Справа № 444/1034/16-а
Провадження № 2-а/444/54/2016
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 червня 2016 року Жовківський районний суд Львівської області в складі :
головуючого судді Зеліско Р. Й.,
при секретарі Козакевич Р.В.
з участю позивача ОСОБА_1
представника відповідача Прокуда Н.М.
розглянувши в судовому засіданні в м. Жовкві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Жовківському районі Львівської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії
В С ТАНОВИВ:
19 травня 2016 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у Жовківському районі про визнання дій протиправними та зобов"язання вчинити певні дії. У своїй позовній заяві, посилається на те, що їй з 02.03.2011року було призначено пенсію державного службовця за Законом України "Про державну службу". 27.04.2016 року вона знову звернулася із заявою до управління Пенсійного фонду України в м. Жовква Львівської області про проведення перерахунку пенсії за віком, за даними довідки від 25.04.2016 року №05-32-276 виданої Головним управлінням ДФС у Львівській області, з включенням матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексації. Однак, обрахунок пенсії їй було проведено без включення вказаних сум, про що прийнято рішення про відмову в перерахунку пенсії від 06.05.2016року. Підчас перебування на державній службі, згідно з чинним законодавством, позивач отримувала матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу на оздоровлення, а також індексацію, які були включені в фонд оплати праці та носили системний характер. На всі види виплат, які вона отримувала під час перебування на державній службі, нараховувались та сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а згідно Закону України "Про державну службу " пенсія державному службовцю обчислюється з усіх видів заробітку. На підставі вищенаведеного прсить визнати протиправним рішення управління Пенсійного фонду України в Жовківському районі Львівської області від 0б.05.2016р. №1787/03-21 про відмову у перерахуванні пенсії та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Жовківському районі Львівської області провести перерахунок її пенсії з 26.10.2015р. згідно довідки від 25.04.2016 року № 05-32-276, виданої Головним управлінням ДФС у Львіській області, включивши в суму заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця матеріальну допомогу для вирішення соціально- побутових питань та допомогу на оздоровлення, а також суму індексації, відповідно до норм ч.2 ст.37 Закону України "Про державну службу" в розмірі 88 відсотків суми її заробітної плати, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Позивач в судовому засіданні свої позовні вимоги викладені у заяві підтримала в повному обсязі. Просить позов задоволити.
Представник відповідача в судовому засіданні підтримала подані письмові заперечення, які просила врахувати при винесенні рішення. Вважає, що вимоги позивача є необгрунтованими та незаконними, а тому не підлягають задоволенню. Просить в позові відмовити.
З'ясувавши обставини справи, дослідивши надані сторонами докази, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи та перевіривши їх доказами, а відтак, з'ясувавши дійсні обставини справи, суд приходить до наступного висновку, що позов підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступних підстав.
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Законом України «Про державну службу», Законом України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та іншими законодавчими актами.
Згідно ст. ст. 21, 22 Конституції України права та свободи людини є невідчужуваними та непорушними, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод.
Встановлення окремими законами України певних пільг, компенсацій і гарантій є складовою конституційного права на соціальний захист, тому відповідно до ч. 2 ст. 19, ч. 1 ст. 68 Конституції України вони є загальнообов'язковими, однаковою мірою мають додержуватись органами державної влади, місцевого самоврядування, їх посадовими особами.
Згідно з частиною 1 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Судом встановлено, що позивач - ОСОБА_1 перебувала на державній службі.
З 02.03.2011 року позивачу призначено пенсію державного службовця відповідно Закону України «Про державну службу» на підставі заяви про призначення пенсії та довідок, виданих Державною Податковою Адміністрацією у Львівській області за № 05-32/136 від 02.03.2011 року про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), за № 05-32/141 від 04.03.2011 року довідки про складові заробітної плати (надбавки та премії за 60 календарних місяців роботи перед зверненням за пенсію) за період з 01.03.2006 р. по 28.03.2011 р., що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу".
З копії заяви від 27.04.2016 року (а.с.7) вбачається, що позивачка ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії державного службовця, включаючи матеріальну допомогу та індексацію, долучивши при цьому довідку про складові заробітної плати за 60 календарних місяців.
З листа Управління Пенсійного фонду України у Жовківському районі Львівської області від 06.05.2016 року № 1787/03-21 вбачається, що внаслідок звернення позивачки, рішенням УПФУ у Жовківському районі Львівської області у перерахунку пенсії їй було відмовлено, з посиланням на те, що відповідно Постанови КМУ від 31.05.2000 р. № 865 перерахунок пенсії непрацюючим пенсіонерам державним службовцям проводиться, виходячи із сум заробітної плати, яку одержав державний службовець на відповідній посаді з якої призначено (перераховано пенсію) на час виникнення права на перерахунок. Пенсія ОСОБА_1 призначена та виплачується відповідно до вимог чинного законодавства /а.с. 10-11/.
Основними нормативно-правовими актами, які регулюють порядок призначення та перерахунку пенсій є Закони України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Законом України "Про державну службу" в редакціях на час виникнення правовідносин, які співвідносяться між собою як загальний та спеціальний.
Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, оплати праці державних службовців встановлені Законом України "Про державну службу".
Відповідно до ч. 2, 3, 7 ст. 33 Закону України "Про державну службу", заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавок за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
За змістом ст. 37 Закону України "Про державну службу" (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків від суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на обов'язкове державне соціальне страхування.
У ч. 1 ст. 1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95ВР "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Ст. 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також інші заохочувальні та компенсаційні виплати.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.
Окрім того, ст. 66 Закону України від 5 листопада 1991 року "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до ч.1 ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Ст. 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, відповідно до ч. 1 ст. 41 даного Закону, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються:
- суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону;
- суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України"Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Як вбачається із довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» за № 05-32-276 від 25.04.2016 року (а.с.8-9) на всі виплати, включені в довідку (зокрема суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат), нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Таким чином, приймаючи до уваги, що чинне та спеціальне законодавство, відносить до складу заробітної плати для призначення пенсії державного службовця усі виплати, без винятку, з яких справляється збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуючи викладене, суд вважає дії відповідача щодо не врахування при призначенні пенсії державного службовця сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та інших виплат, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування неправомірними.
Наведене свідчить, що, відмовляючи у перерахунку пенсії з урахуванням таких виплат як матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, з моменту звернення за таким відповідач діяв усупереч вимогам законів України.
Як вбачається із змісту позовної заяви, позивач просить зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Жовківському районі Львівської області перерахувати розмір призначеної їй пенсії з 26.10.2015 року.
Однак, згідно вимог ст.ст. 83, 84, 87 ЗУ « Про пенсійне забезпечення» ст.ст. 43, 44, 45, 46 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок пенсії проводиться на підставі звернення ( заяви ) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду.
Таким чином, приймаючи до уваги дату подачі позивачем до пенсійного органу заяви про перерахунок пенсії, а саме - 27.04.2016 року, суд прийшов до висновку, що перерахунок пенсії позивачу повинен бути здійснений з врахуванням дати подачі нею відповідної заяви та підтверджуючої довідки.
Враховуючи вище наведене, суд вважає, що позивачка має право на перерахунок пенсії державного службовця лише з 27.04.2016 року, з моменту звернення до УПФУ у Жовківському районі Львівської області з заявою про перерахунок їй пенсії, в розмірі відповідно до Закону України "Про державну службу" в редакції чинній на момент призначення пенсії, на які нараховано збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням у складі заробітної плати матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати у відповідності до відповідної довідки про заробітну плату, яка відповідає вимогам закону, якою передбачені складові заробітної плати для призначення пенсії, відповідно до Закону України "Про державну службу" в редакції чинній на момент призначення пенсії.
Крім цього, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у при перерахунку пенсії державного службовця матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, за довідкою, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" за період з 27.04.2016 року (з дати звернення позивача до відповідача із заявою про здійснення вказаного перерахунку) є протиправними, а відтак відповідача необхідно зобов'язати здійснити відповідний перерахунок.
Керуючись ст. 64 Конституції України, ст. ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 7- 14, 71, 99, 121, 122, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов - задоволити частково.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Жовківському районі Львівської області щодо відмови у перерахуванні пенсії ОСОБА_1 з 27.04.2016 року неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Жовківському районі Львівської області провести перерахунок ОСОБА_1 розмір пенсії починаючи з 27.04.2016 року згідно довідки від 25.04.2016 року № 05-32-276 виданої Головним управлінням ДФС у Львівській області, включивши в суму заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу на оздоровлення, а також суму індексації, на які нараховано та утримано страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування.
У позовних вимогах ОСОБА_1 щодо визнання дій Управління Пенсійного фонду України в Жовківському районі Львівської області щодо відмови у перерахуванні їй пенсії до 27.04.2016 року неправомірними та зобов'язанні Управління Пенсійного фонду України в Жовківському районі Львівської області провести перерахунок ОСОБА_1 розміру пенсії в період з 26.10.2015 року по 27.04.2016 року згідно довідки від 25.04.2016 року № 05-32-276 виданої Головним управлінням ДФС у Львівській області, включивши в суму заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу на оздоровлення, а також суму індексації, на які нараховано та утримано страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення. У разі, коли складення постанови у повному обсязі відкладено на строк не більше ніж 5 днів з дня закінчення розгляду справи - протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: Р. Й. Зеліско