Постанова № 57679657, 26.04.2016, Коростишівський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
26.04.2016
Номер справи
280/354/16-а
Номер документу
57679657
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Коростишівський районний суд Житомирської області

Справа № 280/354/16-а

Провадження № 2-а/280/32/16

ПОСТАНОВА

Іменем України

26 квітня 2016 року м.Коростишів

Коростишівський районний суд Житомирської області у складі:

головуючого судді Щербаченко І. В.,

при секретарі Бондаренко Н. С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Коростишівського районного суду Житомирської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Коростишівського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

До Коростишівського районного суду Житомирської області звернувся позивач з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі Житомирської області, в якому просить визнати неправомірними дії та рішення управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі Житомирської області щодо відмови в перерахунку пенсії на підставі довідки №18/104 від 15 лютого 2016 року, виданої прокуратурою Житомирської області. В обґрунтування позову вказує, що працював з 13 липня 1979 року по 21 лютого 2005 року в органах прокуратури. 27 січня 2004 року йому була призначена пенсія за вислугу років в органах прокуратури зі стажем роботи 20 років 9 місяців 16 днів в розмірі 1172 гривні. Однак, позивач продовжував працювати і остаточно був звільнений з прокуратури наказом Генерального Прокурора України №233-К 17 лютого 2005 року відповідно до статті 15 Закону України «Про прокуратуру» з посади прокурора Коростишівського району за власним бажанням у звязку з виходом на пенсію за вислугу років, відповідно до статті 50? Закону України «Про прокуратуру». Позивачу була нарахована пенсія в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати. У подальшому пенсія перераховувалася на підставі діючого законодавства та зі змінами до Закону України «Про прокуратуру» (пенсійна справа №137863). 19 лютого 2016 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі Житомирської області з заявою про перерахування пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» у звязку з підвищенням розміру заробітної плати, у відповідності з довідкою, яку позивачу надала прокуратура Житомирської області за №18/104 від 15 лютого 2016 року. 09 березня 2016 року позивач отримав відповідь за №1262/03 від 26 лютого 2016 року про відмову в перерахуванні пенсії у звязку з тим, що Закон України «Про внесення змін до Закону «Про прокуратуру» відтермінований і набирає чинності лише з 15 липня 2015 року. Позивач вважає, що відмовляючи в перерахуванні йому пенсії відповідач порушив його права, тому просить суд визнати неправомірними дії та рішення управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі Житомирської області від 26 лютого 2016 року щодо відмови в перерахуванні йому пенсії на підставі довідки №18/104 від 15 лютого 2016 року виданої прокуратурою Житомирської області у звязку із змінами розмір заробітної плати відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09 грудня 2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення зміг до деяких нормативно-правових актів», та зобовязати управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі Житомирської області здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до статті 50? Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка була чинна на час призначення пенсії у розмірі 90% від розміру місячної заробітної плати на підставі довідки №18/104 від 15 лютого 2016 року, виданої прокуратурою Житомирської області з 01 січня 2016 року без обмеження граничного розміру пенсії.

Позивач в судове засідання не зявився, подав до суду заяву, в якій просить справу розглядати за його відсутності, позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити.

Представник відповідача подав до суду заяву, в якій просить справу розглядати за відсутності представника відповідача, в письмових запереченнях просить відмовити у задоволенні позову.

Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку про задоволення позовних вимог частково з наступних підстав.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 року №1055 «Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України» передбачено проведення оптимізації структури окремих районних управлінь Фонду шляхом їх об'єднання. Відповідно до вказаної Постанови реорганізовано управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі Житомирської області шляхом злиття з управлінням Пенсійного фонду України в Брусилівському районі Житомирської області, внаслідок чого утворено Коростишівське обєднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

З відповіді управління Пенсійного Фонду України в Коростишівському районі Житомирської області вбачається, що позивач звернувся з письмовим зверненням за перерахунком пенсії 19 лютого 2016 року на підставі довідки №18/104 від 15 лютого 2016 року, виданої прокуратурою Житомирської області. Даною відповіддю йому було відмовлено в перерахунку, оскільки з 01 червня 2015 року згідно пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VIII від 02 березня 2015 року у звязку з неприйняттям закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовані (втратили чинність) норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначені відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Стаття 86 Закону України Про прокуратуру від 14 жовтня 2014 року, яка регулює питання пенсійного забезпечення працівників прокуратури, мала набрати чинності з 25 квітня 2015 року (через 6 місяців після опублікування цього Закону). Водночас, Закон України Про внесення змін до Закону України Про прокуратуру щодо відтермінування набрання чинності від 21 квітня 2015 року №335VIII змінив дату набрання чинності.

У письмових запереченнях представник відповідача посилається на те, що відповідно до частини 2 статті 50? Закону України «Про прокуратуру» пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. А тому і момент призначення пенсії застосовується законодавства, що діє на момент звернення за призначенням пенсії, а при зверненні з заявою про перерахунок пенсії застосовуванню підлягає законодавство, що діє в момент подання заяви про перерахунок пенсії. Також, відповідно до частини 16 статті 50? Закону України «Про прокуратуру! тимчасово у період з 01 квітня 2015 року по 31 грудня 2016 року особам, на яких поширюється дія цього Закону (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених цим Законом, законами України "Про статус народного депутата України", "Про державну службу", "Про судоустрій і статус суддів", пенсія, призначена відповідно до цієї статті, не виплачується. Відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року №213 у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій та статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, тому з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах визначених вищезгаданими законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Крім того, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Оскільки Кабінетом Міністрів України станом на дату подання заяви суспільні відносини у сфері перерахунку пенсій особам, яким призначено пенсію відповідно до Закону України «Про прокуратуру», не врегульовано, управлінням було відмовлено позивачу в задоволенні заяви про перерахунок. Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» положеннями частини 18 статті 50? Закону України «Про прокуратуру» закріплено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, тому вимога позивача, яку він зазначив у позовній заяві, а саме, здійснити перерахунок без обмеження граничного розміру пенсії, повинна залишитися без розгляду.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено статтею 50? Закону України Про прокуратуру (№ 1789-ХІІ). Відповідно до частини першої статті 50? даного Закону в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку. Так, відповідно до частини дванадцятої статті 50? даного Закону обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Крім того, вирішуючи питання про застосування цього Закону в часі, суд бере до уваги позицію, висловлену в постанові Верховного Суду України від 17 грудня 2013 року, та виходить із того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

Відповідно до статті 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Конституційний суд України у рішенні № 8-рп/2005 від 11 жовтня 2005 року чітко визначив критерії, за якими можливо встановити, чи відбулося таке звуження, а саме: звуження обсягу прав та свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав та свобод, тобто їх кількісні характеристики.

Таким чином внесені зміни до статті 50? Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Згідно з пунктом 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом. З огляду на викладене, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії.

Останнє підвищення заробітної плати працівників прокуратури відбулося згідно з Постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 09 грудня 2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», а відтак з прийняттям вказаної постанови КМУ у позивача виникло право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.

Відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів на обґрунтування правомірності своїх дій щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії в контексті практики Верховного Суду України щодо недопущення звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Таким чином, при перерахунку позивачу пенсії підлягає застосуванню положення статті 50? в редакції Закону України «Про прокуратуру», чинній на час призначення пенсії. Тому відмова відповідача є протиправною.

З огляду на викладене, позовні вимоги в частині визнання неправомірними дій управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі Житомирської області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років у розмірі 90% від суми заробітної плати та зобовязання здійснити перерахунок призначеної пенсії за вислугу років виходячи з розміру 90% від місячної заробітної плати на підставі поданих документів про суму заробітної плати прокуратури області є законними і обґрунтованими, а тому підлягають частковому задоволенню з 01 березня 2016 року, враховуючи положення частини 4 статті 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії 19 лютого 2016 року.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 9, 11, 86, 159, 162, 163, 167, 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Коростишівського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії та рішення Коростишівського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 26 лютого 2016 року №1262/03 щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки №18/104 від 15 лютого 2016 року, виданій прокуратурою Житомирської області, у звязку із змінами розміру заробітної плати, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09 грудня 2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».

Зобовязати Коростишівське обєднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 90% від розміру місячної заробітної плати на підставі довідки №18/104 від 15 лютого 2016 року, виданій прокуратурою Житомирської області, з 01 березня 2016 року без обмеження максимальним розміром.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня отримання копії постанови за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Постанова, відповідно до частини 1 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

Суддя І. В. Щербаченко