УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 травня 2016 року Справа № 876/5053/15
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Обрізко І.М.,
суддів Левицької Н.Г, Сапіги В.П.
за участю секретаря судового засідання Мельничук Б.Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу комунального підприємства «Великоглибочецьке» на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 06 квітня 2015 року по справі за позовом комунального підприємства «Великоглибочецьке» до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Тернопільській області за участю третьої особи - управління Пенсійного фонду України в Тернопільському районі про визнання дій протиправними та скасування рішень про застосування фінансових санкцій ,-
В С Т А Н О В И В :
Комунальне підприємство «Великоглибочецьке» (надалі - КП «Великоглибочецьке») звернулось з адміністративним позовом до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області (надалі - Тернопільська ОДПІ), третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача - управління Пенсійного фонду України в Тернопільському районі (надалі - УПФУ в Тернопільському районі) про визнання дій протиправними та скасування рішень про застосування фінансових санкцій.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що Тернопільською ОДПІ прийняті рішення, якими на підставі частини 10 та пункту 2 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» до КП «Великоглибочецьке» застосовано фінансові санкції та нараховано пеню на загальну суму 16316,75 грн. Однак, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи» № 406-\ТІ від 04.07.2013 року, який набрав чинності 11.08.2013 року, внесено зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (надалі - Закон № 2464-VI), зокрема, було змінено орган на який покладено завдання щодо адміністрування єдиного соціального внеску з органів Пенсійного фонду України на органи виконавчої влади, що забезпечують формування та реалізують державну податкову і митну політику. Фінансові санкції до КП «Великоглибочецьке» застосовані за період з 04.09.2012 року. Повноваження Тернопільської ОДПІ щодо адміністрування єдиного внеску почали діяти лише після 11.08.2013 року, а в період до 11.08.2013 року адміністрування єдиного внеску забезпечували органи Пенсійного фонду України, а тому, позивач вважає, що Тернопільська ОДПІ не вправі застосовувати до страхувальників фінансових санкцій за несвоєчасну сплату єдиного внеску які виникли до 11.08.2013 року, а відтак, вказані рішення про застосування фінансових санкцій просить скасувати.
Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 06 квітня 2015 року в позові відмовлено. Суд виходив з того, що позивач не заперечує факт несвоєчасного перерахування сум єдиного внеску. Доводи позивача, що повноваження по винесенні оскаржуваних рішень у відповідача появились лише згідно Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи», що набрала чинності 11.08.2013 року є неаргументовані, позаяк п.3 розділу II Прикінцевих положень Закону України від 04.07.2013 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи в Україні», процедури адміністрування, які здійснюють органи доходів і зборів, встановлені цим Законом, поширюються на періоди до набрання чинності цим Законом.
Не погодившись із вказаним судовим рішенням, сторона позивача подала апеляційну скаргу, з якої із-за порушення норм матеріального та процесуального права, невідповідності висновків суду обставинам справи просить його скасувати та задоволити позовні вимоги.
Покликання маються на те, що фінансові санкції застосовані на підставі ч.10 та п.2 ст.25 Закон № 2464-VI. За наявними змінами до законодавства, повноваження Тернопільської ОДПІ щодо адміністрування єдиного внеску почали діяти лише після 11.08.2013 року, а в період до вказаної дати подібне забезпечували органи Пенсійного фонду України. Відтак, оскаржені рішення винесені не на підставі та не в межах повноважень.
Не погодившись з апеляційною скаргою, відповідач направив до суду заперечення, що зазначене вище законодавство передбачає процедури адміністрування, які здійснюють органи доходів і зборів, поширюються на періоди до набрання чинності зазначеними Законами. Згідно карток особового рахунку платника по податку за 2013 рік КП «Великоглибочецьке» на облік до податкового органу перейшло із сальдо 33719,26 грн. недоїмки. Протягом 2013-2015 років загальна сума сплати станом на 05.03.2015 року становить 36307,98 грн.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Розглядаючи спір, судова колегія вважає, що місцевий суд повно і всебічно дослідив і оцінив обставини по справі, надані сторонами докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.
Судом встановлено, що 05 лютого 2015 року Тернопільською ОДПІ за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) КП «Великоглибочецьке» єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 04.09.2012 року по 04.11.2014 року винесені рішення №0010331703, №0010341703, №0010351703, №0010361703, №0010371703, №0010381703, №0010391703, №0010401703, №0010411703, №0010421703, №0010431703, №0010441703, №0010451703, №0010461703, №0010471703, №0010481703, №0010491703, №0010541703, №0010561703, №0010571703 про застосування до КП «Великоглибочецьке» штрафних санкцій та нарахування пені на загальну суму 16316,75 грн., з них: 2377,38 грн. - штрафи, 13939,37 грн. - пеня.
Пунктом 5 частини дев'ятої статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ( надалі - Закон № 1058-IV) в редакції, яка діяла до 1 січня 2011 року, було передбачено застосування виконавчими органами Пенсійного фонду України до страховиків за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, до територіальних органів Пенсійного фонду України фінансових санкцій, а саме накладення штрафу у встановленому розмірі. Із набранням чинності з 1 січня 2011 року Законом № 2464-VI наведена вище норма права із Закону N 1058-IV була виключена. У той же час згідно з абзацом п'ятим пункту 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону N 2464-VI, стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.
Абзацом шостим цього ж пункту встановлено, що на період до повного стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом. Наведене правило щодо збереження порядку стягнення та контрольних функцій фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, передбачених законодавством, чинним до 1 січня 2011 року, поширюється лише на заборгованість зі сплати страхових внесків та сум штрафних санкцій, які були нараховані та/або не сплачені до зазначеної дати.
Крім того, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи» за від 04 липня 2013 року № 406-VI, яким внесено зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» адміністрування єдиного внеску здійснюється органами доходів і зборів.
Відповідно до Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи» та з дати набрання ним чинності, а саме з 11 серпня 2013 року, УПФУ в Тернопільському районі втратило свої повноваження щодо застосування до платників фінансових санкцій, зокрема за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Зазначена позиція в справі не суперечить практиці касаційного суду, що викладена в ухвалі від 28.10.2015 року №К/800/37035/15 ; №К/800/37657/15.
З огляду на встановлені обставини, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що при винесенні оскаржених рішень про застосування штрафних санкцій відповідач діяв в межах повноважень та в правовому полі.
З огляду на викладене, судова колегія вважає, що доводи апеляційної скарги суттєвими не являються і не складають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, а також відсутня невідповідність висновків суду обставинам справи.
Керуючись ст.ст. 160 ч.3, 195, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, Львівський апеляційний адміністративний суд,-
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу комунального підприємства «Великоглибочецьке» залишити без задоволення, постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 06 квітня 2015 року по справі № 819/301/15-а - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня виготовлення ухвали в повному обсязі, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя І.М. Обрізко
Судді Н.Г. Левицька
В.П. Сапіга
Повний текст виготовлено 18.05.2016 року