Ухвала суду № 58627737, 30.06.2016, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.06.2016
Номер справи
414/2044/15-а
Номер документу
58627737
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Овчаренко О.Л.

Суддя-доповідач - Сухарьок М.Г.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 червня 2016 року справа №414/2044/15-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Сухарька М.Г., Блохіна А.А., Гаврищук Т.Г.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Кремінському районі Луганської області на постанову Рубіжанського міського суду Луганської області від 25 квітня 2016 року у справі № 414/2044/15-а за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Кремінському районі Луганської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії щодо перерахунку пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Кремінському районі Луганської області щодо відмови в перерахунку пенсії та зобов'язати здійснити перерахунок пенсії в розмірі 86 відсотків з урахуванням підвищених окладів з 02.09.2015 від суми заробітної плати відповідно до довідки, виданої ТУ ДСА України в Луганській області, з 09 вересня 2015 року.

Постановою Рубіжанського міського суду Луганської області від 25 квітня 2016 року адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії Управління Пенсійного Фонду України в Кремінському Луганської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_4.

Зобов'язано Управління Пенсійного Фонду України в Кремінському Луганської області здійснити ОСОБА_4 з 01 листопада 2015 року перерахунок пенсії в розмірі 86 відсотків від суми заробітної плати, в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим працівникам апаратів судів відповідно до довідки, виданої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Луганській області.

Відповідач, не погодившись з судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, відсутність належного врахування всіх обставин справи, просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

На обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначено, що здійснити перерахунок пенсії позивачу немає жодних законних підстав, оскільки згідно зі ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції від 01.01.2015) пенсія державним службовцям призначається у розмірі 60% суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, особам, які під час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, у розмірі 70% заробітної плати працюючого державного службовця відповідно до посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» № 76-VІІІ від 28.12.2014 статтю 37-1 Закону України «Про державну службу» викладено в новій редакцій, а саме: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України». Згідно з п. 16 Прикінцевих положень цього Закону на Кабінет Міністрів України був покладений обов'язок у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для його реалізації, однак ці акти прийняті не були. Також апелянт наголошує, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213 з 01.06.2015 пенсії в порядку та на умовах, визначених, зокрема, Законами України «Про державну службу», «Про судоустрій і статус суддів» не призначаються, раніше призначені не перераховуються. Пенсію позивачу призначено на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу». Перерахунок раніше призначених пенсій здійснюється на підставі ст. 37-1 цього Закону, яка на даний час є скасованою на підставі Закону України № 213 від 02.03.2015.

Всі особи, які беруть участь у справі, до апеляційного суду не прибули, були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

Управління Пенсійного Фонду України в Кремінському Луганської області в своїй апеляційній скарзі просить справу розглянути без участі його представника.

Згідно з пунктом 2 частини першої статті 197 КАС України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм процесуального права, вважає за необхідне у задоволенні вимог апеляційної скарги відмовити, а постанову суду залишити без змін з таких підстав.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що з 01 листопада 1994 року ОСОБА_5 працювала на посаді секретаря суду в Кремінському районному суді Луганської області.

26 квітня 2011 року позивач був звільнений з займаної посади, що підтверджується копією трудової книжки.

З 27 квітня 2011 року ОСОБА_4 було призначено пенсію за віком згідно з Законом України «Про державну службу» № 3723-ХІІ (далі - Закон № 3723-ХІІ) від 16 грудня 1993 року в розмірі 86 відсотків від суми її заробітної плати.

27 жовтня 2015 року позивач звернувся до Управління Пенсійного Фонду України в Кремінському Луганської області з заявою про перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням посадових окладів відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 № 644 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України». До заяви про перерахунок пенсії було додано довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, видану Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Луганській області.

17 листопада 2015 року відповідач листом № 6325/02-1-10 та рішенням № 18 від 17.11.2015 відмовив позивачу в перерахунку пенсії на підставі того, що з 01.06.2015 пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про державну службу», не призначаються, раніше призначені - не перераховуються.

Не погодившись із цим рішенням ОСОБА_5 звернулась до суду за захистом свого порушеного права.

Таким чином, спірним у справі є питання правомірності відмови Управління Пенсійного Фонду України в Кремінському Луганської області провести перерахунок пенсії позивача відповідно до чинного законодавства.

Згідно зі ст. 37 Закону № 3723-ХІІ (в редакції на час призначення пенсії позивачу) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Відповідно до ст. 37-1 Закону № 3723-ХІІ у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця встановлений Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31 травня 2000 року (далі - Постанова № 865).

Згідно з п. 4 цієї Постанови у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-ІV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом № 3723-ХІІ, визначаються у такому порядку:

- пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержану заробітну плату на момент перерахунку;

- іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.

Відповідно до п. 5 Постанови № 865 перерахунок пенсії провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» від 09 травня 2006 року № 268 затверджено схеми посадових окладів, зокрема, керівних працівників і спеціалістів апарату місцевих (загальних, спеціалізованих) судів.

Згідно з довідкою про заробітну плату, виданою Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Луганській області ОСОБА_4, яку було додано до заяви про перерахунок пенсії, посадовий оклад секретаря суду встановлено в сумі 2067,00 гривень.

Відповідно до ч. 3 ст. 22 та ч. 1 ст. 58 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони покращують становище особи.

Отже, зміни щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку реалізації державними службовцями права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Оскільки пенсію позивачу було призначено 27 квітня 2011 року, будь-які зміни до законодавчих актів, які були прийняті після цієї дати, ніяким чином не можуть впливати на відсоткове співвідношення розміру пенсії до розміру заробітної плати.

Таким чином, колегія суддів не приймає посилання апелянта, що до спірних правовідносин необхідно застосовувати положення Закону № 3723-ХІІ в редакції від 01 січня 2015 року.

Доводи апеляційної скарги стосовно не врахування судом першої інстанції п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213, яким визначено, що з 01.06.2015 пенсії в порядку та на умовах, визначених, зокрема, Законом України «Про державну службу» не призначаються, раніше призначені не перераховуються, відхиляються колегією суддів виходячи з такого.

Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» був прийнятий Верховною Радою України 02 березня 2015 року, набрав чинності 28 березня 2015 року, окремі положення - 01 квітня 2015 року.

У п. 5 Прикінцевих положень цього Закону визначено питання призначення пенсій, які призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу».

У цій справі спірним є питання перерахунку позивачу пенсії, призначеної у 2011 році, тобто до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення».

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що дії Управління Пенсійного фонду України в Кремінському районі Луганської області з приводу відмови у перерахунку ОСОБА_4 пенсії згідно з Законом України «Про державну службу», в зв'язку з підвищенням посадових окладів працюючим працівникам апаратів судів, які зазначені у довідці Територіального управління Державної судової адміністрації України в Луганській області про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, є протиправними.

Дата, з якої необхідно провести перерахунок пенсії позивачу, апелянтом не оскаржується.

На підставі викладеного, судова колегія робить висновок, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, що відповідно до вимог ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а судового рішення без змін. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Кремінському районі Луганської області на постанову Рубіжанського міського суду Луганської області від 25 квітня 2016 року у справі № 414/2044/15-а за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Кремінському районі Луганської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії щодо перерахунку пенсії - залишити без задоволення.

Постанову Рубіжанського міського суду Луганської області від 25 квітня 2016 року у справі № 414/2044/15-а - залишити без змін.

Ухвала може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили. Ухвала прийнята за наслідками розгляду в письмовому проваджені набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.

Колегія суддів М. Г. Сухарьок

А. А. Блохін

Т. Г. Гаврищук