказане не може бути предметом розгляду в адміністративному суді, його належить вирішувати у порядку господарського судочинства під час розгляду справи про стягнення збитків. Предметом спору у цій справі є питання щодо правомірності дій відповідача, як суб'єкта владних повноважень, при затвердженні акта по визначенню та відшкодуванню збитків, заподіяних тимчасовим зайняттям земельної ділянки.
Згідно із ст. 2 КАС України в справах щодо оскарження рішень, дій (бездіяльності) суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Зважаючи, що судом встановлено порушення при прийняті оскаржуваного рішення, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 19, 55 Конституції України, ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 2, 7-11, 94, 99-100, 159-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати п. 1 рішення виконавчого комітету Вінницької міської ради від 12.03.2016 року №504 «Про затвердження Актів визначення розміру збитків, заподіяних тимчасовим зайняття земельних ділянок міста», в частині затвердження Акта визначення розміру збитків щодо ПАТ «Сабарівський кар'єр» (Додаток №2).
Визнати протиправним та скасувати п.п. 2.1 п.2 рішення виконавчого комітету Вінницької міської ради від 09.06.2016 року №1378 «Про затвердження актів визначення розміру збитків, заподіяних тимчасовим зайняттям земельних ділянок міста Вінниці, внесення змін до рішень виконкому міської ради від 12.03.2016 року за №504 та від 23.01.2014 року за №150 (із змінами внесеними рішенням виконкому від 13.02.2014 року №364).
В задоволенні решти вимог - відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, апеляційна скарга може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: