Головуючий у 1 інстанції - Турченко О.В.
Суддя-доповідач - Компанієць І.Д.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 червня 2016 року справа №263/15058/15-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:судді-доповідача Компанієць І.Д., суддів Ляшенка Д.В., Ястребової Л.В.,розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Жовтневого районного суду міста Маріуполя від 03 лютого 2016 року у справі №263/15058/15-а за позовом ОСОБА_3 до Управління соціального захисту населення Жовтневого району Маріупольської міської ради про зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач, з урахуванням уточнених позовних вимог (а.с.13-15) просив зобов'язати відповідача нарахувати йому щомісячну адресну допомогу відповідно до постанови КМУ №505 від 01.10.2014 року з моменту переїзду до м. Маріуполь, а саме з 12.10.2014 року відповідно до довідки ВПО №1411019274 від 31.12.2014 року.
В обґрунтування зазначив, що з 12.10.2014 року перемістився з с. Безіменне Новоазовського району до м. Маріуполь, про що отримав довідку від 31.12.2014 року.
23.06.2015 року позивач звернувся до управління з заявою на отримання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеній особі, проте отримав відмову, в якій зазначено, що с. Безіменне Новоазовського району не відноситься до переліку населених пунктів, зазначених в розпорядженні КМУ №1085-р від 07.11.2014 року.
Відмова відповідача є протиправною.
Ухвалою Жовтневого районного суду міста Маріуполя від 03 лютого 2016 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 31.05.2016 року, позовні вимоги за період з 12.10.2014 року по 27.06.2015 року залишено без розгляду відповідно до ч.2 ст.99, ч.1 ст.100 КАС України.
Постановою Жовтневого районного суду міста Маріуполя від 03 лютого 2016 року в задоволенні позовних вимог відмовлено у повному обсязі.
Позивач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, звернувся з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову, прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
В обґрунтування зазначив, що судом першої інстанції не враховано наявність постанови КМУ №1275 від 03.12.2015 року, в якій с. Безіменне Новоазовського району визначено як населений пункт, в якому проводиться АТО.
Також Законом «про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантій дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 24.12.2015 року відмінена необхідність відмітки державної міграційної служби на зворотньому боці довідки ВПО.
Відповідно до ч.8 ст.183-2 КАС України, справу розглянуто в порядку письмового провадження.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_3, ч з 12.10.2014 року перемістився до м. Маріуполь з району проведення антитерористичної операції, тобто з с. Безіменне Новоазовського району, про що йому видана довідка №1411019274 від 31.12.2014 року. (а.с.8), на якій відсутні будь-які відмітки територіального підрозділу ДМС про реєстрацію фактичного місця проживання в м. Маріуполі.
23.06.2015 року позивач звернувся до УПСЗН Жовтневого району Маріупольської міської ради з заявою про надання щомісячної адресної допомоги особам, які перемістилися з районів проведення АТО. (а.с.5)
Листом від 26.06.2015 року ОСОБА_3 відмовлено у призначенні допомоги, оскільки довідка ВПО не містить відмітки органу державної міграційної служби. Крім цього, в листі зазначено про відсутність с. Безіменне Новоазовського району у переліку нанесених пунктів, затверджених розпорядженням КМУ №1085-р від 07.11.2014 року. (а.с.6)
03.12.2015 року ОСОБА_3 відмовлено у зміні паспортних даних довідки на підставі п.п.1 п.8 постанови КМУ №509 від 01.10.2014 року (а.с.8)
Відповідно до ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішнього переміщення осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, який постійно проживає в Україні, якого змусили або який самостійно покинув своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
На підставі ч.1 ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішнього переміщення осіб» факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи; підставами для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є наявність реєстрації місця проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.
Згідно п.2 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» грошова допомога надається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції або змушені були покинути своє постійне місце проживання в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, і перемістилися в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі.
Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. № 505 передбачено, що щомісячна адресна допомога для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», виплачується особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції.
В розпорядженнях Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. № 1085-р., №128-р від 18.02.2015 року, №428-р від 05.05.2015 року , чинних на час звернення позивача з заявою до УПСЗН в червні 2016 року, не було включено с. Безіменне Новоазовського району до вичерпного Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження.
Взяття переміщених осіб з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції здійснюється відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою КМУ №509 від 01.10.2014 року (далі Порядок).
На підставі п.7-1 Порядку (в редакції, чинній на час звернення позивача до відповідача з питанням про призначення щомісячної адресної допомоги ВПО), уповноважений орган щодня формує та направляє в електронній формі відповідному територіальному підрозділу ДМС перелік осіб, яким видана довідка.
Під час видачі довідки посадова особа уповноваженого органу інформує внутрішньо переміщену особу про обовязок повідомити протягом 10 днів відповідному територіальному підрозділу ДМС про фактичне місце проживання, а також про зміну фактичного місця проживання або повернення до покинутого місця проживання.
Територіальний підрозділ ДМС у триденний строк після повідомлення внутрішньо переміщеною особою про фактичне місце проживання проводить перевірку наведених у довідці відповідних відомостей, проставляє у разі підтвердження таких відомостей на зворотному боці довідки відмітку про реєстрацію місця проживання осіб, зазначених у довідці, та щодня подає в електронній формі уповноваженому органові відповідну інформацію.
Довідка не є дійсною без проставлення на її зворотному боці зазначеної відмітки.
Уповноважений орган вносить інформацію територіального підрозділу ДМС до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб та у разі наявності підстав приймає рішення про зняття з обліку внутрішньо переміщених осіб.
Призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам врегульовано Порядком «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженим постановою КМУ №505 від 01.10.2014 року.
Відповідно до п. 2 зазначеного Порядку в редакції, що діяла на час звернення позивача до управління в червні 2015 року, грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
На підставі п.5 цього Порядку для отримання грошової допомоги уповноважений представник сім'ї звертається до уповноваженого органу за фактичним місцем проживання (перебування) з відповідною заявою та пред'являє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу, та довідки всіх членів сім'ї про взяття на облік осіб, які переміщуються.
Оскільки на час звернення позивача до УПСЗН Жовтневого району м. Маріуполь (в червні 2015 року та в грудні 2015 року) чинними на той час нормативно-правовими актами не було передбачено с. Безіменне Новоазовського району в Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, довідка ОСОБА_3 була недійсною, тому судова колегія погоджує висновок суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позовних вимог,оскільки відповідач, відмовляючи в задоволенні заяви позивача як в червні 2015 року, так і в грудні 2015 року про призначення адресної допомоги діяв в межах своїх повноважень та відповідно до вимог чинного законодавства.
Враховуючи викладене, розглядаючи справу в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.
Відповідно до ст.94 КАС України та ухвали Донецького апеляційного адміністративного суду від 24.05.2016 року підлягає стягненню з ОСОБА_3 судовий збір у розмірі 535, 95 грн.
Керуючись статтями 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ :
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Жовтневого районного суду міста Маріуполя від 03 лютого 2016 року у справі №263/15058/15-а - залишити без задоволення.
Постанову Жовтневого районного суду міста Маріуполя від 03 лютого 2016 року у справі №263/15058/15-а - залишити без змін.
Стягнути з ОСОБА_3 (індефікаційний код НОМЕР_1, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1, фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2) судовий збір у розмірі 535 (п'ятсот тридцять п'ять) гривень 92 копійок до спеціального фонду Державного бюджету України за наступними реквізитами: рахунок - 31211206781059, код ЄДРПОУ - 37944338, МФО банку - 834016, отримувач - Краматор.УК/м.Краматорськ/22030001, банк - ГУДКСУ у Донецькій обл., призначення платежу - судовий збір, код класифікації доходів 22030101.
Відповідно до пункту 10 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства ухвала суду апеляційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач І.Д. Компанієць
Судді Д.В. Ляшенко
Л.В. Ястребова