Ухвала суду № 58627736, 30.06.2016, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.06.2016
Номер справи
805/53/16-а
Номер документу
58627736
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Кравченко Т.О.

Суддя-доповідач - Блохін А.А.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 червня 2016 року справа №805/53/16-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів : головуючого судді Блохіна А.А., суддів Гаврищук Т.Г., Сухарька М.Г., розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління ДФС на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 25 лютого 2016 року у справі № 805/53/16-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Тар Альянс» до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління ДФС, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Горлівська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Донецькій області, про скасування рішення, -

В С Т А Н О В И В:

05 січня 2016 року позивач - товариство з обмеженою відповідальністю «Тар Альянс» (далі - позивач або ТОВ «Тар Альянс») звернувся до суду з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління ДФС (далі - відповідач або СДПІ з ОВП у м. Донецьку МГУ ДФС), в якому позивач просив скасувати рішення СДПІ з ОВП у м. Донецьку МГУ ДФС від 12 жовтня 2015 року № 0000474700/4036/10/28-03-47.

Позов обґрунтовано тим, що 12 жовтня 2015 року СДПІ з ОВП у м. Донецьку МГУ ДФС прийнято рішення № 0000474700/4036/10/28-03-47, яким на підставі ч. 10 та п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року № 2464-VI (далі - Закон № 2464) за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 21 листопада 2014 року по 21 серпня 2015 року до ТОВ «Тар Альянс» застосовані штрафні санкції у розмірі 10% своєчасно несплаченої суми (за період до 01 січня 2015 року) в сумі 188 502,35 грн., у розмірі 20% своєчасно несплаченої суми (за період з 01 січня 2015 року) у сумі 43 553,91 грн. та нарахована пеня у розмірі 0,1% від суми недоїмки - 10 410,76 грн.

Не погодившись з цим рішенням, ТОВ «Тар Альянс» оскаржило його в адміністративному порядку до Міжрегіонального головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників та Державної фіскальної служби України, проте рішеннями від 16 листопада 2015 року № 25500/10/28-10-10-4-33 та від 21 грудня 2015 року № 27322/6/99-99-10-01-07-25 відповідно у задоволенні скарг позивача відмовлено.

Посилаючись на ст. 11 Закону України «Про тимчасової заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02 вересня 2014 року № 1669-VII (далі - Закон № 1669), п. 9-4 розділу VIII Прикінцеві та перехідні положення Закону № 2464, розпорядження Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року № 1275-р, позивач стверджував, що належить до категорії платників єдиного внеску, до яких не можуть бути застосовані відповідальність, штрафні і фінансові санкції, передбачені ст.ст. 25, 26 Закону № 2464 за невиконання обов'язків платників єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції.

З огляду на викладене позивач просив задовольнити позовні вимоги (том 1 а.с. 4-7).

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 25 лютого 2016 року у справі № 805/53/16-а позов задоволено. Скасовано рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління ДФС від 12 жовтня 2015 року № 0000474700/4036/10/28-03-47 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду та відмовити в задоволенні позовних вимог. На обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що заборона контролюючому органу застосовувати до платника штрафні санкції за несвоєчасне подання звітності під час проведення антитерористичної операції положеннями Закону № 2464 не встановлена.

На цих підставах відповідач стверджував, що приймаючи спірне рішення, діяв в межах повноважень, в порядку та у спосіб, що визначені законодавством.

У зв'язку з неприбуттям жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, відповідно до пункту 2 частини 1 статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд апеляційної скарги проводиться в порядку письмового провадження. Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, перевірила матеріали справи, вивчила доводи апеляційної скарги і дійшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав. Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що Позивач - товариство з обмеженою відповідальністю «Тар Альянс» (ідентифікаційний код 33853132) зареєстроване як юридична особа 21 жовтня 2005 року, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесений запис за номером 1 392 102 0000 000435.

З часу державної реєстрації у якості юридичної особи місцезнаходження позивача зареєстроване за адресою: 84609, Донецька обл., м. Горлівка, Калінінський р-н, вул. Умова, буд. 1/1.

Як платник єдиного внеску ТОВ «Тар Альянс» перебувало на обліку з 02 листопада 2006 року за реєстраційним номером 05-09-03-7453. На час виникнення спірних правовідносин позивач знаходився на обліку у СДПІ з ОВП у м. Донецьку МГУ Міндоходів, правонаступником якої є СДПІ з ОВП у м. Донецьку МГУ ДФС.

Вказані обставини встановлені на підставі витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 30 листопада 2015 року № 21476376 (том 1 а.с. 8-12).

Починаючи з 01 серпня 2014 року провадження позивачем господарської діяльності у Донецькій області та дотримання ним нормативно-правових актів України, що стосуються справляння податків та обов'язкових платежів, стало неможливим внаслідок проведення антитерористичної операції.

У зв'язку з цим ТОВ «Тар Альянс» звернулося до Торгово-промислової палати України з заявою від 05 серпня 2014 року про засвідчення факту настання обставин непереборної сили (форс-мажору).

Сертифікатом (висновком) № 2603/05-4 про настання обставин непереборної сили від 26 серпня 2014 року Торгово-промислова палата України відповідно до п.п. 100.4 і 100.5 ст. 100 Податкового кодексу України, на підставі наданих документів засвідчила ТОВ "Тар Альянс" настання обставин непереборної сили з 01 серпня 2014 року при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні законодавчих актів України, які стосуються сплавлення та сплати податків та обов'язкових платежів. На момент видачі сертифікату (висновку) Торгово-промислової палати України обставини непереборної сили тривали та дату закінчення їх терміну встановити було неможливо (том 2 а.с. 66-67).

З приводу виконання позивачем обов'язків платника єдиного внеску, визначених ч. 2 ст. 6 Закону № 2464, встановлено наступне.

19 листопада 2014 року ТОВ «Тар Альянс» в електронній формі надало Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове держане соціальне страхування до органів доходів і зборів за жовтень 2014 рік.

Відповідно до Звіту за жовтень 2014 року загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті, становила 868 385,58 грн., в тому числі за ставкою 36,76%-49,7% - 778 995,30 грн., за ставкою 8,41% - 5 694,79 грн., за ставкою 33,2% - 6 961,11 грн., за ставкою 3,6% - 76 315,04 грн., за ставкою 2% - 419,34 грн. (том 1 а.с. 243-250).

17 грудня 2014 року ТОВ "Тар Альянс" в електронній формі надало Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове держане соціальне страхування до органів доходів і зборів за листопад 2014 рік.

Відповідно до Звіту за листопад 2014 року загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті, становила 828 987,45 грн., в тому числі за ставкою 36,76%-49,7% - 732 824,34 грн., за ставкою 8,41% - 6 216,94 грн., за ставкою 33,2% - 16 788,60 грн., за ставкою 3,6% - 72 129,16 грн., за ставкою 2% - 1 028,41 грн. (том 2 а.с. 1-8).

19 січня 2015 року ТОВ «Тар Альянс» в електронній формі надало Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове держане соціальне страхування до органів доходів і зборів за грудень 2014 рік.

Відповідно до Звіту за грудень 2014 року загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті, становила 760 262,37 грн., в тому числі за ставкою 36,76%-49,7% - 681 344,42 грн., за ставкою 8,41% - 6 988,35 грн., за ставкою 33,2% - 4 076,16 грн., за ставкою 3,6% - 67 607,88 грн., за ставкою 2% - 245,56 грн. (том 2 а.с. 9-16).

18 лютого 2015 року ТОВ «Тар Альянс» в електронній формі надало Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове держане соціальне страхування до органів доходів і зборів за січень 2015 рік.

Відповідно до Звіту за січень 2015 року загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті, становила 461 952,90 грн., в тому числі за ставкою 36,76%-49,7% - 413 481,17 грн., за ставкою 8,41% - 5 268,65 грн., за ставкою 33,2% - 1 694,43 грн., за ставкою 3,6% - 41 329,18 грн., за ставкою 2% - 179,47 грн. (том 1 а.с. 64-92, том 2 а.с. 17-24).

17 березня 2015 року ТОВ «Тар Альянс» в електронній формі надало Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове держане соціальне страхування до органів доходів і зборів за лютий 2015 рік.

Відповідно до Звіту за лютий 2015 року загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті, становила 445 848,04 грн., в тому числі за ставкою 36,76%-49,7% - 399 780,38 грн., за ставкою 8,41% - 4 593,57 грн., за ставкою 33,2% - 1 789,40 грн., за ставкою 3,6% - 39 572,42 грн., за ставкою 2% - 112,27 грн. (том 1 а.с. 93-130, том 2 а.с. 25-32).

17 квітня 2015 року ТОВ «Тар Альянс» в електронній формі надало Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове держане соціальне страхування до органів доходів і зборів за березень 2015 рік.

Відповідно до Звіту за березень 2015 року загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті, становила 495 632,96 грн., в тому числі за ставкою 36,76%-49,7% - 443 484,98 грн., за ставкою 8,41% - 5 072,40 грн., за ставкою 33,2% - 2 937,69 грн., за ставкою 3,6% - 43 971,14 грн., за ставкою 2% - 166,75 грн. (том 1 а.с. 131-169, том 2 а.с. 33-40).

18 травня 2015 року ТОВ «Тар Альянс» в електронній формі надало Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове держане соціальне страхування до органів доходів і зборів за квітень 2015 рік.

Відповідно до Звіту за квітень 2015 року загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті, становила 469 600,85 грн., в тому числі за ставкою 36,76%-49,7% - 422 044,82 грн., за ставкою 8,41% - 4 672,63 грн., за ставкою 34,7% - 798,10 грн., за ставкою 3,6% - 42 025,50 грн., за ставкою 2% - 59,80 грн. (том 1 а.с. 170-194, том 2 а.с. 41-48).

18 липня 2015 року ТОВ «Тар Альянс» в електронній формі надало Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове держане соціальне страхування до фіскальних органів за червень 2015 рік.

Відповідно до Звіту за червень 2015 року загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті, становила 503 917,73 грн., в тому числі за ставкою 36,76%-49,7% - 453 862,95 грн., за ставкою 8,41% - 5 033,81 грн., за ставкою 3,6% - 45 020,97 грн. (том 1 а.с. 195-234, том 2 а.с. 49-56).

18 серпня 2015 року ТОВ «Тар Альянс» в електронній формі надало Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове держане соціальне страхування до фіскальних органів за липень 2015 рік.

Відповідно до Звіту за липень 2015 року загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті, становила 450 409,29 грн., в тому числі за ставкою 36,76%-49,7% - 404 175,52 грн., за ставкою 8,41% - 5 406,22 грн., за ставкою 33,2% - 521,77 грн., за ставкою 3,6% - 40 294,78 грн., за ставкою 2% - 11,00 грн. (том 2 а.с. 57-64).

Факт внесення позивачем платежів з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в період з листопада 2014 року по серпень 2015 року включно підтверджений платіжними дорученнями про перерахування коштів на рахунок СДПІ з ОВП у м. Донецьку МГУ МД (СДПІ з ОВП у м. Донецьку МГУ ДФС) з призначенням платежу «єдиний внесок» (том 2 а.с. 75-250, том 3 а.с. 1-250, том 4 а.с. 1-250, том 5 а.с. 1-87).

04 вересня 2015 року на підставі п. 11 ст. 9 Закону № 2464 головним державним ревізором-інспектором відділу податкового супроводження підприємств харчової та інших галузей промисловості СДПІ з ОВП у м. Донецьку МГУ ДФС Ніколаєвим І.В. проведена камеральна перевірка ТОВ «Тар Альянс» з питання своєчасності сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за жовтень-грудень 2014 року, січень-квітень 2015 року, червень-липень 2015 року.

При проведенні перевірки були використані звіти за формою, наведеною у Додатку 4 до «Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», що надані ТОВ «Тар Альянс», а саме: від 20 листопада 2014 року № 1414236110, від 18 грудня 2014 року № 1415939389, від 19 січня 2015 року № 1501972082, від 18 лютого 2015 року № 1508320301, від 17 березня 2015 року № 1510647451, від 17 квітня 2015 року № 1512290960, від 18 травня 2015 року № 1514376299, від 18 липня 2015 року № 1518062609, від 18 серпня 2015 року № 1519969904; картка особового рахунку по коду платежу 71010000 згідно АІС «Податковий блок» в режимі «Ведення КОР».

За результатами камеральної перевірки складений акт від 04 вересня 2015 року № 84/28-03-47/33853132 (том 1 а.с. 13-16).

Перевіркою встановлено, що ТОВ «Тар Альянс» не сплачені у повному обсязі суми єдиного внеску до граничного терміну сплати зобов'язань, а саме:

- станом на 21 листопада 2014 року на особовому рахунку за кодом бюджетної класифікації 71010000 «Єдиний внесок, нарахований роботодавцем на суми: заробітної плати, винагороди за договорами ЦПХ, допомоги по тимчасовій непрацездатності» обліковувався борг у загальній сумі 328 576,54 грн., який сплачений у період з 21 листопада 2014 року по 05 грудня 2014 року;

- станом на 23 грудня 2014 року на особовому рахунку за кодом бюджетної класифікації 71010000 обліковувався борг у загальній сумі 110 399,53 грн., який сплачений у період з 23 грудня 2014 року по 26 грудня 2014 року;

- станом на 21 січня 2015 року на особовому рахунку за кодом бюджетної класифікації 71010000 обліковувався борг у загальній сумі 232 016,54 грн., який сплачений у період з 21 січня 2015 року по 06 лютого 2015 року;

- станом на 21 лютого 2015 року на особовому рахунку за кодом бюджетної класифікації 71010000 обліковувався борг у загальній сумі 119 749,93 грн., який сплачений у період з 21 лютого 2015 року по 06 березня 2015 року;

- станом на 21 березня 2015 року на особовому рахунку за кодом бюджетної класифікації 71010000 обліковувався борг у загальній сумі 77 218,19 грн., який сплачений у період з 21 березня 2015 року по 06 квітня 2015 року;

- станом на 21 квітня 2015 року на особовому рахунку за кодом бюджетної класифікації 71010000 обліковувався борг у загальній сумі 135 694,17 грн., який сплачений у період з 21 квітня 2015 року по 15 травня 2015 року;

- станом на 21 травня 2015 року на особовому рахунку за кодом бюджетної класифікації 71010000 обліковувався борг у загальній сумі 144 139,30 грн., який сплачений у період з 21 травня 2015 року по 25 травня 2015 року;

- станом на 21 липня 2015 року на особовому рахунку за кодом бюджетної класифікації 71010000 обліковувався борг у загальній сумі 161 202,27 грн., який сплачений у період з 21 липня 2015 року по 05 серпня 2015 року;

- станом на 21 серпня 2015 року на особовому рахунку за кодом бюджетної класифікації 71010000 обліковувався борг у загальній сумі 70 772,71 грн., який сплачений у період з 21 серпня 2015 року (том 1 а.с. 14).

Зокрема перевіркою встановлено, що за жовтень 2014 року ТОВ «Тар Альянс» поданий Звіт, зареєстрований за № 1414236110 20 листопада 2014 року, сума зобов'язання за даними звіту становила 868 385,58 грн., граничний термін сплати - 20 листопада 2014 року; сума несплати - 328 576,54 грн.; фактично сплачено: 24 листопада 2014 року - 276 602,66 грн. (кількість днів затримки - 4), 25 листопада 2014 року - 2 244,49 грн. (кількість днів затримки - 5), 26 листопада 2014 року - 6 365,95 грн. (кількість днів затримки - 6), 27 листопада 2014 року - 806,50 грн. (кількість днів затримки - 7), 28 листопада 2014 року - 20 500,76 грн. (кількість днів затримки - 8), 01 грудня 2014 року - 4 796,74 грн. (кількість днів затримки - 11), 02 грудня 2014 року - 3 763,26 грн. (кількість днів затримки - 12), 05 грудня 2014 року - 27 944,79 грн. (кількість днів затримки - 15).

За листопад 2014 року поданий Звіт, зареєстрований за № 1415939389 18 грудня 2014 року, сума зобов'язання за даними звіту становила 828 987,45 грн., граничний термін сплати - 22 грудня 2014 року, сума несплати - 110 399,53 грн.; фактично сплачено 24 грудня 2014 року - 1 379,41 грн. (кількість днів затримки - 2), 25 грудня 2014 року - 9 950,22 грн. (кількість днів затримки - 3), 26 грудня 2014 року - 210 357,28 грн. (кількість днів затримки - 4).

За грудень 2015 року поданий Звіт, зареєстрований за № 1501972082 19 січня 2015 року, сума зобов'язання за даними звіту становила 760 262,37 грн., граничний термін сплати - 20 січня 2015 року, сума несплати - 232 016,54 грн.; фактично сплачено: 21 січня 2015 року - 22 496,43 грн. (кількість днів затримки - 1), 22 січня 2015 року - 130 863,04 грн. (кількість днів затримки - 2), 26 січня 2015 року - 499,15 грн. (кількість днів затримки - 6), 27 січня 2015 року - 3 379,88 грн. (кількість днів затримки - 7), 29 січня 2015 року - 14 130,47 грн. (кількість днів затримки - 9), 30 січня 2015 року - 17 497,86 грн. (кількість днів затримки - 10), 02 лютого 2015 року - 1 886,82 грн. (кількість днів затримки - 13), 04 лютого 2015 року - 3 313,49 грн. (кількість днів затримки - 15), 06 лютого 2015 року - 127 663,10 грн. (кількість днів затримки - 17).

За січень 2015 року поданий Звіт, зареєстрований за № 1508320301 18 лютого 2015 року, сума зобов'язання за даними звіту становила 461 952,90 грн., граничний термін сплати - 20 лютого 2015 року, сума несплати - 119 749,93 грн.; фактично сплачено: 23 лютого 2015 року - 3 258,30 грн. (кількість днів затримки - 3), 24 лютого 2015 року - 39,48 грн. (кількість днів затримки - 4), 25 лютого 2015 року - 499,80 грн. (кількість днів затримки - 5), 26 лютого 2015 року - 5 986,04 грн. (кількість днів затримки - 6), 27 лютого 2015 року - 1 170,97 грн. (кількість днів затримки - 7), 02 березня 2015 року - 1 152,15 грн. (кількість днів затримки - 10), 05 березня 2015 року - 528,35 грн. (кількість днів затримки - 14), 06 березня 2015 року - 190 065,81 грн. (кількість днів затримки - 15).

За лютий 2015 року поданий Звіт, зареєстрований за № 1510647451 17 березня 2015 року, сума зобов'язання за даними звіту становила - 445 848,04 грн., граничний термін сплати - 20 березня 2015 року, сума несплати - 77 218,19 грн.; фактично сплачено: 26 березня 2015 року - 7 307,86 грн. (кількість днів затримки - 6), 27 березня 2015 року - 18 794,39 грн. (кількість днів затримки - 7), 30 березня 2015 року - 14 974,72 грн. (кількість днів затримки - 10), 31 березня 2015 року - 6 223,64 грн. (кількість днів затримки - 11), 01 квітня 2015 року - 12 073,70 грн. (кількість днів затримки - 12), 02 квітня 2015 року - 12 641,35 грн. (кількість днів затримки - 13), 06 квітня 2015 року - 12 023,02 грн. (кількість днів затримки - 17).

За березень 2015 року поданий Звіт, зареєстрований за № 1512290960 17 квітня 2015 року, сума зобов'язання за даними звіту становила - 495 632,96 грн., граничний термін сплати - 20 квітня 2015 року, сума несплати - 135 694,17 грн., фактично сплачено: 30 квітня 2015 року - 2,00 грн. (кількість днів затримки - 10), 05 травня 2015 року - 4,00 грн. (кількість днів затримки - 15), 06 травня 2015 року - 4,00 грн. (кількість днів затримки - 16), 07 травня 2015 року - 8,00 грн. (кількість днів затримки - 17), 08 травня 2015 року - 8,00 грн. (кількість днів затримки - 18), 12 травня 2015 року - 4,00 грн. (кількість днів затримки - 22), 15 травня 2015 року - 220 848,41 грн. (кількість днів затримки - 25).

За квітень 2015 року поданий Звіт, зареєстрований за № 1514376299 18 травня 2015 року, сума зобов'язання за даними звіту становила - 469 600,85 грн., граничний термін сплати - 20 травня 2015 року, сума несплати - 144 139,30 грн., фактично сплачено: 21 травня 2015 року - 1 085,96 грн. (кількість днів затримки - 1), 22 травня 2015 року - 128 889,27 грн. (кількість днів затримки - 2), 25 травня 2015 року - 27 413,63 грн. (кількість днів затримки - 5).

За червень 2015 року поданий Звіт, зареєстрований за № 1518062609 18 липня 2015 року, сума зобов'язання за даними звіту становила - 503 917,73 грн., граничний термін сплати - 20 липня 2015 року, сума несплати - 161 202,27 грн., фактично сплачено: 21 липня 2015 року - 206,76 грн. (кількість днів затримки - 1), 23 липня 2015 року - 113 435,69 грн. (кількість днів затримки - 3), 24 липня 2015 року - 3 152,12 грн. (кількість днів затримки - 4), 27 липня 2015 року - 3 084,42 грн. (кількість днів затримки - 7), 28 липня 2015 року - 12 354,58 грн. (кількість днів затримки - 8), 30 липня 2015 року - 2 664,07 грн. (кількість днів затримки - 10), 31 липня 2015 року - 8 743,12 грн. (кількість днів затримки - 11), 03 серпня 2015 року - 6 358,68 грн. (кількість днів затримки - 14), 04 серпня 2015 року - 119,92 грн. (кількість днів затримки - 15), 05 серпня 2015 року - 17 561,51 грн. (кількість днів затримки - 16).

За липень 2015 року поданий Звіт, зареєстрований за № 1519969904 18 серпня 2015 року, сума зобов'язання за даними звіту становила - 450 409,29 грн., граничний термін сплати - 20 серпня 2015 року, сума несплати - 70 772,71 грн., фактично сплачено: 21 серпня 2015 року - 103 031,62 грн. (кількість днів затримки - 1).

За результатами камеральної перевірки встановлена несвоєчасна сплата ТОВ «Тар Альянс» єдиного внеску, чим порушені положення п. 8 ст. 9 розділу ІІІ Закону № 2464, за що передбачена відповідальність п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464 (том 1 а.с. 16).

Разом із супровідним листом від 04 вересня 2015 року № 2620/10/280347 СДПІ з ОВП у м. Донецьку МГУ ДФС надіслала на адресу позивача акт про результати камеральної перевірки від 04 вересня 2015 року № 84/28-03-47/33853132 (том 1 а.с. 17).

12 жовтня 2015 року заступником начальника СДПІ з ОВП у м. Донецьку МГУ ДФС Морозовою Н.В. на підставі ч. 10 та п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464 прийнято рішення за № 0000474700/4036/10/28-03-47 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

Цим рішенням за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 21 листопада 2014 року до 21 серпня 2015 року до ТОВ «Тар Альянс» застосований штраф у розмірі 10% суми недоїмки (за період до 01 січня 2015 року) у розмірі 188 502,35 грн., у розмірі 20% суми недоїмки (за період з 01 січня 2015 року) у розмірі 43 553,91 грн., та нарахована пеня у сумі 10 410,76 грн.

Вказані обставини встановлені на підставі рішення від 12 жовтня 2015 року № 0000474700/4036/10/28-03-47 (том 1 а.с. 18) та розрахунку штрафних санкцій (том 1 а.с. 19-25).

Не погодившись із вказаним рішенням, ТОВ «Тар Альянс» звернулося до Міжрегіонального головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників зі скаргою від 19 жовтня 2015 року № 478, в якій просила скасувати рішення СДПІ з ОВП у м. Донецьку МГУ ДФС від 12 жовтня 2015 року № 0000474700/4036/10/28-03-47 (том 1 а.с. 26-28).

16 листопада 2015 року за результатами розгляду скарги позивача від 19 жовтня 2015 року № 478, яка отримана Міжрегіональним головним управлінням ДФС - Центральним офісом з обслуговування великих платників 22 жовтня 2015 року та зареєстрована за вхідним номером 21194/10, заступником начальника Міжрегіонального головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників Карабінською О.Л. прийнято рішення № 25500/10/28-10-10-4-33, яким скарга ТОВ "Тар Альянс" залишена без задоволення (том 1 а.с. 29-33).

Рішення Міжрегіонального головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників від 16 листопада 2015 року № 25500/10/28-10-10-4-33 отримане позивачем 18 листопада 2015 року та зареєстроване за вхідним номером 263, про що свідчить штамп реєстрації вхідної кореспонденції позивача (том 1 а.с. 29-33).

20 листопада 2015 року ТОВ «Тар Альянс» звернулося до Державної фіскальної служби України зі скаргою № 536, в якій просило скасувати рішення СДПІ з ОВП у м. Донецьку МГУ ДФС від 12 жовтня 2015 року № 0000474700/4036/10/28-03-47 та рішення Міжрегіонального головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників від 16 листопада 2015 року № 25500/10/28-10-10-4-33 (том 1 а.с. 34-41).

21 грудня 2015 року за результатами розгляду скарги позивача від 20 листопада 2015 року № 536, яка отримана Державною фіскальною службою України 26 листопада 2015 року та зареєстрована за вхідним № 33964/6, головою Державної фіскальної служби України Насіровим Р.М. прийнято рішення № 27322/6/99-99-10-01-07-25, яким скарга ТОВ «Тар Альянс» залишена без задоволення (том 1 а.с. 42-44).

17 грудня 2015 року ТОВ «Тар Альянс» звернулося до СДПІ з ОВП у м. Донецьку МГУ ДФС із заявою, поданою в порядку абз. 2 п. 9-3 (9-4) Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2464, якою повідомило про своє звільнення від виконання усіх обов'язків платника єдиного внеску, передбачених ч. 2 ст. 6 Закону № 2464, з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Фактичну підставу для свого звільнення від виконання обов'язків платника єдиного внеску, передбачених ч. 2 ст. 6 Закону № 2464, позивач вбачав в тому, що зареєстроване місцезнаходження ТОВ «Тар Альянс» знаходиться у м. Горлівка Донецької області, тобто у населеному пункті, визначеному переліком, згаданим у ст. 2 Закону № 1669 і затвердженим розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року № 1275-р.

До заяви від 17 грудня 2015 року позивачем був доданий Сертифікат (висновок) Торгово-промислової палати України № 2603/05-4 від 26 серпня 2014 року (том 2 а.с. 65).

Заява ТОВ «Тар Альянс» від 17 грудня 2015 року надіслана на адресу СДПІ з ОВП у м. Донецьку МГУ ДФС 17 грудня 2015 року, про що свідчить відмітка підприємства поштового зв'язку на описі вкладення до цінного листа та фіскальний чек (том 2 а.с. 69-70), і отримана відповідачем 29 грудня 2015 року, що підтверджено рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (том 2 а.с. 70).

Листом від 14 січня 2016 року № 208/7/28-03-11-01-01-13-2 СДПІ з ОВП у м. Донецьку МГУ ДФС повідомило Горлівську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Донецькій області про те, що з метою забезпечення виконання вимог п. 64.7 ст. 64 розділу ІІ Податкового кодексу України СДПІ з ОВП у м. Донецьку МГУ ДФС (код ДПІ 2803) передає на облік ТОВ «Тар Альянс» за місцем реєстрації до Горлівської ОДПІ Головного управління ДФС (код ДПІ 503), 31 грудня 2015 року в АІС «Податковий блок» стан платника змінився на «15-перейшов до іншої ДПІ» (том 1 а.с. 63).

Таким чином, на час судового розгляду ТОВ «Тар Альянс» як платник єдиного внеску перебуває на обліку у Горлівській ОДПІ Головного управління ДФС у Донецькій області.

Докази, які б спростовували наведені вище обставини, суду не надані.

З приводу дотримання позивачем строку для звернення до суду із вказаним позовом суд першої інстанції зазначив наступне.

Відповідно до ч. 4 ст. 99 КАС України, якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, то для звернення до адміністративного суду встановлюється місячний строк, який обчислюється з дня, коли позивач дізнався про рішення суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.

Встановлено, що ТОВ «Тар Альянс» скористалося досудовим порядком оскарження, передбаченим ч. 4 ст. 25 Закону № 2464.

21 грудня 2015 року за результатами розгляду скарги позивача від 20 листопада 2015 року № 536, головою Державної фіскальної служби України прийнято рішення № 27322/6/99-99-10-01-07-25, яким скарга ТОВ «Тар Альянс» залишена без задоволення (том 1 а.с. 42-44).

Правова норма, що міститься у ч. 4 ст. 99 КАС України, пов'язує початок перебігу строку звернення до суду з днем, коли позивач дізнався про рішення суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду його скарги (незалежно від того чи розглянув суб'єкт владних повноважень таку скаргу по суті, чи прийняв рішення про залишення її без розгляду).

Із вказаним позовом ТОВ «Тар Альянс» звернулося до суду 25 грудня 2015 року (том 1 а.с. 45-47), тобто в межах місячного строку, визначеного ч. 4 ст. 99 КАС України.

Вирішуючи справу по суті, до спірних правовідносин слід застосовувати наведені нижче правові норми.

Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства, крім іншого, є захист прав, свобод та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, їхніх посадових і службових осіб при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку, що передбачено ч. 3 ст. 2 КАС України.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року № 2464-VI (далі - Закон № 2464).

Закон № 2464 в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, передбачав наступне.

П. 2 ч. 1 ст. 1 Закону № 2464 визначено, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом, що визначено п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону № 2464.

Ч. 1 ст. 2 Закону № 2464 встановлено, що дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов'язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Збір та ведення обліку єдиного внеску здійснюються за принципами: законодавчого визначення умов і порядку його сплати; обов'язковості сплати; законодавчого визначення розміру єдиного внеску; прозорості та публічності діяльності органу, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску; захисту прав та законних інтересів застрахованих осіб; державного нагляду за збором та веденням обліку єдиного внеску; відповідальності платників єдиного внеску та органу, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, за порушення норм цього Закону, а також за невиконання або неналежне виконання покладених на них обов'язків, що визначено ч. 1 ст. 3 Закону № 2464.

Платники єдиного внеску визначені ст. 4 Закону № 2464.

Так, відповідно до абз. 2 п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464 крім іншого платниками єдиного внеску є роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Згідно з ч. 3 ст. 4 Закону № 2464 платники єдиного внеску, зазначені в пункті 1 частини першої цієї статті, є страхувальниками для платників єдиного внеску, зазначених у пунктах 2, 3, 6-14 частини першої цієї статті.

Права та обов'язки платників єдиного внеску визначені ст. 6 Закону № 2464.

Відповідно до п.п. 4-5 ч. 1 ст. 6 Закону № 2464 платник єдиного внеску має право оскаржувати в установленому законом порядку рішення органу доходів і зборів та Пенсійного фонду та дії, бездіяльність його посадових осіб; захищати свої права та законні інтереси, а також права та інтереси застрахованих осіб, на користь яких він сплачує єдиний внесок, у тому числі в суді.

П.п. 1, 4 ч. 2 ст. 6 Закону № 2464 встановлено, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Ст. 25 Закону № 2464 регламентовані заходи впливу та стягнення за порушення вимог цього Закону.

Так, відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 25 Закону № 2464 рішення, прийняті органами доходів і зборів та органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.

Положення цієї статті поширюються лише на тих платників, які відповідно до цього Закону зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

Згідно з ч. 10 ст. 25 Закону № 2464 на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Відповідно до п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464 орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум (в редакції від 01 січня 2015 року - у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум).

Ч. 14 ст. 25 Закону № 2464 передбачено, що про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа органу доходів і зборів у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.

Аналіз наведених вище положень Закону № 2464 в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, зумовлює висновок, що за загальним правило платники єдиного внеску, в тому числі юридичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок. Невиконання цього обов'язку має наслідком застосування до платника єдиного внеску штрафу у розмірі 10 відсотків своєчасно несплачених сум, а починаючи з 01 січня 2015 року - у розмірі 20 відсотків, а також нарахування пені з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу, про що посадовою особою органу доходів і зборів приймається відповідне рішення.

Разом з цим 02 вересня 2014 року Верховною Радою України прийнятий Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» (далі - Закон № 1669).

Закон № 1669 визначає тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції.

Ст. 1 Закону № 1669 визначено, що період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

Територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014.

Ч. ч. 1-3 ст. 11 Закону № 1669 передбачають, що цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, і втрачає чинність через шість місяців з дня завершення антитерористичної операції, крім пункту 4 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону.

Дія цього Закону поширюється на період проведення антитерористичної операції та на шість місяців після дня її завершення.

Закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.

На підставі пп. «б» пп. 8 п. 4 ст. 11 Закону № 1669 внесені зміни до Закону № 2464, а саме розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» доповнений пунктом 9-3 такого змісту:

« 9-3. Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.

Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу».

Аналіз абз. 1 п. 9-3 Розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 зумовлює висновок, що правові норми, закріплені у цьому пункті, поширюються на платників єдиного внеску, визначених ст. 4 Закону № 2464, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у ст. 2 Закону № 1669, де проводилася антитерористична операція.

Абз. 1 п. 9-3 Розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 передбачає звільнення таких платників єдиного внеску від виконання своїх обов'язків, визначених ч. 2 ст. 6 Закону № 2464, на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Підставою звільнення платників єдиного внеску, згаданих у абз. 1 п. 9-3 Розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464, є заява, подана ними до органу доходів і зборів, про що свідчить абз. 2 п. 9-3 Розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464.

Крім того, в силу положень абз. 3 п. 9-3 Розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 до платників єдиного внеску, зазначених у абз. 1 п. 9-3 Розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464, не застосовується відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені Законом № 2464 за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції.

При цьому, на відміну від звільнення від виконання обов'язків, передбачених ч. 2 ст. 6 Закону № 2464, незастосування до платників єдиного внеску, зазначених в абз. 1 п. 9-3 Розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464, відповідальності, штрафних та фінансових санкцій за невиконання обов'язків платника єдиного внеску законодавець не обумовлював додатковими умовами, зокрема необхідністю подання відповідної заяви.

Підпунктом 8 п. 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про створення вільної економічної зони «Крим» та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України» від 12 серпня 2014 року № 1636-VII (далі - Закон № 1636) внесені зміни до Закону № 2464, а саме розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 доповнено пунктом 9-3 такого змісту:

« 9-3 Тимчасово на період дії особливого правового режиму, визначеного Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», зупиняється застосування до платників єдиного внеску із місцезнаходженням (місцем проживання) на тимчасово окупованій території України норм статей 25 і 26 цього Закону.

Податкова інформація про суми недоїмки платників єдиного внеску, визначених абзацом першим цього пункту, зберігається та опрацьовується в інформаційних базах контролюючих органів в окремому (позабалансовому) порядку".

Внаслідок цього зміни до Закону № 2464, внесені на підставі пп. "б" пп. 8 п. 4 ст. 11 Закону № 1669, включені до розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 як пункт 9-4.

На виконання абз. 3 п. 5 ст. 11 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1669 п. 1 розпорядження Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року № 1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України» затверджений перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, згідно з додатком.

Місто Горлівка включене до Переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, (пп. 5 п. 1 Переліку).

Предметом спору у справі є рішення СДПІ з ОВП у м. Донецьку МГУ ДФС від 12 жовтня 2015 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 0000474700/4036/10/28-03-47.

Зазначеним рішенням за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 21 листопада 2014 року до 21 серпня 2015 року до ТОВ «Тар Альянс» застосований штраф у розмірі 10% суми недоїмки (за період до 01 січня 2015 року) у розмірі 188 502,35 грн., у розмірі 20% суми недоїмки (за період з 01 січня 2015 року) у розмірі 43 553,91 грн., та нарахована пеня у сумі 10 410,76 грн.

Встановлено, що з моменту державної реєстрації у якості юридичної особи місцезнаходження позивача було зареєстроване за адресою: 84609, Донецька обл., м. Горлівка, Калінінський р-н, вул. Умова, буд. 1/1.

Місцезнаходження позивача не змінилося ні на час прийняття спірного рішення, ні на час судового розгляду.

На час виникнення спірних правовідносин як платник єдиного внеску ТОВ «Тар Альянс» перебувало на обліку у СДПІ з ОВП у м. Донецьку МГУ Міндоходів та у СДПІ з ОВП у м. Донецьку МГУ ДФС.

Неможливість виконання позивачем своїх зобов'язань, в тому числі зі сплати податків та інших обов'язкових платежів, при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області, починаючи з 01 серпня 2014 року, засвідчена Сертифікатом (висновком) Торгово-промислової палати України від 26 серпня 2014 року № 2603/05-4 про настання обставин непереборної сили.

17 грудня 2015 року ТОВ «Тар Альянс» подало до СДПІ з ОВП у м. Донецьку МГУ ДФС заяву про застосування до нього положень п. 9-3 (9-4) Розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464.

Отже в силу положень абз. 3 п. 9-4 Розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені Законом № 2464 за невиконання обов'язків платника єдиного внеску, до ТОВ «Тар Альянс» не застосовуються.

Як наслідок, спірне рішення СДПІ з ОВП у м. Донецьку МГУ ДФС від 12 жовтня 2015 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 0000474700/4036/10/28-03-47 підлягає скасуванню, а позовні вимоги - задоволенню.

Щодо можливості застосування до спірних правовідносин п. 28 розділу І Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24 грудня 2015 року № 911-VIII (далі - Закон № 911) суд першої інстанції зазначив наступне.

На підставі п. 28 розділу І Закону № 911 виключений підпункт 8 пункту 4 статті 11 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції».

Закон № 911 набрав чинності з 01 січня 2016 року, що передбачено п. 1 розділу ІІ цього Закону.

Згідно з ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

В п. 2 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 09 лютого 1999 року у справі № 1-7/99 про зворотну дію в часі законів та інших нормативно правових актів зазначено, що в регулюванні суспільних відносин застосовуються різні способи дії в часі нормативно-правових актів. Перехід від однієї форми регулювання суспільних відносин до іншої може здійснюватися, зокрема, негайно (безпосередня дія), шляхом перехідного періоду (ультраактивна форма) і шляхом зворотної дії (ретроактивна форма).

За загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч. 1 ст. 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

З огляду на положення ч. 1 ст. 58 Конституції України та рішення Конституційного Суду України від лютого 1999 року у справі № 1-7/99 до спірних правовідносин суд першої інстанції вірно не застосував п. 28 розділу І Закону № 911 як такий, що не має зворотної дії.

Суд першої інстанції вирішив справу з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, підстави для скасування постанови суду відсутні. Керуючись ст. 195 ч.1, ст. 197 ч.1 п.2, ст. 198 ч.1 п.1, ст. 200, ст. 205 ч.1 п.1, ст. 206, ст. 212, ст. 254 ч.5 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління ДФС на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 25 лютого 2016 року у справі № 805/53/16-а - залишити без задоволення. Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 25 лютого 2016 року у справі № 805/53/16-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Тар Альянс" до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління ДФС, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Горлівська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Донецькій області, про скасування рішення - залишити без змін. Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили.

Головуючий А.А. Блохін

Судді Т.Г. Гаврищук

М.Г. Сухарьок