Постанова № 58819980, 05.07.2016, Рівненський міський суд Рівненської області

Дата ухвалення
05.07.2016
Номер справи
569/5423/16-а
Номер документу
58819980
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 569/5423/16-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 липня 2016 року

Суддя Рівненського міського суду Рівненської області Панас О.В., розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Рівненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання протиправними дій субєкта владних повноважень та зобов"язання вчинити певні дії з відновлення порушеного права ,- встановив:

До Рівненського міського суду звернувся з позовом ОСОБА_1, уточнивши позовні вимоги заявою від 05.07.2016 р. , до Рівненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання протиправними дій субєкта владних повноважень та зобов"язання вчинити певні дії з відновлення порушеного права.

В обґрунтування своїх вимог вказує на те, що йому з 24 липня 2009 року призначено пенсію за віком відповідно до закону України «Про державну службу» як державному службовцю. Стаж державної служби на момент призначення пенсії становив 28 років 5 місяців 29 днів.

Рівненським обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України йому видано довідку від 18.04.2016 р. № 01/32-293-02 про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією за формою, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 № 5-1. В даній довідці крім основних складових заробітної плати (посадовий оклад, надбавки за ранг, вислугу років, премії) також зазначено суми індексації заробітної плати у розмірі 1221,41 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення у сумі 10828,16 грн. та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у сумі 3429,00 грн. Як зазначено у довідці від 18.04.2016 р. №01/32-293-02 на всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

На його звернення з проханням провести перерахунок його пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з 24.07.2009 р. із розрахунку 90 % від його заробітної плати, додатково включивши до розрахунку суми інших виплат (матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати), зазначених у довідці від 18.04.2016 р. № 01/32-293-02, виданій Рівненським обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України, відповідач надав відповідь від 21.04.2016 р. № 272/10 про те, що раніше призначені пенсії не перераховуються, посилаючись на відсутність змін до чинного законодавства. Внаслідок таких необґрунтованих дій відповідача розмір його пенсії суттєво зменшується. Просить

Просить визнати бездіяльність відповідача протиправною та зобовязати відповідача здійснити перерахунок пенсії відповідно до нормативних актів, чинних на момент первинного призначення пенсії з 24.07.2009 року та зобовязати врахувати при перерахунку пенсії суми індексації заробітної плати у розмірі 1221,41 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 10828,16 грн. та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в сумі 3429,00 грн. відповідно до довідки від 18.04.2016 р. № 01/32-293-02, виданої Рівненським обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України, а також відображені у персоніфікованому обліку і відомі відповідачу, та виплатити заборгованість з виплати пенсії з 24 липня 2009 року, що виникла внаслідок протиправного неврахування відповідачем при призначенні пенсії як державному службовцю суми індексації заробітної плати та матеріальної допомоги, нарахувати і виплачувати пенсію з урахуванням сум індексації заробітної плати та матеріальної допомоги виходячи із 90 % від заробітної плати державного службовця.

Ухвалою суду від 04.05.2016 року відкрито провадження по справі у порядку скороченого провадження щодо заявлених вимог позивача з 18.04.2016 року, позовні вимоги за період з 24.07.2009 року по 17.04.2016 року залишено без розгляду у зв'язку з пропуском строку звернення до адміністративного суду.

Згідно поданих до суду письмових заперечень, відповідач зазначив, що чинним законодавством не передбачено враховувати при обчисленні пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, сум виплат, повязаних з індексацєю заробітної плати праціваників, оскільки вони не є складовими заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсій державного службовця. Просили призначити справу до судового розгляду за загальними правилами , в задоволенні позовних вимог, що заявив ОСОБА_1 відмовити повністю.

Ухвалою суду від 18.05.2016 р. справа була призначена до розгляду за загальними правилами КАС України.

Позивач подав до суду заяву з проханням розглянути справу в порядку письмового провадження, з врахуванням уточнень до позову позовні вимоги підтримує повністю та просить задовольнити.

Згідно поданого до суду клопотання представник відповідача просить розглядати справу за позовом ОСОБА_1 в порядку письмового провадження.

Враховуючи те, що сторони заявили клопотання про слухання справи у їх відсутності, суд в порядку ч.3 ст.122 КАС України здійснює судовий розгляд справи у порядку письмового провадження.

Дослідивши позовні вимоги та заперечення відповідача, повно і всебічно зясувавши всі докази і обставини в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевірши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивачу ОСОБА_1 з 24 липня 2009 року призначено пенсію за віком відповідно до закону України «Про державну службу» як державному службовцю. Стаж державної служби на момент призначення пенсії становив 28 років 5 місяців 29 днів.

18.04.2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою з проханням провести перерахунок його пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з 24.07.2009 р. із розрахунку 90 % від його заробітної плати, додатково включивши до розрахунку суми інших виплат (матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати), зазначених у довідці від 18.04.2016 р. № 01/32-293-02, виданій Рівненським обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України.

Листом від 21.04.2016 року за № 272/10 відповідачу було відмовлено в проведенні перерахунку пенсії .

Статтею 8 Конституції України проголошено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. В силу ст.ст. 22,64 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Конституційні права та свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Вирішуючи спір слід зазначити, що за змістом статті 37 Закону № 3723-XII «Про державну службу» (у редакції, чинній на момент виходу позивача на пенсію) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Частиною 2 статті 33 цього ж Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно ч.6 ст. 33 цього ж Закону державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обовязків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Постанова КМУ від 31.05.2000 р. № 865 на яку відповідач посилається у запереченнях на позовну заяву, регулює порядок та умови визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії державним службовцям, а не складові заробітку.

Так, в п.1 Постанови КМУ розмір виплат визначається за вибором особи, що звернулася за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців такої роботи поспіль. Згідно з п.3 Постанови КМУ посадовий оклад, надбавка за ранг, за вислугу років при призначенні пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу», враховуються в розмірах, установлених на день призначення пенсії. Згідно п.4 Постанови КМУ передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям , заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам визначається на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Відповідно до п.5 Постанови КМУ перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.

Суд вважає, що однією з причин відмови в перерахунку пенсії відповідачем є невірне трактування вимог п.5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 р. №213-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» де сказано, що з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до, в даному випадку, Закону України «Про державну службу». Але пенсія позивачу призначена ще у вересні 2011 року, тож ніякого відношення даний закон до відмови позивачу в перерахунку (донарахуванні) за додатковими даними не має. Наведена у відповіді норма, що раніше призначені пенсії не перераховуються, для даного спірного питання в наведеному законі взагалі відсутня.

У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95ВР Про оплату праці (далі Закон №108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону №108/95-ВР визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Згідно п.2.3.3 ст. 2 Інструкції зі статистики заробітної плати, розробленої відповідно до ЗУ «Про оплату праці», затвердженої наказом Держкомстату України 13.01.2004 р. № 5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.01.2004 р. за № 114/8813, матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників ( на оздоровлення, у звязку з екологічним станом) входить до складу фонду оплати праці.

Згідно Закону України «Про індексацію грошових коштів населення» № 1282-ХІІ від 03.07.1991 року передбачено, що обєктом індексації грошових коштів населення є в тому числі заробітна плата, підстави для індексації грошових доходів населення наявні у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 %, те що індексація грошових доходів працюючого населення проводиться за основним місцем роботи.

Таким чином, законодавство, як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що суми виплат, повязаних з індексацією заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року №1788-XII Про пенсійне забезпечення (далі Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування (далі Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат повязаних з індексацією заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Приймаючи до уваги судову практику Верховного суду України в справах щодо ідентичних правовідносин в тій частині, що перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, суд приходить до висновку, що для вирішення спірних правовідносин в справі підлягають застосуванню саме такі спеціальні норми, що визначають виплати /доходи /для обчислення пенсії, зокрема ст. 41 Закону №1058-ІУ та стаття 66 Закону № НОМЕР_1, а не положенням законів № 3723-XII та № 108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними.

А тому, забезпечуючи захист порушених прав Позивача, враховуючи, що згідно законодавства перерахунок пенсії належить до обов'язків Пенсійного фонду України, суд дійшов висновку, що Відповідач зобовязаний провести перерахунок та виплату пенсії по Закону України Про державну службу позивачу з урахуванням одержаних виплаченої індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, на які нараховані та сплачені внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування згідно довідки від 18.04.2016 року № 01/32-293-02,виходячи з розміру 90% заробітної плати, з 18.04.2016 року.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 19, 22, 64, 92 Конституції України, ст. 37 Закону України «Про державну службу», ст. 41 Закону України «Про загальноообовязкове державне пенсійне страхування», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», керуючись ст. ст. 11, 17, 18, 71, 94, 160, 161, 162, 163, 186 КАС України, суд,-

Постановив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Рівненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання протиправними дій субєкта владних повноважень та зобов"язання вчинити певні дії з відновлення порушеного права - задовольнити.

Зобовязати Рівненське обєднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до нормативних актів, чинних на момент первинного призначення пенсії та зобовязати врахувати при перерахунку пенсії суми індексації заробітної плати у розмірі 1221,41 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 10828,16 грн. та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в сумі 3429,00 грн. відповідно до довідки від 18.04.2016 р. № 01/32-293-02, виданої Рівненським обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України, а також відображені у персоніфікованому обліку і відомі відповідачу, та виплатити заборгованість з виплати пенсії, що виникла внаслідок протиправного неврахування відповідачем при призначенні пенсії як державному службовцю суми індексації заробітної плати та матеріальної допомоги, нарахувати і виплачувати пенсію з урахуванням сум індексації заробітної плати та матеріальної допомоги виходячи із 90 % від заробітної плати державного службовця із 18.04.2016 року.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський міський суд протягом 10 днів з дня проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови..

Суддя: О.В.Панас