Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34 РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 40/1212.03.09 За позовом Комунального підприємства з питань будівництва житлових будинків „Житлоінвестбуд-УКБ” Головного управління житлового забезпечення виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації)
до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації
третя особа Київська міська рада
про зобовязання вчинити дії
Суддя: Пукшин Л.Г.
Представники:
Від позивача: Правило Т.О. за довіреністю від 13.01.09 №114/72
Від відповідача: Боровик І.О. за довіреністю від 03.12.08 №06-34/48645
Від третьої особи: не зявився.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Господарського суду міста Києва звернулося Головне управління житлового забезпечення виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) (далі Позивач) з позовними вимогами про визнання договору оренди земельної ділянки від 18.10.04 № 91-6-00358 таким, що припинив свою дію у звязку із закінченням терміну дії договору та зобовязати Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) (далі Відповідач) зняти з реєстрації та виключити з бази даних Державного земельного кадастру договорів оренди земельної ділянки від 18.10.2004 №91-6-00358 у звязку з тим, що термін дії договору закінчився.18.04.2006.
В обґрунтування позовних вимог Позивач зазначає, що відповідно до рішення Київської міської ради від 24.06.2004 року № 339-4/1549 “Про надання і вилучення земельних ділянок та припинення права користування землею” Позивачу для реконструкції житлового будинку з надбудовою та влаштуванням мансардного поверху на вул. Дмитрівській, 62/20 у Шевченківському районі м. Києва передано у короткострокову оренду земельну ділянку площею 0,07 га строком на 18 місяців. На виконання вищезазначеного рішення між Київською міською радою та Позивачем укладено договір оренди земельної ділянки від 18.10.04, на вказаний у рішенні строк, що зареєстрований Головним управлінням земельних ресурсів за номером №91-6-00358.
З посиланням на п.11.3 Договору оренди від 18.10.04 та ст. 31 Закону України “Про оренду землі” Позивач стверджує, що дія даного договору оренди земельної ділянки припинилася у звязку із закінченням строку на який його було укладено.
Також Позивач зазначає, що термін дії договору оренди земельної ділянки від 18.10.04 Київською міською радою не продовжувався та не оспорювався.
У звязку із закінченням терміну дії договору оренди Позивач листом від 02.11.07 року № 044/114/9141 звернувся до Відповідача з проханням зняти з реєстрації та виключити з бази даних Державного земельного кадастру договір оренди земельної ділянки від 18.10.04 у звязку із закінченням терміну дії договору.
У відповідь Головне управління земельних ресурсів повідомило (лист № 07-05/41110 від 06.12.07), що для проведення процедури припинення дії договорів оренди земельних ділянок, які зареєстровані в автоматизованій системі ПК “Кадастр” та термін дії яких закінчився, Головному управління житлового забезпечення необхідно направити відповідний пакет документів. Однак, яким саме нормативно-правовим актом передбачено, що лише за наявності таких документів можливе проведення процедури припинення дії договорів оренди земельних ділянок, в листі не було зазначено. Зазначені дії Відповідача Позивач вважає такими, що суперечать вимогам чинного законодавства України.
Ухвалою суду від 19.01.09 порушено провадження у справі № 40/12, залучено до участі у справі третю особу без самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Київську міську раду, слухання у справі призначено на 19.02.09.
19.02.09 представник Київської міської ради через службу діловодства Господарського суду м. Києва подав письмові пояснення по справі № 40/12. У поясненнях відмічено, що згідно зі ст.31 Земельного кодексу України договір оренди землі припиняється у разі закінчення строку, на який його було укладено, однак процедура припинення договору оренди у законодавстві чітко не визначена. За таких обставин, Третя особа просить суд розглянути справу № 40/12 на підставі наявних у матеріалах справи доказів без участі представника Київської міської ради.
У судове засідання 19.02.09 зявився представник Позивача, інші учасники судового процесу у засідання суду не зявились. За таких обставин, суд вирішив слухання у справі відкласти на 05.03.09.
У судове засідання 05.03.09 зявились представники Позивач та Відповідача. Відповідач просив надати час (оголосити перерву) для ознайомлення із матеріалами справи. 05.03.09 у судовому засіданні оголошувалась перерва до 12.03.09.
12.03.09 Відповідач, на виконання вимог ухвали суду, надав відзив на позов. У відзиві повідомив, що до компетенції Відповідача не відноситься повноваження щодо припинення дії договорів оренди землі та просить суд відмовити позивачу у задоволенні позову. При цьому зазначив, що у чинному законодавстві відсутній механізм визнання факту припинення права користування земельними ділянками, в тому числі, і зняття з реєстрації договорів оренди земельних ділянок.
В судовому засіданні 12.03.09, за згодою представників сторін в порядку ст. 85 ГПК України було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, Господарський суд міста Києва, встановив:
На підставі рішення Київської міської ради від 24.06.04 року № 339-4/1549 “Про надання і вилучення земельних ділянок та припинення права користування землею” Позивачу для будівництва житлового будинку на вул. Дмитрівській, 62/20 у Печерському районі м. Києва було передано в оренду земельну ділянку площею 0,07 га строком на 18 місяців.
На виконання вищезазначеного рішення між Київською міською радою та Головним управлінням житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) укладено договір оренди земельної ділянки від 18.10.04.
У відповідності до ст. 20 Закону України “Про оренду землі” укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Державна реєстрація договорів оренди землі проводиться у порядку, встановленому законом.
Статтею 125 Земельного Кодексу України встановлено, що право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації
Відповідно до п. 3.13 Положення “Про Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації)”, затвердженого рішенням Київради від 19 грудня 2002 року №182/342, Головне управління земельних ресурсів організовує видачу державних актів на право власності на землю і право постійного користування землею, оформлення та видачу договорів оренди (суборенди) земельних ділянок та здійснює реєстрацію суб'єктів права власності на землю, реєстрацію права користування землею і договорів на оренду (суборенду) землі.
Вищевказаний Договір оренди зареєстровано Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про що зроблено запис від 25.10.2004 за №91-6-00358 в книзі записів державної реєстрації договорів.
Відповідно до п. 1.1. Договору Орендодавець за Актом приймання-передачі передає, а Орендар приймає в оренду земельну ділянку, визначену цим договором строком на 18 місяців (п.3.1 Договору).
Право на оренду земельної ділянки виникає після державної реєстрації цього Договору.
Згідно зі ст. 2 Закону України “Про оренду землі”, відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Відповідно до ст. 31 Закону України “Про оренду землі” договір оренди землі припиняється у випадку закінчення терміну, на який його укладено.
Крім цього, п. 11.3 Договору визначено, що Договір оренди припиняється у разі закінчення строку, на який його було укладено.
У відповідності до п. 7.1. Договору після припинення дії цього Договору Орендар, тобто Позивач, зобовязаний повернути Орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених Договором.
За доказами Позивача та наявних у матеріалах справи вбачається, що термін дії договору оренди земельної ділянки Київською міською радою не подовжувався та останнім не оспорювався.
Виходячи з вимог чинного законодавства, суд прийшов до висновку, що термін дії Договору оренди земельної ділянки від 18.10.2004, який зареєстрований Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про що зроблено запис від 25.10.2004, закінчився 25.04.2006 року відповідно до п. 3.1. Договору.
Позивач звернувся з листом від 02.11.07 № 044/114/9141 до Київського міського голови з проханням доручити Головному управлінню земельних ресурсів зняти з реєстрації та виключити з бази даних Державного земельного кадастру зазначений договір оренди земельної ділянки у звязку з закінченням терміну дії договору.
У відповідь Відповідач направив листа № 07-05/41110 від 06.12.07, в якому зазначив, що для проведення процедури припинення дії договору оренди земельної ділянки, який зареєстрований в автоматизованій системі ПК “Кадастр” та термін дії якого закінчився, необхідно направити відповідний пакет документів, а саме: Розпорядження районних державних адміністрацій про передачу обєкта будівництва на баланс експлуатуючим організаціям, Авізо, Акт приймання-передачі обєкта будівництва, Лист-клопотання від балансоутримувача про внесення даних (земельних ділянок) до автоматизованої системи ПК “Кадарстр” тощо.
Відповідачем не зазначено нормативно-обґрунтованої відповіді, яким саме нормативно-правовим актом передбачено, що лише за наявності такого пакету документів можливе проведення процедури припинення дії договорів та їх зняття з реєстрації в автоматизованій базі ПК “Кадастр”.
Проаналізувавши матеріали справи та пояснення надані сторонами, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до статті 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Згідно статті 43 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.
Керуючись ст. 20 Господарського кодексу України кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються зокрема, шляхом установлення, зміни і припинення господарських правовідносин, а також іншими способами, передбаченими законом.
Отже, враховуючи той факт, що матеріалами справи підтверджено закінчення терміну дії договору оренди земельної ділянки, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Головного управління житлового забезпечення щодо визнання договору таким, що припинив свою дію підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) про зобовязання зняти з реєстрації в автоматизованій системі ПК “Кадастр” та виключити з бази даних державного земельного кадастру договір оренди земельної ділянки, то зазначені вимоги також підлягають задоволенню виходячи з наступного.
Так, у відповідності до ст. 193 Земельного Кодексу України, державний земельний кадастр це єдина державна система земельно-кадастрових робіт, яка встановлює процедуру визнання факту виникнення або припинення права власності і права користування земельними ділянками та містить сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим цих ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристику, розподіл серед власників землі та землекористувачів.
Згідно з приписами положення ст. 195 Земельного Кодексу України, основними завданнями ведення державного земельного кадастру є забезпечення повноти відомостей про всі земельні ділянки; застосування єдиної системи просторових координат та системи ідентифікації земельних ділянок; запровадження єдиної системи земельно-кадастрової інформації та її достовірності. забезпечення повноти відомостей про всі земельні ділянки, запровадження єдиної системи земельно-кадастрової інформації та її достовірності.
Частиною 1 ст. 204 Земельного Кодексу України встановлено, що державний земельний кадастр ведеться уповноваженим органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
А відповідно до п. 2.3 Положення “Про Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) затвердженого рішенням Київради від 19 грудня 2002 року №182/342 (зі змінами і доповненнями, внесеними рішенням Київської міської ради від 1 жовтня 2007 року № 500/3334), одним з основних завдань Управління є ведення державного земельного кадастру та моніторингу земель.
У звязку з викладеним, позовні вимоги Позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, підлягають стягненню з Відповідача на користь Позивача.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 43,32, 49, 82-85 ГПК України Господарський суд міста Києва, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати договір оренди земельної ділянки від 18.10.2004, що зареєстрований Головним управлінням земельних ресурсів від 25.10.04 за №91-6-00358 таким, що припинив свою дію, у звязку із закінченням терміну дії договору.
3. Зобовязати Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) зняти з реєстрації та виключити з бази даних Державного земельного кадастру договір оренди земельної ділянки від 18.10.04, що зареєстрований Головним управлінням земельних ресурсів від 25.10.04 за №91-6-00358, у звязку з тим, що термін дії договору закінчився 18.04.2006.
4. Стягнути з Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (01601, м. Київ, вул. Хрещатик, 31а, ЄДРПОУ 26199097) на користь Головного управління житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради Київської міської державної адміністрації (01034, м. Київ, вул. Володимирська, 42, ЄДРПОУ 24378016) витрати по сплаті державного мита 85,00 грн. (вісімдесят пять гривень нуль копійок) та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. 118,00 грн. (сто вісімнадцять гривень нуль копійок).
5. Накази видати відповідно до ст. 116 ГПК України.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття.
Рішення може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його складання та підписання в повному обсязі до Київського апеляційного господарського суду або протягом місяця до Вищого господарського суду України.
Суддя Пукшин Л.Г.
дата підписання рішення 17.03.2009