Ухвала суду № 58188781, 02.11.2011, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.11.2011
Номер справи
2-а-12503/09/1570
Номер документу
58188781
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 листопада 2011 р.Справа № 2-а-12503/09/1570

Категорія:9.2.1Головуючий в 1 інстанції: Іванов Е.А.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Крусян А.В.,

суддів Джабурії О.В., Шляхтицького О.І.,

секретаря Пеха Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі апеляційну скаргу "Компанії АСК" у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2010 року у справі за адміністративним позовом "Компанії АСК" у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю до Державної податкової інспекції у Малиновському районі м.Одеси про визнання неправомірними та скасування рішень про застосування штрафних санкцій, -

В С Т А Н О В И В:

«Компанія АСК»у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю (надалі - «Компанія АСК»у вигляді ТОВ) звернулася до суду з позовами до Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси (надалі ДПІ у Малиновському районі м. Одеси), в якому просила визнати неправомірним та скасувати рішення податкової інспекції про застосування штрафних санкцій. /том 1 а.с.5-12, том 2 а.с.5-12, 94-100, том 3 а.с.5-11, 105-106, том 4 а.с.3-7, том 5 а.с.5-11/

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 29.07.2010р. адміністративна справа №2а-12503/09/1570 за позовом «Компанія АСК»у вигляді ТОВ до ДПІ у Малиновському районі м. Одеси про визнання неправомірним та скасування рішення та адміністративні справи №2а-12508/09/1570, №2а-12214/09/1570, №2а-12504/09/1570, №2а-12505/09/1570, №2а-12506/09/1570, №2а-7504/09/1570 обєднані в одне провадження з присвоєнням спільного номеру №2а-12503/09/1570.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 18.10.2010р. позов задоволено частково; скасовано рішення відповідача про застосування штрафних санкцій від 07.04.2009року №0000252340, від 07.04.2009року №0000262340, від 09.12.2008року №0013772301, від 10.06.2009 року №0001522340, від 12.02.2009року №0000972301; скасовано частково рішення про застосування штрафних санкцій від 12.02.2009 року №0000982301 в частині нарахування суми 4420грн.; в решті позову відмовлено.

Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати та ухвалити нову про задоволення позовних вимог.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість судового рішення в межах апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що 18.03.2009 року Державною податковою інспекцією в м. Луганськ була проведена перевірка господарської одиниці зал гральних автоматів, що розташований за адресою м. Луганськ, медгородок, за результатами якої був складений акт від 18.03.2009 року №0202/15/52/23/3109484, яким встановлено, що в перевіряємому залі гральних автоматів, для надання послуг у сфері грального бізнесу використовувались 7 гральних автоматів, які знаходились в робочому стані, були підключені до мережі електропостачання. З акту перевірки вбачається що ігрові кредити не придбавались та гра не здійснювалася. Дані гральні автомати не зареєстровані, не опломбовані та не переведені у фіскальний режим роботи. /том.5 а.с.42-44/

На підставі даного акту Державною податковою інспекцією в Малиновському районі м. Одеси було прийнято рішення про застосування штрафних санкцій від 07.04.2009 року №0000252340, згідно з яким до позивача було застосовано суму штрафних санкцій у розмірі 2380грн. /том 5 а.с.12/

20.03.2009 року Державною податковою інспекцією у Жовтневому районі м. Луганську була проведена перевірка господарської одиниці зал гральних автоматів, що розташований за адресою м. Луганськ, кв. Сонячний 10, за результатами якої також був складений акт перевірки від 20.03.2010 року № 0065/12/34/23/33658797/31094811, яким також встановлено використання шести гральних автоматів, які знаходились в робочому стані та через які проводились розрахункові операції, але які не були належним чином зареєстровані в органах ДПІ, опломбовані та переведені у фіскальний режим роботи, чим порушено п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». /том3 а.с.33-36/

На підставі вказаного акту було ДПІ у Малиновському районі було прийняте рішення від 07.04.2009 року № НОМЕР_1 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 2040грн. /том 3 а.с.12/

При проведенні перевірки не встановлено жодного випадку проведення розрахункової операції через який-небудь з автоматів, що знаходились в залі, про що свідчать акти перевірки, в яких податківцями зазначено, що гра не здійснювалася.

18.11.2008 року працівниками Державної податкової адміністрації Одеській області була проведена перевірка господарської одиниці зал гральних автоматів, що знаходиться у м. Одесі по вул. Космонавтів та належить «Компанії АСК»у вигляді ТОВ. З акту вбачається, що працівниками ДПА були придбані ігрові кредити на суму 50грн., та операція з придбання кредитів проведена через реєстратор розрахункових операцій та на дану суму покупки виданий чек. В ході проведення перевірки працівники ДПА України в Одеській області встановили порушення, яке полягало в тому, що в ігровому залі знаходилися гральні автомати, які є реєстраторами розрахункових операцій, але не зареєстровані в податкових органах, не опломбовані та не переведені у фіскальний режим роботи. За результатами вказаної перевірки був складений акт від 18.11.2008 року № 0871/15/32/23/31094811, в якому був зафіксований факт правопорушення. /том2 а.с.14-17/

На підставі складеного акту ДПІ у Малиновському районі м. Одеси було прийняте рішення від 09.12.2008 року №0013772301 про застосування штрафних санкцій в розмірі 4760грн., виходячи з наявності 14 гральних автоматів. /том 2 а.с.13/

За результатами перевірки Державною податковою інспекцією у Ленінському районі м. Запоріжжя ігрового залу, що належить «Компанії АСК»у вигляді ТОВ був складений акт від 27.05.2009 року № 0119/08/28/23/26531290, який засвідчив факт розташування в ігровому залі 25-ти гральних автоматів, які не зареєстровані, не опломбовані та не переведені у фіскальний режим роботи. /том 2 а.с.101-104/

На підставі вищевказаного акту ДПІ в Малиновському районі м. Одеси прийняло рішення від 10.06.2009 року про застосування штрафних санкцій від в розмірі 8500грн. /том 2 а.с.106/

Як вбачається з матеріалів справи в цих випадках перевірки працівниками державної податкової служби були придбані кредити для гри в сумі 50грн. та 200грн., що підтверджується актами перевірки, причому придбання даних кредитів було проведено через реєстратор розрахункових операцій, який знаходився в обох ігрових залах, що перевірялися та були видані чеки на покупку товару.

Проте, відповідачем не доведено факту введення придбаних кредитів хоча б до одного грального автомату, що є обовязковою дією для встановлення правопорушення, тобто використання гральних автоматів, які є реєстраторами розрахункових операцій, що не забезпечені фіскальною функцією.

23.12.2008 року Державною податковою інспекцією у Ленінському районі м. Дніпропетровська була проведена перевірка ігрового залу у м. Дніпропетровську, що належить «Компанії АСК»у вигляді ТОВ, за результатами якої складений акт від 23.12.2008 року №0211/04/67/23, яким зафіксовано порушення, що полягає, у здійсненні субєктом господарювання гральної діяльності на 18 гральних автоматах, які не зареєстровані, не опломбовані та не переведенні у фіскальний режим роботи, що є порушенням п.1 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». /том 3 а.с.108-110/

На підставі даного акту було прийняте рішення про застосування штрафних санкцій від 12.02.2009 року №0000972301 у розмірі 6120грн. /том 3 а.с.107/

Як встановлено судом першої інстанції, 23.12.2008 року посадовими особами ДПІ у Ленінському районі м. Дніпропетровська проведена перевірка господарської одиниці залу гральних автоматів, що розташована за адресою: м. Дніпропетровськ, пр-т Правди 1, Дніпропетровської філії «Компанії АСК»у вигляді ТОВ, за результатами якої складений акт №023211.(а.с.108-110) Даний акт був зареєстрований у Ленінському районі м. Дніпропетровська за №0211/04/67/23. При реєстрації цього акту у ДПІ Малиновського району м. Одеси йому присвоєно реєстраційний номер №0058/15/52/23/31094811. Проте під час вчинення запису в журналі реєстрації актів перевірок посадовою особою ДПІ у Малиновському районі м. Одеси була припущена помилка, а саме під номером бланку акту 023211 зареєстрований номер акту 0218/04/67/23, що підтверджується копією журналу реєстрації актів перевірок /том 3 а.с.134-136/ Отже, в даному випадку була допущена технічна помилка.

Податківцями при перевірці ігрового залу, були придбані кредити для гри, придбання яких було проведено через РРО та виданий чек, але доказів того, що даний кредит був введений у гральний автомат суду не надано.

Згідно зі статтею 1 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами) (далі - суб'єкти підприємницької діяльності), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти. Встановлення норм щодо застосування або незастосування реєстраторів розрахункових операцій в інших законах не допускається.

Відповідно до пункту 1 статті 3 названого Закону суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

Позивач здійснює діяльність з організації азартних ігор, така діяльність є наданням послуг, на яку поширюються норми вказаного закону.

Перевіркою встановлено, що в залі гральних автоматів позивача знаходився гральний автомат непереведений у фіскальний режим роботи.

Статтею 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»реєстратор розрахункових операцій визначено як пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг). До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, комп'ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо.

Відповідно до вимог п.2 ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування, та послуг»до субєктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, у разі застосування при здійсненні розрахункових операцій непереведеного у фіскальний режим роботи, незареєстрованого, неопломбованого або опломбованого з порушенням встановленого порядку реєстратора розрахункових операцій.

Під час проведення перевірки в залі гральних автоматів Луганської філії «Компанії АСК»податківцями взагалі не придбавалися електронні кредити, а в інших випадках перевірки електронні кредити придбавалися в касі ігрового залу, через зареєстрований реєстратор розрахункових операцій, але до грального автомату введені не були, тобто факту проведення розрахункової операції через РРО, яким є гральний автомат встановлено не було, отже, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність у відповідача обґрунтованих підстав для застосування штрафних санкцій.

Таким чином, приймаючи спірні рішення від 07.04.2009 року №0000252340, від 07.04.2009 року №0000262340, від 09.12.2008 року №0013772301, від 12.02.2009 року №0000972301 про застосування до „Компанії АСК у вигляді TOB штрафних (фінансових) санкцій відповідач діяв неправомірно.

Крім того, судом першої інстанції було встановлено, що Державною податковою інспекцією у Ленінському районі м. Запоріжжя була проведена перевірка господарської одиниці залу гральних автоматів за адресою: м. Запоріжжя, вул. Ладозька 4. За результатами вказаної перевірки був складений акт № 0035/08/28/23/26531290 від 22.01.2009 року, яким були зафіксовані порушення ч.1 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», які виявилися в тому, що в ігровому залі знаходилися гральні автомати, у кількості п'ятнадцять штук, що підключені до електромережі, які не зареєстровані в органах Державної податкової служби України, не опломбовані та не переведені у фіскальний режим роботи. /том1 а.с.14-17/

На підставі вказаного акту Державною податковою інспекцією у Малиновському районі м. Одеси було прийняте рішення про застосування штрафних санкцій в розмірі 5100грн., виходячи з того, що в залі знаходилося 15 гральних автоматів. /том1 а.с.13/

Під час проведення перевірки було встановлено лише два факти проведення розрахункової операції через два гральний автомат на суму 250,00грн., а відносно інших 13 гральних автоматів не встановлено такого порушення, таким чином у відповідача не було підстав для застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій, передбачених п.2 ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»на всі 15 гральних автоматів, оскільки не доведено їх використання.

Державною податковою інспекцією у м. Сєвєродонецьку Луганської області були проведені перевірки трьох ігрових залів, що розташовані у м. Сєвєродонецьку по вул. Гагаріна 54-в, вул. Курчатова, 40 та провулок Гвардійський, 13.

За результатами цих перевірок Державною податковою інспекцією у м. Сєвєродонецьку Луганської області були складені акти від 21.03.2009 року № 0039/12/14/23/26522322 (Т.4 а.с.51-54), від 21.03.2009 року № 0038/12/14/23/26522322 (Т.4 а.с.58-61) та від 21.03.2009 року № 0036/12/14/23/26522322 /том4 а.с.65-68/, яким засвідчено порушення п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме: використання в ігрових залах відповідно 9-ти, 30-ти та 11-ти гральних автоматів, які не зареєстровані, не опломбовані та не переведені у фіскальний режим роботи.

На підстав цих актів Державною податковою інспекцією у Малиновському районі м. Одеси були прийняті рішення: від 08.04.2009 року №0000192340 про застосування штрафних санкцій у сумі 3740грн. /том 4 а.с.8/; від 08.04.2009 року №0000172340 про застосування штрафних санкцій у сумі 10200грн. /том 4 а.с.9/; від 08.04.2009 року № НОМЕР_2 про застосування штрафних санкцій на суму 3060грн. /том 4 а.с.10/

Як вбачається з актів перевірки, у всіх випадках перевірки, у кожному з трьох ігрових залів податківцями придбавались ігрові кредити та кожен гральний автомат перевірявся на наявність в ньому фіскальної памяті та роздрукування розрахункового документу, про що було зазначено в актах перевірки.

Оскільки, гральні автомати у ігрових залах м. Сєвєродонецька використовувалися субєктом господарювання без належної реєстрації в органі ДПІ, опломбування у встановленому законом порядку та без переведення у фіскальний режим роботи, то застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій у розмірі двадцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян є правомірним.

За таких обставин, судова колегія вважає, що суд першої інстанції дійшов до вірного висновку про часткове задоволення позовних вимог, внаслідок чого апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції в порядку ст. 200 КАС України залишенню без змін.

Керуючись ст.ст. 198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу «Компанія АСК»у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2010 року залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили після її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі.

Головуючий:

Судді: