ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 квітня 2016 року м. Чернігів Справа № 825/696/16
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бородавкіної С.В.,
за участі секретаря - Гайдука С.В.,
представника позивача - Козаченка І.М.,
представника відповідача - Дуся М.К.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Чернігові справу за адміністративним позовом Управління Держпраці у Чернігівській області до Відділу освіти Сосницької районної державної адміністрації про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,
В С Т А Н О В И В:
Позивач 15.04.2016 звернувся до суду з адміністративним позовом до Відділу освіти Сосницької районної державної адміністрації (далі - Відділ освіти) та просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до відповідача (код ЄДРПОУ 02147530, вул. Богдана Хмельницького, 28, смт. Сосниця, Сосницький район, Чернігівська область, 16100) шляхом негайного зупинення робіт (виробництва): Шаболтасівка ЗОШ - котел КВ-300; Авдіївка ЗОШ - котли ІДМАР КW-65N (дві одиниці); Хлопяники ЗОШ - котел УНІВЕРСАЛ - 5М, у зв'язку із загрозою життю та здоров'ю людей.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що за результатами проведеної перевірки дотримання відповідачем вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці, промислової безпеки, додержання законодавства про працю були виявлені порушення, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, що є підставою для застосування до відповідача заходів реагування.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача позовні вимоги визнав та зазначив, що котли, які перевірялись працівниками Управління Держпраці у Чернігівській області, Відділу освіти не належать, а орендуються ним разом з нежитловими приміщеннями (школами) на підставі розпорядження Сосницької районної державної адміністрації та договорів оренди з відповідними сільськими радами.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що адміністративний позов має бути задоволений виходячи з таких підстав.
Судом встановлено, що Відділом освіти відповідно до розпорядження Сосницької районної державної адміністрації від 27.02.2002 № 47; договорів оренди від 01.01.2011 та від 04.01.2011 орендуються нежитлові приміщення (школи), зокрема, в с. Авдіївка і с. Хлоп'яники (а.с. 37-44).
Відповідно до направлення на проведення перевірки від 17.12.2015 № 66 Управлінням Держпраці у Чернігівській області, згідно із наказом про затвердження графіку проведення планових перевірок суб'єктів господарювання (виробничих об'єктів) на I квартал 2016 року від 17.12.2015 № 68, у період з 14.03.2016 по 01.04.2016 проведено планову перевірку на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці, промислової безпеки, додержання законодавства про працю Відділу освіти (код ЄДРПОУ 02147530, вул. Богдана Хмельницького, 28, смт. Сосниця, Сосницький район, Чернігівська область, 16100) (а.с. 9-12).
За результатами перевірки складено акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 01.04.2016 № 66, отриманий посадовою особою Відділу освіти (а.с. 13-23).
Під час перевірки, згідно розділу 5 вищевказаного акту, виявлено порушення Відділом освіти 151 нормативно-правового акту з охорони праці, з яких порушення, зазначені у рядках №№ 7, 9, 26, 27, 34, 35 створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а саме:
- відсутній паспорт котла КВ-300 ЗОШ с. Шаболтасівка - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 16.1.2 НПАОП 0.00-1.26-96 «Правила будови і безпечної експлуатації парових котлів з тиском пари не більше 0,07 МПА (0.7 кгс/см2) водогрійних котлів і водопідігрівачів з температурою нагріву води не вище 115 о С», затверджено наказом Держнаглядохоронпраці від 23.07.1996 № 125, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05.11.1996 № 655/1680;
- відсутня принципова теплова схема котельні ЗОШ с. Шаболтасівка - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 16.1.2 НПАОП 0.00-1.26-96 «Правила будови і безпечної експлуатації парових котлів з тиском пари не більше 0,07 МПА (0,7 кгс/см2) водогрійних котлів і водопідігрівачів з температурою нагріву води не вище 115 о С», затверджено наказом Держнаглядохоронпраці від 23.07.1996 № 125, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05.11.1996 № 655/1680;
- до пуску в роботу котли ІДМАР КW-65N потужністю 200 Кв не зареєстровано в Управлінні Держпраці у Чернігівській області ЗОШ с. Авдіївка - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 15.13 НПАОП 0.00-1.26-96 «Правила будови і безпечної експлуатації парових котлів з тиском пари не більше 0,07 МПА (0,7 кгс/см2) водогрійних котлів і водопідігрівачів з температурою нагріву води не вище 115 о С», затверджено наказом Держнаглядохоронпраці від 23.07.1996 № 125, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05.11.1996 № 655/1680;
- власник не отримав дозвіл в Управлінні Держпраці у Чернігівській області на право експлуатації вказаних котлів ЗОШ с. Авдіївка - ст. 21 Закону України «Про охорону праці», «Про затвердження Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1107;
- відсутній паспорт котла УНИВЕРСАЛ - 5М ЗОШ с. Хлопяники - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 16.1.2 НПАОП 0.00-1.26-96 «Правила будови і безпечної експлуатації парових котлів з тиском пари не більше 0,07 МПА (0,7 кгс/см2) водогрійних котлів і водопідігрівачів з температурою нагріву води не вище 115 о С», затверджено наказом Держнаглядохоронпраці від 23.07.1996 № 125, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05.11.1996 № 655/1680;
- балансоутримувач (Сосницький відділ освіти) не отримав дозвіл в Управлінні Держпраці у Чернігівській області на право експлуатації котлів водогрійних потужністю понад 100 Кв - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», «Про затвердження Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1107.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, Держпраці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Відповідно до п. 7 даного Положення Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. На утворені територіальні органи Держпраці може покладати виконання завдань за міжрегіональним принципом. Наказом Державної служби України з питань праці від 30.04.2015 № 9 затверджено Положення про Управління Держпраці у Чернігівській області згідно п. 1 якого, Управління Держпраці у Чернігівській області (далі - Управління Держпраці) є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.
Відповідно до вимог статті 38 Закону України "Про охорону праці" державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища. Згідно підпункту 15 пункту 4 Положення про Управління Держпраці у Чернігівській області, Управління відповідно до покладених на нього завдань:
здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань:
забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту;
монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;
безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення;
виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів;
організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.
Статтею 4 Закону України „Про охорону праці" визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Відповідно до Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 № 826 (далі - Положення), загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Пунктом 2.26 Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки:
порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників;
порушень вимог Кодексу України про надра;
відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;
не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки;
виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.
У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.
Відповідно до пункту 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду.
Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Абзацом другим ч. 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень щодо справ, зазначених у пункті 5 частини першої статті 183-2 цього Кодексу, встановлюється 15-денний строк, який обчислюється з дня виявлення суб'єктом владних повноважень підстав для звернення до адміністративного суду.
Судом встановлено, що під час проведення планової перевірки позивачем виявлено та зафіксовано в акті перевірки порушення вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці, промислової безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, що стало підставою для звернення позивача до суду із даним позовом у передбачений Кодексом адміністративного судочинства України строк.
Враховуючи зазначене, у зв'язку з виникненням загрози життю та/або здоров'ю людей, з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей є підстави для негайного зупинення робіт (виробництва): Шаболтасівка ЗОШ - котел КВ-300; Авдіївка ЗОШ - котли ІДМАР КW-65N (дві одиниці); Хлопяники ЗОШ - котел УНІВЕРСАЛ - 5М, у зв'язку із загрозою життю та здоров'ю людей в Відділі освіти (код ЄДРПОУ 02147530, вул. Богдана Хмельницького, 28, смт. Сосниця, Сосницький район, Чернігівська область, 16100).
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Управління Держпраці у Чернігівській області до Відділу освіти Сосницької районної державної адміністрації про застосування заходів реагування необхідно задовольнити, оскільки вони є законними та обґрунтованими.
Відповідно до п. 10 ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.
Відповідно до ч. 3 ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Ухвалою суду від 18.04.2016, за обґрунтованим клопотанням представника позивача, Управлінню Держпраці у Чернігівській області було відстрочено сплату судового збору до ухвалення судового рішення, яким закінчиться розгляд справи.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Враховуючи наведене, суд вважає, що з позивача має бути стягнуто судовий збір за подачу адміністративного позову в розмірі 1 378,00 грн. на відповідні платіжні реквізити.
Керуючись статтями 158-163, 167, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Управління Держпраці у Чернігівській області задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Відділу освіти Сосницької районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 02147530, вул. Богдана Хмельницького, 28, смт. Сосниця, Сосницький район, Чернігівська область, 16100) шляхом негайного зупинення робіт (виробництва): Шаболтасівка ЗОШ - котел КВ-300; Авдіївка ЗОШ - котли ІДМАР КW-65N (дві одиниці); Хлопяники ЗОШ - котел УНІВЕРСАЛ - 5М, у зв'язку із загрозою життю та здоров'ю людей.
Стягнути з Управління Держпраці у Чернігівській області (код ЄДРПОУ 39779238) судовий збір за подачу адміністративного позову у розмірі 1 378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн. 00 коп. на такі платіжні реквізити:
Отримувач коштів: УК у м. Чернігові /м. Чернігів/22030001
Код отримувача: (код за ЄДРПОУ) 38054398
Банк отримувача: ГУДКСУ у Чернігівській обл.
Код банку отримувача (МФО): 853592
Рахунок отримувача: 31216206784002
Код класифікації доходів бюджету: 22030001
Призначення платежу: *;101;_____(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб; Судовий збір, за позовом ______ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Чернігівський окружний адміністративний суд).
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167,186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя С.В. Бородавкіна