Справа № 565/637/16-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 липня 2016 року 13 год. 55 хв. м. Вараш
Кузнецовський міський суд Рівненської області
під головуванням судді Демчини Т.Ю.
при секретарі судового засідання Ковальчук В.С.,
з участю позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Володимирецького обєднаного управління Пенсійного Фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії, -
в с т а н о в и в :
До суду звернулась ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Володимирецького обєднаного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі Володимирецьке ОУПФ) з вимогою зобовязати відновити виплату пенсії за віком, призначену їй довічно із зниженням пенсійного віку, починаючи з 01 червня 2015 року. Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що 26.03.10 року їй призначена і виплачувалась пенсія за віком відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». Позивач працює на посаді завідувача сектором опіки та піклування виконавчого комітету Кузнецовської міської ради Рівненської області, є державним службовцем. З 01 квітня 2015 року відповідач припинив виплату раніше призначеної позивачу пенсії та у березні 2016 року відмовив у відновленні пенсійних виплат. З підстав невідповідності закону, на підставі якого припинено пенсійні виплати, вимогам ст.22 Конституції України, а також невідповідності дій відповідача умовами цього закону, позивач просила суд задовольнити позов.
Ухвалою суду від 10.05.16 р. позов в частині вимог про зобовязання відновити раніше призначену пенсію у період з 01.06.15 р. по 03.11.15 р. залишено без розгляду на підставі ст.100 КАС України.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 вимоги позовної заяви підтримала частково та пояснила, що на момент подання до суду позовної заяви вона працювала на посаді в органах місцевого самоврядування, проте з 19.05.16 р. звільнилась із займаної посади. Після звільнення виплату раніше призначеної пенсії їй відновлено, у звязку з чим позивач просила суд зобовязати Володимирецьке ОУПФ нарахувати та виплатити їй державну пенсію за період з 04.11.15 р. по 19.05.16 р. включно з підстав, викладених у позові.
Ухвалою суду від 05.07.16 р. провадження у даній адміністративній справі закрито в частині вимог позивача відновити нарахування і виплату раніше призначеної пенсії з 20 травня 2016 року, у звязку з прийняттям судом часткової відмови від позову.
Відповідачем до суду подано письмові заперечення проти позову, які обґрунтовуються тим, що Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.15 р. № 213-VIIIвнесено зміни до ст.21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», згідно з якими з 01.04.15 р. по 31.12.15 р. тимчасово припинена виплата пенсій посадовим особам місцевого самоврядування у період служби в органах місцевого самоврядування. Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.15 р. № 213-VIII неконституційним не визнавався, його норми є чинними. Крім того, з 01.01.16 р. Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.15 р. № 911-VIII внесено зміни у ч.7 ст.21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», якими визначено, що тимчасове припинення виплати пенсій особам у період служби в органах місцевого самоврядування продовжено з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року.
Представник відповідача ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги не визнала в повному обсязі та з підстав відповідності дій щодо припинення виплати пенсії позивачу вимогам чинного законодавства просила суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Вона пояснила, що після звільнення ОСОБА_1, з 20.05.16 р. нарахування та виплату їй пенсії відновлено.
Суд, заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши та оцінивши інші докази у справі, приходить до висновку про задоволення позовних вимог з урахуванням їх зміни позивачем в судовому засіданні. При цьому суд встановив та врахував наступне.
Позивачу ОСОБА_1 з 26.03.10 р. довічно призначено пенсію за віком із зниженням пенсійного віку за нормами Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». Зазначена обставина підтверджується письмовою інформацією УПФ м.Кузнецовська від 03.03.16 р. №611/Д-23, а також розпорядженням відповідача №115036 від 24.06.10 р.
З довідки служби у справах дітей виконавчого комітету Кузнецовської міської ради Рівненської області № 01-15/416 від 04.05.16 р. слідує, що позивач з 01.07.13 р. дійсно працює на посаді завідувача сектором опіки та піклування виконавчого комітету Кузнецовської міської ради Рівненської області.
З наказу служби у справах дітей виконавчого комітету Кузнецовської міської ради Рівненської області №18-к від 17.05.16 р. вбачається, що з 19.05.16 р. ОСОБА_1 звільнена за власним бажанням з посади завідувача сектором опіки та піклування служби у справах дітей виконавчого комітету Кузнецовської міської ради Рівненської області. З пояснень учасників процесу судом встановлено і ніким не оспорюється, що з 20.05.16 р. позивачу ОСОБА_1 відновлено нарахування та виплату пенсії за віком.
З письмових заперечень проти позову та пояснень учасників процесу судом встановлено, що відповідач з 1 квітня 2015 року припинив виплату позивачу призначеної пенсії за віком.
Пунктом 9 Розділу І Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.15 р. № 213-VIII внесено зміни до ст.21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», згідно з якими тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, посадовим особам місцевого самоврядування (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія п.1 ст.10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), у період служби в органах місцевого самоврядування, пенсії, призначені відповідно до законодавства України, не виплачуються.
Частиною 6 ст.21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» передбачено, що пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.
Пунктом 12 Розділу І Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.15 р. № 213-VIII внесено зміни до ст.47 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», згідно з якими тимчасово з 1 квітня 2015 року до 31 грудня 2015 року припинено виплату пенсій особам, які працюють на посадах, що дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених, зокрема, Законом України «Про державну службу».
Проте пунктом 5 розділу ІІІ Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до ряду законів, у тому числі і Законів України «Про державну службу» та «Про службу в органах місцевого самоврядування».
Вказаний в пункті 5 розділу ІІІ Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» закон щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, до 1 червня 2015 року не прийнятий, у зв'язку з чим з вказаної дати втратили чинність, зокрема, норми Закону України «Про державну службу» щодо пенсійного забезпечення і відповідно пенсії за цим Законом не призначаються.
Таким чином, з 1 червня 2015 року особам, які займали посади, що дають право на призначення пенсії заЗаконом України «Про державну службу», у тому числі згідно з ч.6 ст.21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» і посадовим особам місцевого самоврядування, пенсія призначається і виплачується за нормами Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». Отже, посада, на якій працювала позивач, не дає права на призначення їй пенсії в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу».
У зв'язку з цим, відсутні передбачені ст.47 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» (в редакції цієї статті згідно із п.12 Розділу І Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення») підстави для припинення виплати позивачу пенсії.
Таким чином, з 1 червня 2015 року до 31 грудня 2015 року перешкод для виплати позивачу вказаної пенсії не було.
Пунктом 17 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» №911-VIII від 24.12.15 р., до ч.7 ст.21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» внесено зміни, відповідно до яких тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, посадовим особам місцевого самоврядування (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія п.1 ст.10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), у період служби в органах місцевого самоврядування, пенсії, призначені відповідно до законодавства України, не виплачуються.
Статтею 22 Конституції Українипередбачено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Суд визнає, що позивачу до моменту звільнення з посади в органах місцевого самоврядування не виплачувалась пенсія у порушення вимог та положеньстатті 14 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенції) в поєднанні зі статтею 1 Першого протоколу.
Стаття 14 Конвенції передбачає, що здійснення прав і свобод, викладених у цій Конвенції, гарантується без будь-якої дискримінації за ознакою статі, раси, кольору шкіри, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного або соціального походження, належності до національних меншин майнового стану, народження або інших обставин.
Всупереч статті 14 Конвенції, яка гарантує рівність у здійсненні основних свобод, позивачу з огляду на її рід занять припинено виплату пенсії, в той час як без будь-якого об'єктивного і розумного обґрунтування виплата такої ж пенсії проводиться іншим особам, які перебувають в однаковому з позивачем положенні, однак мають інший рід занять. Виплата такої пенсії не зменшена та не припинена іншим особам, які працюють в інших сферах.
Таким чином, мало місце запровадження дискримінації відносно позивача при здійсненні останньою права на мирне володіння майном та отримання призначеної пенсії.
Враховуючи викладене, суд визнає, що діями відповідача безпосередньо порушено право позивача на соціальний захист, гарантоване ст.ст.22, 46, 58 Конституції України, статтею 14, статтею 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
З огляду на вказане, суд дійшов висновку, що раніше призначена пенсія позивачу ОСОБА_1 за період з 04.11.15 р. по 19.05.16 р. включно підлягає нарахуванню та виплаті.
Відповідно до ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі ст.ст.22, 46, 58, 68 Конституції України, ст.ст.2, 37 Закону України «Про державну службу», ст..21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», ст.47 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», керуючись ст.ст.11, 71, 94, 138, 160-163, 167 КАС України, суд -
п о с т а н о в и в :
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Зобовязати Володимирецьке обєднане управління Пенсійного Фонду України в Рівненській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 раніше призначеної пенсії за віком за період з 04 листопада 2015 року по 19 травня 2016 року включно.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 551 (пятсот пятдесят однієї) грн. 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Володимирецького обєднаного управління Пенсійного Фонду України в Рівненській області.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження. Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Кузнецовський міський суд Рівненської області, який ухвалив оскаржуване судове рішення, протягом десяти днів з дня її отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Головуючий: