Ухвала суду № 58128245, 01.06.2016, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.06.2016
Номер справи
815/7070/15
Номер документу
58128245
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 червня 2016 р.м.ОдесаСправа № 815/7070/15

Категорія: 5.1.2 Головуючий в 1 інстанції: Бутенко А. В.

Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого: Градовського Ю.М.

суддів: Кравченка К.В.

Лукянчук О.В.

при секретарі: Голобородько Д.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі апеляційну скаргу Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Черьомушки» на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 23 березня 2016р. по справі за адміністративним позовом Головного управління Держпраці в Одеській області до Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Черьомушки», 3-тя особа Департамент міського господарства Одеської міської ради про застосування заходів реагування в сфері державного нагляду,-

В С Т А Н О В И Л А:

У грудні 2015р. Головне управління Держпраці в Одеській області звернулось в суд із позовом до Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Черьомушки», за участю третьої особи Департаменту міського господарства Одеської міської ради, в якому просило застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Черьомушки», шляхом зобов'язання повного зупинення виконання робіт по експлуатації: ліфтів реєстр №№4573, 4589, 4590, які розташовані за адресою - м. Одеса, вул. Варненська, 12А, та м. Одеса, вул. Варненська, 12Б; ліфтів реєстр №№4350, 4351, 4352, які розташовані за адресою - м. Одеса, вул. Гайдара, 30; ліфтів реєстр №№ 4467, 4466, які розташовані за адресою - м. Одеса, вул. Варненська, 14/3 у зв'язку із загрозою життю та здоров'ю людей.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що фахівцями Головного управління Держпраці в Одеській області у період з 1.12.2015р. по 11.12.2015р. відповідно до вимог чинного законодавства, проведені планові перевірки виробничих об'єктів Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Черьомушки» з метою перевірки дотримання підприємством вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.

За результатами проведених перевірок, складені Акти №15/16.1/06-07 від 3.12.2015р., №15/16.1/06-08 від 4.12.2015р., № 15/16.1/06-09 від 11.12.2015р., якими встановлено 24 порушення вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, з яких 6 порушень створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

Посилаючись на ч.5 ст.4 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», п.2. 26 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011р. №826 позивач просив суд задовольнити адміністративний позов в повному обсязі.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 23 березня 2016р. адміністративний позов задоволено.

До Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Черьомушки» застосовано заходи реагування у сфері державного нагляду, шляхом зобов'язання Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Черьомушки» повністю зупинити виконання робіт по експлуатації: ліфтів реєстр. №№ 4573, 4589, 4590, які розташовані за адресою - м. Одеса, вул. Варненська, буд. 12-А та м. Одеса, вул. Варненська, буд. 12-Б; ліфтів реєстр. №№ 4350, 4351, 4352, які розташовані за адресою - м. Одеса, вул. Гайдара, буд. 30; ліфтів реєстр. №№ 4467, 4466, які розташовані за адресою - м. Одеса, вул. Варненська, буд. 14/3 у зв'язку із загрозою життю та здоров'ю людей.

В апеляційній скарзі апелянт просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити у задоволені позовних вимог, посилаючись на порушення норм права.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку про залишення скарги без задоволення, постанови суду без змін, з наступних підстав.

Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що шість з двадцяти чотирьох виявлених перевірками порушень несуть за собою пряму загрозу життю та здоров'ю людей, у зв'язку з чим позовні вимоги Головного управління Держпраці в Одеській області підлягають задоволенню.

Вирішуючи спір судова колегія вважає, що суд першої інстанції повно та об'єктивно дослідив обставини по справі, надані докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.

Так, судом першої інстанції встановлено, підтверджено матеріалами справи та не спростовано сторонами, що відповідно до Наказу Головного управління Держпраці в Одеській області від 18.11.2015р. №268 у період з 1.12.2015р. по 11.12.2015р., фахівцями Головного управління Держпраці в Одеській області проведено планову перевірку виробничих об'єктів Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Черьомушки» (далі - КП «Житлово-комунальний сервіс «Черьомушки»), а саме ліфтів у житлових будинках за адресами: м. Одеса, вул.Варненська, буд.12А; м. Одеса, вул.Варненська,буд.12Б; м. Одеса, вул. Гайдара, буд.30; вул.Варненська, буд.14/3 на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.

За результатами перевірки складені Акти перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) №15/16.1/06-07 від 3.12.2015р., № 15/16.1/06-08 від 4.12.2015р., № 15/16.1/06-09 від 11.12.2015р., якими встановлено 24 порушення нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, з яких 6 створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

Враховуючи, що відповідачем не надано належних доказів фактичного проведення експертного обстеження ліфтів, суд дійшов висновку, що за перевіреними адресами, КП «Житлово-комунальний сервіс «Черьомушки» грубо порушуються норми чинного законодавства з безпечної експлуатації ліфтів, що несе за собою пряму загрозу життю та здоров'ю людей, а тому позовні вимоги Головного управління Держпраці в Одеській області підлягають задоволенню, шляхом зобов'язання КП «Житлово-комунальний сервіс «Черьомушки» повністю зупинити виконання робіт по експлуатації ліфтів.

Перевіряючи правомірність та підстави для застосування заходів реагування у вигляді зупинення виконання робіт по експлуатації ліфтів, суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до абз.2,3 ст.1, ч.5 ст.4, ч.7 ст.7 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі Закон) - державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

Повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.

На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.

Відповідно до п.1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015р. №96 (далі - Положення № 96), Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Відповідно до п.7 Положення №96, Державна служба України з питань праці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

На утворені територіальні органи Держпраці може покладати виконання завдань за міжрегіональним принципом. Наказом Державної служби України з питань праці від 30.04.2015р. №8 затверджено Положення про Головне управління Держпраці в Одеській області, згідно п.1 якого, Головне управління є територіальним органом Держпраці України та здійснює свої повноваження на території Одеської області.

Відповідно до вимог ст.38 ЗУ «Про охорону праці» державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Відповідно до ст.1 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно п.16 п.4 Положення, Держпраці відповідно до покладених на нього завдань: здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань: забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення; виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів; організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.

Статтею 4 ЗУ «Про охорону праці» визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Відповідно до Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 № 826 (далі - Положення), загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

Пунктом 2.26 Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.

У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.

Відповідно до п.5 ст.4 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду.

Враховуючи вищевикладене, судова колегія дійшла висновку, що Головне управління Держпраці в Одеській області, у разі виявлення факту порушень вимог чинного законодавства, має право звернутися до суду із позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення робіт по експлуатації в тому числі ліфтів.

При цьому, під час розгляду справи в суді апеляційної інстанції судом встановлено, що зазначені в актах перевірок порушення виконані відповідачем частково, та станом на час розгляду справи невиконаними є 4-ри порушення з 6-ти, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

З урахуванням викладеного, та оскільки відповідачем не виконані вимоги чинного законодавства щодо забезпечення належних, безпечних і здорових умов праці, підтвердженням чого є акти №15/16.1/06-07 від 3.12.2015р., №15/16.1/06-08 від 4.12.2015р., №15/16.1/06-09 від 11.12.2015р., а виявлені порушення 4-ри з яких загрожують життю та здоров'ю людей, судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції про необхідність застосування до КП «Житлово-комунальний сервіс «Черьомушки» заходів реагування у вигляді зупинення виконання робіт по експлуатації: ліфтів реєстр. №№ 4573, 4589, 4590, які розташовані за адресою - м. Одеса, вул. Варненська, буд. 12-А та м. Одеса, вул. Варненська, буд. 12-Б; ліфтів реєстр. №№ 4350, 4351, 4352, які розташовані за адресою - м. Одеса, вул. Гайдара, буд. 30; ліфтів реєстр. №№ 4467, 4466, які розташовані за адресою - м. Одеса, вул. Варненська, буд. 14/3.

В доводах апеляційної скарги апелянт посилається на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права. На думку судової колегії, викладені у скарзі доводи не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи порушення норм процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи по суті.

За таких обставин, судова колегія вважає, що постанова суду постановлена з додержанням норм процесуального та матеріального права, а тому не вбачає підстав для її скасування.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.196, 200, 206 КАС України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Черьомушки» - залишити без задоволення.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 23 березня 2016р. - залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, однак може бути оскаржена у касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Повний текст судового рішення виготовлений 3 червня 2016р.

Головуючий: Ю.М. Градовський

Судді: К.В. Кравченко

О.В. Лукянчук