Справа № 522/10433/16-а
Провадження № 2-а/522/611/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15.07.2016 року м. Одеса
Суддя Приморського районного суду м. Одеси Нікітіна С.Й., розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України у Приморському районі м. Одеси про визнання відмови протиправною та зобовязання здійснити перерахунок пенсій,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси і просить визнати протиправним та скасувати рішення ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України у Приморському районі м. Одеси №82 від 15.04.2016 року щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії державного службовця; зобовязати ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України у Приморському районі м. Одеси здійснити перерахунок призначеної пенсії ОСОБА_1 у звязку із підвищенням розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі довідки ТУ ДСА в Одеській області від 14.04.2016 року №5-1052/16 та провести виплати з урахуванням вже здійснених виплат, починаючи з 01.01.2016 року.
Позивач мотивує свої вимоги тим, що вона з 07.11.2002 року вийшла на пенсію за віком на загальних підставах з посади секретаря Малиновського районного суду м. Одеси. З 2010 року ОСОБА_1 призначена пенсія відповідно до ЗУ «Про державну службу». Враховуючи значне підвищення заробітної плати працюючому державному службовцю на посаді, з якої позивач виходила на пенсію, вона 14.04.2016 року звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, в порядку ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу», де зазначено, що у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у звязку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначеної пенсії; перерахунок здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Частиною 5 статті 37 ЗУ «Про державну службу» встановлено, що визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому КМ України. Пунктом 5, постанови КМУ «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій» від 31.05.2000 року №865, в редакції чинній на день призначення пенсії позивачеві встановлено, що перерахунок пенсії провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.
На цих підставах позивач звернулась до ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України у Приморському районі м. Одеси з відповідною заявою та довідкою №5-1052/16 від 14.04.2016 року, про підвищення заробітної плати секретаря суду, яка складається з посадового окладу, надбавки за ранг та надбавки за вислугу років, яке відбулося з 01.01.2016 року.
Однак, УПФУ в Приморському районі Одеської області відмовило позивачеві у перерахунку його пенсії, посилаючись на те, що відповідно до п.5 прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» №213 від 02.03.2015 року, який набрав чинності з 01.04.2015 року, у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до законів України, зокрема, «Про державну службу».
Позивач вважає такі дії відповідача неправомірними та вимушений звернутися до суду з даним позовом.
Вимоги ч.ч. 3, 4, 5 ст. 183-2 КАС України судом виконані.
Відповідач ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси в своїх запереченнях на позов послався на те, що позивачеві відмовлено у перерахунку пенсії рішенням №82 від 15.04.2016 року на тих підставах, що відповідно до п.5 прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» №213 від 02.03.2015 року, який набрав чинності з 01.04.2015 року, у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до законів України, зокрема, «Про державну службу», а тому відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача на підставі наданої довідки про збільшення заробітної плати державного службовця.
Суддя, проаналізувавши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовані, а тому задовольняє їх повністю.
При цьому суддя виходить з наступного.
ОСОБА_1 з 07.11.2002 року вийшла на пенсію за віком на загальних підставах з посади секретаря Малиновського районного суду м. Одеси.
З 2010 року ОСОБА_1 призначена пенсія відповідно до ЗУ «Про державну службу».
Позивач, враховуючи значне підвищення заробітної плати працюючому державному службовцю на посаді, з якої вона виходила на пенсію, 14.04.2016 року звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії та довідкою №5-1052/16 від 14.04.2016 року, про підвищення заробітної плати секретаря суду, яка складається з посадового окладу, надбавки за ранг та надбавки за вислугу років, яке відбулося з 01.01.2016 року.
Однак, УПФУ в Приморському районі Одеської області відмовило позивачеві у перерахунку його пенсії, посилаючись на те, що відповідно до п.5 прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» №213 від 02.03.2015 року, який набрав чинності з 01.04.2015 року, у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до законів України, зокрема, «Про державну службу».
Ці факти підтверджені матеріалами справи.
Відповідно до ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу» у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у звязку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначеної пенсії; перерахунок здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Частиною 5 статті 37 ЗУ «Про державну службу» встановлено, що визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому КМ України. Пунктом 5, постанови КМУ «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій» від 31.05.2000 року №865, в редакції чинній на день призначення пенсії позивачеві встановлено, що перерахунок пенсії провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.
Суддею встановлено, що саме на підставі цих норм законодавства України позивач звернулась до ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України у Приморському районі м. Одеси з відповідною заявою та довідкою №5-1052/16 від 14.04.2016 року, про підвищення заробітної плати секретаря суду, яка складається з посадового окладу, надбавки за ранг та надбавки за вислугу років, яке відбулося з 01.01.2016 року.
Суддя знаходить, що відповідно до рішення Конституційного Суду України від 11.10.2005 року № 8-рп/2005, в Україні, як соціальній правовій державі, політика спрямовується на створення умов, які забезпечують достатній життєвий рівень, вільний і всебічний розвиток людини, як найвищої цінності. Діяльність державних органів України має здійснюватися за принципами справедливості, гуманізму, верховенства права і прямої дії норм Конституції України.
Зазначені конституційні принципи, на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина в Україні, включаючи і право на пенсійне забезпечення, передбачають правові гарантії, правову визначеність і повязану з ними передбачуваність законодавчої політики у сфері пенсійного забезпечення, необхідні для того, щоб учасники відповідних правовідносин мали можливість завбачати наслідки своїх дій і бути впевненими у своїх законних очікуваннях, що набуте ними на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано та не може бути скасоване чи звужене.
Суддя знаходить, що дії ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України у Приморському районі м. Одеси, повязані у відмові позивачеві здійснити перерахунок пенсії, відповідно до встановлених законом норм, є такими, що звужують право позивача на пенсійне забезпечення, гарантоване Конституцією України, а тому не можуть вважатися такими, що вчинені в законному порядку.
Крім того, суддя, застосовуючи принцип аналогії, розцінює рішення Конституційного Суду країни від 08.06.2016 року №4-рп/2016 таким, що може бути частково застосоване в даному випадку та враховує, що п.5 прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» №213 від 02.03.2015 року, який набрав чинності з 01.04.2015 року порушує гарантії матеріального і соціального забезпечення особи, зокрема право на належне соціальне забезпечення.
Таким чином, суддя робить висновок, що рішення ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України у Приморському районі м. Одеси №82 від 15.04.2016 року щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії державного службовця є протиправним і підлягає скасуванню, а відповідача належить зобовязати здійснити перерахунок призначеної пенсії ОСОБА_1 у звязку із підвищенням розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі довідки ТУ ДСА в Одеській області від 14.04.2016 року №5-1052/16 та провести виплати з урахуванням вже здійснених виплат, починаючи з 01.01.2016 року.
Керуючись ч.ч. 6-8 ст. 183-2, ст. 256 КАС України, суддя
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України у Приморському районі м. Одеси №82 від 15.04.2016 року щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії державного службовця;.
Зобовязати ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України у Приморському районі м. Одеси здійснити перерахунок призначеної пенсії ОСОБА_1 у звязку із підвищенням розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі довідки ТУ ДСА в Одеській області від 14.04.2016 року №5-1052/16 та провести виплати з урахуванням вже здійснених виплат, починаючи з 01.01.2016 року.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами, або іншими особами, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обовязки, в апеляційному порядку, шляхом подачі в десятиденний строк з моменту отримання її копії, апеляційної скарги через суд першої інстанції. Постанова, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя:
15.07.2016