Справа № 569/6419/16-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 червня 2016 року м.Рівне
Суддя Рівненського міського суду Харечко С.П., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Рівненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії, -
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Рівненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії, просить визнати протиправними дії відповідача, які полягають у відмові здійснити перерахунок та виплату їй пенсії згідно із ЗУ «Про державну службу» починаючи із 01.04.2016 року, виходячи із 88 % від загальної заробітної плати, що значиться в довідці головного управління Державної фіскальної служби у Рівненській області від 04.04.2016 року № 137/17-00-05-34 та зобовязати відповідача здійснити перерахунок та виплату їй пенсії згідно із ЗУ «Про державну службу» починаючи із 01.04.2016 року, виходячи із 88 % від загальної заробітної плати, що значиться в довідці головного управління Державної фіскальної служби у Рівненській області від 04.04.2016 року № 137/17-00-05-34.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Рівне та отримує пенсію за віком згідно положень ст. 37 ЗУ «Про державну службу». Постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1013 підвищено посадові оклади працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери, в тому числі секретаря (керуючого справами) головного управління Державної фіскальної служби у Рівненській області, на посаді якого вона працювала на момент виходу на пенсію. 15.04.2016 року вона звернулась до відповідача з проханням провести їй перерахунок пенсії та долучила довідку головного управління Державної фіскальної служби у Рівненській області від 04.04.2016 року № 137/17-00-05-34 в якій відображена заробітна плата секретаря (керуючого справами) головного управління Державної фіскальної служби у Рівненській області. 25.04.2016 року відповідач листом відмовив їй у здійсненні перерахунку, посилаючись на те, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до ЗУ «Про державну службу». Вважає таку відмову неправомірною, оскільки постановою КМУ від 23 квітня 2003 року № 581 передбачений перерахунок пенсії у разі підвищення заробітної плати державним службовцям.
Представник відповідача подав до суду заперечення на адміністративний позов в яких зазначив, що позовні вимоги не визначає, так як починаючи з 01.06.2015 року згідно з п. 5 Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до ЗУ «Про державну службу». Тобто, пенсії визначені в порядку та на умовах ЗУ «Про державну службу» не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються. Просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Також представник відповідача просив здійснив судовий розгляд у відкритому судовому засіданні, однак за результатами розгляду поданого відповідачем заперечення суд приходить до висновку про можливість ухвалення законного судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, тобто в порядку скороченого провадження. на підставі п.2 ч.1, ч.2, п.4 ч.5ст. 183-2 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до висновку, що позов підлягає до задоволення.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Рівненському обєднаному управлінні Пенсійного фонду України Рівненської області та отримує пенсію обчислену у відповідності до ЗУ «Про державну службу».
Постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1013 підвищено посадові оклади працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери, в тому числі секретаря (керуючого справами) головного управління Державної фіскальної служби у Рівненській області посада на якій працювала на момент виходу на пенсію.
15.04.2016 року ОСОБА_1 звернулась до відповідача з проханням провести їй перерахунок пенсії та долучила довідку головного управління Державної фіскальної служби у Рівненській області від 04.04.2016 року № 137/17-00-05-34.
25.04.2016 року відповідач листом відмовив ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку, що стало причиною звернення останньої до суду.
Статтею 37-1Закону України «Про державну службу»передбачено, що умови та порядок перерахунку пенсій державним службовцям визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії»із змінами і доповненнями встановлено порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця.
Відповідно доп. 4Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії»встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії; премії, (крім премій до державних, професійних свят та ювілейних дат) та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій проводиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується Правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям дає підстави для перерахунку пенсій особам, що отримують пенсії як державні службовці.
Отже,позивач набула право на перерахунок пенсії згідно статті 37-1Закону України «Про державну службу»на підставі наданої довідки ВК РМР від 03.03.2016 року № 08-501.
Зміни, які були внесені доЗакону України «Про державну службу»стосуються призначення пенсії, тоді як підстави та порядок перерахунку пенсії державним службовцям регулює ст. 37-1цього ж Закону, положення якої щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттямЗаконів № 213- VIIIта№ 1166- VIIне зазнали змін.
«Прикінцеві положення»Закону № 213- VIIIстосуються порядку призначення пенсії у разі реалізації права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії є ст. 37-1Закону України «Про державну службу»таПостанова Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії»
Таким чином, оскільки ОСОБА_2 звернулась до відповідача саме з приводу перерахунку вже призначеної їй пенсії, то будь-які законодавчі зміни, які звужують зміст та обсяг прав окремої категорії громадян не можуть застосовуватися до тих осіб, які до набрання чинності цих змін вже набули в законний спосіб певні, гарантовані державою права та свободи, в тому числі і право на пенсію державного службовця в передбаченому на час призначення пенсії розмірі, відтак позовні вимоги підлягають до задоволення.
Відповідно до ч. 1ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, з відповідача слід стягнути на користь позивача сплачений судовий збір в розмірі 551,20 грн.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст.158-163,167,183-2,185-186,254,256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Рівненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Рівненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, які полягають у відмові здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії згідно із ЗУ «Про державну службу» починаючи із 01.04.2016 року, виходячи із 88 % від загальної заробітної плати, що значиться в довідці головного управління Державної фіскальної служби у Рівненській області від 04.04.2016 року № 137/17-00-05-34.
Зобовязати Рівненське обєднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії згідно із ЗУ «Про державну службу» починаючи із 01.04.2016 року, виходячи із 88 % від загальної заробітної плати, що значиться в довідці головного управління Державної фіскальної служби у Рівненській області від 04.04.2016 року № 137/17-00-05-34.
Стягнути з бюджетних асигнувань Рівненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області на користь ОСОБА_1 суму сплаченого судового збору в розмірі 551 (пятсот пятдесят одна) гривня 20 копійок.
Допустити постанову до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у звязку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обовязки.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський міський суд з поданням в десятиденний строк апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Суддя: Харечко С.П.