Постанова № 57488738, 25.04.2016, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.04.2016
Номер справи
809/4403/15
Номер документу
57488738
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"25" квітня 2016 р. Справа № 809/4403/15

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді Лучко О.О.

Суддів: Матуляка Я.П.

Григорука О.Б.

за участю секретаря Волочій Л.І.

за участю сторін:

представників позивача: Мушинського В.Т., Іванейко Н.С.

представника відповідача: не з'явився

представника третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Державної фіскальної служби України: Гавадзина М.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу

за позовом: Державного підприємства "Брошнівське лісове господарство"

до відповідача: Міністерство економічного розвитку і торгівлі України

третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Державна фіскальна служба України

про визнання незаконними та скасування наказів №831 від 20.07.2015 року та №1211 від 28.09.2015 року,-

ВСТАНОВИВ:

14.12.2015 року Державне підприємство "Брошнівське лісове господарство" звернулося до суду з адміністративним позовом до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України про визнання незаконними та скасування наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України №831 від 20.07.2015 року «Про застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності» в частині застосування санкцій ДПІ до ДП "Брошнівське лісове господарство" та наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України №1211 від 28.09.2015 року «Про зміну виду спеціальної санкції, застосованої до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України» в частині застосування спеціальної санкції індивідуального режиму ліцензування зовнішньоекономічної діяльності до ДП "Брошнівське лісове господарство".

Ухвалою від 17.02.2016 року залучено до участі у розгляді даної адміністративної справи третю особу, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Державну фіскальну службу України.

Позовні вимоги мотивовані тим, що Міністерством економічного розвитку і торгівлі України на підставі подання Державної фіскальної служби України вих. №12920/5/99-99-08-02-01-16 від 28.05.2015 року за порушення ДП "Брошнівське лісове господарство" ст.6 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" прийнято наказ №831 від 20.07.2015 року "Про застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності до суб'єктів України" - до 60-ти підприємств України, в тому числі до Державного підприємства "Брошнівське лісове господарство", наказом №1211 від 28.09.2015 року Міністерство економічного розвитку і торгівлі України змінило вид спеціальної санкції з тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на індивідуальний режим ліцензування зовнішньоекономічної діяльності, зокрема, до Державного підприємства "Брошнівське лісове господарство". Позивач вважає наказ №831 від 20.07.2015 року прийнятим з порушенням норм чинного законодавства, що призвело до обмеження прав ДП "Брошнівське лісове господарство" та дискримінації його, як суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, додатково суду пояснили, що наказ №831 прийнятий із порушенням норм чинного законодавства, без з'ясування фактичних обставин, які виключають наявність встановленого факту порушення лісгоспом Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", що призвело до обмеження прав ДП "Брошнівське лісове господарство", оскільки: контракт №9 між ДП "Брошнівське лісове господарство" та "Zortex Bussines LLP", UNITED KINGDOM заключено 11.02.2014 року, тобто до видалення іноземної компанії з реєстру 15.07.2014 року, отже дана компанія була дієздатною та мала право заключати договора. Контракт №23/15 від 23.12.2014 року заключено між ДП "Брошнівське лісове господарство" та "Zortex Bussines LLP", UNITED KINGDOM Шотландія, яка включена до Шотландського реєстру компаній, отже на час заключення договору була дієздатною і мала право заключати договора. Окрім того, витяг з електронної сторінки Англійського реєстру не є офіційним документом, який свідчить про видалення компанії "Zortex Bussines LLP", UNITED KINGDOM реєстратором з реєстру компаній, а отже не може бути підставою винесення рішення про застосування спеціальної санкції до ДП "Брошнівське лісове господарство". Також належних та допустимих доказів, які підтверджують, що компанія "Zortex Bussines LLP", UNITED KINGDOM не є належним одержувачем товарів, податковим органом не надано. Посилання відповідача на Акт Товариства з Обмеженою Відповідальністю 2000: Протокол Позачергових Зборів Акціонерів ТОВ Зорект Бізнес від 14.07.2014 року, що "Zortex Bussines LLP" є ліквідована не заслуговує уваги, оскільки даним протоколом була змінена адреса компанії з Англії на Шотландію, що було завірено усіма необхідними діями та зміна адреси не суперечить англійському законодавству. Зміна адреси відбувалась зі згоди усіх сторін, та не буде перешкоджати виконанню зобов'язань компанії відносно існуючих кредиторів, партнерів, позивачів чи інших осіб. Даний документ є фактичним підтвердженням того, що ТОВ "Зорекс Бізнес" змінила юридичну адресу з Англії на Шотландію, у зв'язку із чим була виключена з Англійського реєстру та включена до Шотландського реєстру компаній, що є доказом діючої компанії. Щодо наказу №1211 від 28.09.2015 року "Про зміну виду спеціальної санкції, застосованої до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України" представники позивача пояснили, що даний наказ розповсюджується більш ніж на 60 підприємств України, а отже Центральним органом виконавчої влади порушено принцип індивідуальності обрання міри відповідальності для суб'єкта господарювання. З рішення Конституційного суду випливає, що юридична відповідальність не може носити колективний характер, а захід впливу на поведінку кожного суб'єкта правовідносин повинен нести індивідуальний характер для кожного з підприємств з огляду на міру порушення законодавства. Враховуючи вищенаведене вважають, що Міністерство економічного розвитку і торгівлі України безпідставно прийняло рішення про застосування спеціальної санкції - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності, а в подальшому - індивідуальний режим ліцензування зовнішньоекономічної діяльності ДП "Брошнівське лісове господарство", а тому просили позов задовольнити.

Представник Міністерства економічного розвитку і торгівлі України в судове засідання не з'явився, подав заяву про розгляд справи за його відсутності. На адресу суду подав письмове заперечення проти позову, зазначивши, що підставою для прийняття оскаржуваного наказу №831 від 20.07.2015 року, яким застосовано спеціальну санкцію до ДП "Брошнівське лісове господарство", було подання ДФС України №12920/5/99-99-08-02-01-16 від 28.05.2015 року. В даному поданні зафіксовано факт порушення позивачем ст.6 ЗУ "Про зовнішньоекономічну діяльність", а саме: встановлено, що в ході перевірки Головним управлінням власної безпеки ДФС України було отримано інформацію від Міністерства закордонних справ України про те, що компанія "Zortex Bussines LLP" була ліквідована 15.07.2014 року, оскільки була не діючою, однак незважаючи на припинення діяльності компанії-нерезидента, позивач продовжував здійснювати експортні операції з прямим контактом на адресу "Zortex Bussines LLP". Також зазначили, що Мінекономрозвитку було видано наказ "Про зміну виду спеціальної санкції, застосованої до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності" №1211 від 28.09.2015 року, а наказом №94 від 21.01.2016 року дію спеціальної санкції відносно позивача зупинено до 01.05.2016 року, а тому і настання негативних наслідків не відповідає дійсним обставинам. На підставі вище наведеного просив в задоволенні позову відмовити.

Представник Державної фіскальної служби України в судовому засіданні проти позову заперечив, додатково суду пояснив, що ДФС України у відповідності до ст.37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" звернулося до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України з поданням №12920/5/99-99-08-02-01-16 від 28.05.2015 року про застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, які експортували лісоматеріали на адресу недіючої лондонської компанії "Zortex Bussines LLP", спеціальної санкції за порушення ст.6 даного Закону у вигляді тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності. Підставою для звернення із таким поданням стало досудове розслідування у кримінальному провадженні №32015000000000072 від 08.04.2015 року за фактом умисного ухилення від сплати податків службовими особами ТзОВ "С.Т.К.-Полісся" за ч.1 ст.212 Кримінального кодексу України. Під час проведення слідства встановлено, що в продовж липня 2014 року - квітня 2015 року підприємствами-резидентами, серед яких ДП "Брошнівське лісове господарство", здійснювали експорт лісоматеріалів на адресу компанії "Zortex Bussines LLP" (м. Лондон, Великобританія). Досудовим розслідуванням встановлено, що компанія-нерезидент "Zortex Bussines LLP" ліквідована 15.07.2014 року, що також підтверджується листом Міністерства закордонних справ №630/17-200-490 від 24.02.2015 року. Враховуючи те, що компанія "Zortex Bussines LLP" ліквідована з 15.07.2014 року, то по всіх митних деклараціях, які оформлені в митному режимі "експорт" в період з 29.07.2014 року по 21.03.2015 року покупцем товару являється інша фірма-нерезидент,. Головним управлінням власної безпеки ДФС України було встановлено, що незважаючи на припинення діяльності компанії-нерезидента позивач продовжував здійснювати експортні операції за прямими контактами на адресу "Zortex Bussines LLP". Враховуючи виявленні порушення ДП "Брошнівське лісове господарство" норм чинного законодавства ДФС України звернулось до Мінекономрозвитку із поданням №22098/5/99-99-08-02-02-16 від 18.09.2015 року, яке за змістом і формою відповідало вимогам ч.3 ст.37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" про зміну виду спеціальної санкції до суб'єктів господарської діяльності. Враховуючи зазначене, ДФС України вважає позовні вимоги позивача безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню, а тому у задоволенні позову просили відмовити.

Розглянувши позовну заяву, заперечення проти позову, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши подані докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 11.04.2014 року між ДП "Брошнівське лісове господарство" та "Zortex Bussines LLP", Великобританія, було укладено контракт №9 по купівлі пиломатеріалів, а 23.12.2014 року ДП "Брошнівське лісове господарство" укладено контракт №23/15 із "Zortex Bussines LLP", Шотландія, по купівлі пиломатеріалів. (а.с. 42-46)

28.05.2015 року ДФС України звернулося до Департамента регулювання ЗЕД Міністерства економічного розвитку і торгівлі України із поданням №12920/5/99-99-08-02-01-16 від 28.05.2015 року про вжиття заходів, оскільки Головним управління власної безпеки ДФС України за результатами моніторингу та аналізу експортних операцій з товаром "лісоматеріали" встановлено, що вивезення за межі митної території України вказаного товару здійснюється за численними зовнішньоекономічними контрактами, у тому числі і на адресу англійської фірми "Zortex Bussines LLP" (Лондон). Проте, згідно даних інформаційної мережі Інтернет (сайт opencorporates.com/companes) вказана компанія знаходиться у статусі розформованої, тобто припинила свою діяльність з 15.07.2014 року. (а.с.69-75)

З метою перевірки вищезазначеної компанії щодо її діяльності, ГУВБ ДФС України було направлено запит до Міністерства закордонних справ України та одержало від останнього відповідь згідно з інформацією, отриманою від Посольства України у Сполученому Королівстві Великої Британії і Північної Ірландії відповідно до витягів з офіційного реєстру компаній Великої Британії та бази Агенства кредитного рейтингу, про те, що компанію "Zortex Bussines LLP" було ліквідовано 15.07.2014 року державним реєстром, оскільки компанія була недіючою. Водночас 30.09.2014 року до реєстру було внесено нову компанію з ідентичною назвою "Zortex Bussines LLP" (№SO305036; Suite 20, 12 South Bridge, Edinburgh, Scotland) (а.с.76-99).

Так, 20.07.2015 року Міністерство економічного розвитку і торгівлі України відповідно до ст.37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» на підставі подання ДФС України №12920/5/99-99-08-02-01-16 від 28.05.2015 року видало наказ №831 «Про застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України», яким за порушення ст.6 ЗУ «Про зовнішньоекономічну діяльність» у 40-денний строк з дня набрання чинності цим наказом застосовано спеціальну санкцію - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності до суб'єктів України, зазначених в додатку до наказу, в тому числі і до ДП "Брошнівське лісове господарство" (а.с. 33-41).

18.09.2015 року ДФС України направило до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України подання за №22098/5/99-99-08-02-02-15, в якому не заперечило щодо зміни спеціальної санкції з тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої наказом Мінекономпромрозвитку України №831 від 20.07.2015 року, на індивідуальний режим ліцензування зовнішньоекономічної діяльності (а.с. 102-106).

На підставі вказаного подання ДФС України Міністерство економічного розвитку і торгівлі України наказом №1211 від 28.09.2015 року «Про зміну виду спеціальної санкції, застосованої до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України» з дня набрання чинності цим наказом змінило вид спеціальної санкції, застосованої до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, з тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на індивідуальний режим ліцензування зовнішньоекономічної діяльності. У додатку до цього наказу у позиції 38 зазначене ДП "Брошнівське лісове господарство" (а.с. 107-110).

14.01.2016 року ДП "Брошнівське лісове господарство" подало до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України клопотання про скасування спеціальної санкції №04-01/15 у зв»язку з відсутністю порушень порушень з боку підприємства чинного законодавства з наданням на підтвердження наступних документів: довідки ДПІ у Рожнятівському районі ГУ ДФС про відсутність заборгованості з податків, зборів, платежів по ДП "Брошнівське лісове господарство"; листа-відповіді на запит Івано-Франківської митниці ДФС України про відносини між ДП "Брошнівське лісове господарство" та "Zortex Bussines LLP" з початку 2015 року та довідки Рожнятівської філії Івано-Франківського обласного управління АТ "Ощадний банк" про відсутність порушень ДП "Брошнівське лісове господарство" законодавчо встановлених строків за зовнішньоекономічними (експортними) контрактами (а.с.41).

Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, розглянувши клопотання ДП "Брошнівське лісове господарство", 21.01.2016 року прийняло наказ №94 «Про тимчасове зупинення дії спеціальної санкції, що застосована до суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності України» про тимчасове, до 01.05.2016 року, зупинення дії спеціальної санкції, застосованої до ДП "Брошнівське лісове господарство" (а.с.114-116).

Крім того, 22.03.2016 року ДП "Брошнівське лісове господарство" подало до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України клопотання про скасування спеціальної санкції з тих підстав, що на час укладення 11.04.2014 року контракту №9 між ДП "Брошнівське лісове господарство" та "Zortex Bussines LLP", Великобританія, по купівлі пиломатеріалів та 23.12.2014 року контракту №23/15 між ДП "Брошнівське лісове господарство" із "Zortex Bussines LLP", Шотландія, по купівлі пиломатеріалів дані компанії були дієздатні та мали право заключати договори (а.с.82-83 т.2). Дане клопотання на момент розгляду справи не розглянуто.

При вирішенні даного спору суд виходив з наступного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ст.1 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" зовнішньоекономічна діяльність - це діяльність суб'єктів господарської діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності, побудована на взаємовідносинах між ними, що має місце як на території України, так і за її межами, а зовнішньоекономічний договір (контракт) - це матеріально оформлена угода двох або більше суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності та їх іноземних контрагентів, спрямована на встановлення, зміну або припинення їх взаємних прав та обов'язків у зовнішньоекономічній діяльності.

Відповідно до ст.2 цього Закону суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності в Україні є юридичні особи, зареєстровані як такі в Україні і які мають постійне місцезнаходження на території України (підприємства, організації та об'єднання всіх видів, включаючи акціонерні та інші види господарських товариств, асоціації, спілки, концерни, консорціуми, торговельні доми, посередницькі та консультаційні фірми, кооперативи, кредитно-фінансові установи, міжнародні об'єднання, організації та інші), в тому числі юридичні особи, майно та/або капітал яких є повністю у власності іноземних суб'єктів господарської діяльності.

До видів зовнішньоекономічної діяльності, які здійснюють в Україні суб'єкти цієї діяльності, належать, зокрема, експорт та імпорт товарів, капіталів та робочої сили (ст.4 Закону).

Відповідно до ч.1 ст.6 вказаного Закону суб'єкти, які є сторонами зовнішньоекономічного договору контракту, мають бути здатними до укладання договору (контракту) відповідно до цього та інших законів України та/або закону місця укладання договору контракту). Зовнішньоекономічний договір (контракт) складається відповідно до цього та інших законів України з урахуванням міжнародних договорів України. Суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності при складанні тексту зовнішньоекономічного договору (контракту) мають право використовувати відомі міжнародні звичаї, рекомендації, правила міжнародних органів та організацій, якщо це не заборонено прямо та у виключній формі цим та іншими законами України.

За порушення цього або пов'язаних з ним законів України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності можуть бути застосовані такі спеціальні санкції: застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності та іноземних суб'єктів господарської діяльності індивідуального режиму ліцензування у випадках порушення такими суб'єктами цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, що встановлюють певні заборони, обмеження або порядок здійснення зовнішньоекономічних операцій; тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності у випадках порушення цього Закону або пов'язаних з ним законів України, проведення дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки (ч.1 ст.37 Закону).

Згідно із ч.2 ст.37даного Закону санкції, зазначені у цій статті, застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів державної податкової та контрольно-ревізійної служб, митних, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг та Національного банку України або за рішенням суду.

Відповідно до ч.3 ст.37 цього Закону подання щодо застосування санкцій повинно містити такі дані: найменування та реквізити суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності (для іноземних суб'єктів господарювання - мовою країни їхнього місцезнаходження); відомості про зміст порушення з посиланням на конкретні положення законодавства України; вид спеціальної санкції, яку пропонується застосувати; найменування та реквізити контрагента, при виконанні контракту з яким порушено законодавство, іншу доцільну інформацію.

Так, п.1.1 Порядку взаємодії Міністерства економіки України та Державної податкової адміністрації з питань застосування спеціальних санкцій, затвердженого спільним наказом Мінекономіки та ДПА від 09.11.2006 року № 340/672 (далі - Порядок взаємодії), визначено процедуру підготовки Державною податковою адміністрацією подання про застосування (скасування, зміну виду, тимчасового зупинення дії) спеціальних санкцій до Міністерства економіки країни розгляду цих подань Мінекономіки та передачі ним наказів про застосування (скасування, зміну виду, тимчасове зупинення дії) спеціальних санкцій до ДПА.

Відповідно до п.1.2. Порядку взаємодії спеціальні санкції, передбачені статтею 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", застосовуються Мінекономіки до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності, що порушили цей Закон та пов'язані з ним закони України, зокрема в разі порушення суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності або іноземними суб'єктами господарської діяльності валютного, митного, податкового, іншого законодавства, що встановлює певні заборони, обмеження або порядок здійснення зовнішньоекономічних операцій, та в разі проведення ними дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки.

Порядок застосування спеціальних санкцій регулюється Положенням про порядок застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності спеціальних санкцій, передбачених ст.37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" затвердженим наказом Мінекономіки від 17.04.2000 року № 52 (далі - Положення).

Відповідно до п.1.2 Порядку санкції застосовуються Міністерством економічного розвитку і торгівлі України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, що порушили Закон України "Про зовнішньоекономічну діяльність" та пов'язані з ним закони України, зокрема в разі порушення суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності валютного, митного, податкового, іншого законодавства, що встановлює певні заборони, обмеження або порядок здійснення зовнішньоекономічних операцій, та в разі проведення ними дій, які

можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки.

Згідно з п.1.2 Положення спеціальні санкції - індивідуальний режим ліцензування

або тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності - застосовуються Міністерством економічного розвитку і торгівлі України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності за поданням органів державної податкової та контрольно-ревізійної служб, митних, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг та Національного банку України або за рішенням суду.

Так, в п.4.1 Порядку передбачено, що порядок застосування (скасування, зміни виду, тимчасового зупинення дії) Міністерством економічного розвитку і торгівлі України спеціальних санкцій є опрацювання подань щодо застосування (скасування, зміни

виду, тимчасового зупинення дії) санкцій до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності від органів державної податкової та контрольно-ревізійної служб, митних, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг, Національного банку України покладено на відділ контролю у сфері зовнішньоекономічної діяльності департаменту зовнішньоекономічної діяльності та відділ правового забезпечення зовнішньоекономічної діяльності Міністерства економічного розвитку і торгівлі України.

Відповідно до п.4.8 Порядку про застосування санкцій, передбачених статтею 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", видається наказ Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, у якому вказуються норми чинного законодавства, які було порушено, матеріали, на підставі яких видано наказ, реквізити суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, до яких застосовані санкції, та вид санкції, дата, з якої санкція починає діяти.

Згідно із п.4.15 Положення у разі усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" та/або пов'язаних з ним законів України, і приведення своєї зовнішньоекономічної діяльності у відповідність із законами України або надання достатніх доказів неможливості (безперспективності) застосування практичних заходів, що

гарантують виконання зазначеного Закону, суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності та іноземні суб'єкти господарської діяльності, до яких застосовано санкції, мають право подавати до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України відповідні матеріали та виходити з клопотанням про скасування (зміна виду, тимчасове зупинення) дії санкцій.

Дія санкцій скасовується Міністерством економічного розвитку і торгівлі України в разі усунення суб'єктом зовнішньоекономічної діяльності порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" та/або пов'язаних з ним законів України, і приведення своєї зовнішньоекономічної діяльності у відповідність до законів України або надання достатніх доказів неможливості (безперспективності) застосування практичних заходів, що гарантують виконання Закону, а також якщо в Міністерстві економічного розвитку і торгівлі України відсутні матеріали щодо порушення цим суб'єктом зовнішньоекономічної діяльності валютного, митного, податкового, іншого законодавства, яке встановлює певні заборони, обмеження або порядок здійснення зовнішньоекономічних операцій, та матеріали щодо проведених ним дій, що можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки (п.4.17 Положення).

Так, подання ДФС України від 28.05.2015 року № 12920/5/99-99-08-02-01-16 та від 10.09.2015 року №22098/5/99-99-08-02-02-15 містили всі обов'язкові дані: назву і реквізити суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності України, відомості про зміст правопорушення, вид спеціальної санкції, яку пропонується застосувати, назва і реквізити контрагента.

За таких обставин вказані подання ДФС, які стали підставою для прийняття наказу Мінекономрозвитку від 20.07.2015 року № 831 про застосування спеціальної санкції та наказу Мінекономрозвитку №1211 від 28.09.2015 року про зміну виду спеціальної санкції, за формою та змістом відповідали вимогам ч.3 ст.37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", а тому у відповідача не було передбачених законодавством підстав для незастосування до позивача спеціальної санкції та її зміни в подальшому.

Відтак, колегія суддів дійшла до висновку, що на момент прийняття оскаржуваних наказів останні бути прийняті на підставах, передбачених статтею 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", відповідно до порядку, визначеному Положенням про порядок застосування до об'єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності спеціальних санкцій, передбачених статтею 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", затвердженим наказом Мінекономіки від 17.04.2000 року № 52, та з урахуванням вимог Порядку взаємодії Міністерства економіки України та Державної податкової адміністрації з питань застосування спеціальних санкцій, затвердженого спільним наказом Мінекономіки та ДПА від 09.11.2006 року № 340/672.

Стосовно доводів представників позивача про те, що ними не було порушено норм Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" з тих підстав, що на час укладення 11.04.2014 року контракту №9 між ДП "Брошнівське лісове господарство" та "Zortex Bussines LLP", Великобританія, та 23.12.2014 року контракту №23/15 між ДП "Брошнівське лісове господарство" із "Zortex Bussines LLP", Шотландія, дані компанії були дієздатні та мали право заключати договори, а також, що при зміні юридичної адреси компанії з Англії та Шотландію, така компанія виключається з реєстру компаній, що знаходяться в Англії та включається до реєстру компаній, що ведеться в Шотландії, суд зазначає наступне.

Головним управлінням власної безпеки ДФС України виявлено факт порушення вимог ч.1 ст.6 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" стосовно здатності сторін до укладення зовнішньоекономічного договору, оскільки за інформацією Міністерства закордонних справ України компанія "Zortex Business LLP", Великобританія, контрагент позивача, була ліквідована 15.07.2014 року, так як була не діючою, а позивач, незважаючи на припинення діяльності компанії-нерезидента, продовжував здійснювати експортні операції за прямими контрактами на адресу даної компанії.

Відповідно до інформації з Реєстраційної палати, наданої Міністерством закордонних справ України стосовно компанії "Zortex Business LLP", ОС 370510, то дана компанія була зареєстрована 06.12.2011 року з місцем реєстрації Лондон, Сполучене Королівство двома уповноваженими учасниками («Альфа Капітал Менеджмент ЛТД» та «Капітал Менеджмент Груп Лімітед»), 01.04.2014 року було оголошено про розпуск компанії, а 15.07.2014 року партнерство з обмеженою відповідальністю було ліквідовано (а.с.1-21 т.2).

Відповідно до інформації з Реєстраційної палати, наданої Міністерством закордонних справ України стосовно компанії "Zortex Business LLP", SO 305036, то дана компанія була зареєстрована 30.09.2014 року з місцем реєстрації Единбург, Шотландія, двома уповноваженими учасниками («Ейт Холдінг Ко» та «Прайват Ессет Груп Лтд») (а.с.41-60 т.2). Стосовно даної компанія була відсутня будь-яка інформація на підтвердження того, що вказані учасники компанії "Zortex Business LLP", SO 305036, змінили учасників компанії "Zortex Business LLP", ОС 370510.

При цьому вказана інформація була засвідчена офіційною печаткою Управління державної реєстрації юридичних осіб Англії та Уельсу, а тому суд не вбачає підстав вважати, що відбулась тільки зміна місцезнаходження компанії "Zortex Business LLP", ОС 370510, з Великобританії на Шотландію. Посилання ж представника позивача на Акт про компанії 2006 року (а.с.88-89 т.2), наданого в судовому засіданні, стосується питання відновлення компанії в реєстрі, однак не спростовує зазначений висновок суду.

Щодо посилання представника позивача на акт Товариства з Обмеженою Відповідальністю 2000 ТОВ Зортекс Бізнес, реєстраційний №ОС370510, від 14.07.2014 року, згідно з яким відбулась зміна учасників товариства з «Альфа Капітал Менеджмент ЛТД» та «Капітал Менеджмент Груп Лімітед» на «Ейт Холдінг Ко» та «Прайват Ессет Груп Лтд» та зміна місцезнаходження товариства з Великобританії та Шотландію, та що компанія, зареєстрована в Англії, припиняє свою діяльність, а нова компанія, створена в Шотландії, продовжить свою діяльність за новою адресою після прийняття нової форми реєстрації, то на даний акт відсутнє будь-яке посилання у реєстрі юридичних осіб Великої Британії стосовно державної реєстрації компанії "Zortex Business LLP", SO 305036, Единбург, Шотландія (а.с.210 т.1).

Крім того, позивач, звертаючись із клопотаннями до Мінекономрозвитку про скасування наказів про застосування до нього санкцій (а.с.82-83 т.2), вказує на те, що компанії "Zortex Bussines LLP", Великобританія, та "Zortex Bussines LLP", Шотландія, на момент укладення договорів були дієздатні та мали право заключати договори, однак не вказує на те, що компанія "Zortex Bussines LLP" змінила юридичну адресу з Англії на Шотландію і це є одна і та сама юридична особа.

З наведених вище підстав колегія суддів вважає доводи представників позивача необгрунтованими.

Колегія суддів вважає безпідставними доводи представника позивача про порушення відповідачем принципу індивідуальності обрання міри відповідальності для суб'єкта господарювання, оскільки в оскаржуваних наказах відповідачем конкретизовано суб»єктів, до яких застосовуються спеціальні санкції, в тому числі і стосовно позивача.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до ст.9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Згідно з ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на

яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до ст.86 КАСУ суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку про правомірність оскаржуваних наказів, а тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.2 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.

На підставі ст.124 Конституції України, керуючись ст.ст. 2, 8-14, 86, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

В задовленні позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 КАС України, апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Відповідно до ст.254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення встановлених строків подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Головуючий суддя: Лучко О.О.

Суддя: Матуляк Я.П.

Суддя: Григорук О.Б.

Постанова складена в повному обсязі 29.04.2016 року.