Постанова № 57533539, 05.05.2016, Охтирський міськрайонний суд Сумської області

Дата ухвалення
05.05.2016
Номер справи
583/1325/16-а
Номер документу
57533539
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа№ 583/1325/16-а

2-а/583/66/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 травня 2016 року Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:

головуючого Олійник О.В.,

за участю секретаря Наливайкіної Н.Л.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області

про визнання незаконними дії та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

25 квітня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з вищевказаним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що з 15.02.1996 року йому була призначена довічна пенсія за вислугу років в розмірі 90 % від суми місячної заробітної плати. 08 квітня 2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку його пенсії за вислугою років в зв'язку з підвищенням посадових окладів працівників прокуратури згідно Постанови КМУ№1013 від 09.12.2015 року, до якої додав довідку Прокуратури Сумської області від 06.04.2016 року за №108-зп-16. Однак, відповідачем було відмовлено у перерахунку пенсії позивачу за відсутністю підстав у її проведенні.

Вважає дії відповідача неправомірними, такими, що призвели до звуження змісту та обсягу права на пенсійне забезпечення.

В зв'язку з чим, в подальшому уточнивши позовні вимоги, просить визнати протиправними дії Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області від 20.04.2016 року № М-32 про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років та зобов'язати провести з 01.04.2016 року перерахунок пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (зі змінами, внесеними Законом України від 05.10.1995 року №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 року №2663-111), на підставі довідки Прокуратури Сумської області від 06.04.2016 року №108-зп-16 про заробіток для перерахунку пенсії, у розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою без обмеження граничного розміру пенсії.

В судовому засіданні позивач та його представник позов підтримали, просили задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, просив відмовити в задоволенні, надав суду письмові заперечення в яких зазначено, що позивач з 22.02.1996 року отримує пенсію за вислугу років згідно Закону України «Про прокуратуру». З 01.06.2015 року у відповідності з п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VІІІ від 02.03.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначена згідно Закону України «Про прокуратуру», раніше призначені пенсії не перераховуються.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що позивач працював в органах прокуратури України, з 22 лютого 1996 року знаходиться на обліку у Охтирському об'єднаному управлінні ПФУ Сумської області та отримує пенсію за вислугу років згідно Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року в розмірі 90 % від суми місячного заробітку.

Постановою Охтирського міськрайонного суду від 12.08.2015 року №583/2438/15-а, яка набрала законної сили 22.09.2015 року, визнані неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі щодо перерахунку ОСОБА_1 пенсії у розмірі 80 % від суми щомісячного заробітку. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 починаючи з 28 січня 2015 року, виходячи з розрахунку 90 % від суми місячної (чинної) заробітної плати в порядку ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 12.07.2001 року № 2663-ІІІ та здійснити відповідні виплати з урахуванням виплачених сум.

Постановою КМУ від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», з 01.12.2015 року підвищено на 25% посадові оклади працівників прокуратури, розміри яких затверджено постановою КМУ від 31.05.2012 року №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» (п.3 ч.1 Постанови).

08 квітня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Сумській області з заявою про перерахунок розміру пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», виходячи з розміру 90% від заробітної плати, в зв'язку з постановою КМУ №1013 від 09.12.2015 року, та провести відповідні виплати на підставі довідки прокуратури Сумської області від 06 квітня 2016 року (а.с.8).

20 квітня 2016 року Охтирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Сумській області повідомило ОСОБА_1 про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії за його заявою, так як згідно з п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VІІІ від 02.03.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначена згідно Закону України «Про прокуратуру», отже з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах визначених вищевказаним законом, не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються (а.с. 9).

Суд вважає, що вказані дії відповідача не ґрунтуються на законі, виходячи з наступного.

Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих на момент призначення пенсії позивачу було визначено статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року.

Законом «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру» № 2663-ІІІ від 12.07.2001 року стаття 50-1 була викладена у новій редакції, та у частині 18 статті 50-1 встановлено, що положення цієї статті поширюються на пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким до набрання чинності цим законом призначена пенсія за віком, вислугою років або за інвалідністю безпосередньо з прокурорсько-слідчих посад і посад у науково-навчальних закладах, незалежно від часу виходу на пенсію, за умови наявності у них стажу роботи, передбаченого цією статтею.

Таким чином, положення статті 50-1 в редакції Закону України № 2663-ІІІ від 12.07.2001 року поширюються на позивача.

Згідно ч.17 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії проводиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Згідно ч.12 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», обчислення пенсії провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонером, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Таким чином, перерахунок пенсії проводиться на підставі заяви про перерахунок, документів пенсійної справи та документів, поданих пенсіонером, в даному випадку довідки прокуратури Сумської області від 06 квітня 2016 року.

Відповідно до положень ст.22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовує норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника - консультанта народного депутата України.

Аналізуючи вказані норми закону та виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, зазначені положення п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», на думку суду стосуються порядку призначення пенсії прокурорам у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Тому, скасування порядку нарахування пенсій за спеціальними законами з 1 червня 2015 року та подальше призначення таких пенсій на загальних підставах, не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше, у відповідності до діючих на час її призначення норм Закону України «Про прокуратуру».

Враховуючи, що позивач звернувся 08 квітня 2016 року до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, а не із заявою про призначення пенсії, Охтирське об'єднане управління Пенсійного фонду України, на думку суду, повинно було керуватися ч.13, ч.18 ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру», яка в зв'язку із прийняттям Закону № 213-VIII від 02.03.2015 року змін не зазнала, а тому відмова відповідача у проведенні перерахунку пенсії є неправомірною.

При вирішенні справи суд також враховує висновки Верховного Суду України, зокрема висловлені у постановах Верховного Суду України від 17 грудня 2013 року (справа №21-445а13) та від 10 грудня 2013 року (справа №21-348а13), про те, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом України від 8 липня 2011 року № 3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІ.

Також, згідно з викладеного у рішеннях Конституційного Суду України (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій) розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають на момент звернення за призначенням пенсії.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що відповідачем порушено право позивача на пенсійне забезпечення, тому позовні вимоги останнього підлягають задоволенню як такі, що підтверджені матеріалами справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства та не спростовані належними та допустимими доказами відповідачем.

Оскільки позивач при зверненні до суду сплатив судовий збір в сумі 551,20 грн., то на підставі ст. 94 КАС України судові витрати підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Охтирського об'єднаного правління Пенсійного Фонду України в Сумській області.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 71, 86, 161-163, 186 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання незаконними дій та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Охтирського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в Сумській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1.

Зобов'язати Охтирське об'єднане управління Пенсійного Фонду України в Сумській області провести з 01.04.2016 року перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, виходячи з розрахунку 90% від суми місячного заробітку, відповідно до довідки прокуратури Сумської області від 06.04.2016 року № 108-зп-16.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Охтирського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в Сумській області понесені позивачем судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 551,20 грн.

Постанову суду може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Охтирський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: О.В. Олійник