ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 вересня 2015 р. Справа № 804/7025/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Барановського Р. А. розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області до Дочірнього підприємства "Дніпродзержинське дослідно-промислове фармацевтичне виробництво" Державної акціонерної компанії "Укрмедпром" про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
Дніпродзержинська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (далі-Дніпродзержинська ОДПІ, податковий орган, позивач) звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Дочірнього підприємства "Дніпродзержинське дослідно-промислове фармацевтичне виробництво" Державної акціонерної компанії "Укрмедпром", у якому просить суд стягнути з відповідача заборгованість за отриману бюджетну позичку у загальному розмірі 27 318 250, 00 грн.
Позовні вимоги мотивовані наявністю непогашеної заборгованості відповідача. Так, позивач зазначає, що у відповідності до подань від 06.10.2014 року №16, №17 Управління державної казначейської служби України у м.Дніпродзержинську Дніпропетровської області за Дочірнім підприємством "Дніпродзержинське дослідно-промислове фармацевтичне виробництво" Державної акціонерної компанії "Укрмедпром"рахується заборгованість за отриману бюджетну позичку в загальній сумі 27 318 250, 00 грн. (в т.ч.: основний борг - 350 000 , 00 грн., пеня - 26 968 250, 00 грн.), яка відповідачем у добровільному порядку не погашена.
Відповідачем заперечень до суду не надано.
За приписами статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України - кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Дочірнє підприємство «Дніпродзержинське дослідно - промислове фармацевтичне виробництво» Державної акціонерної компанії «Укрмедпром» (код ЄДРПОУ 25009410) (далі - ДП «ДДПФВ» ДАК «Укрмедпром», підприємство, платник, відповідач) зареєстроване Виконавчим комітетом Дніпродзержинської міської ради від 29.12.2000 року за №04052072Ю0020203.
Підприємство перебуває на податковому обліку у Дніпродзержинській ОДПІ від 26.05.1994 року за № 108.
Відповідно до останньої редакції Статуту: ДП «ДДПФВ» ДАК «Укрмедпром» є державним підприємством, заснованим Державною акціонерною компанією «Укрмедпром» та на виконання рішення Спостережної ради Державної акціонерної компанії «Укрмедпром» від 19.12.2000 року щодо реорганізації Дочірнього підприємства «Фірма «Дніпромед» Державної акціонерної компанії «Укрмедром» шляхом виділення Дніпродзержинського дослідно - промислового фармацевтичного виробництво та створення на базі його майна самостійної юридичної особи Дочірнього підприємства «Дніпродзержиьське дослідно - промислове фармацевтичне виробництво» Державної акціонерної компанії «Укрмедром» (Протокол № 4).
Відповідно до п.1.3 Статуту, ДП «ДДПФВ» ДАК «Укрмедпром» є правонаступником майнових прав та обов'язків реорганізованої філії Дніпродзержинського дослідно - промислового фармацевтичного виробництва Державної Дніпропетровської фірми «Дніпромед» по будівництву та експлуатації підприємств «Державного комітету по медичний та мікробіологічній промисловості» (Держкоммедбіопром).
Міністерством фінансів України та Державною Дніпропетровською фірмою по будівництву та експлуатації підприємств Державного комітету по медичній та мікробіологічній промисловості укладено: договір від 04.07.1995 року № 18/95 про надання міністерством у ліпні - серпні 1995 року фінансової допомоги фірми на зворотній основі у сумі 200 000 000, 00 крб. для придбання технологічного обладнання і сировини за рахунок резервного фонду Кабінету Міністрів України. В свою чергу фірма зобов'язалась забезпечити повне повернення одержаної фінансової допомоги в сумі 200 млн. крб. (2 000 000, 00 грн.) через 18 місяців після її одержання.
Згідно п.3.3 Договору передбачено погашення фінансової допомоги рівними долями щомісячно, починаючі з 1 жовтня 1996 року, пропорційно одержанню коштів. Повернення фінансової допомоги проводиться на рахунок Міністерства фінансів України. При невиконанні умов Договору, зазначених в п.3.3, Міністерство фінансів має право безспірного стягнення з фірми заборгованості по виданій допомозі, а також пені в розмірі 0,5% від суми заборгованості за кожен день прострочення (п.5.2 Договору),
В подальшому Міністерством фінансів України (Кредитор), Дочірнім підприємством «Фірма Дніпромед» ДАК «Укрмедпром» (Сторона 1), що є правонаступником державної Дніпропетровської фірми по будівництву та експлуатації підприємств Державного комітету по медичній та мікробіологічній промисловості, а також відповідачем (Сторона 2) укладено Договір від 25.05.2001 року № 101-09/09, яким передбачено, що Сторона 1 передає, а Сторона 2 (тобто відповідач) приймає на себе зобов'язання Сторони 1 перед Кредитором і стає боржником за Договором від 04.07.1995 року № 18/95 у сумі 2 (два) мільйона гривень. Загальна сума боргових зобов'язань перед кредитором на момент підписання вказаного договору становить два млн. грн., які Сторона 2 зобов'язується повернути у строк до 31 грудня 2001 року (п.2 Договору).
Остання податкова звітність про фінансово - господарську діяльність платника надана до Дніпродзержинської ОДПІ 07.05.2012р. - декларація з податку на прибуток за І квартал 2012 рік без декларування діяльності.
Податковий орган у позовній заяві зауважує, що з дня виникнення у відповідача заборгованості, підприємством не здійснювалось жодних заходів для погашення боргу.
Так, постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.02.2012р. по справі № 2а/0470/13797/11 адміністративним позовом Дніпродзержинської ОДПІ до ДП «ДДПФВ» ДАК «Укрмедпром», третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Державного казначейства України у Дніпропетровській області про надання дозволу на погашення усієї суми боргу по основному боргу за бюджетною позичкою сумі 350 000,00 грн. та пені, нарахованої за несвоєчасне повернення позички у сумі 27 164 250, 00 грн. за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі задоволено повністю.
При виконанні зазначеного судового рішення у Дніпродзержинської ОДПІ виникли складності у зв'язку з тим, що за підприємством відсутнє рухоме та нерухоме майно, у зв'язку з чим Дніпродзержинська ОДПІ звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із Заявою за № 16513/10.0-10 від 20.05.2013р. про зміну способу виконання судового рішення по справі № 2а/0470/13797/11.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31.05.2013р. по справі № 282вр-1З/2а/0470/13797/11 у задоволені заяви Дніпродзержинської ОДПІ про заміну способу виконання судового рішення - відмовлено.
Позивач стверджує, що у зв'язку з тим що станом на теперішній час бюджетна позичка та нарахована пеня ДП «ДДПФВ» ДАК «Укрмедпром» не погашена, керуючись Постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2011 № 174 „Питання обліку заборгованості, в тому числі простроченої перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками (фінансовою допомогою, наданими Міністерством фінансів у 1993-1998 роках, нарахування пені та списання безнадійної заборгованості Управління державної казначейської служби України у м. Дніпродзержинську Дніпропетровської області листом від 06.10.2014 № 06-21/1786 на адресу Дніпродзержинської ОДПІ направило станом на 01.10.2014 по ДП «ДДПФВ» ДАК «Укрмедпром» Подання від 06.10.2014 № 16 та №17 про заборгованість за отриману бюджетну позичку у загальній сумі 27 318 250,00 грн., а саме:
- Подання від 06.10.2014 № 16 по основному боргу по бюджетній позичці у зв'язку з тимчасовими фінансовими труднощами у сумі 350 000,00 грн.;
- Подання від 06.10.2014 № 17 по пені по бюджетній позичці у зв'язку з тимчасовими фінансовими труднощами у сумі 26 968 250,00 грн.
У відповідності до частини першої ст.67 Конституції України - кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Підпунктом 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України (далі - ПК) передбачено обов'язок платників податків сплачувати податки та збори у строки та в розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до пункту 9 статті 17 Бюджетного кодексу України: прострочена заборгованість суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету (включаючи плату за користування такими кредитами (позиками) та пеню) стягується з такого суб'єкта господарювання органами доходів і зборів, що є органами стягнення такої заборгованості у порядку, передбаченому Податковим кодексом України або іншим законом, включаючи погашення такої заборгованості за рахунок майна цього суб'єкта господарювання.
Позовна давність на вимоги щодо погашення такої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) не поширюється.
Облік заборгованості, в тому числі простроченої, перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, наданими Міністерством фінансів у 1993 - 1998 роках, нарахування пені та списання безнадійної заборгованості здійснюється відповідно до Порядку, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №174 від 02.03.2011 року (далі - Порядок).
У відповідності до підпункту 4 пункту 2 Порядку: бюджетна позичка/фінансова допомога - сума коштів, надана Мінфіном у 1993 - 1998 роках позичальнику на поворотній основі за рахунок коштів державного бюджету на умовах угоди про надання бюджетної позички / фінансової допомоги.
Пеня - сума коштів, яку боржник зобов'язаний сплатити у разі порушення ним зобов'язань за кредитною (субкредитною) угодою, угодою про надання бюджетної позички/ фінансової допомоги (підпункт 8 пункту 2 Порядку).
Згідно з підпунктом 9 пункту 2 Порядку: прострочена заборгованість за бюджетною позичкою/фінансовою допомогою - заборгованість боржника перед державою за бюджетною позичкою/фінансовою допомогою (в тому числі за основним боргом, відсотками тощо), не погашена у строк, визначений угодою про надання бюджетної позички / фінансової допомоги.
На виконання пункту 10 Порядку - з метою примусового стягнення в установленому законодавством порядку простроченої заборгованості з боржника територіальні органи Державної казначейської служби до кінця місяця, що настає за звітним періодом:
- інформують органи державної податкової служби за місцем реєстрації боржника про зміну розміру простроченої заборгованості за кредитами та суму нарахованої на неї пені;
- нараховують пеню та інформують органи державної податкової служби за місцем реєстрації боржника про зміну розміру простроченої заборгованості за бюджетними позичками/фінансовою допомогою та суму нарахованої на неї пені.
Так, відповідно до п. 15 Порядку: прострочена заборгованість за кредитами, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, яка не погашена боржником протягом 30 календарних днів після настання строку платежу, а також нарахована на суму простроченої заборгованості за кредитом, бюджетною позичкою/фінансовою допомогою пеня стягуються в установленому законодавством порядку територіальними органами Міндоходів за місцем реєстрації боржника відповідно до подання територіальних органів Державної казначейської служби, яке подається у строки, визначені пунктом 10 цього Порядку за встановленою згідно з додатком 1 формою.
Облік простроченої заборгованості за бюджетними позичками/фінансовою допомогою ведеться органами Державної казначейської служби у валюті бюджетної позички/фінансової допомоги, в якій вони надані.
З метою примусового стягнення в установленому законодавством порядку простроченої заборгованості з боржника територіальні органи Державної казначейської служби до кінця місяця, що настає за звітним періодом: інформують територіальні органи Міндоходів за місцем реєстрації боржника про зміну розміру простроченої заборгованості за кредитами та суму нарахованої на неї пені; нараховують пеню та інформують територіальні органи Міндоходів за місцем реєстрації боржника про зміну розміру простроченої заборгованості за бюджетними позичками / фінансовою допомогою та суму нарахованої на неї пені.
Станом на день звернення до суду підприємством не вжито достатніх заходів, щодо погашення в добровільному порядку заборгованості за бюджетною позичкою у загальному розмірі 27 318 250, 00 грн., яка зазначена у поданнях, що слугує підставою для звернення до суду щодо примусового погашення податкового боргу.
Відповідно п.1 ч.2 ст. 30 «Склад видатків та кредитування Державного бюджету України» Бюджетного кодексу України - джерелами формування загального фонду Державного бюджету України у частині кредитування є надходження внаслідок стягнення простроченої заборгованості перед державою за кредитами (позиками), залученими державою або під державні гарантії, кредитами з державного бюджету, якщо інше не встановлено законом про Державний бюджет України.
Згідно п.1 ст.50 «Повернення кредитів до бюджету» Бюджетного кодексу України у разі надання кредитів з бюджету у позичальників виникає заборгованість перед бюджетом. З моменту надання кредитів з бюджету на суму отриманих з бюджету коштів права кредитора та право вимагати від позичальників повернення таких кредитів до бюджету у повному .обсязі переходять до держави (Автономної Республіки Крим, територіальної громади). Позовна давність на вимоги щодо погашення такої заборгованості не поширюється.
Відповідно до п.2 ст.50 Бюджетного кодексу України органи доходів і зборів визначаються органами стягнення простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим, територіальною громадою) за кредитами з бюджету.
Відповідно до п.п.14.1.39 п.14.1 ст. 14 ПК , грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно п.п.14.1.175 п.14.1 ст. 14 ПК: податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до п.1 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу XX «Перехідних положень» ПК: погашення простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету (включаючи плату за користування такими кредитами (позиками) та пеню) здійснюється у порядку, визначеному главою 9 розділу II Податкового кодексу України.
Як передбачено приписами підпункту 19-1.1.38. п. 19-1.1 ст. 19-1 ПК - контролюючі органи забезпечують стягнення сум простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідно до п.п.20.1.19 п.20.1 ст.20 ПКконтролюючі органи мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.
Згідно п.95.1 ст.95 ПК, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України - кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Враховуючи наведене, а також те, що відповідачем станом на день розгляду даної адміністративної справи не надано суду доказів про сплату вказаної заборгованості в добровільному порядку, суд вважає позовні вимоги позивача обґрунтованими, підтвердженими належними та допустимими доказами, заявленими відповідно до чинного законодавства і такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, з урахуванням відсутності заперечень та відсутністю доказів остаточної сплати узгоджених зобов'язань, позов Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області до Дочірнього підприємства "Дніпродзержинське дослідно-промислове фармацевтичне виробництво" Державної акціонерної компанії "Укрмедпром" про стягнення заборгованості - підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Дочірнього підприємства "Дніпродзержинське дослідно-промислове фармацевтичне виробництво" Державної акціонерної компанії "Укрмедпром" (код ЄДРПОУ 25009410) на користь державного бюджету заборгованість за отриману бюджетну позичку у загальному розмірі 27 318 250, 00 грн. (двадцять сім мільйонів триста вісімнадцять тисяч двісті п'ятдесят гривень), в тому числі: по основному боргу за бюджетною позичкою у зв'язку з тимчасовими фінансовими труднощами за договором №101-04/09 від 25.05.2011р. в сумі 350 000, 00 грн. (триста п'ятдесят тисяч гривень) (одержувач: Державна казначейська служба України, код ЄДРПОУ 37567646,р/р №31134419703004, МФО 820172, код бюджетної класифікації 00264900), по пені за бюджетною позичкою, наданою у зв'язку з тимчасовими фінансовими труднощами за договором №101-04/09 від 25.05.2011р. в сумі 26 968 250, 00 грн. (двадцять шість мільйонів дев'ятсот шістдесят вісім тисяч двісті п'ятдесят гривень) (одержувач: Державна казначейська служба України, код ЄДРПОУ 37567646,р/р №31114115702028, МФО 820172, код бюджетної класифікації 24060300).
Копію постанови направити сторонам по справі.
Постанова суду набирає законної сили та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, передбачені статтями 186 та 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Р.А. Барановський