Ухвала суду № 58259469, 09.06.2016, Апеляційний суд Чернівецької області

Дата ухвалення
09.06.2016
Номер справи
718/2474/15
Номер документу
58259469
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 червня 2016 року м. Чернівці

Колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Чернівецької області у складі:

головуючого Винту Ю. М.

Суддів : Одинака О.О., Половінкіної Н.Ю.

Секретар Герман Я.І.

За участю: представника позивача ОСОБА_1 ОСОБА_2, відповідачки ОСОБА_3, її представників ОСОБА_4, ОСОБА_5

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3, третьої особи Кіцманської міської ради Чернівецької області про усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою та відшкодування завданих збитків, та за зустрічним позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_1, територіальної громади міста Кіцмансь в особі Кіцманської міської ради Чернівецької області про визнання правочину недійсним, за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Кіцманського районного суду Чернівецької області від 19 квітня 2016 року,-

в с т а н о в и л а :

ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що вінє власником земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 0,0375га в м. Кіцмань, вул. 9 Травня, 20, згідно державного акту серії ЯЖ № 079683 від 27.10.2010р. З належною йому земельною ділянкою межує домогосподарство ОСОБА_3, яке розташоване в м. Кіцмань, вул. Українській, 43, на земельній ділянці площею 0,05га для будівництва та обслуговування житлового будинку, яка знаходиться у користуванні відповідачки. Ще у травні 2012р. відповідачка самовільно, без наявності будь-якого дозволу почала навозити на його ділянку гравійно-піщану суміш (глину, каміння, гравій),прокопала на його ділянці канал протяжністю 15 м з метою відводу води з потічка в напрямку його домоволодіння, що спричинило його підтоплення.Наведений факт зафіксовано актом комісії Кіцманської міської ради № 1283 від 14.05.2012р., листом № 546 від 25.06.2012р. Державної інспекцією сільського господарства в Чернівецькій області, актом від 21.05.2012р. Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області. Без спеціального дозволу на його ділянці облаштовано обвідний канал, що є порушеннямст. 168 ЗК України,засмічено ділянку будівельними відходами і матеріалами, розмірами 12м х 5м х 2м, площа засмічення 60 м.кв., обєм - 120 м. куб., що є порушеннямст. 96 ЗК України,ст. 35 Закону України «Про охорону земель». Під час перевірки виявлено порубку посаджених ним дерев (сироростучих) до ступеня припинення росту, а саме: породи «горіх» - 1 шт., «клен» - 1 шт., «акація» - 1 шт.,

________________

№ 22ц/794/800/16р. Головуючий у 1 інстанції: Олексюк Т.І.

Категорія : 47 Доповідач: Винту Ю. М.

«вишня» - 5 шт., що є порушенням ст.ст.12,40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.ст.5,25 Закону України «Про рослинний світ» та Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, затвердженогопостановою КМУ № 1045 від 01.08.2006р.

Держекоінспекцією 21.08.2014р. проведено розрахунок завданих йомузбитків, зокрема щодо засміченняземельної ділянкив сумі 127 341 грн.,щодо незаконного знищення 8 дерев в сумі 2326грн. Наведені порушення встановленітакож актом обстеження земельної ділянки від 23.04.2014р.

Рішенням Кіцманського районного суду Чернівецької області від 24.10.2011р. по справі № 2-703/11 задоволено позов прокурора Кіцманського району в інтересах Кіцманської міської ради до нього та скасовано державний акт серії ЯЖ № 079683 від 27.10.2010р., виданого на підставі рішення сесії міської ради від 30.04.2010р. № 149/4.Рішенням цього ж суду від 12.03.2015р. задоволенойого заяву про перегляд рішення від 24.10.2011р. у звязку з нововиявленими обставинами та його скасовано, тобто відновлено його право приватної власності на земельну ділянку 0,0375 га.

Тому, з підстав, передбачених ст.ст.96,152 ЗК України, ст.ст.319,391 ЦК України, просив зобов'язати ОСОБА_3 усунути йому перешкоди у користуванні земельною ділянкою площею 0,0375 га для ведення особистого селянського господарства (кадастровий номер 7322510100:01:004:0514), що розташована по вул. 9 Травня, 20, в м.Кіцмань Чернівецької області, шляхом звільнення її від засмічення побутовими відходами та глиною і приведення ділянки у стан, який існував до порушенняйого прав; стягнути з ОСОБА_3 на його користь збитки за заподіяння шкоди внаслідок засмічення земельної ділянки в розмірі 127 341 грн. та 2 326 грн. внаслідок незаконного знищення дерев.

Рішенням Кіцманського районного суду Чернівецької області від 19 квітня 2016 року в задоволенні позову було відмовлено.

В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить рішення Кіцманського районного суду Чернівецької області від 19 квітня 2016 року скасувати та ухвалити нове рішення яким задовольнити його позовні вимоги в повному обсязі. Приймаючи рішення по справі, суд першої інстанції дав неправильну оцінку зібраним доказам, зробив висновки, які не відповідають обставинам справи, порушив норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши законність та обгрунтовність рішення суду, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Зібраними по справі доказами встановлено, що рішенням № 235/3 від 31.03.2009 року 18 сесії У скликання Кіцманської міської ради ОСОБА_1 передано безоплатно у власність земельну ділянку площею 0,0877га для будівництва та обслуговування житлового будинку і господарських будівель та споруд, яка розміщена в м. Кіцмань, вул. 9 Травня, 20.

Рішенням № 549/10 від 09.10.2009 року 21 сесії У скликання Кіцманської міської ради припинено право користування ОСОБА_1 земельною ділянкою площею 0,0500га, яка розміщена в м.Кіцмань, вул.Українська, 43/1, на підставі договору купівлі-продажу від 26.10.1993 року реєстр.№ 1853, договору дарування від 09.06.1999 року; надано дозвіл ОСОБА_3 на розробку технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки загальною орієнтовною площею 0,0500га для будівництва та обслуговування житлового будинку і господарських будівель та споруд, яка розміщена в м.Кіцмань, вул. Українська, 53/1.

Рішенням № 710/12 від 11.12.2010 року 24 сесії У скликання Кіцманської міської ради внесено зміни до рішення № 235/3 від 31.03.2009 року 18 сесії У скликання Кіцманської міської ради,ОСОБА_1 надано дозвіл на розробку проектноїдокументації із землеустрою щодо складання державного акту на право власності на земельну ділянку загальною площею 0,1359га, в тому числі: 0,0984га для будівництва та обслуговування житлового будинку і господарських будівель та споруд, 0,0375га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована в м. Кіцмань, вул. 9 Травня, 20.

Рішенням № 149/4 від 30.04.2010 року 26 сесії У скликання Кіцманської міської ради ОСОБА_1 затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства площею 0,0375га, яка розташована в м. Кіцмань, вул. 9 Травня, 20.

ОСОБА_6 державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ № 079683, виданого 27.10.2010 року на підставі рішення від 30.04.2010 року № 149/4 26 сесії 5 скликання Кіцманської міської ради, ОСОБА_1 є власником земельної ділянки площею 0,0375га для ведення особистого селянського господарства, що розташована в м. Кіцмань, вул. 9 Травня, 20, та згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ № 079682, виданого 27.10.2010 року на підставі рішення від 30.04.2010 року № 149/426 сесії 5 скликання Кіцманської міської ради, ОСОБА_1 є власником земельної ділянки площею 0,0984га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, що розташована вм. Кіцмань, вул. 9 Травня, 20.

Рішенням Кіцманського районного суду від 24.10.2011 року визнано недійсним та скасовано державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,0375га для ведення особистого селянського господарства серії ЯЖ № 079683 від 27.10.2010 року на ім`я ОСОБА_1

Рішенням Кіцманського районного суду Чернівецької області від 12.03.2015 року рішення Кіцманського районного суду від 24.10.2011 року скасовано у звязку з нововиявленимиобставинами та відмовлено у задоволенні позову про визнання недійсним та скасовання державного акту на право власності на земельну ділянку площею 0,0375га для ведення особистого селянського господарства серії ЯЖ № 079683 від 27.10.2010 року на ім`я ОСОБА_1

Рішенням № 128/2 від 12.02.2016 року 4 (позачергової) сесії УІІ скликання Кіцманської міської ради внесено зміни в рішення № 549/10 від 09.10.2009 року 21 сесії У скликання Кіцманської міської ради «Про безоплатну передачу у власність земельної ділянки за адресою м. Кіцмань, вул. Українська, 53/1, ОСОБА_3О.», викладено п.1 в новій редакції, згідно якого припинено право користування земельною ділянкою ОСОБА_7, яка розміщена в м. Кіцмань, вул. Українська, 43/1, загальною площею 0,0593га на підставі договору купівлі-продажу від 26.10.1993 року реєстр.№ 1853, договору дарування від 09.06.1999 року, у звязку з допущеною технічною помилкою та проведенням даного рішення до норм чинного законодавства.

Відповідно до ОСОБА_6 обстеження земельної ділянки від 14.05.2012 рокупри візуальному обстеженні земельної ділянки по вул. 9 Травня, 20, комісією було встановлено, що в ніч з 11.05.2012 року на 12.05.2012 року зі сторони вул. Української навпроти домоволодіння 43 висипано в русло потічка орієнтовно 5-6м.куб. гравійно-піщаної суміші та прокопано в ручну канал протяжністю 15 метрів погонних по земельній ділянці ОСОБА_1 з ціллю відводу води з потічка в напрямку домоволодіння ОСОБА_1 по вул. 9 Травня,20. Дані роботи проводились самовільно громадянами з вул. Української: без будь-яких на те дозволів міської ради щодо зміни русла потічка та власника будинковолодіння № 20 по вул. 9 ТравняОСОБА_1, чим створено загрозу підтоплення та руйнування житлового будинку та господарських будівель і споруд. Комісія рекомендує ОСОБА_1 звернутися в обласну екологічну інспекцію для надання правової оцінки з питання дотримання вимог природоохоронного законодавства.

Державною інспекцією сільського господарства в Чернівецькій області 25.06.2012 року надано відповідь ОСОБА_1, відповідно до змісту якої відображено викладені в акті від 14.05.2012 року обставини та повідомлено, щодля встановлення та притягнення до відповідальності осіб, які виконували згадані роботи направлено листа начальнику Кіцманського РВ УМВС.

ОСОБА_6 наданої 10.08.2012 року інформації Державної екологічної України на звернення ОСОБА_3 за результатами натурного обстеження встановлено, що на земельних ділянках, які використовуються жителями вул. 9 Травня, буд. №№ 2, 3,6,8,10,12,14,16,18,20, збудовано гідротехнічні споруди та ставки (копані), русло струмка проходить через земельні ділянки, розташовані біля буд.№№22,24,26,28 по вул. 9 Травня. Обвідний канал проходить біля земельних ділянок та забудов жителів вул. Української, відмічається руйнування та ерозія берегів.

Відповідно до висновку Дністровсько-Прутського басейнового управління водних ресурсів, за результатами вивчення картографічного матеріалу (викопіювання з плану меж Кіцманської міської ради) та проведених обстежень ділянки водного протоку між вулицями Українською та 9 Травня в м. Кіцмань, який впадає у р. Совиця Кіцманську, вказаний водотік (струмок) належить до природних водних обєктів. Встановлено порушення вимог ст.ст.80,82,85,88 Водного кодексу України. Кіцманською міською радою, при наданні у власність громадянам земельних ділянок, було порушено вимоги ст.ст.59,60 Земельного кодексу України та ст.ст. 80, 85, 88Водного кодексу України. Кіцманською міською радою не виконано припис від 24.12.2010 року, а саме не винесено в натурі межі земель обмеженої господарської діяльності навколо водних обєктів між вулицями 9 Травня та Українською та не забезпечено дотримання режиму обмеженої господарської діяльності на землях навколо водних обєктів.

ОСОБА_6 відповіді від 31.05.2011 року Головного управління Держкомзему у Чернівецькій області на звернення громадян рекомендовано Кіцманській міській раді вирішити питання щодо відновлення природного русла струмка з відповідними обмеженнями на використання, що дасть можливість забезпечити надійну експлуатацію будівель і споруд по вул. Українській, 39,43,45,49,51 та вздовж вулиці 9 Травня.

Як вбачається із звернення Державної інспекції сільського господарства в Чернівецькій області від 20.06.2012 року за № 536 до Державної інспекції сільського господарства України, жителями вулиці 9 Травня самовільно проведені роботи, поза межами наданих їм земельних ділянок, по облаштування навпроти своїх присадибних земельних ділянок на землях запасу міської ради, копань, змістивши при цьому місце русла проходження струмка в сторону вулиці Української. З кінця 80-х років до даного часу русло струмка вже сформовано і протікає ближче до вул. Української, внаслідок чого піддається ерозії берег зі сторони вул. Української.Кіцманською міською радою не проведено облаштування прибережної захисної смуги струмка.

ОСОБА_6 звернення Державної інспекції сільського господарства в Чернівецькій області від 02.07.2012 року за № 601 до Державної інспекції сільського господарства України, до 09.12.2011 року Кіцманська міська рада рішення про зміну цільового призначення земель, по яких протікає водотік, та віднесення прибережної захисної смуги водотоку до земель водного фонду, не приймала. Прийняті рішення виконкому та ради про безоплатну передачу у власність земельних ділянок для будівництва та обслуговування жилих будинків, господарських будівель і споруд, прийняті з порушеннямст.118 ЗКУта підлягають скасуванню. Наведено перелік громадян та виданих їм державних актів. У наданому переліку відсутнє прізвище ОСОБА_1

Кіцманській міській раді 04.07.2012 року за № 618 Державною інспекцією сільського господарства в Чернівецькій області скеровано клопотання про усунення вказаних порушень земельного законодавства.

Відповідно до відповіді від 03.08.2012 року за № 946 Дністровсько-Прутського басейнового управління водних ресурсів на колективне звернення мешканців вулиці Української м. Кіцмань в результаті вивчення картографічного матеріалу (викопіювання з плану меж Кіцманської міської ради) та проведення обстежень ділянки водного протококу між вулицями Українською та 9 Травня у м. Кіцмань, який впадає у р. Совицю Кіцманську, встановлено, що вказаний водотік (струмок) належить до природних об`єктів водного фонду.

Русло штучно зміщено в сторону вулиці Української. Береги новоутвореного русла водотоку під час паводків піддаються водній ерозії. Вирішити ситуацію запропоновано на основі розробки проектної документації щодо подальшого функціонування існуючих там ставків та штучного русла водотоку.

ОСОБА_6 обстеження земельної ділянкивід 23.04.2014 року при візуальному обстеженні земельної ділянки по вул. 9 Травня, 20, комісією було встановлено, що у квітні 2014 року обвідний канал протяжністю 10 метрів шириною 5 метрів засипано будівельними відходами, зверху канал присипається жовтою глиною висотою орієнтовно до 1,5м. Всі ці відходи висипаються на земельну ділянку ОСОБА_1 По земельній ділянці, що знаходиться у фактичному користуванні ОСОБА_1, від верхнього обвідного каналу (частково засипаного) до нижнього потічка вручну прокопано відвідний канал, що сприяє збільшенню водотоку в нижньому потічку в разу сильних зливних дощів. На земельній ділянці, якою фактично користується ОСОБА_1, комісією виявлено пні свіжеспилених молодих дерев, а саме: 1шт. горіх діаметром 8-10см., 1шт. клен діаметром 6см., 1шт. акація діаметром 12см.. 4шт. вишні діаметром від 3-х та 5см., 1шт. вишня діаметром 10-12см. Комісією рекомендовано ОСОБА_1 та ОСОБА_3 при використанні земельних ділянок дотримуватися правил добросусідства.

Відповідно до ОСОБА_6 перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області від 21.04.2014 року при натурному обстеженні земельної ділянки, на території між домоволодіннями по вул. 9 Травня, 20, та вул. Українська, 43, виявлено факт зняття грунтового покриву без спеціального дозволу в прибережній захисній смузі струмка (притоки р. Совиця Кіцманська) при самовільному облаштуванні обвідного каналу. На площі 15м. х 0,5м. загальна площа 7,5м.кв., що є порушенням ст.168 Земельного кодексу України. Виявлено факт засмічення вищезазначеної земельної ділянки будівельними відходами та матеріалами (порушення вимог ст.96 Земельного кодексу України, ст.35Закону України «Про охорону земель»), розмірами 12м. х 5м. х 2м. Площа засміченої земельної ділянки60м.кв., обєм120м.куб. Під час проведення перевірки виявлено порубку дерев (сироростучих) до ступеня припинення росту: породи «горіх», діаметром (у корі) біля шийки кореня 9см.1шт., породи «клен», діаметром (у корі) біля шийки кореня 6см.1шт., породи «акація», діаметром (у корі) біля шийки кореня 12см.1шт., породи «вишня», діаметром (у корі) біля шийки кореня 4см.4шт., породи «вишня», діаметром (у корі) біля шийки кореня 11см.1шт. Вищезазначена незаконна порубка є порушенням ст.ст.12,40 Закону України«Про охорону навколишнього природного середовища», ст.ст.5.25 Закону України «Про рослинний світ»та Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населений пунктах, затвердженогопостановою КМУ № 1045 від 01.08.2006р.

ОСОБА_6 розрахунку Держекоінспекції від 21.08.2014 року загальна сума відшкодування шкоди від засмічення побутовими відходами складає 127341 гривню. Заподіяна незаконним знищенням 8 сироростучих дерев породи клен, горіх, акація та вишня, становить 2326 гривень.

Відповідно до змісту постанови від 20.11.2014 року по матеріалах перевірки ЄО № 3246,в 2012 році ОСОБА_3 для спрямування стічних вод господарства у потік, вирішила облаштувати потік на власний розсуд. Тим самим здійснювала насип гравію, частково розкопувала потік, зрізувала дерева в прибережній частині потоку.

Як вбачається із змісту постанови від 22.08.2010 року про відмову в порушенні кримінальної справи, проведеною перевіркою встановлено, що між вулицями Українською та 9 Травня в м. Кіцмань протікає природний потік, який є притокою р. Совиця. Більше 10 років назад жителями вулиці 9 Травня було змінено русло потоку на 0,5-2 метри до земельних ділянок жителів вулиці Української, зробивши таким чином обвідний канал, а на місці природного русла викопали ставки та збільшили свої земельні ділянки. Внаслідок цього, при великих дощах пройшло вимивання грунту земельних ділянок по вул. Українська.

Актом обстеження від 18.01.2011 року встановлено, що водотік (струмок), що впадає у р. Совиця Кіцманську, між вулицями 9 Травня та Українською у м. Кіцмань, належить до природних водних обєктів і разом із прибережними захисними смугами, визначеними відповідно до п.3ст.88 Водного кодексу України, віднесений до земель водного фонду. На підставі аналізу картографічних матеріалів встановлено, що русло водотоку перенесено в сторону вул. українська. Штучне русло струмка зазнає ерозійного впливу під час проходження повеневих вод. Існуючі ставки-копанки влаштовані по природному руслу струмка та на прилеглих до нього землях. Із-за побудованих водойм та господарського облаштування прилеглих територій місце розташування природного водотоку неможливо встановити в натурі.Проектна документація відсутня.

ОСОБА_6 обстеження від 20.08.2014 року на земельній ділянці, якою користується ОСОБА_8 вирізано кущі малини загальною площею 21кв.м. та частково розібрано огорожу з металевої сітки шириною 1м., що розмежовувала земельну ділянку будинку № 43 вул. Української.

Позивач ОСОБА_1, як свідок, показав, що 12.05.2012 року вночі ОСОБА_9, ОСОБА_3. їх сусіди: ОСОБА_10 та інші, зірвали сітку, залізли в город, записали канал, змінивши русло потоку води, внаслідок чого він зазнав збитків. Вказані особи забили трубу, яка знаходиться в основі греблі, що заблокувало воду і залило город, виник зсув грунту і з`явилась тріщина в сараю, знесло десятки кубічних метрів родючого грунту, на даний час город непридатний для використання. Цими же сусідами зрізано 14 дерев, з яких видно лише 8, оскільки інші засипані гравієм. Вони висипали і продовжують висипатисміття, а спочатку насипали гравій. ОСОБА_9 ділянкою він користується з 1975 року, спочатку був незначний обвідний канал, потім міська рада пустила стічний канал, а обвідний канал углибили і розширили. Щоб не було зсувів люди поробили дамби, і утворились ставочки.

Як показала свідок ОСОБА_8, у 2012 році пізно ввечері вона бачила біля будинку ОСОБА_3 вантажне авто з гравієм. На їх земельній ділянці викопали рівчак, засипали потік, вранці бачила, як ОСОБА_9 та ОСОБА_10 возили тачками гравій і висипали у потік. Потім впродовж кількох років засипали потік глиною та відходами. Викопаний рівчак призвів до змивання родючого грунту.Бачила як ОСОБА_9 зрізував дерева, які вони посадили для укріплення схилу.

ОСОБА_6 показань свідка ОСОБА_9 в будинку дружини проживає з 2000 року, вони обробляють приналежну земельну ділянку, яка огороджена сіткою. Спочатку був один канал, другого яру не було. При дощах та паводках змивається земля. ОСОБА_1 облаштував дамби і це призводить до руйнування. Утворився другий канал за 2 метри від їх сараю. І на даний час продовжується зсув грунту. Розмиваються береги. Дерев вони не зрізували, самі ОСОБА_1 то збирають і накладають, то спалюють, один раз він бачив як якийсь чоловік, ймовірно найнятий ОСОБА_1, пилить дерева. Доступу до потічка вони не мають.

Свідок ОСОБА_11 показала, що проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1 з 1989 року, тоді всі мешканці вулиці 9 Травня викопали обвідний канал. Внаслідок сильних дощів у 2010 році були паводки, які призвели до зсувів, утворення ями, зміни напрямку русла і вода пішла біля будинку ОСОБА_3 У 2012 році сини ОСОБА_1 засипали канал. Раніше був доступ до потічка, тепер його немає, постійно зсувається грунт та вимиває дерева.

З показань свідка ОСОБА_10 вбачається, що проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1 з 1990 року, його земельна ділянка межує з яром. З 1981 року був один канал, другий з'явився у 1989 році, самовільно прокопаний, через що розмиваються береги і зсувається земля. У 2010 році внаслідок повені вода повернулась у русло, але зсуви продовжуються, змиває дерева. Він сам підсипав і допомагав ОСОБА_3 підсапати те, що вимиває, також допомагав ОСОБА_3 вирівнювати площадку перед сараєм.

Відповідно дост.188 ЗК Українидержавний контроль за використанням та охороною земель здійснюється уповноваженими органами виконавчої влади по земельних ресурсах, а за додержанням вимог законодавства про охорону земель - спеціально уповноваженими органами з питань екології та природних ресурсів.

Порядок здійснення державного контролю за використанням та охороною земель встановлюється законом.

Відповідно до п. 2, 3 ч. 1ст.10. Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель»державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право: - давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов'язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків; - складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності.

ОСОБА_6 ст.156 Земельного кодексу Українивласникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок: в) встановлення обмежень щодо використання земельних ділянок; г) погіршення якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей сільськогосподарських угідь;ґ) приведення сільськогосподарських угідь у непридатний для використання стан; д) неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.

За приписамист.157 ЗК Українивідшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють, зокрема, громадяни, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами.

Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 3 Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженомупостановою КМУ № 284 від 19.04.1993р., відшкодуванню підлягають: - вартість житлових будинків, виробничих та інших будівель і споруд, включаючи незавершене будівництво; - вартість плодоягідних та інших багаторічних насаджень;

- вартість лісових і дерево-чагарникових насаджень; - вартість водних джерел (колодязів, ставків, водоймищ, свердловин тощо), зрошувальних і осушувальних систем, протиерозійних і протиселевих споруд; - понесені витрати на поліпшення якості земель за період використання земельних ділянок з урахуванням економічних показників, на незавершене сільськогосподарське виробництво (оранка, внесення добрив, посів, інші види робіт), на розвідувальні та проектні роботи; - інші збитки власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, включаючи і неодержані доходи, якщо вони обгрунтовані.

Пунктом 2 Порядку встановлено, що розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад. До складу комісій включаються представники Київської, Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, виконавчих комітетів міських (міст обласного значення) рад (голови комісій), власники землі або землекористувачі (орендарі), яким заподіяні збитки, представники підприємств, установ, організацій та громадяни, які будуть їх відшкодовувати, представники державних органів земельних ресурсів і фінансових органів, органів у справах містобудування і архітектури та виконавчих комітетів сільських, селищних, міських (міст районного значення) рад, на території яких знаходяться земельні ділянки.

Результати роботи комісій оформляються відповідними актами, що затверджуються органами, які створили ці комісії.

Пункт 5 Порядку встановлює, що збитки відшкодовуються власникам землі і землекористувачам, у тому числі орендарям, підприємствами, установами, організаціями та громадянами, що їх заподіяли, за рахунок власних коштів не пізніше одного місяця після затвердження актів комісій, а при вилученні (викупі) земельних ділянок - після прийняття відповідною радою рішення про вилучення (викуп) земельних ділянок у період до видачі документа, що посвідчує право на земельну ділянку підприємства, установи, організації або громадянина.

ОСОБА_6 ст. 10 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», складання актів перевірок дотримання вимог земельного законодавства відноситься до повноважень саме державних інспекторів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель.

Крім того, Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженийпостановою КМУ № 284 від 19.04.1993р.,для визначення розміру збитків передбачає створення відповідних комісій у складі державних адміністрації або виконавчих органів рад, результати роботи яких оформлюються відповідним актом.

Вказанихвимогзаконодавства України позивачем під час підготовки позову до суду дотримано не було.

Помилковим є посиланняпозивача на необхідність застосування Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населений пунктах, затвердженогопостановою КМУ № 1045 від 01.08.2006р.,оскільки вказаний Порядок не розповсюджується на приватну власність громадян (п.10 Порядку).

Відповідно дост.61 ЦПК Україниобставини, встановлені судовим рішенням у цивільній, господарській або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Тому, посилання позивача на висновок від 20.11.2014 року по матеріалах перевірки ЄО № 3246 як на доведення вини ОСОБА_3, не може вважатися встановленою обставиною.

Також не є належними та допустими доказом вини відповідачки ОСОБА_3 у заподіянні матеріальної шкоди позивачу постанова Кіцманського РВ УМВС України в Чернівецькій області від 15 травня 2012 року про відмову в порушенні кримінальної справи (а.с.248), оскільки дружині позивача ОСОБА_1 ОСОБА_8 було рекомендовано звернутися до суду із заявою в порядку приватного обвинувачення, що нею зроблено не було.

ОСОБА_6ст. 60 ЦПК Україникожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановленихстаттею 61 цього Кодексу.

Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі.

Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір.Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Як розяснив Пленум Верховного Суду України упостанові № 6 від 27.03.1992 року «Про практику розгляду судами цивільних справ за позовами про відшкодування шкоди», розглядаючи позови про відшкодування шкоди, суди повинні мати на увазі, що шкода, заподіяна особі і майну громадянина або заподіяна майну юридичної особи, підлягає відшкодуванню в повному обсязі особою, яка її заподіяла, за умови, що дії останньої були неправомірними, між ними і шкодою є безпосередній причинний зв'язок та є вина зазначеної особи.

Таким чином, суд першої інстанції оцінюючи в сукупності всі докази по справі, прийшов до правильного висновку про недоведеність вини відповідачки ОСОБА_3 у заподіянні матеріальної шкоди позивачу.

Відповідно до ст.ст.10, 11 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється виключно на засадах змагальності сторін. Суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Відповідно до ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобовязана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі.

Відповідно до ст.131 ЦПК України сторони зобов'язані подати свої докази чи повідомити про них суд до або під час попереднього судового засідання у справі.

Всупереч вимогам ст.ст.60, 131 ЦПК України, позивачем не надано належні та допустимі докази на підтвердження заявлених ним позовних вимог.

Враховуючи наведене, колегія приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції відповідає нормам матеріального й процесуального права, а доводи апеляційної скарги не дають підстав для його скасування.

Керуючись ст.ст. 209, 218, 307, 308, 312, 314 ЦПК України, колегія суддів,-

у х в а л и л а :

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 відхилити.

Рішення Кіцманського районного суду Чернівецької області від 19 квітня 2016 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена протягом двадцяти днів у касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ.

Головуючий : /підпис/

Судді : /підписи/

ОСОБА_6 з оригіналом :