Ухвала суду № 58368397, 09.06.2016, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.06.2016
Номер справи
822/5741/15
Номер документу
58368397
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

Справа № 822/5741/15

У Х В А Л А

09 червня 2016 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі :головуючого-суддіМайстер П.М. при секретарі за участі: ОСОБА_2 представника відповідача: Вірстюка Д.Д.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду заяву ОСОБА_4 про визнання протиправними дій Територіального управління Державної судової адміністрації України в Хмельницькій області щодо невиконання постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 02.12.2015 року по справі за позовом ОСОБА_4 до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Хмельницькій області, третя особа на стороні відповідача Головне управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_4 звернулась до суду із заявою, в якій просить:

- визнати протиправними дії Територіального управління Державної судової адміністрації України в Хмельницькій області щодо невиконання постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 02.12.2015 року, які полягають у невірному перерахунку заробітної плати за період з 26.10.2014 по 31.12.2014 включно відповідно до ст.144 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (в редакції чинній з 26.10.2014) та за період з 29.03.2015 по день винесення рішення включно, відповідно до ст.147 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (в редакції Закону України "Про забезпечення права на справедливий суд"), зокрема, як такого, що проведений не в повному обсязі, без перерахунку усіх надбавок, які нараховуються залежно від розміру посадового окладу (щомісячних та одноразових премій, суми індексації заробітної плати, відпускних, матеріальної допомоги до відпусток та компенсації за невикористану відпустку);

- зобов'язати Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Хмельницькій області виконати у повному обсязі постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 02.12.2015 року, а саме зобов'язати здійснити перерахунок заробітної плати за період з 26.10.2014 по 31.12.2014 включно відповідно до ст.144 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (в редакції чинній з 26.10.2014) та за період з 29.03.2015 по день винесення рішення включно, відповідно до ст.147 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (в редакції Закону України "Про забезпечення права на справедливий суд") в повному обсязі, перерахувавши усі надбавки, які нараховуються залежно від розміру посадового окладу (щомісячних та одноразових премій, суми індексації заробітної плати, відпускних, матеріальної допомоги до відпусток та компенсації за невикористану відпустку).

В обґрунтування заявлених вимог заявник зазначає, що дії Територіального управління Державної судової адміністрації України в Хмельницькій області є протиправними та порушують її права.

Заявник - ОСОБА_4 у судове засідання не з'явилась. Про дату, час та місце розгляду заяви повідомлена належним чином. Надіслала до суду клопотання про розгляд заяви без її участі. Вимоги заяви просить задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні вимоги заяви не визнав, просив у її задоволенні відмовити.

Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги заявника, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду заяви, приходить до наступних висновків.

Згідно ч.9 ст.267 Кодексу адміністративного судочинства України особа-позивач, на користь якої ухвалено постанову суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такої постанови суду або порушення прав позивача, підтверджених такою постановою суду.

Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 30.09.2015 року по справі №822/5741/15 за позовом ОСОБА_4 до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Хмельницькій області, третя особа на стороні відповідача Головне управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, в задоволенні позову відмовлено.

Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 02 грудня 2015 року у цій справі апеляційну скаргу ОСОБА_4 задоволено частково. Постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 30.09.2015 року скасовано. Прийнято нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_4 до територіального управління Державної судової адміністрації України в Хмельницькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області, про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, - задоволено частково.

Постановлено визнати неправомірними дій територіального управління Державної судової адміністрації України у Хмельницькій області в частині не нарахування та невиплати ОСОБА_4 заробітної плати за період з 26.10.2014 по 31.12.2014 відповідно до ст.144 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (в редакції чинній з 26.10.2014) та за період з 29.03.2015 по 02.12.2015, відповідно до ст.147 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (в редакції Закону України "Про забезпечення права на справедливий суд").

Зобов'язати територіальне управління Державної судової адміністрації України у Хмельницькій області здійснити ОСОБА_4 перерахунок та виплату заробітної плати за період з 26.10.2014 по 31.12.2014 відповідно до ст.144 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (в редакції чинній з 26.10.2014) та за період з 29.03.2015 по 02.12.2015, відповідно до ст.147 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (в редакції Закону України "Про забезпечення права на справедливий суд") в повному обсязі з урахуванням усіх надбавок, які нараховуються залежно від розміру посадового окладу.

В решті позовних вимог відмовити.

Вказана постанова суду набрала законної сили 02.12.2015 року.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 25 лютого 2016 року, у цій справі, касаційну скаргу на постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 02 грудня 2015 року - повернуто Територіальному управлінню Державної судової адміністрації України в Хмельницькій області.

22.12.2015 року Хмельницьким окружним адміністративним судом видано виконавчий лист по справі № 822/5741/15, на виконання постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 02 грудня 2015 року.

05.01.2016 року вказаний виконавчий лист пред'явлений ОСОБА_4 для примусового виконання до відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області.

13 січня 2016 року постановою головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області ОСОБА_6 ВП №49802144 відкрито виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа №822/5741/15, виданого 22.12.2015 року Хмельницьким окружним адміністративним судом. Вказаною постановою надано боржнику - Територіальному управлінню Державної судової адміністрації України в Хмельницькій області строк для добровільного виконання до 20.01.2016 року.

20.01.2016 року Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Хмельницькій області звернулось до головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області із заявою про відкладення виконавчих дій.

05.04.2016 року Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Хмельницькій області, на виконання постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 02 грудня 2015 року, проведено перерахунок заробітної плати секретарю судових засідань Хмельницького міськрайонного суду ОСОБА_4 за період з 26.10.2014 року по 31.12.2014 року, та з 29.03.2015 року по 02.12.2015 року.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наведене нижче.

У частині 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оплату праці» та Наказу Державного комітету статистики України № 5 «Про затвердження інструкції зі статистики заробітної плати» від 13.01.2004 року структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у тому числі компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, суми виплат, пов'язані з індексацією заробітної плати, матеріальна допомога, яка надається всім або більшості працівників, та виплати соціального характеру.

Частиною 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» (чинний на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Згідно ч.6 ст.33 цього Закону державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Згідно ч.2 ст. 35 цього Закону державним службовцям надається відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законодавством не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема: оплата праці (грошове забезпечення).

Згідно з п.5 Положення про територіальні управління Державної судової адміністрації України, затвердженого наказом ДСА України від 05.04.2011 №82, чинного на момент виникнення спірних правовідносин, територіальні управління відповідно до покладеного на них завдання, зокрема, здійснюють у межах своєї компетенції соціальне забезпечення суддів, у тому числі суддів у відставці, а також працівників апарату місцевих судів.

Пунктом п.4.3 Типового положення про територіальні управління Державної судової адміністрації України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом ДСА України від 15.07.2015 №104, визначені повноваження територіальних управлінь, зокрема, здійснюють функції розпорядника коштів Державного бюджету України щодо фінансового забезпечення діяльності територіальних управлінь та місцевих загальних судів.

Згідно з ч.2 ст.8 Закону України "Про оплату праці", умови розміру оплати праці працівників установ та організацій, що фінансуються з бюджету, визначаються Кабінетом Міністрів України, крім випадків, передбачених частиною третьою цієї статті, та частиною першою статті 10 цього Закону.

Статтею 13 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що оплата праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, здійснюється на підставі актів Кабінету Міністрів України в межах бюджетних асигнувань. Обсяги витрат на оплату праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, затверджуються одночасно з бюджетом.

Відповідно до ст.33 Закону України "Про державну службу" (чинний на момент виникнення спірних правовідносин) умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Так, заробітна плата працівників апарату судів визначена постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» №268 від 09 березня 2006 року, пунктом 3 якої постановлено, виплачувати працівникам органів, зазначених у пункті 1 цієї постанови надбавку за вислугу років - державним службовцям, посадовим особам органів місцевого самоврядування у відсотках до посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг (спеціальне звання) і залежно від стажу державної служби, служби в органах місцевого самоврядування в таких розмірах: понад 3 роки - 10, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків.

Як вбачається з матеріалів справи, Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Хмельницькій області, на виконання постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 02 грудня 2015 року, проведено перерахунок заробітної плати секретарю судових засідань Хмельницького міськрайонного суду ОСОБА_4 за період з 26.10.2014 року по 31.12.2014 року, та з 29.03.2015 року по 02.12.2015 року, що підтверджується копією розрахунку.

Із вказаного розрахунку вбачається, що Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Хмельницькій області нараховано ОСОБА_4 27126,53 грн., до виплати - 21836,86 грн. Як зазначено в довідці про перерахунок заробітної плати згідно виконавчого листа секретарю судових засідань Хмельницького міськрайонного суду ОСОБА_4 з 26.10.2014 року по 31.12.2014 року, та з 29.03.2015 року по 02.12.2015 року враховано після рішення суду у заробітну плату: новий оклад, і з врахуванням нового окладу перераховано надбавку за ранг, надбавку за вислугу років, індексацію та відпускні.

Суд, відкидає доводи заявника про те, що відповідачем перераховано ОСОБА_4 заробітну плату за період з 26.10.2014 року по 31.12.2014 року, та з 29.03.2015 року по 02.12.2015 року, без урахування усіх надбавок, які нараховуються залежно від розміру посадового окладу, оскільки, надбавки запроваджені нормативно-правовими актами належать до додаткових видів грошового забезпечення, тому не враховуються при перерахунку заробітної плати.

Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, та тим самим звернути увагу заявника на те, що премія - це додаткова (порівняно з основною заробітною платою) винагорода, що виплачується працівникові лише у певних випадках, а доплати й надбавки є самостійними елементами заробітної плати, які призначаються для компенсації або винагороди за суттєві відхилення від нормальних умов праці, котрі не враховано в тарифних ставках і посадових окладах. Вони відрізняються від тарифної заробітної плати (посадового окладу) необов'язковістю і непостійністю, а також рухливістю залежно від співвідношення фактичних і нормативних умов праці.

Таким чином, аналізуючи наведене вище, суд приходить до висновку, що Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Хмельницькій області здійснено ОСОБА_4 перерахунок та виплату заробітної плати за період з 26.10.2014 року по 31.12.2014 року відповідно до ст.144 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (в редакції чинній з 26.10.2014) та за період з 29.03.2015 року по 02.12.2015 року, відповідно до ст.147 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (в редакції Закону України "Про забезпечення права на справедливий суд") в повному обсязі з врахуванням усіх надбавок, які нараховуються залежно від розміру посадового окладу.

Згідно ст.124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.

Частиною 1 ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Частиною 10 ст.267 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення.

Враховуючи зазначене, оцінюючи у сукупності встановлені обставини та перевівши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що заяву ОСОБА_4 про визнання протиправними дій Територіального управління Державної судової адміністрації України в Хмельницькій області щодо невиконання постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 02.12.2015 року слід залишити без задоволення.

Керуючись статтями 160, 267 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В :

В задоволенні заяви відмовити.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Повний текст ухвали виготовлено 13.06.2016 року о 09 год. 10 хв.

Суддя/підпис/ "Згідно з оригіналом" Суддя П.М. Майстер