ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
УХВАЛА
"11" травня 2016 р.Справа № 924/1984/15
Господарський суд Хмельницької області у складі колегії суддів : Радчені Д.І., Яроцького А.М. та головуючого судді Грамчука І.В. при секретарі судового засідання Сороці Д.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні отримані судом матеріали справи
за позовом Славутської міської Ради м. Славута
до корпорації "Подільські мінерали" в особі ліквідатора ОСОБА_1 м.Старокостянтинів
про зобов'язання вчинити дії
За участю повноважних представників сторін :
Позивача : не зявився
Відповідача : ОСОБА_1
Суть спору:
При зверненні до суду Славутська міська Рада з посиланням на вимоги ст. 60 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні, статті 13, 41 Конституції України, ч.1 ст. 321, ч.1 ст. 387, ч.1 ст. 391 Цивільного Кодексу України, а також ст.ст. 83, 103, 152 Земельного Кодексу України наполягала на зобовязанні ліквідатора корпорації "Подільські мінерали" ОСОБА_1 м.Старокостянтинів усунути перешкоди у користуванні земельною ділянкою шляхом демонтажу встановлених металевих воріт з метою забезпечення належного використання вулично-дорожньої мережі для руху транспортних засобів і пішоходів по вул. Військова в м. Славута Хмельницької області.
У відзиві на позов арбітражний керуючий - ліквідатор ОСОБА_1 просить суд в позові відмовити. Стверджує, що об'єкти нерухомого майна банкрута знаходяться по вул. Військовій,60 в м.Славута, що мають окремо індивідуалізовану територію, будь-яких дій щодо проведення змін у землекористуванні підприємства банкрута неможливе. Звертає увагу суду на те, що будь-які зміни в землекористуванні банкрута призведуть до визначення нових меж. Зміна меж землекористування не дозволить здійснити реалізацію об'єктів нерухомості корпорації "Подільські мінерали", оскільки відсутність земельної ділянки чи її зменшення призведе до втрати цільового призначення нерухомості. Стверджує, що земельна ділянка банкрута є індивідуалізованою і до неї не має доступу сторонніх осіб.
Арбітражний керуючий - ліквідатор ОСОБА_1 подав до суду клопотання про зупинення провадження у справі в порядку ст.79 ГПК України (вх. № 05-08/1078/16 від 11.05.2016р.) через неможливість вирішення спору по суті з огляду не перебуванні на розгляді в господарському суді Хмельницької області справи № 924/261/16 за позовом Квартирно-експлуатаційного відділу м.Хмельницький до Славутської міської ради м. Славута Хмельницької області за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача ОСОБА_2 оборони України м. Київ та Кабінету Міністрів України м. Київ про визнання незаконним та скасування рішення Славутської міської ради № 14.1.2-4/2006 від 12.09.2006р.
У відповідності до ухвали суду по справі № 924/261/16 від 20 квітня 2016р. Квартирно-експлуатаційний відділ м.Хмельницький звернувся з позовною заявою до Славутської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення Славутської міської ради № 14.1.2-4/2006 від 12.09.2006р. В обґрунтування позовних вимог зазначає, що згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 08.07.2006р. № 390-р Славутській міській раді передані земельні ділянки майнових комплексів, розташованих на земельних ділянках площею 412,0771 га військового містечка № 21 та 0,6 га військового містечка № 22. В подальшому наказом начальника КЕВ м.Хмельницький № 150 від 17.07.2006р. було створено комісію з прийому-передачі у комунальну власність територіальних громад вищевказаних майнових комплексів Славутського гарнізону у м. Славута. Рішенням виконавчого комітету Славутської міської ради від 21.07.2006р. створено комісію з прийому-передачі майнових комплексів військових містечок № 21 та № 22. Актом приймання - передачі майнових комплексів військових містечок № 21 та № 22 м.Славута, разом з обслуговуючим персоналом Будинкоуправління № 2 у комунальну власність територіальної громади м.Славута від 11.08.2006р. була здійснена передача вказаних військових містечок. Рішенням Славутської міської ради Хмельницької області п`ятого скликання № 14.1.2-4/2006 від 12.09.2006р. припинено право користування спірними земельними ділянками військового містечка № 21 та № 22 . Позивач вважає, що рішення Славутської міської ради є неправомірним, оскільки у розпорядженні КМУ від 08.07.2006р. № 390-р "Про передачу майнових комплексів військових містечок" немає жодних відомостей про долю земельних ділянок, на яких вони розташовані, окрім цього, відсутнє будь-яке рішення, наказ чи директива Міністра оборони України, де б зазначалось про добровільну відмову землекористувача від земельної ділянки. Отже, при прийнятті спірного рішення Славутською міською радою не дотримано вимог ст. 141 Земельного кодексу України щодо відмови землекористувача від земельної ділянки. Також позивач вказує, що в акті приймання-передачі майнових комплексів від 11.08.2006р. до складу об'єкта передачі земельні ділянки не були включені.
Представники позивача позовні вимоги підтримують та наполягають на їх задоволенні, крім того, в судовому засіданні подають належним чином завірену копію витягу із Директиви Міністра оборони України від 20.01.2005р. № Д-322/1/*3, згідно якої розформовано Шепетівську квартирно-експлуатаційну частину району, правонаступником якої визначено квартирно-експлуатаційний відділ м. Хмельницький.
Представники відповідача в судовому засіданні та у поданому до суду запереченні вважають позовні вимоги не обґрунтованими. Вказують, що відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 08.07.2006р. № 390-р у власність територіальної громади м.Славути передано майнові комплекси військових містечок. Враховуючи законодавчо визначені принципи, сторонами процесу підписано акт приймання-передачі вищевказаного майна без зауважень та доповнень. Цим документом підтверджується передача будівель і споруд разом із земельними ділянками. Спільною комісією встановлено, що входить до складу об`єкта передачі. Зокрема, у акті зазначається, що до складу об'єкта передачі належить будівлі БУ № 2 КЕВ м. Хмельницького в кількості - 135 буд. Крім того, передбачено передачу земельної ділянки площею 412,6771 га. Далі в акті вказано, що у тому числі передається нерухоме майно (будівлі і споруди) військових містечок № 21,22-135 будівель, площа земельної ділянки військових містечок №№ 21, 22 на якій розміщений фонд БУ № 2 КЕВ м.Хмельницький 85,69 га. Крім того, у додатку 19 акта у примітках зазначаються межі земельної ділянки площею 412,6771 га, яка вилучається в запас міста Славута, згідно розпорядження КМУ № 390-р від 08.07.2006р. У тому числі зазначаються землі оборони, які не вилучаються в запас. У примітках додатку 20 зазначаються межі земельної ділянки площею 0,6 га, яка вилучається в запас м. Славута згідно вищевказаного розпорядження КМУ. У тому числі визначається опис меж земельної ділянки. Крім того, передача військового майна у тому числі у комунальну власність територіальних громад міст проводиться за рішенням Кабінету Міністрів України - щодо цілісних майнових комплексів, які згідно ч.1 ст.4 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" включають земельну ділянку на якій розміщено господарський об`єкт. У зв`язку з цим вказують що в даному випадку право на прийняття рішення про передачу об'єктів державної власності мав виключно Кабінет міністрів України, що й підтверджується вищезгаданим розпорядженням, а отже прийняття рішення Міністром оборони України не потребувалось. Крім того, вказують, що рішення Славутської міської ради від 12.09.2006р. № 14.1.2-4 не суперечить актам цивільного законодавства та не порушує цивільні права та інтереси, оскільки прийнято з дотриманням норм чинного законодавства. Також представниками відповідача надано список осіб із зазначенням їх адрес, яким надано у власність або користування частини спірної земельної ділянки.
Представник третьої особи - Кабінету Міністрів України позовні вимоги підтримує, письмових пояснень не подав.
Представник ОСОБА_2 оборони України в судове засідання не з'явився, до початку судового розгляду надіслав на адресу суду заяву про проведення судового засідання без участі його представника. Крім того, повідомляє, що підтримує позовні вимоги у повному обсязі, оскільки Славутська міська рада при прийнятті оспорюваного рішення вийшла за межі своєї компетенції та припинила право користування землями оборони без належної правової підстави.
Згідно рішення IY сесії пятого скликання Славутської міської ради від 12 вересня 2006р. № 14.1.2-4 «Про земельні питання» припинення землекористування, розглянувши клопотання юридичних осіб, громадян з питань землекористування та пропозиції виконавчого комітету, керуючись п.34 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.97р. № 280/97-ВР із змінами і доповненнями ст.ст. 141, 142 Земельного кодексу України, міська рада ВИРІШИЛА :
1. На підставі клопотання КЕВ м. Хмельницький та у відповідності до ст.ст.141,142 Земельного кодексу України припинити право постійного користування земельними ділянками загальною площею 413,2771 га. В тому числі :
військове містечко № 21 земельна ділянка загальною площею 412,6771 га із них військова частина 021552 (будівельники) 5,47 га; військова частина А1766 314,6898 га; військова частина А4086 20,1373 га; будинок управління № 2 72,38 га;
військове містечко № 22 земельна ділянка загальною площею 0,6 га із них будинок управління № 2 0,6 га;
1.1Перевести вказані земельні ділянки до земель запасу міської ради (землі житлової та громадської забудови).
1.2Повідомити органи державної реєстрації про припинення права постійного користування КЕВ м. Хмельницький земельною ділянками загальною площею 413,2771 га :
військове містечко № 21 земельна ділянка загальною площею 412,6771 га із них військова частина 021552 (будівельники) 5,47 га; військова частина А1766 314,6898 га; військова частина А4086 20,1373 га; будинок управління № 2 72,38 га ;
військове містечко № 22 земельна ділянка загальною площею 0,6 га із них будинок управління № 2 0,6 га;
1.3 Виконавчому комітету Славутської міської ради до 01 січня 2007 року провести інвентаризацію земельних ділянок.
Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію з питань регулювання земельних відносин, екології, благоустрою та адміністративно-територіального устрою (ОСОБА_3А.) і першого заступника міського голови (ОСОБА_4М.).
Додатково позивачем заявлено клопотання (вх. № 05-22/4146/16 від 20.04.2016р.) про долучення до матеріалів справи рішення Виконавчого комітету Славутської міської Ради № 295 від 14.8.2006р. «Про затвердження акту комісії прийняття передачі майнових комплексів військових містечок № 21 і № 22» з додатками, що на переконання позивача підтверджують правомірність набуття права власності на спірну земельну ділянку.
Згідно підпункту 4.2 Постанови Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» за змістом статті 1 Закону України "Про використання земель оборони" та статті 77 ЗК України землями оборони визнаються землі, надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законодавства України. Землі оборони з 01.01.2013 можуть перебувати лише в державній власності.
{Абзац перший підпункту 4.2 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою Вищого господарського суду № 3 від 16.01.2013}
Відповідно до Законів України "Про оборону України" та "Про правовий режим майна у Збройних Силах України" ОСОБА_2 оборони України є уповноваженим державою органом управління військовим майном. З огляду на це залучення ОСОБА_2 оборони України до участі у розгляді справ, предметом спору в яких виступають землі оборони, є обов'язковим.
Порядок використання земель оборони встановлюється законом. Порядок використання земель оборони в господарських цілях визначено статтею 4 Закону України "Про використання земель оборони".
У разі відсутності доказів зміни цільового призначення земельної ділянки, яка належить до земель оборони, в порядку, визначеному статтею 20 ЗК України, така ділянка не може використовуватися у господарських цілях, в тому числі для житлової забудови, у зв'язку з чим укладені договори, об'єктами яких є землі оборони, підлягають визнанню недійсними.
У вирішенні відповідних спорів судам слід враховувати, що Законом України "Про запобігання впливу світової фінансової кризи на розвиток будівельної галузі та житлового будівництва" (набрав чинності з 14.01.2009) статтю 4 Закону України "Про використання земель оборони" доповнено частиною другою, згідно з якою землі оборони можуть використовуватися для будівництва об'єктів соціально-культурного призначення, соціального та доступного житла без зміни їх цільового призначення. В подальшому зазначену статтю було доповнено частинами третьою та четвертою (Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення механізму використання земель оборони", який набрав чинності з 06.05.2012), що визначають особливості відчуження земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого військового майна, що підлягають реалізації, та земельних ділянок, які вивільняються у процесі реформування Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту.
{Абзац п'ятий підпункту 4.2 пункту 4 в редакції Постанови Вищого господарського суду № 8 від 29.05.2013}
4.3. Порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою, зокрема, для визнання недійсними рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування про надання (передачу) земельних ділянок громадянам та юридичним особам, а також визнання недійсними угод щодо відповідних земельних ділянок (стаття 21 ЗК України).
Виходячи зі змісту статті 47, пункту "г" частини четвертої статті 84 ЗК України, землі під об'єктами природно-заповідного фонду, історико-культурного та оздоровчого призначення, мають особливу екологічну, оздоровчу, наукову, естетичну та історико-культурну цінність та, якщо інше не передбачено законом, належать до земель державної власності і не можуть передаватися у приватну власність.
{Абзац другий підпункту 4.3 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою Вищого господарського суду № 3 від 16.01.2013}
Вилучення земельних ділянок природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного призначення, крім випадків, визначених частинами п'ятою-восьмою статті 149 ЗК України, та у випадках, визначених статтею 150 цього Кодексу, здійснює Кабінет Міністрів України.
Отже, для правильного вирішення земельних спорів особливе значення має дослідження судом правового статусу і приналежності спірної земельної ділянки, підстави надання такої ділянки та її цільового призначення, наявності на земельній ділянці об'єктів природно-заповідного фонду, з урахуванням чого судом визначається відповідність вимогам закону умов договору щодо розпорядження земельною ділянкою, а також наявність порушення порядку зміни цільового призначення землі, що тягне за собою наслідки, передбачені статтею 21 ЗК України. (Постанова (v0006600-11)Вищий господарський суд від 17.05.2011 № 6 Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин Публікації: Все про бухгалтерський облік, 18.10.2013, № 96, стор.61; Вісник господарського судочинства, Червень 2011 р., № 3, стор.6 Редакція з 10.07.2014)
Підсумовуючи викладене, зважаючи на попереднє перебування спірної земельної ділянки у складі земель оборони, усунення перешкод в користування якою позивач звертаючись до суду просив зобовязати відповідача в особі ліквідатора корпорації «Подільські мінерали» шляхом демонтажу встановлених металевих воріт з метою забезпечення належного використання вулично-дорожньої мережі для руху транспортних засобів і пішоходів по вул. Військова в м. Славута Хмельницької області, набутими Славутською міською Радою згідно рішення IY сесії пятого скликання Славутської міської ради від 12 вересня 2006р. № 14.1.2-4 «Про земельні питання» припинення землекористування, що оскаржується в господарському суді Хмельницької області в межах справи № 924/261/16, клопотання арбітражного керуючого ОСОБА_1 підлягає задоволенню, а провадження у справі № 924/1984/15 зупиненню, до набрання чинності рішення в справі № 924/261/16.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 12, 22, 38, 65, 79, 86 Господарського процесуального кодексу України,
У Х В А Л И В:
Провадження у справі № 924/1984/15 зупинити.
Примірники даної ухвали надіслати всім учасникам судового процесу.
Головуючий суддяІ.В. Грамчук
Суддя Д.І.Радченя
Суддя А.М.Яроцький
Віддрук. 3 прим. : 1 - до справи, 2 - позивачу (30000, м.Славута, вул.Соборності,7), 3 - відповідачу (31100 м.Старокостянтинів, вул.Коцюбинського,12).