Провадження №3-1596/16
у справі №760/3035/16-п
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 лютого 2016 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Лазаренко В.В., за участю представника органу доходу і зборів Панькіна Д.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Київської міської митниці ДФС,
про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2, ідентифікаційний код НОМЕР_1, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 за ознаками порушення митних правил, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, -
В С Т А Н О В И В :
06.02.2015 на митну територію України із Туреччини через пункт пропуску «Іллічівський морський торговельний порт» митного посту «Іллічівськ» Одеської митниці ДФС в автомобілі д/н НОМЕР_2/НОМЕР_3 на адресу ТОВ «ТРАФ КОМПАНІ» ввезено товар «трикотажні полотна із бавовни, трикотажна гумка, виробництва: Туреччини. Торгівельна марка: Orenkaya. Виробник: «Orenkaya Tekstil San Dis Tic Ltd Sti», в асортименті згідно інвойсу від 02.02.2015 №633160», загальною вагою брутто - 22291 кг, нетто - 22195 кг, в кількості - 959 місця.
Підставою для переміщення вказаного вантажу через митний кордон України були: попередня митна декларація одержувача ТОВ «ТРАФ КОМПАНІ» від 05.02.2015 №100000000/2015/804985, а також товаросупровідні документи: CMR №067970 від 02.02.2015, інвойс від 02.02.2015 №633160 виставлений турецькою компанією «ORENKAYA TEKSTIL SAN. DIS TIC.LTD.STI.» в адрес ТОВ «ТРАФ КОМПАНІ» з зазначенням вартості товару - 83210,25 дол. США.
Зазначені товари поставлено на виконання контракту від 29.12.2014 №2914-2014/12 укладеного між турецькою компанією «ORENKAYA TEKSTIL SAN. DIS TIC.LTD.STI.» та ТОВ «ТРАФ КОМПАНІ» в особі директора громадянина ОСОБА_2.
Після прибуття у зону діяльності Київської міської митниці ДФС, зазначені товари були заявлені у вільний обіг на митному посту «Столичний» за митною декларацією №100270001/2015/210144 шляхом подання електронної декларації.
Разом із вказаною митною декларацією до митниці були надані наступні документи: контракт від 29.12.2014 № 2914-2014/12, CMR № 067970 від 02.02.2015, інвойс від 02.02.2015 №633160 та інші необхідні для здійснення митного контролю та митного оформлення документи, які зазначені в графі 44 вказаної митної декларації.
Листом від 21.08.2015 року № 47900/7/99-99-26-03-03-17 Державною фіскальною службою України до Київської міської митниці ДФС було надіслано відповідь отриману від митних органів Республіки Туреччина на запит про надання адміністративної допомоги у проведенні перевірки законності ввезення вищезазначеного товару. Митні органи Республіки Туреччини надіслали копії митної декларації форми ЕХ 1 № 15341300ЕХ059406, митної декларації форми TR № 15LR3413000157404, інвойсу від 02.02.2015 № 633160 на підставі яких вказаний товар було оформлено митними органами Туреччини при експорті його із Туреччини в Україну.
Згідно даних зазначених в митній декларації форми TR № 15LR3413000157404 в Україну відправлено товар «трикотажні полотна» в кількості - 959 місця, вагою брутто - 22291 кг. Товари відправлено в автомобілі д/н НОМЕР_2/НОМЕР_3. Одержувачем товарів згідно митної декларації № 15LR3413000157404 є підприємство ТОВ «ТРАФ КОМПАНІ», відправником товару є компанія - «ORENKAYA TEKSTIL SAN. DIS TIC.LTD.STI.».
Згідно даних зазначених експортній декларації форми ЕХ 1 № 15341300ЕХ059406 в Україну відправлено товар «трикотажні полотна» в кількості - 959 місця, вагою брутто - 22291 кг на умовах поставки FOB ISTAMBUL. Вартість відправленого товару згідно гр. 22 митної декларації №15341300ЕХ059406 становить - 101438,63 дол. США. Одержувачем товарів згідно митної декларації №15341300ЕХ086230 є ТОВ «ТРАФ КОМПАНІ», відправником товару є компанія виробник товару - «ORENKAYA TEKSTIL SAN. DIS TIC.LTD.STI.».
Згідно даних зазначених інвойсі від 02.02.2015 №633160 виставленому компанією «ORENKAYA TEKSTIL SAN. DIS TIC.LTD.STI.» в адрес ТОВ «ТРАФ КОМПАНІ» за поставку товару «трикотажні полотна в асортименті» в кількості - 959 місця, вагою брутто - 22291 кг, вагою нетто - 22195 кг., вартість відправленого товару становить - 101438,63 дол. США.
Таким чином товари «трикотажні полотна», які переміщено із Туреччини в Україну в автомобілі НОМЕР_2/НОМЕР_3, по кількості та найменуванню відповідають товарам заявленим в митній декларації № 100270001/2015/211154 від 07.02.2015.
При цьому, вартість зазначених товарів при митному оформленні в Україні, згідно з наданим ТОВ «ТРАФ КОМПАНІ» інвойсом від 02.02.2015 № 633160, становить - 83210,25 дол. США. Тобто в інвойсах наданому для митного оформлення та отриманому від митних органів Туреччини, співпадають номер документу, дата його видачі, данні щодо продавця товару - компанії «ORENKAYA TEKSTIL SAN. DIS TIC.LTD.STI.» (Туреччина), данні щодо покупця товару - підприємства ТОВ «ТРАФ КОМПАНІ», данні про вагу брутто, вагу нетто, кількість місць та найменування, асортимент товару. Відмінність полягає у вартості товарів, яка в інвойсі від 02.02.2015 №633160 наданому ТОВ «ТРАФ КОМПАНІ» є нижче ніж в інвойсі від 02.02.2015 №633160 надісланому митними органами Туреччини.
Виходячи з наведених обставин, органом доходів і зборів зроблено висновок, що товари «трикотажні полотна із бавовни, трикотажна гумка виробництва: Туреччини. Торгівельна марка: Orenkaya. Виробник: Orenkaya Tekstil San Dis Tic Ltd Sti в асортименті згідно інвойсу № 633160 від 02.02.2015», загальною вагою брутто - 22291 кг, вагою нетто - 22195 кг, в кількості - 959 місця, за вартістю - 101438,63 дол США, що згідно курсу НБУ станом на дату переміщення вантажу через митний кордон України (06.02.2015) складає - 1 825 871,30 грн., були переміщені через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу, як підстави для переміщення документів, які містять неправдиві відомості необхідні для визначення його митної вартості.
Також орган доходів і зборів вважає, що у відповідності до положень ч. 2 ст. 459 МК України суб'єктом відповідальності за вчинення даного порушення є керівник ТОВ «ТРАФ КОМПАНІ» - ОСОБА_2
В судовому засіданні представник органу доходу і зборів в судовому засіданні підтримав позицію Київської міської митниці ДФС та просив притягнути ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 483 МК України, посилаючись на те, що проведеним досудовим провадженням у справі про порушення митних правил зібрано достатньо доказів на підтвердження факту вчинення адміністративного правопорушення та винуватості особи, що притягується до адміністративної відповідальності у його вчиненні.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, в судове засідання не з'явилася, будучи належним чином повідомленою про день, час та місце судового засідання.
З урахуванням вимог ст. 526 МК України, суд вважає можливим розглянути справу у її відсутності.
Заслухавши пояснення учасників провадження в справі, дослідивши та оцінивши письмові докази, суддя приходить до наступного висновку.
За змістом ст. 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Згідно ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Підставою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність в її діях складу адміністративного правопорушення - сукупності юридичних ознак (об'єктивних і суб'єктивних), що визначаються вчинене протиправне діяння як конкретне адміністративне правопорушення.
Порушення митних правил передбачене диспозицією ч. 1 ст. 483 МК, полягає у переміщенні або діях, спрямованих на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
При цьому відповідно до пункту 6 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» від 03.06.2005 року №8, документами, що містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.
Згідно ст. 495 МК України, доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У відповідності до ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Із зібраних по справі та представлених суду доказів слідує, що, товари за митною декларацією №100270001/2015/210144, за якою вони випущені у вільний обіг, експортовані турецькою компанією «ORENKAYA TEKSTIL SAN. DIS TIC.LTD.STI.» за вартістю - 101438,63 дол США, в той же час як у наданому ТОВ «ТРАФ КОМПАНІ» до митного оформлення інвойсі від 02.02.2015 № 633160 вартість товарів вказана у розмірі 83210,25 дол. США..
Зазначений факт безумовно свідчить про те, що подані до митного оформлення документи / інвойсу № 633160 від 02.02.2015/ містять неправдиві відомості необхідні для визначення його митної вартості.
Вказані докази здобуті у визначеному законом порядку, відповідно до положень МК України, КУпАП.
Таким чином висновок органу доходів і зборів про те, що товари «трикотажні полотна із бавовни, трикотажна гумка виробництва: Туреччини. Торгівельна марка: Orenkaya. Виробник: Orenkaya Tekstil San Dis Tic Ltd Sti в асортименті згідно інвойсу № 633160 від 02.02.2015», загальною вагою брутто - 22291 кг, вагою нетто - 22195 кг, в кількості - 959 місця, були переміщені через митний кордон України з приховуванням від митного контролю є правильним, а факт вчинення правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України при переміщенні через митний кордон України - доведеним.
У відповідності до ст. 459 МК України, суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.
Згідно п. 43 ч. 1 ст. 4 МК України, посадові особи підприємств - керівники та інші працівники підприємств (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов'язків відповідають за додержання вимог, встановлених цим Кодексом, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України, укладеними у встановленому законом порядку.
З урахуванням викладеного суддя вважає, що за фактичних обставин справи наведених вище саме ОСОБА_2 як керівник ТОВ «ТРАФ КОМПАНІ» є суб'єктом правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, у зв'язку з чим підлягає притягненню до адміністративної відповідальності.
В той же час, обставини за яких було вчинено правопорушення свідчать про наявність умислу в діях ОСОБА_2, який перебуваючи на посаді керівника підприємства, відповідав за його фінансово-господарську діяльність і був зобов'язаний надавати до митного контролю документи з достовірною та правдивою інформацією.
Відповідно до ч. 1 ст. 487 МК України передбачено, що провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Стаття 33 КУпАП визначає, що стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Згідно санкції ч. 1 ст. 483 МК України, вчинення правопорушення передбаченого диспозицією даної норми, тягне за собою накладення штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією цих товарів, а також товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для переміщення товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.
Згідно постанови п. 14 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» від 03.06.2005 №8, якщо особу визнано винною у вчиненні правопорушення, але зазначені товари чи транспортні засоби відсутні, суддя вправі вирішити у постанові питання про стягнення їхньої вартості.
З матеріалів справи вбачається, що безпосередні предмети порушення митних правил не вилучались та були випущені у вільний обіг.
Таким чином, суддя приходить до висновку про накладення на ОСОБА_2 адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 1 825 871,30 грн. та стягнення з нього на користь держави вартості безпосередніх предметів порушення митних правил у розмірі 1 825 871,30 грн.
Керуючись ст. 467, 483, 486, 489, 495, 522, 527, 531 МК України, ст.ст. 40-1, 251, 252, 280, 283, 287, 294 КУпАП України, суддя
П О С Т А Н О В И В :
Притягнути ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 483 Митного Кодексу України та піддати адміністративному стягненню у виді штрафу в розмірі 1 825 871,30 грн.
Роз'яснити, що штраф підлягає сплаті за наступними реквізитами: отримувач - УДКСУ у Солом'янському районі; код ЄДРПОУ - 38050812; МФО 820019; банк отримувача - ГУ ДКСУ у м. Києві; р/р 31113106705010; призначення платежу - *; 121; 38716451; 21081100; 01; с.106; код 095.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави вартість безпосередніх предметів порушення митних правил у розмірі 1 825 871,30 грн.
Стягнути ОСОБА_2 судовий збір у розмірі 275 грн. 60 коп., який необхідно сплатити за наступними банківськими реквізитами - отримувач коштів: УДК СУ у Солом'янському районі м. Києва; Код отримувача (код за ЄДРПОУ) : 38 050 812; Рахунок отримувача: 312 122 067 000 10; Банк отримувача: ГУ ДК СУ м. Києві; Код банку отримувача (МФО) : 82 00 19; Код класифікації доходів бюджету: 220 300 01; Призначення платежу: судовий збір; Код суду: 050.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду м. Києва через районний суд протягом 10 діб з дня її проголошення.
Постанова пред'являється до виконання протягом трьох місяців.
Суддя