Рішення № 58925950, 07.07.2016, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
07.07.2016
Номер справи
910/9394/16
Номер документу
58925950
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА

01030, м. Київ, вул. Б. Хмельницького, 44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07.07.2016

Справа № 910/9394/16

Суддя Господарського суду міста Києва Павленко Є.В., за участі секретаря судового засідання Коновалова С.О., розглянувши матеріали справи за позовом публічного акціонерного товариства "Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча" (далі – Комбінат) до публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" (далі – Залізниця) про стягнення 8 095,51 грн.,

за участі представників:

позивача: не з’явились,

відповідача: не з’явились,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

У травні 2016 року Комбінат звернувся до Господарського суду міста Києва з вказаним позовом, посилаючись на те, що Залізницею було здійснене перевезення вантажу за договором від 30 грудня 2013 року № УПр14/28/162, укладеним між позивачем, як покупцем, та товариством з обмеженою відповідальністю “ДТЕК Трейдінг”, як постачальником. У результаті перевезення було встановлено факт нестачі у напіввагонах №№ 67873901, 66751835, 66243627, що зафіксовано шляхом складання комерційних актів від 30 жовтня 2015 року БН № 724379/1311, БН № 724380/1312 та БН № 724381/1313, у зв’язку з чим Комбінат просив стягнути з відповідача збитки в розмірі 8 095,51 грн.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 25 травня 2016 року прийнято вищевказану позовну заяву до розгляду, порушено провадження у справі № 910/9394/16 та призначено її до розгляду на 9 червня 2016 року.

9 червня 2016 року розгляд справи було відкладено на 7 липня 2016 року, про що судом було постановлено відповідну ухвалу.

Позивач явку свого уповноваженого представника у судове засідання, призначене на 7 липня 2016 року, не забезпечив, проте подав клопотання про розгляд справи за відсутності його представника.

Відповідач у призначене судове засідання явку свого повноважного представника також не забезпечив. Залізниця завчасно та належним чином повідомлена про місце, дату та час судового засідання, що підтверджується наявним в матеріалах справи поштовим повідомленням з відміткою про вручення поштового відправлення 16 червня 2016 року. Крім того, відповідачу надавалося достатньо часу для подання заяв, клопотань, письмових пояснень та додаткових документів.

За таких обставин суд не вбачає підстав для відкладення розгляду справи та відповідно до статті 75 Господарського процесуального кодексу України (далі – ГПК України) здійснює її розгляд за наявними матеріалами без участі представників сторін.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

На виконання умов договору від 30 грудня 2013 року УПр14/28/162, укладеного між товариством з обмеженою відповідальністю “ДТЕК Трейдінг” (постачальник) та Комбінатом (покупець), згідно залізничної накладної № 51522241 від 24 липня 2014 року у напіввагонах №№ 67873901, 66751835, 66243627 на станцію Маріуполь-Сортувальний доставлено вантаж (антрацит), вантажовідправник – ТОВ “ДТЕК Ровенькиантрацит”, вантажоодержувач – ПАТ “Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча”.

30 жовтня 2015 року вантаж було видано на станції призначення з комерційними актами БН № 724379/1311, БН № 724380/1312 та БН № 724381/1313, які свідчать про недостачу вантажу, а саме: у напіввагоні № 67873901 – 3460 кг, у напіввагоні № 66751835 – 5100 кг та у напіввагоні № 66243627 – 3190 кг. Таким чином загальна вартість недостачі вантажу становить 8 095,51 грн., враховуючи недостачу через природні втрати.

У своєму відзиві на позовну заяву, поданому до суду 2 червня 2016 року, Залізниця заперечувала проти задоволення позовних вимог в повному обсязі. В основу заперечень відповідача було покладено той факт, що за твердженнями Залізниці остання не є правонаступником обов’язків державного підприємства “Донецької залізниці” (далі – Підприємство), яким було здійснено спірне перевезення вантажу, оскільки між вказаними юридичними особами не було складено передавального акту про перехід всіх прав, активів, зобов’язань та боргів Підприємства.

Суд зазначає, що за загальним правилом, передбаченим частинами 1, 2 статті 104 ЦК України та частиною 3 статті 4 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань”, припинення у разі злиття юридичних осіб вважається завершеним з дати державної реєстрації припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті злиття.

Разом з тим, Законом України “Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування” урегульований особливий порядок утворення публічного акціонерного товариства “Українська залізниця”.

Відповідно до преамбули вказаного Закону зазначений нормативно-правовий акт визначає правові, економічні та організаційні особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування, 100 відсотків акцій якого належать державі (далі – Товариство), управління і розпорядження його майном та спрямований на забезпечення економічної безпеки і захисту інтересів держави.

Згідно з частиною 2 розділу III “Перехідні та прикінцеві положення” Закону України “Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування” Закони та інші нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, діють у частині, що не суперечить цьому Закону.

Частиною 1 статті 2 цього Закону передбачено, що утворення Товариства здійснюється за рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до законодавства з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

Відповідно до частин 6, 7 статті 2 Закону України “Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування” Товариство є правонаступником усіх прав і обов’язків Державної адміністрації залізничного транспорту України та підприємств залізничного транспорту. Оприлюднення затвердженого Кабінетом Міністрів України переліку підприємств залізничного транспорту, на базі яких утворюється Товариство, є офіційним повідомленням для кредиторів про припинення таких суб’єктів господарювання.

На виконання зазначеного Закону, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 червня 2014 № 200 (опублікована в Урядовому кур’єрі, 2014, 07, 4 липня 2014 року № 118), було утворено публічне акціонерне товариство “Українська залізниця” на базі Державної адміністрації залізничного транспорту, підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, які реорганізовуються шляхом злиття, згідно з додатком 1.

Серед наведеного у додатку 1 до зазначеної постанови Кабінету Міністрів України № 200 переліку підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, на базі яких утворюється публічне акціонерне товариство “Українська залізниця”, значиться й державне підприємство “Донецька залізниця”.

Згідно зі Статутом (затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 2 вересня 2015 року № 735) Залізниця є правонаступником усіх прав і обов’язків Укрзалізниці та підприємств залізничного транспорту.

Пунктом 1 наказу Державної адміністрації залізничного транспорту України від 30 листопада 2015 № 512-Ц/од “Про деякі питання щодо реорганізації підприємств, установ залізничного транспорту” визначено, що датою закінчення господарської діяльності Державної адміністрації залізничного транспорту України (Укрзалізниці) і підприємств та установ залізничного транспорту, які реорганізуються шляхом злиття, згідно з додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 25 червня 2014 року № 200, є 30 листопада 2015 року.

За таких обставин, публічне акціонерне товариство “Українська залізниця” є правонаступником державного підприємства “Донецька залізниця”, а тому доводи Залізниці, покладені в основу заперечень проти позову визнані судом безпідставними.

Згідно вимог статті 129 Статуту залізниць України обставини, що можуть бути підставою для матеріальної відповідальності залізниці, вантажовідправника, вантажоодержувача, пасажирів під час залізничного перевезення, засвідчуються комерційними актами або актами загальної форми, які складають станції залізниць.

Відповідно до статті 52 Статуту залізниць України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 квітня 1998 року № 457 (далі – Статут), на станціях призначення залізниця зобов'язана перевірити масу, кількість місць і стан вантажу, зокрема, у разі прибуття вантажу з ознаками недостачі, псування або пошкодження під час перевезення на відкритому рухомому складі або у критих вагонах без пломб, якщо таке перевезення передбачене Правилами.

Судом встановлено, що комерційні акти БН № 724379/1311, БН № 724380/1312 та БН № 724381/1313 від 30 жовтня 2015 року складені у відповідності з Правилами складання таких актів.

Розрахунок шкоди, спричиненої внаслідок недостачі вантажу у напіввагонах №№ 67873901, 66751835, 66243627 проведений позивачем відповідно до Правил перевезення вантажів та становить 8 095,51 грн. (фактична вага отриманого вантажу за вирахуванням допустимих природних втрат, помножена на вартість 1 тони антрациту).

Спір виник внаслідок порушення відповідачем правил перевезення вантажу, що призвело до фіксування вказаного порушення із складанням комерційних актів від 30 жовтня 2015 року та виникненням у відповідача перед позивачем обов’язку відшкодувати завдані збитки в розмірі 8 095,51 грн.

Відповідно до статті 909 ЦК України за договором перевезення перевізник зобов'язаний доставити довірений йому відправником вантаж в пункт призначення і видати його уповноваженій на отримання вантажу особі.

Статтею 920 ЦК України обумовлено, що в разі порушення зобов'язань, що випливають із договору перевезення, сторони несуть відповідальність, встановлену за домовленістю сторін, якщо інше не встановлено цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами).

Відповідно до статті 12 Закону України "Про залізничний транспорт" залізниці повинні забезпечувати збереження вантажів на шляху слідування та на залізничних станціях.

Статтею 23 Закону України "Про залізничний транспорт" передбачено, що перевізники несуть відповідальність за зберігання вантажу з моменту його прийняття і до видачі одержувачу в межах, визначених Статутом залізниць України. Частиною 2 цієї ж статті встановлено, що за незбереження (втрату, нестачу, псування, пошкодження) прийнятого до перевезень вантажу перевізники несуть відповідальність у розмірі фактично заподіяної шкоди, якщо не доведуть, що втрата, нестача, псування, пошкодження виникли з незалежних від них причин.

Згідно зі статтею 26 Закону України "Про залізничний транспорт" обставини, які можуть служити підставою для матеріальної відповідальності перевізників вантажу засвідчуються актами; порядок і терміни складення актів визначаються Статутом залізниць України.

Відповідно до частини 1 статті 924 ЦК України перевізник відповідає за збереження вантажу, багажу, пошти з моменту прийняття їх до перевезення та до видачі одержувачеві, якщо не доведе, що втрата, нестача, псування або пошкодження вантажу, багажу, пошти сталися внаслідок обставин, яким перевізник не міг запобігти та усунення яких від нього не залежало.

Частина 1 статті 314 Господарського кодексу України (далі – ГК України) передбачає, що перевізник несе відповідальність за втрату, нестачу та пошкодження прийнятого до перевезення вантажу, якщо не доведе, що втрата, нестача або пошкодження сталися не з його вини.

Відповідно до частини 2 статті 924 ЦК України перевізник відповідає за втрату, нестачу, псування або пошкодження прийнятих до перевезення вантажу, багажу, пошти у розмірі фактичної шкоди, якщо не доведе, що це сталося не з його вини.

Збитками є втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки) (пункт 1 частини 2 статті 22 ЦК України).

Частиною 1 статті 22 ЦК України унормовано, що особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі (частина 2 статті 22 ЦК України).

Згідно з пунктом 5 статті 307 ГК України умови перевезення вантажів окремими видами транспорту, а також відповідальність суб'єктів господарювання за цими перевезеннями визначаються транспортними кодексами, транспортними статутами та іншими нормативно-правовими актами. Сторони можуть передбачити в договорі також інші умови перевезення, що не суперечать законодавству, та додаткову відповідальність за неналежне виконання договірних зобов'язань.

Відповідно до статті 6 Статуту залізниць України накладна – основний перевізний документ встановленої форми, оформлений відповідно до цього Статуту та Правил і наданий залізниці відправником разом з вантажем. Накладна є обов'язковою двосторонньою письмовою формою угоди на перевезення вантажу, яка укладається між відправником та залізницею на користь третьої сторони – одержувача.

За статтею 105 Статуту залізниць України залізниці, вантажовідправники, вантажоодержувачі, пасажири, транспортні, експедиторські і посередницькі організації та особи, які виступають від імені вантажовідправника і вантажоодержувача, несуть матеріальну відповідальність за перевезення у межах і розмірах, передбачених цим Статутом та окремими договорами.

Статтею 110 Статуту передбачено, що залізниця несе відповідальність за збереження вантажу від часу його прийняття для перевезення і до моменту видачі одержувачу або передачі згідно з Правилами іншому підприємству.

Згідно статті 113 Статуту за незбереження (втрату, нестачу, псування і пошкодження) прийнятого до перевезення вантажу, багажу, вантажобагажу залізниці несуть відповідальність у розмірі фактично заподіяної шкоди, якщо не доведуть, що втрата, нестача, псування, пошкодження виникли з не залежних від них причин.

Залізниця відшкодовує фактичні збитки, що виникли з її вини під час перевезення вантажу, зокрема, за втрату чи недостачу – у розмірі дійсної вартості втраченого вантажу чи його недостачі (стаття 114 Статуту).

Відповідно до статті 130 Статуту залізниць України право на пред'явлення до залізниці претензій та позовів у разі недостачі, псування або пошкодження вантажу має одержувач – за умови пред'явлення накладної, комерційного акта і документа, що засвідчує кількість і вартість відправленого вантажу.

Отримувачем вантажу за накладною № 51522241 є Комбінат, який в свою чергу наділений правом на пред’явлення претензій та позову.

Відповідно до статті 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Приписами частини 2 статті 34 ГПК України встановлено, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Таким чином, факт порушення відповідачем правил перевезення вантажу належним чином доведений, документально підтверджений і в той же час відповідачем не спростований. Відтак, суд дійшов висновку, що позовна вимога про стягнення з відповідача збитків у розмірі 8 095,51 грн. є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню повністю.

Відповідно до частини 1 статті 49 ГПК України витрати по сплаті судового збору покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених вимог.

Керуючись статтями 32-34, 43-44, 49, 75, 82-85 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Стягнути з публічного акціонерного товариства “Українська залізниця” (03680, місто Київ, вулиця Тверська, будинок 5, ідентифікаційний код 40075815) на користь публічного акціонерного товариства “Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча” (87504, Донецька область, місто Маріуполь, вулиця Левченка, будинок 1, ідентифікаційний код 00191129) 8 095 (вісім тисяч дев’яносто п’ять) грн. 51 коп. збитків, а також 1 378 (одну тисячу триста сімдесят вісім) грн. 00 коп. судового збору.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 12 липня 2016 року

Суддя Є.В. Павленко