Постанова № 57758449, 12.10.2010, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.10.2010
Номер справи
2а-4303/10/2370
Номер документу
57758449
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

№ 2а-4303/10/2370

12.10.2010 р. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Чубар Т.М.,

секретар –Кузнецов В.С.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції у Звенигородському районі Черкаської області до комунального підприємства «Водоканал»Звенигородської міської ради про стягнення податкового боргу,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулась державна податкова інспекція у Звенигородському районі Черкаської області, в якому просить стягнути з комунального підприємства «Водоканал»Звенигородської міської ради податковий борг в сумі 32 518 грн. 13 коп.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач зареєстрований як суб’єкт підприємницької діяльності Звенигородською районною державною адміністрацією Черкаської області 25.03.2003р. та перебуває на обліку в органах державної податкової служби з 08.04.2003р. як платник податків та платежів до бюджету. Станом на 09.09.2010р. за відповідачем згідно облікової картки платника податків обліковується податковий борг на загальну суму 32 518 грн. 13 коп., в тому числі 30 584 грн. 73 коп. з податку на додану вартість, 71 грн. 40 коп. з комунального податку, 1 862 грн. з податку на прибуток підприємства, який позивач просить стягнути в судовому порядку.

Позивач належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи в судове засідання не з’явився, на адресу суду направив клопотання, в якому просить суд розглянути дану справу по суті без участі представника управління за наявними в справі матеріалами.

Відповідач належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи, в судове засідання не з’явився, на адресу суду направив заяву, згідно якої позовні вимоги державної податкової інспекції у Звенигородському районі Черкаської області про стягнення податкового боргу в сумі 32 518 грн. 13 коп. визнає в повному обсязі та просить суд розгляд справи провести за його відсутності.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Спеціальним законом, який визначає платників податку на прибуток підприємств, об'єкти та ставки оподаткування, правила ведення податкового обліку, порядок нарахування та строки сплати податку на прибуток підприємств тощо, є Закон України «Про оподаткування прибутку підприємств»№ 334/94-ВР від 28.12.1994р.

Платниками податку на прибуток підприємств згідно статті 2 цього Закону є зокрема суб'єкти господарської діяльності, бюджетні, громадські та інші підприємства, установи та організації, які здійснюють діяльність, спрямовану на отримання прибутку як на території України, так і за її межами.

Судом встановлено, що відповідач –комунальне підприємство «Водоканал»Звенигородської міської ради зареєстрований як суб’єкт підприємницької діяльності Звенигородською районною державною адміністрацією Черкаської області 25.03.2003р., ідентифікаційний код 32392831 (свідоцтво про державну реєстрацію суб’єкта підприємницької діяльності-юридичної особи від 25.03.2003р.), та перебуває на обліку в державній податковій інспекції у Звенигородському районі Черкаської області як платник податків і зборів, передбачених Законом України «Про систему оподаткування»№ 1251-XII від 25.06.1991р., з 08.04.2003р. за № 126 (довідка про взяття на облік платника податків № 64 від 22.02.2007р.).

Прибуток платників податку відповідно до статті 10 вищезазначеного Закону, включаючи підприємства, засновані на власності окремої фізичної особи, оподатковується за ставкою 25 відсотків до об'єкта оподаткування. Об'єктом оподаткування статтею 3 цього Закону, в свою чергу, визначено прибуток, який визначається шляхом зменшення суми скоригованого валового доходу звітного періоду, на суму валових витрат платника податку, а також суму амортизаційних відрахувань.

Пунктом 16.4 статті 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»№ 334/94-ВР від 28.12.1994р., яка визначає порядок нарахування та строки сплати податку на прибуток підприємств, встановлено, що платники податку у строки, визначені законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітний період, яким відповідно до 11 цього Закону є: календарні квартал, півріччя, три квартали, рік, розраховану наростаючим підсумком з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових періодів. При цьому сплачується податок на прибуток підприємств за звітний період платником до відповідного бюджету у строк, визначений законом для квартального податкового періоду.

Зокрема, п.п. 5.3.1 п. 5.3 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№ 2181-III від 21.12.2000р. (далі по тексту –Закон № 2181), який є спеціальним законом з питань оподаткування, що установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення тощо, встановлено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону № 2181, в свою чергу, передбачено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).

Так, згідно поданої комунальним підприємством «Водоканал»Звенигородської міської ради за І квартал 2010 року декларації з податку на прибуток підприємства, суму податку, що підлягає до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду, відповідачем визначено самостійно в розмірі 1 862 грн.

В той же час, згідно наданої позивачем виписки з облікової картки комунальним підприємством «Водоканал»Звенигородської міської ради за відповідачем станом на 16 серпня 2009 року обліковується заборгованість зі сплати податку на прибуток за І квартал 2010 року в розмірі 1 862 грн.

Окрім того, за відповідачем згідно облікової картки платника податків обліковується також заборгованість зі сплати податку на додану вартість, порядок обчислення і сплати якого встановлено Законом України «Про податок на додану вартість»№ 168/97-ВР від 03.04.1997р.

Платником податку на додану вартість згідно статті 1 цього Закону є особа-суб'єкт підприємницької діяльності, в тому числі підприємство з іноземними інвестиціями, незалежно від форми та часу внесення цих інвестицій, інша юридична особа, що не є суб'єктом підприємницької діяльності, а також фізична особа (громадянин, іноземний громадянин та особа без громадянства), що здійснює діяльність, віднесену до підприємницької згідно з законодавством, або імпортує товари на митну територію України, яка згідно з цим Законом зобов'язана здійснювати утримання та внесення до бюджету податку, що сплачується покупцем, або особа, яка імпортує товари на митну територію України.

Згідно п.п. 7.2.8 пункту 7.2 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість»№ 168/97-ВР від 03.04.1997р. платники податку на додану вартість зобов'язані вести окремий облік операцій з поставки та придбання товарів (послуг), які підлягають оподаткуванню цим податком, а також які не є об'єктами оподаткування та звільнених від оподаткування.

Зведені результати такого обліку відображаються у податкових деклараціях, форма і порядок заповнення яких визначаються відповідно до закону. Платник податку веде реєстр отриманих та виданих податкових накладних у документальному або електронному вигляді за його вибором, у якому зазначаються порядковий номер податкової накладної, дата її виписки (отримання), загальна сума та сума нарахованого податку, а також реєстраційний номер платника податку продавця, який надав податкову накладну такому платнику податку.

При цьому сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При позитивному значенні суми, остання підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду.

Податковим періодом згідно п. 7.8. статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість»№ 168/97-ВР від 03.04.1997р. є один календарний місяць, а у випадках, особливо визначених цим Законом, календарний квартал.

Отже, сплачується податок на додану вартість, визначений у місячній податковій декларації, згідно п.п. 5.3.1 п. 5.3 статті 5 Закону № 2181 протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку для подання податкової декларації, що відповідно до п.п. 4.1.4 п. 4.1 статті 4 Закону № 2181 складає 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Згідно поданих комунальним підприємством «Водоканал»Звенигородської міської ради за березень-квітень, червень 2010 року податкових декларацій з податку на додану вартість, розмір податку, що підлягає нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду відповідачем визначено самостійно на загальну суму 29 350 грн.

В той же час, згідно наданої позивачем виписки з облікової картки комунального підприємства «Водоканал»Звенигородської міської ради за відповідачем станом на 16 серпня 2010 року обліковується заборгованість зі сплати податку на додану вартість за березень-квітень, червень 2010 року.

Разом з тим, позивачем до стягнення з комунального підприємства «Водоканал»Звенигородської міської ради заявлено також суму заборгованості з комунального податку, що відповідно до статті 15 Закону України «Про систему оподаткування»№ 1251-XII від 25.06.1991р. та статті 1 Декрету Кабінету Міністрів України «Про місцеві податки і збори»№ 56-93 від 20.05.1993р. віднесений до місцевих податків і зборів.

За змістом статті 15 означеного Декрету комунальний податок справляється з юридичних осіб, крім бюджетних установ, організацій, планово-дотаційних та сільськогосподарських підприємств. Його граничний розмір не повинен перевищувати 10 відсотків річного фонду оплати праці, обчисленого виходячи з розміру неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.

Згідно податкового розрахунку комунального податку за І квартал 2010 року річний фонд оплати праці відповідача становить 714 грн., як наслідок нарахований податок за базовий податковий період складає 71 грн. 40 коп.

В той же час, згідно наданої позивачем виписки з облікової картки комунального підприємства «Водоканал»Звенигородської міської ради за відповідачем станом на 16 серпня 2010 року обліковується заборгованість зі сплати комунального податку за І квартал 2010 року.

Оскільки суму податку на додану вартість, податку на прибуток підприємств та комунального податку відповідачем розраховано самостійно в поданих останнім деклараціях, відповідні податкові зобов’язання згідно п. 5.1 статті 5 Закону № 2181 є узгодженими.

За змістом п.п. 5.4.1 п. 5.4 статті 5 Закону № 2181 узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у встановлені строки, визнається сумою податкового боргу платника податків.

В той же час, на підставі статті 16 Закону № 2181 за порушення строків погашення узгоджених податкових зобов’язань з податку на додану вартість за період з 19.09.2009р. по 30.06.2010р. відповідачу нараховано пеню з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті, загальний розмір якої згідно наданої позивачем облікової картки платника податків становить 1 234 грн. 73 коп.

Як наслідок, загальна сума податкового боргу комунального підприємства «Водоканал»Звенигородської міської ради складає 32 518 грн. 13 коп.

Керуючись п. 6.2. статті 6 Закону № 2181 у зв’язку з несплатою комунальним підприємством «Водоканал»Звенигородської міської ради узгодженої суми податкового зобов’язання в установлені строки позивачем на адресу відповідача були направлені податкові вимоги: перша № 1/2 від 08.01.2009р. на суму 20 993 грн. 24 коп. та друга № 2/33 від 09.02.2009р. на суму 21 006 грн. 39 коп., вручені уповноваженій особі відповідача 08.01.2009р. та 09.02.2009р. відповідно.

05 лютого 2009 року державною податковою інспекцією у Звенигородському районі Черкаської області на підставі п.п. 8.2.1 п. 8.2 статті 8 Закону № 2181 у зв’язку з несплатою суми податкового зобов’язання в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна зареєстровано податкову заставу активів платника податків-комунального підприємства «Водоканал»Звенигородської міської ради за реєстраційним номером 8431482.

12 березня 2010 року начальником державної податкової інспекції у Звенигородському районі Черкаської області винесено рішення № 17/24-014/32392831 про стягнення коштів та продаж інших активів платника комунального підприємства «Водоканал»Звенигородської міської ради в рахунок погашення його податкового боргу.

Оскільки згідно п.п. 3.1.1 п. 3.1 статті 3 Закону № 2181 активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду, відповідне право органів державної податкової служби на звернення до суду з позовом про стягнення яких передбачено статтею 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»№ 509-XII від 04.12.1990р., суд вважає доведеним право позивача на стягнення з відповідача податкового боргу в розмірі 32 518 грн. 13 коп.

Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з комунального підприємства «Водоканал»Звенигородської міської ради, ідентифікаційний код 32392831, в доход бюджету через державну податкову інспекцію у Звенигородському районі Черкаської області 32 518 (тридцять дві тисячі п’ятсот вісімнадцять) грн. 13 коп. податкового боргу.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Т.М. Чубар

Повний текст постанови виготовлений 15 жовтня 2010 року.