Ухвала суду № 58490329, 23.06.2016, Господарський суд Луганської області

Дата ухвалення
23.06.2016
Номер справи
913/374/16
Номер документу
58490329
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua

___________________________

У Х В А Л А

23 червня 2016 року Справа № 913/374/16

Провадження № 9/913/374/16

За заявою Управління Державної казначейської служби України у м. Лисичанську Луганської області, м. Лисичанськ Луганської області

про відстрочку виконання рішення

у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об’єднання», м. Луганськ

до Комунальної установи «Територіальне медичне об’єднання м. Лисичанськ», м. Лисичанськ Луганської області

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Управління Державної казначейської служби України у м. Лисичанську Луганської області, м. Лисичанськ Луганської області

про стягнення 458 872 грн. 63 коп.

суддя Ворожцов А.Г.,

секретар судового засідання Богуславська Є.В.,

у засіданні брали участь:

від позивача (стягувача) – представник не прибув,

від відповідача (боржника) – представник не прибув,

від 3-ої особи (заявника) – представник не прибув,

в с т а н о в и в:

Рішенням господарського суду Луганської області від 13.04.2016 у справі № 913/374/16 позовні вимоги ТОВ «Луганське енергетичне об’єднання» до КУ «Територіальне медичне об’єднання м. Лисичанськ», за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, Управління Державної казначейської служби України у м. Лисичанську Луганської області, про стягнення 458872,63 грн. задоволено, з відповідача на користь позивача стягнуто 391220,76 грн. заборгованості за спожиту активну електроенергію, 53313,16 грн. за перевищення договірних величин споживання електроенергії, 2081,89 грн. заборгованості за перетоки реактивної електроенергії, 6625,56 грн. пені за прострочення термінів платежів, 1789,32 грн. - 3% річних, 3841,94 грн. інфляційних нарахувань та судовий збір у розмірі 6883,08 грн.

Не погодившись з рішенням господарського суду Луганської області від 13.04.2016 третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Управління Державної казначейської служби України у м. Лисичанську Луганської області звернулася до Донецького апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою.

Ухвалою Донецького апеляційного господарського суду від 26.04.2016 апеляційну скаргу на рішення господарського суду Луганської області від 13.04.2016 у справі № 913/374/16 повернути без розгляду.

На виконання рішення суду позивачеві 05.05.2016 надіслано наказ господарського суду Луганської області № 913/374/16 від 04.05.2016.

14 червня 2016 року до господарського суду Луганської області звернулося Управління Державної казначейської служби України у м. Лисичанську Луганської області, із заявою № 04-07/649 від 10.06.2016, в якій викладено вимогу про відстрочку виконання рішення господарського суду Луганської області від 13.04.2016 по справі № 913/374/16, відповідно до наказу суду від 04.05.2016, до прийняття компетентними органами відповідних рішень.

Заяву прийнято судом та призначено до розгляду у судовому засіданні.

У судове засідання учасники судового процесу явки своїх представників не забезпечили.

Стягувач, ТОВ «Луганське енергетичне об’єднання», листом від 22.06.2016 надав пояснення щодо поданої заяви, суть яких зводиться до того, що:

- по-перше, чинним законодавством України не встановлено обов'язку юридичних осіб, місцем розташування яких є територія проведення АТО, проводити реєстраційні дії щодо їх зміни,

- по-друге, не встановлена заборона для відповідача здійснювати розрахунки за спожиту електроенергію з енергопостачальником за договором, місце реєстрації якого є територія проведення АТО.

Боржник, КУ «Територіальне медичне об’єднання м. Лисичанськ», листом № 1553 від 22.06.2016 просить відмовити у задоволенні заяви, посилаючись на те, що заявник, немає жодних нормативних підстав для невиконання судового рішення.

Оцінюючи доводи заявника, позицію інших учасників судового процесу, обставини справи в їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.

В силу ст. 115 Господарського процесуального кодексу України рішення, ухвали, постанови господарського суду, що набрали законної сили, є обов’язковими на всій території України і виконуються у порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження».

Умови надання відстрочки або розстрочки виконання рішення суду викладені у ст. 121 Господарського процесуального кодексу України, згідно з якою господарський суд має право за заявою сторони залежно від обставин справи розстрочити або відстрочити виконання рішення суду. Підставою для розстрочки або відстрочки виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його виконання неможливим у передбачений законом строк. За заявою сторони суду надане право надавати розстрочку або відстрочку виконання рішення лише у виняткових випадках.

Згідно зі ч. 2 ст. 3 Закону України «Про виконавче провадження» рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Заявник, Управління Державної казначейської служби України у м. Лисичанську Луганської області, вважає, що є підстави для відстрочення виконання рішення суду у даній справі, оскільки питання щодо проведення розрахунків за спожиту електроенергію з ТОВ «Луганське енергетичне об’єднання», яке не перереєстроване на територію, підконтрольну українській владі, на цей час не врегульовано чинним законодавством.

При цьому заявник посилається на доручення Прем'єр-Міністра України від 21.10.2015 № 42924/1/1-15 стосовно недопущення перерахування суб'єкту господарської діяльності бюджетних коштів, які можуть використовуватися для фінансування тероризму, та лист Служби Безпеки України № 8/1/2-18620 від 30.12.2015, згідно з яким не здійснюються платежі на територію не підконтрольну українській владі та зупинено проведення платежів на користь ТОВ «Луганське енергетичне об’єднання».

Суд не погоджується з доводами заявника з наступних підстав.

В період проведення антитерористичної операції, 02.09.2014 Верховною Радою України було прийнято Закон України №1669-VII "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" (надалі – Закон № 1669), який визначив тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення.

Так, статтею 4 зазначеного Закону № 1669 визначено особливості державної реєстрації, зокрема, юридичних осіб, місцезнаходженням яких є територія проведення АТО, однак, ці норми не зобов’язують визначені юридичні особи перереєструватися на території, підконтрольній владі України. Більш того, у відповідності до ст. 5 зазначеного Закону № 1669 ліцензії та документи дозвільного характеру, видані суб'єктам господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, строк дії яких закінчився у період її проведення, вважаються такими, що продовжили свою дію на період проведення антитерористичної операції.

Постановою від 07.05.2015 № 263 Кабінет Міністрів України визначив особливості регулювання відносин у сфері електроенергетики на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження.

Цим актом, зокрема, передбачено, що купівля та продаж з 01 травня 2015 року електричної енергії, переміщеної з території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, на іншу територію України та/або з контрольованої території на неконтрольовану територію, здійснюється на контрольованій території оптовим постачальником електричної енергії та на неконтрольованій території суб'єктами господарювання, що здійснюють виробництво електричної енергії на електроустановках, розташованих на неконтрольованій території та визначених Міненерговугілля, та/або публічним акціонерним товариством "ДТЕК Донецькобленерго" у Донецькій області і товариством з обмеженою відповідальністю "Луганське енергетичне об'єднання" у Луганській області. Суб'єкти електроенергетики, що одночасно провадять діяльність на контрольованій та неконтрольованій території, ведуть окремий бухгалтерський облік господарської діяльності на неконтрольованій та контрольованій території.

Вказаною постановою не передбачено вимог щодо перереєстрації ТОВ «Луганське енергетичне об’єднання» на контрольованій території.

У відповідності до ст. 93 Цивільного кодексу України місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи та здійснення управління і обліку.

Фактичним місцем ведення діяльності ТОВ «Луганське енергетичне об’єднання» є як контрольована, так і неконтрольована територія Луганської області України, що передбачено діючими ліцензіями. Зареєстрованою адресою місцезнаходження ТОВ «Луганське енергетичне об’єднання» є неконтрольована на цей час територія: місто Луганськ, квартал Гайового, 35-А. Однак з липня 2014 року, у зв’язку із проведенням на території Луганської області антитерористичної операції, були організовані робочі місця для керівництва та частини співробітників Товариства на контрольованій українською владою території за адресою: вул. Горького, 123, м. Старобільськ, Луганська область, Україна. Цивільний кодекс України надає право юридичній особі самостійно визначати місцезнаходження керівного органу та не містить вимог щодо реєстрації її місцезнаходження за певних умов, зокрема й щодо реєстрації за адресою на контрольованій території.

Порядок державної реєстрації юридичних осіб визначений Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань". Цей закон не містить вимог щодо зміни місцезнаходження юридичної особи, яка здійснює ліцензовану діяльність одночасно на контрольованій та неконтрольованій території. Окремого нормативного акту, який би враховував особливості діяльності енергопостачальних підприємств, які мають виробничі потужності, пов’язані єдиною мережею, і знаходяться одночасно на контрольованій і неконтрольованій території, до цього часу не приймалось.

Відповідно до статті 15№ Закону України «Про електроенергетику» (далі – Закон), для проведення розрахунків за закуплену на оптовому ринку електричної енергії України та спожиту електричну енергію енергопостачальники, що здійснюють господарську діяльність з постачання електричної енергії на закріпленій території, їх відокремлені підрозділи та оптовий постачальник електричної енергії відкривають в установах уповноваженого банку поточні рахунки із спеціальним режимом використання. Перелік поточних рахунків із спеціальним режимом використання в уповноваженому банку для зарахування коштів за електричну енергію затверджується та доводиться до відома споживачів національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 1004 від 24.07.2006 "Про визначення уповноваженого банку, який обслуговує поточні рахунки із спеціальним режимом використання учасників оптового ринку електричної енергії" уповноваженим банком, який обслуговує поточні рахунки із спеціальним режимом використання оптового ринку електричної енергії, визначене відкрите акціонерне товариство "Державний ощадний банк України".

Обов’язок споживачів, яким електрична енергія постачається енергопостачальником, що провадить підприємницьку діяльність з постачання електричної енергії за регульованим тарифом та купує електричну енергію в оптового постачальника, оплачувати її вартість виключно коштами шляхом їх перерахування на поточний рахунок із спеціальним режимом використання такого енергопостачальника (його структурного підрозділу), відкритий в уповноваженому банку, закріплений також у пункті 1 "Положення про порядок проведення розрахунків за електричну енергію" (далі - Положення), затв. постановою КМУ № 1136 від 19.07.2000 "Про врегулювання відносин на оптовому ринку електричної енергії України".

Пунктом 2 Положення передбачено, що установи уповноваженого банку здійснюють перерахування коштів з поточних рахунків із спеціальним режимом використання енергопостачальників двічі на день.

На виконання ст.15№ Закону та Постанови Кабінету Міністрів України № 1004 від 24.07.2006, ПАТ "Державний ощадний банк України" в особі філії - Луганського обласного управління з ТОВ «Луганське енергетичне об’єднання» укладено договір банківського рахунку (у національній валюті), відповідно до якого Банк відкрив для ТОВ «Луганське енергетичне об’єднання» (Лисичанський РЕМ) поточний рахунок із спеціальним режимом використання. Згідно з п. 1.2 цього договору, рахунок призначений виключно для зарахування за електричну енергію та розрахунків з учасниками оптового ринку електричної енергії.

Постановою НКРЕ України від 27.12.2011 № 112 "Про затвердження Переліку поточних рахунків із спеціальним режимом використання, відкритих в установах уповноваженого банку – АТ "Ощадбанк" оптовому постачальнику електричної енергії, енергопостачальним компаніям (ліцензіати НКРЕ з постачання електричної енергії за регульованим тарифом) та їх структурним підрозділам» затверджено перелік поточних рахунків із спеціальним режимом використання, відкритих в установах уповноваженого банку – АТ "Ощадбанк", серед яких рахунок № 260323269060, відкритий для Лисичанського РЕМ ТОВ "Луганське енергетичне об’єднання" (поз. 19.10 Переліку).

Банківські рахунки ТОВ «Луганське енергетичне об’єднання» знаходяться в установах ПАТ "Державний ощадний банк України" на підконтрольній українській владі території України

Виходячи з цих обставин, суд погоджується з доводами стягувача про те, що чинним законодавством передбачений порядок проведення платежів за використану електроенергію та не встановлена заборона для відповідача здійснювати розрахунки за спожиту електричну енергію з енергопостачальником за спірним договором про постачання електричної енергії № 62 від 30.11.2015.

За таких обставин, суд не вбачає підстав для задоволення заяви Управління Державної казначейської служби України у м. Лисичанську Луганської області про надання відстрочки виконання рішення господарського суду Луганської області від 13.04.2016 по справі № 913/374/16.

З урахуванням викладеного у задоволенні заяви слід відмовити.

Керуючись ст. ст. 86, 121 Господарського процесуального кодексу України, суд -

у х в а л и л :

У задоволенні заяви Управління Державної казначейської служби України у м. Лисичанську Луганської області № 04-07/649 від 10.06.2016 про відстрочку виконання рішення господарського суду Луганської області від 13.04.2016 по справі № 913/374/16 відмовити.

Суддя А.Г. Ворожцов