Постанова № 58326712, 13.06.2016, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.06.2016
Номер справи
822/954/16
Номер документу
58326712
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

Справа № 822/954/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 червня 2016 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіОСОБА_1 при секретаріОСОБА_2 за участі:представника позивача: ОСОБА_3,розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Державної архітектурно-будівельної інспекції України до Приватного підприємства "Форвард" про знесення самочинного будівництва, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом до Приватного підприємства "Форвард", в якому просить прийняти рішення про знесення об'єктів будівництва: "Будівництво 4-х поверхового житлового будинку", будівельна адреса м. Хмельницький, вул. Старокостянтинівське шосе, 2/1 Г, "Будівництво 4-х поверхового житлового будинку", будівельна адреса м. Хмельницький, вул. Старокостянтинівське шосе, 2/1 Г, та "Будівництво магазинів продовольчих та непродовольчих товарів" будівельна адреса м. Хмельницький, вул. Старокостянтинівське шосе, 2/1 Г.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що позивачем проведено позапланову перевірку дотримання Приватним підприємством "Форвард" вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил під час будівництва об'єктів: "Будівництво 4-х поверхового житлового будинку", будівельна адреса м. Хмельницький, вул. Старокостянтинівське шосе, 2/1 Г, "Будівництво 4-х поверхового житлового будинку", будівельна адреса м. Хмельницький, вул. Старокостянтинівське шосе, 2/1 Г, та "Будівництво магазинів продовольчих та непродовольчих товарів" будівельна адреса м. Хмельницький, вул. Старокостянтинівське шосе, 2/1 Г.

Під час перевірки було встановлено, що на вказаних об'єктах будівництва розпочаті та виконуються будівельні роботи без зареєстрованої органом державного архітектурно - будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт.

На підставі виявлених порушень містобудівного законодавства було складено ряд процесуальних документів, а саме: акти перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил від 14.12.2015 року, приписи про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 14.12.2015 року, приписи про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають законодавству від 14.12.2015 року, протоколи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, та постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 24.12.2015 року.

Зазначає, що 31.03.2016 року позивачем було здійснено виїзд на об'єкти будівництва: "Будівництво 4-х поверхового житлового будинку", будівельна адреса м. Хмельницький, вул. Старокостянтинівське шосе, 2/1 Г, "Будівництво 4-х поверхового житлового будинку", будівельна адреса м. Хмельницький, вул. Старокостянтинівське шосе, 2/1 Г, та "Будівництво магазинів продовольчих та непродовольчих товарів" будівельна адреса м. Хмельницький, вул. Старокостянтинівське шосе, 2/1 Г, однак відповідач не допустив посадових осіб органу державного архітектурно - будівельного контролю на вказані об'єкти, про що позивачем було складено акти про недопущення посадових осіб органу державного архітектурно - будівельного контролю на об'єкти будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функцій від 31.03.2016 року.

Вказує, що 12.04.2016 року позивачем винесено постанови про накладення на Приватне підприємство "Форвард" штрафи за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

Зазначає, що попри винесеня припису про негайне зупинення підготовчих та будівельних робіт від 14 грудня 2015 року, на вказаних об'єктах далі ведуться будівельні роботи, без зареєстрованої органом державного архітектурно - будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт, тому звернувся в суд з вказаними позовними вимогами.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача у судове засідання повторно не з'явився, про причини неприбуття не повідомив, письмових заперечень щодо позовних вимог не надіслав. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленнями про вручення поштових відправлень.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши належним чином зібрані докази по справі, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення спору по суті, приходить до висновків, що позовні вимоги не підлягають до задоволення з наступних підстав.

Правові та організаційні основи містобудівної діяльності та засади здійснення архітектурної діяльності врегульовано Законом України "Про архітектурну діяльність" від 20.05.1999 р. №687-XIV (надалі - Закон України №687-XIV), Законом України від 17.02.2011 року № 3038-VІ "Про регулювання містобудівної діяльності" (надалі - Закон України №3038-VІ), Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 року №553 (далі - Порядок №553).

Відповідно до ст. 10 Закону України №687-XIV для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд. Державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю (далі - орган державного архітектурно-будівельного контролю).

Державне регулювання у сфері містобудування відповідно до ст. 7 Закону України "Про основи містобудування" здійснюється Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, Верховною Радою та Радою Міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування, а також спеціально уповноваженими органами з питань містобудування та архітектури, іншими органами в порядку, встановленому законодавством.

Відповідно до ч. 2 ст. 41 цього Закону України державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 року №553 затверджено Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, що визначає процедуру здійснення заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих і будівельних робіт та ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів будівництва (далі - Порядок №553), зокрема -

- Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється Держархбудінспекцією та її територіальними органами (далі - інспекції) (абз.2 п. 1 Порядку №553);

- Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за дотриманням: вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, проектної документації, будівельних норм, державних стандартів і правил, технічних умов, інших нормативних документів під час виконання підготовчих і будівельних робіт, архітектурних, інженерно-технічних і конструктивних рішень, застосування будівельної продукції (пп. 1 п. 2 Порядку № 553);

- Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється посадовими особами інспекцій відповідно до їх посадових інструкцій та функціональних повноважень (п.3 Порядку № 553);

- Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за територіальним принципом (у межах областей) у порядку проведення планових та позапланових перевірок. Державний архітектурно-будівельний контроль на території інших областей здійснюється посадовими особами територіальних органів за рішенням Держархбудінспекції (п. 5 Порядку №553).

Як вбачається з п. 7 Порядку №553 позаплановою перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена планом роботи інспекції. Підставами для проведення позапланової перевірки, зокрема, є: необхідність проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні та декларації про початок виконання підготовчих робіт, повідомленні та декларації про початок виконання будівельних робіт, декларації про готовність об'єкта до експлуатації, протягом трьох місяців з дня подання зазначених документів; виявлення факту самочинного будівництва об'єкта; перевірка виконання суб'єктом містобудівної діяльності вимог приписів інспекцій; звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення суб'єктом містобудування вимог містобудівного законодавства.

Посадові особи інспекцій державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право, зокрема, складати протоколи про вчинення правопорушень, акти перевірок та накладати штрафи відповідно до закону; видавати обов'язкові для виконання приписи щодо: усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил; зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають вимогам законодавства, зокрема будівельних норм, містобудівним умовам та обмеженням, затвердженому проекту або будівельному паспорту забудови земельної ділянки, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт (пп. 2, 3 п. 11 Порядку №553).

За результатами державного архітектурно-будівельного контролю посадовою особою інспекції складається акт перевірки відповідно до вимог, установлених цим Порядком; у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, крім акта перевірки, складається протокол разом з приписом усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил або приписом про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт; припис складається у двох примірниках. Один примірник припису залишається в інспекції, а інший надається суб'єкту містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль. Припис підписується посадовою особою інспекції, яка провела перевірку (пункти 16, 17, 19 Порядку №553).

Як встановлено судом та підтверджується наявними у справі матеріалами, що 14 грудня 2015 року головним інспектором будівельного нагляду відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області ОСОБА_4 та начальником відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області ОСОБА_5 проведена позапланова перевірка дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил ПП "Форвард" (код ЄДРПОУ 31998860), вул. Проскурівська, 28, м. Хмельницький. Назва та місцезнаходження об'єктів будівництва: "Будівництво 4-х поверхового житлового будинку", будівельна адреса м. Хмельницький, вул. Старокостянтинівське шосе, 2/1 Г, "Будівництво 4-х поверхового житлового будинку", будівельна адреса м. Хмельницький, вул. Старокостянтинівське шосе, 2/1 Г, та "Будівництво магазинів продовольчих та непродовольчих товарів" будівельна адреса м. Хмельницький, вул. Старокостянтинівське шосе, 2/1 Г.

Згідно направлень для проведення позапланової перевірки від 24.11.2015 року №№767,769,770 копії яких знаходяться в матеріалах справи, перевірки проведені на підставі наказу Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 08.09.2015 року №976 та перевірки достовірності даних, наведених в поданій декларації на початок виконання будівельних робіт від 23.11.2015 року №№1022-6431/Д1, 1022-6427/Д1, 1022-6433/Д1.

Як зазначено в актах, що за результатами перевірки встановлено, що будівельні роботи будівництва: 4-х поверхового житлового будинку по вул. Старокостянтинівське шосе, 2/1 Г, м. Хмельницький (об'єкт №1, План розташування 015/09-04-1-ГП, лист 2), 4-х поверхового житлового будинку по вул. Старокостянтинівське шосе, 2/1 Г, м. Хмельницький (об'єкт №2, План розташування 015/09-04-1-ГП, лист 2), магазину продовольчих та не продовольчих товарів по вул. Старокостянтинівське шосе, 2/1 Г, м. Хмельницький (об'єкт №1, План розташування 015/09-05/1-ГП, аркуш 2) розпочаті та виконуються без зареєстрованої органом державного архітектурно - будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт, чим з боку замовника ПП "Форвард" генпідрядної організації ТОВ "Укрінжинірбуд" порушено ст. 34 та ч.8 ст. 36 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".

14.12.2015 року головним інспектором будівельного нагляду відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області ОСОБА_4 складено протоколи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності №№00371, 00372, 00373, винесено Приписи про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, згідно яких відповідача зобов'язано усунути допущені правопорушення до 24.12.2015 року, та приписи про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають законодавству, будівельним нормам, державним стандартам і правилам, архітектурним вимогам, затвердженим проектним рішенням, технічним умовам та іншим нормативно - правовим актам, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або без отримання дозволу на виконання будівельних робіт, згідно яких відповідача зобов'язано негайно зупинити виконання будівельних робіт (з моменту отримання припису).

24 грудня 2015 року головним інспектором будівельного нагляду відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області ОСОБА_4 винесено постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №№33, 34, 35 в постановляючих частинах яких вказано, що відповідно до п.4 ч.2 ст.2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" накласти на Приватне підприємство "Форвард" штрафи у сумі 124020 грн., 124020 грн., 124020 грн.

В подальшому, згідно направлень для проведення позапланової перевірки від 10.03.2016 року №№213,214,215 копії яких знаходяться в матеріалах справи, для здійснення позапланової перевірки будівництва 4-х поверхового житлового будинку по вул. Старокостянтинівське шосе, 2/1 Г, м. Хмельницький, 4-х поверхового житлового будинку по вул. Старокостянтинівське шосе, 2/1 Г, м. Хмельницький, магазину продовольчих та не продовольчих товарів по вул. Старокостянтинівське шосе, 2/1 Г, м. Хмельницький на підставі наказу Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 08.09.2015 року №976 та перевірки виконання приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил та про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають законодавству, будівельним нормам, державним стандартам і правилам, архітектурним вимогам, затвердженим проектним рішенням, технічним умовам та іншим нормативно - правовим актам, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або без отримання дозволу на виконання будівельних робіт від 14.12.2015 року, 31 березня 2016 року позивачем було здійснено виїзд на вказані вище об'єкти будівництва.

Однак, відповідач не допустив посадових осіб органу державного архітектурно - будівельного контролю на будівництво 4-х поверхового житлового будинку по вул. Старокостянтинівське шосе, 2/1 Г, м. Хмельницький, 4-х поверхового житлового будинку по вул. Старокостянтинівське шосе, 2/1 Г, м. Хмельницький, магазину продовольчих та не продовольчих товарів по вул. Старокостянтинівське шосе, 2/1 Г, м. Хмельницький, про що головним інспектором будівельного нагляду відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області ОСОБА_4 та начальником відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області ОСОБА_5 складено акти про недопущення посадових осіб органу державного архітектурно - будівельного контролю на об'єкти будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функцій від 31.03.2016 року.

На підставі вказаних актів 12.04.2016 року головним інспектором будівельного нагляду відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області ОСОБА_4 винесено постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №№ 14/1022-2/1117-16, 15/1022-2/1118-16, 16/1022-2/1119-16, в постановляючих частинах яких вказано накласти на Приватне підприємство "Форвард" штрафи у сумі 13780 грн., 13780 грн., 13780 грн.

Згідно із статтею 36 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням або зареєстрованою декларацією про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об'єктах, що належать до I - III категорій складності, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт. Реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт проводять відповідні інспекції державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі протягом п'яти робочих днів з дня надходження декларації. Виконувати будівельні роботи, підключати об'єкт будівництва до інженерних мереж та споруд без реєстрації зазначеної декларації забороняється. За наявності зареєстрованої декларації про початок виконання будівельних робіт отримання замовником та генеральним підрядником чи підрядником (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) інших документів дозвільного характеру для виконання будівельних робіт та видалення зелених насаджень у межах будівельного майданчика не вимагається.

Згідно п.1 ст.39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що належать до I - III категорій складності, та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації протягом десяти робочих днів з дня реєстрації заяви.

Форма декларації про готовність об'єкта до експлуатації, порядок її подання і реєстрації визначаються Кабінетом Міністрів України.

Питання, пов'язані із самочинним будівництвом, регулюються статтею 376 Цивільного кодексу України, відповідно до частини першої якої житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

Інших підстав для знесення самочинного будівництва законодавством не передбачено.

В Постанові від 30.03.2012 р. № 6 "Про практику застосування судами статті 376 Цивільного кодексу України (про правовий режим самочинного будівництва)" Пленум Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ звернув увагу судів, що знесення самочинного будівництва є крайньою мірою і можливе лише тоді, коли використано усі передбачені законодавством України заходи щодо реагування та притягнення винної особи до відповідальності (п. 22).

Тобто, знесення самочинного будівництва є крайньою мірою і можливе лише тоді, коли використано усі передбачені законодавством України заходів реагування та за умови, що неможлива перебудова нерухомості відповідно до проекту або відповідно до норм і правил, визначених державними правилами та санітарними нормами.

Окрім того, судом встановлено, що постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 20.04.2016 року по справі №822/27/16 за позовом Приватного підприємства "Форвард" до Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області, Державної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання протиправними та скасування постанов позов задоволено. Постановлено визнати протиправними та скасувати постанови Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 33, 34, 35, 36 від 24.12.2015 року.

Також, суд вважає за необхідне зазначити, та тим самим звернути увагу позивача на те, що конструкція ч.7 ст.376 Цивільного кодексу України визначає послідовність поведінки контролюючого органу у сфері містобудівної діяльності та архітектури зокрема, вказує на обов'язок звернення до суду із позовом до особи, яка здійснила самочинне будівництво, а суд може постановити рішення, яким зобов'язати особу, яка здійснила (здійснює) будівництво, провести відповідну перебудову.

І лише у випадку невиконання, чи неналежного виконання судового рішення у позивача виникає право на заявлення позову про знесення самочинного будівництва.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку про передчасність заявлення вимоги про знесення самочинного будівництва.

У відповідності зі статтею 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі, водночас частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищевикладене, судом не встановлено, а позивачем не надано належних доказів в обґрунтування своїх позовних вимог, які б могли бути законною підставою для їх задоволення, а тому у задоволенні позовних вимог Державної архітектурно-будівельної інспекції України слід відмовити.

Керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В позові Державної архітектурно-будівельної інспекції України відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 14 червня 2016 року о 17 год. 00 хв.

Суддя/підпис/ "Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_1