Коростишівський районний суд Житомирської області
Справа № 280/214/16-а
Провадження № 2-а/280/23/16
ПОСТАНОВА
Іменем України
05 травня 2016 року м.Коростишів
Коростишівський районний суд Житомирської області у складі:
головуючого - судді Щербаченко І. В.,
при секретарі - Бондаренко Н. С.,
за участю: представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Яворенко Т. П.,
представника відповідача - Рябченка Р. А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Коростишівського районного суду Житомирської області адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 до Кам'янобрідської сільської ради Коростишівського району Житомирської області про визнання протиправними дій, визнання нечинним рішення сільської ради, зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
До суду звернувся позивач з вищевказаним позовом, в обґрунтування якого зазначив, що 22 вересня 2009 року між Кам'янобрідською сільською радою Коростишівського району Житомирської області та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_4 було укладено договір оренди земельної ділянки площею 0,4051га - для обслуговування цеху по обробці граніту в межах села Кам'яний Брід Коростишівського району Житомирської області, який було посвідчено приватним нотаріусом Коростишівського районного нотаріального округу 26 квітня 2010 року за реєстром №4267. Згідно пункту 7 даного договору його було укладено терміном на 5 років з правом викупу. 27 квітня 2015 року між сторонами було внесено зміни до договору оренди від 22 вересня 2009 року в частині терміну дії і поновлення його на 10 років шляхом підписання Додаткової угоди, яку було зареєстровано 06 липня 2015 року за індексним номером 40135993 в Державній реєстраційній службі Коростишівського району. 09 квітня 2015 року між сторонами було укладено договір №2 про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки. Згідно умов договору Кам'янобрідська сільська рада Коростишівського району Житомирської області, в особі сільського голови Яворенко Т. П., взяла на себе зобов'язання продати, а фізична особа-підприємець ОСОБА_4 відповідно придбати вищевказану земельну ділянку, на якій розташоване нерухоме майно, що належить позивачу. В подальшому рішенням сільської ради №26 «Про продаж земельної ділянки ФОП ОСОБА_4.» було затверджено звіт про проведення експертної оцінки, доручено сільському голові підписати договір купівлі-продажу та встановлено ціну продажу 163032 гривні 50 копійок. Позивач вважає такі дії неправомірними, тому просить визнати протиправними дії Кам'янобрідської сільської ради Коростишівського району Житомирської області в частині встановлення та затвердження ціни продажу земельної ділянки площею 0,4051 га по АДРЕСА_1 в розмірі 163032 гривні 50 копійок, визнати нечинним п. 2 рішення другої (позачергової) сесії сільської ради VII скликання Кам'янобрідської сільської ради Коростишівського району Житомирської області від 19 листопада 2015 року «Про продаж земельної ділянки ФОП ОСОБА_4.» в частині здійснення продажу та встановлення ціни продажу земельної ділянки площею 0,4051 га по АДРЕСА_1 в розмірі 163032 гривні 50 копійок.
Представник позивача в судовому засіданні надав пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві, позовні вимоги підтримав.
Представники відповідача, Яворенко Т. П. та Рябченко Р. А., заперечили проти задоволення позову.
Суд, перевіривши матеріали справи, заслухавши доводи сторін, вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню виходячи з наступного.
Відповідно до копії свідоцтва про право власності на будівлю фрезерного цеху та котельні виконавчий комітет Кам'янобрідської сільської ради посвідчує, що об'єкт в цілому, який розташований в АДРЕСА_1, дійсно належить ОСОБА_4 на праві приватної власності. Свідоцтво видане на підставі рішення виконкому Кам'янобрідської сільської ради від 20 жовтня 2005 року за №67.
Відповідно до пункту 7 договору між сторонами від 22 вересня 2009 року його було укладено терміном на 5 років з правом викупу, з моменту його державної реєстрації.
Відповідно до копії договору №2 про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки від 09 квітня 2015 року сторони досягли згоди, що нормативно-грошова оцінка земельної ділянки становить 160217 гривень. Авансовий внесок вноситься покупцем в грошовій формі у розмірі 16021 гривень 70 копійок, що становить 10% від нормативної грошової оцінки. Даний договір скріплений підписами та печатками.
Згідно копії квитанції 0.0.374910243.1 від 17 квітня 2015 року ОСОБА_4 перерахував 16021 гривню 70 копійок на рахунок УК у Коростишівському районі, с. Кам'яний Брід.
Згідно ч.ч.1, 2 ст.2 Земельного кодексу України, земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.
Частиною 1 статті 5 Конституції України визначено, що носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування.
Відповідно до ч.3 ст.140, ч.1 ст.144 Конституції України, місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи. Органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Згідно ч.10 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Статтею 12 Земельного кодексу України визначено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: зокрема, а) розпорядження землями територіальних громад; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Частина 8 статті 128 Земельного кодексу України передбачає, що ціна земельної ділянки визначається за експертною грошовою оцінкою, що проводиться суб'єктами господарювання, які є суб'єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель відповідно до закону, на замовлення органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.
Стаття 7 Закону України «Про оцінку земель» передбачає, що оцінювачами з експертної грошової оцінки земельних ділянок можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які склали кваліфікаційний іспит та одержали кваліфікаційне свідоцтво оцінювача з експертної грошової оцінки земельних ділянок відповідно до вимог цього Закону та Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні».
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) (далі - Закон № 280) сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
З копії рішення №26 від 19 листопада 2015 року другої (позачергової) сесії сільської ради VII скликання Кам'янобрідської сільської ради Коростишівського району Житомирської області «Про продаж земельної ділянки ФОП ОСОБА_4.» заслухавши рекомендації комісії з земельних відносин та розглянувши звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки несільськогосподарського призначення наданої в оренду ФОП ОСОБА_4 та керуючись ст.ст. 12, 127, 128 ЗК України, ст. 632 ЦК України та Постановою КМУ від 22 квітня 2009 рові №381, сільська рада вирішила: затвердити звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки комунальної власності несільськогосподарського призначення, наданої в оренду ФОП ОСОБА_4 для обслуговування цеху по обробці граніту, площею 0,4051га, по АДРЕСА_1; здійснити продаж земельної ділянки площею 0,4051га по АДРЕСА_1 із земель комунальної власності землі промисловості ФОП ОСОБА_4, та встановити ціну продажу 163032гривні 50 копійок; надати дозвіл на викуп з розстроченням платежу на 50% ціни продажу земельної ділянки терміном на п'ять років з виплатою щоквартально рівними частинами з нарахуванням індексації; доручити сільському голові Яворенко Т. П. підписати договір купівлі-продажу земельної ділянки.
Пунктом 34 ч.1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що питання регулювання земельних відносин вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.
Частиною 6 статті 128 Земельного Кодексу України передбачено, що рішення Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації, сільської, селищної, міської ради про продаж земельної ділянки є підставою для укладання договору купівлі-продажу земельної ділянки.
Згідно ст.1 ЗУ «Про оцінку земель» вартість земельної ділянки - еквівалент цінності земельної ділянки, виражений у ймовірній сумі грошей, яку може отримати продавець. Ціна земельної ділянки фактична сума грошей, сплачена за перехід прав на земельну ділянку або на подібну до неї земельну ділянку від продавця до покупця.
Відповідно до ч. 1 ст.632 ЦК України, ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін.
Як вбачається із ч.8 ст.128 Земельного Кодексу України, ціна земельної ділянки визначається за експертною грошовою оцінкою, що проводиться організаціями, які мають відповідну ліцензію на виконання цього виду робіт, на замовлення органів державної влади, ради міністрів АРК, або органів місцевого самоврядування.
Тобто, за загальним правилом ціна земельної ділянки визначається за домовленістю сторін, але згідно спеціальної норми, при продажі земельних ділянок державної та комунальної власності громадянам та фізичним особам ціна земельної ділянки визначається за експертною грошовою оцінкою.
З висновку про експертну грошову оцінку земельної ділянки, який був зроблений суб'єктом оціночної діяльності Приватною фірмою "ЮрЕкс" Юридична консультація та майнова експертиза", ймовірна ринкова вартість земельної ділянки, площею 0,4051га, розташованої за адресою: АДРЕСА_1, станом на дату оцінки 01 серпня 2015 року, без урахувань ПДВ складає 108688 гривень 33 копійки.
Враховуючи наведені норми, суд приходить до висновку про те, що суд не вправі приймати рішення про спонукання органів місцевого самоврядування продати земельну ділянку позивачу за конкретно визначеною ціною, задовольнивши, при цьому, позовні вимоги ФОП ОСОБА_4 частині зобов'язання Кам'янобрідської сільської ради Коростишівського району Житомирської області укласти договір та здійснити продаж даної земельної ділянки за ціною 108688 гривень 33 копійки.
Керуючись ст.ст. 122, 138, 160-163, 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 до Кам'янобрідської сільської ради Коростишівського району Житомирської області про визнання протиправними дій, визнання нечинним рішення сільської ради, зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Кам'янобрідської сільської ради Коростишівського району Житомирської області в частині встановлення та затвердження ціни продажу земельної ділянки площею 0,4051 га по АДРЕСА_1 в розмірі 163032 гривні 50 копійок.
Визнати нечинним п. 2 рішення другої (позачергової) сесії сільської ради VII скликання Кам'янобрідської сільської ради Коростишівського району Житомирської області від 19 листопада 2015 року «Про продаж земельної ділянки ФОП ОСОБА_4.» в частині здійснення продажу та встановлення ціни продажу земельної ділянки площею 0,4051 га по АДРЕСА_1 в розмірі 163032 гривні 50 копійок.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з суб'єкта владних повноважень Кам'янобрідської сільської ради Коростишівського району Житомирської області на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_4, код НОМЕР_1, судові витрати в розмірі 275 (двісті сімдесят п'ять) гривень 60 копійок.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня отримання копії постанови за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Постанова, відповідно до частини 1 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя І. В. Щербаченко
Повний текст cудового рішення виготовлено "10" травня 2016 року.