Ухвала суду № 58406141, 15.06.2016, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
15.06.2016
Номер справи
133/952/13-а
Номер документу
58406141
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 червня 2016 року м. Київ К/800/45956/14

Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:

головуючого:Штульман І.В. (доповідач), суддів:Рецебуринського Ю.Й., Швеця В.В., - провівши в порядку касаційного провадження попередній розгляд справи за позовом ОСОБА_4 до Козятинського міського територіального центру соціального обслуговування, Голови Козятинської міської ради Гвелесіані Олександра Георгійовича про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії, за касаційною скаргою ОСОБА_4 на постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 7 серпня 2014 року, -

встановив:

У квітні 2013 року ОСОБА_4 звернулася в суд з позовом до голови Козятинської міської ради Гвелесіані О.Г., Козятинського міського територіального центру соціального обслуговування, у якому просила: визнати незаконними дії голови Козятинської міської ради Гвелесіані О.Г. щодо затвердження 1 травня 2011 року нового штатного розпису Козятинського міського територіального центру соціального обслуговування зі скороченням посади інспектора з кадрів; зобов'язати директора Козятинського міського територіального центру соціального обслуговування Дацюк О.О. ввести в штатний розпис посаду інспектора з кадрів.

Постановою Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 12 червня 2014 року позов задоволено.

Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 7 серпня 2014 року постанову Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 12 червня 2014 року скасовано, прийнято нову постанову, якою в задоволенні позову відмовлено.

У касаційній скарзі ОСОБА_4, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить Вищий адміністративний суд України скасувати постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 7 серпня 2014 року та залишити в силі постанову Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 12 червня 2014 року.

Касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Згідно частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

Судами встановлено, що рішенням 4 сесії 6 скликання Козятинської міської ради від 28 січня 2011 року № 68-VI «Про затвердження Положення про Козятинський міський територіальний центр соціального обслуговування» вирішено: 1) провести реорганізацію Козятинського міського територіального центру соціального обслуговування пенсіонерів, одиноких непрацездатних громадян та інвалідів, відповідно до чинного законодавства; 2) затвердити Положення про Козятинський міський територіальний центр соціального обслуговування в новій реакції згідно додатку № 1 до рішення; 3) Положення про Козятинський міський територіальний центр соціального обслуговування пенсіонерів, одиноких непрацездатних громадян та інвалідів, затверджене начальником управління праці та соціального захисту населення 26 грудня 2008 року визнати таким, що втратило чинність.

У квітні 2011 року директором територіального центру соціального обслуговування Дацюк О.О. надіслано голові Козятинської міської ради подання для затвердження нового штатного розпису працівників, у якому посада інспектора з кадрів була відсутня.

1 травня 2011 року Козятинським міським головою Гвелесіані О.Г. затверджено новий штатний розпис Козятинського міського територіального центру соціального обслуговування.

Наказом директора Козятинського міського територіального центру соціального обслуговування від 15 липня 2011 року № 168-к ОСОБА_4 звільнена з посади інспектора з кадрів на підставі пункту 1 статті 40 Кодексу законів про працю України у зв'язку із скороченням чисельності працівників.

Вважаючи дії міського голови щодо затвердження нового штатного розпису Козятинського міського територіального центру соціального обслуговування незаконними, ОСОБА_4 оскаржила їх в судовому порядку.

Ухвалюючи рішення про задоволення позову суд першої інстанції дійшов висновку, що скорочення посади інспектора з кадрів було проведено необґрунтовано, фактично діями відповідачів порушено права позивача, гарантовані статтею 43 Конституції України, згідно якої кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку він вільно погоджується.

Суд апеляційної інстанції скасував рішення суду першої інстанції та відмовив в задоволенні позову, встановивши, що правові підстави для його задоволення відсутні.

Частиною 3 статті 24 Закону України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон № 280/97-ВР) закріплено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Органи та посадові особи місцевого самоврядування несуть відповідальність за свою діяльність перед територіальною громадою, державою, юридичними і фізичними особами (частина 1 статті 74 Закону № 280/97-ВР).

Відповідно до статті 25 Закону № 280/97-ВР сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

У пункті 1.1 Положення про Козятинський міський територіальний центр соціального обслуговування, затвердженого рішенням 4 сесії 6 скликання Козятинської міської ради від 28 січня 2011 року № 68-VI, визначено, що територіальний центр є бюджетною установою, рішення щодо утворення, ліквідації або реорганізації якої приймає Козятинська міська рада та підпорядковується управлінню праці та соціального захисту населення.

Згідно із пунктом 1 рішення 4 сесії 6 скликання Козятинської міської ради від 28 січня 2011 року № 68-VI вирішено провести реорганізацію Козятинського міського територіального центру соціального обслуговування пенсіонерів, одиноких непрацездатних громадян та інвалідів, відповідно до чинного законодавства.

У вказаному рішенні зазначено, що таке прийняте керуючись статтею 26 Закону № 280/97-ВР, Законом України «Про соціальні послуги» та постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2009 року № 1417 «Деякі питання діяльності територіальних центрів соціального обслуговування (надання соціальних послуг)».

Зазначеною постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2009 року № 1417 затверджено: Типове положення про територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг); перелік соціальних послуг, умови та порядок їх надання структурними підрозділами територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг), а також зобов'язано Раду міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київську та Севастопольську міські державні адміністрації забезпечити координацію роботи, пов'язаної з приведенням до 1 липня 2010 року статутних документів територіальних центрів соціального обслуговування (надання соціальних послуг) у відповідність з цією постановою. Рекомендовано органам місцевого самоврядування в ході організації діяльності територіальних центрів соціального обслуговування (надання соціальних послуг) керуватися Типовим положенням та переліком, затвердженими цією постановою.

Суд апеляційної інстанції вірно вказав на те, що в новому положенні вбачаються зміни структури територіального центру, переліку соціальних послуг, умов та порядку їх надання структурними підрозділами і, відповідно, виникла необхідність в перегляді штатного розпису установи та приведення його у відповідність до нових вимог, встановивши, що згідно штатного розпису територіального центру, затвердженого 4 січня 2011 року, штатна чисельність адміністрації становила 18,0 штатних посад та 80 штатних одиниць, а відповідно до штатного розпису територіального центру, затвердженого 1 травня 2011 року, адміністрація становила 16,5 штатних посад та 75,5 штатних одиниць.

Отже, встановлені обставини свідчать про скорочення чисельності працівників, а тому апеляційний суд правильно зазначив, що висновки суду першої інстанції з приводу збільшення штатної чисельності територіального центру є безпідставними та необґрунтованими.

Також суд апеляційної інстанції встановив, що в пункті 3 наказу директора територіального центру від 26 квітня 2011 року № 135 зобов'язано головного бухгалтера Бережну Н.М. скласти штатний розпис та подати його на затвердження міського голови, чим спростовується висновок суду першої інстанції щодо порушення процедури розроблення та складання штатного розпису.

Що стосується висновку суду першої інстанції про незаконність дій голови Козятинської міської ради Гвелесіані О.Г. щодо затвердження нового штатного розпису Козятинського міського територіального центру соціального обслуговування, то апеляційний суд вірно зазначив, що в пункті 2.3 Положення про Козятинський міський територіальний центр соціального обслуговування, затвердженого рішенням 4 сесії 6 скликання Козятинської міської ради від 28 січня 2011 року № 68-VI, визначено, що кошторис, штатний розпис територіального центру затверджує Козятинський міський голова.

Згідно із пунктом 6 Типового положення про територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2009 року № 1417, кошторис, штатний розпис територіального центру затверджує керівник органу, що його утворив.

Територіальний центр, утворений рішенням сесії міської ради на базі відокремленої частини комунальної власності, і входить до сфери її управління.

Як визначено частиною 2 статті 78 Господарського кодексу України орган, до сфери управління якого входить комунальне унітарне підприємство, є представником власника - відповідної територіальної громади і виконує його функції у межах, визначених цим Кодексом та іншими законодавчими актами.

Виходячи із системного аналізу норм чинного законодавства України та встановлених обставин цієї справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується із висновком апеляційного суду про відсутність підстав для визнання незаконними дій голови Козятинської міської ради, оскільки останнім на законних підставах та в межах повноважень затверджено новий штатний розпис Козятинського міського територіального центру соціального обслуговування.

За таких обставин, висновок суду апеляційної інстанції у справі, що розглядається, про відмову ОСОБА_4 в задоволенні позовних вимог про визнання незаконними дій голови Козятинської міської ради Гвелесіані О.Г. щодо затвердження 1 травня 2011 року нового штатного розпису Козятинського міського територіального центру соціального обслуговування та зобов'язання директора Козятинського міського територіального центру соціального обслуговування Дацюк О.О. ввести в штатний розпис посаду інспектора з кадрів, є вірним.

Доводи, викладені у касаційній скарзі, не спростовують встановлених обставин справи та висновків апеляційного суду, підстави для призначення справи до розгляду в судовому засіданні відсутні.

Відповідно до частини 3 статті 2201 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.

Згідно статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій. Не може бути скасовано судове рішення з мотивів порушення судом норм процесуального права, якщо це не призвело і не могло призвести до неправильного вирішення справи.

Керуючись статтями 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

у х в а л и в :

Касаційну скаргу ОСОБА_4 - залишити без задоволення.

Постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 7 серпня 2014 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Козятинського міського територіального центру соціального обслуговування, Голови Козятинської міської ради Гвелесіані Олександра Георгійовича про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії - залишити без змін.

Ухвала оскарженню не підлягає, може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеними статтями 237-2391 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий: Штульман І.В.

Судді: Рецебуринський Ю.Й.

Швець В.В.