ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 квітня 2016 року Чернігів Справа № 825/589/16
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді - Кашпур О.В.,
за участі секретаря - Пушенко О.І.,
представника позивача - Підгорного К.Є.,
представника відповідача - Мозирко В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Державного підприємства "Добрянське лісове господарство" до Державної податкової інспекції у Ріпкинському районі Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення - рішення та рішення про нарахування пені,
В С Т А Н О В И В:
Позивач 29.03.2016 року звернувся з позовом до Державної податкової інспекції у Ріпкинському районі Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області і просить визнати протиправними та скасувати повністю податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у Ріпкинському районі Головного управління ДФС у Чернігівській області № 0005271500 від 04.11.2015 р. та рішення про нарахування пені, викладене в листі від 04.11.2015 р. № 393/10/15-105.
Свої вимоги мотивує тим, що відповідно до вимог податкового законодавства об`єктом оподаткування рентною платою за спеціальне використання лісових ресурсів є деревина, заготовлена в порядку рубок головного користування, при чому слово «заготовлена» використовується у минулому часі, нарахування цієї плати має відбуватися виходячи з кількості деревини, фактично заготовленої платником податку протягом звітного календарного кварталу. З цієї ж причини нарахування рентної плати виходячи лише з даних отриманих у звітному кварталі лісорубних квитків є неможливим, оскільки календарний квартал фактичного заготовлення деревини за цими квитками із календарним кварталом їх видачі можуть не співпадати. Підприємство має право під виписані лісорубні (лісові) квитки проводити заготівлю не обов'язково в тому періоді, коли вони були виписані, а на протязі року, тобто виписані лісові (лісорубні) квитки є тільки документом, який надає право на заготівлю деревини, а не підтверджує факту заготівлі деревини. Виписані лісові (лісорубні) квитки не спричиняють юридичних підстав для оформлення господарської операції, відповідно до якої повинні бути нараховані податкові зобов'язання підприємства по нарахуванню відповідної суми податку для сплати до бюджету, так як згідно ст.1 «Визначення термінів» Закону України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999р. № 986-ХІУ «господарська операція - це дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства». Виписування лісових (лісорубних) квитків не приведе до будь-яких змін в активах чи зобов'язаннях підприємства, таким чином не може бути оформлене як господарська операція, що, в свою чергу, не дає підстав для відображення факту виписування квитків в бухгалтерському обліку підприємства, так як в бухгалтерському обліку відображаються тільки господарські операції (стаття 8 Закону України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні»).
Крім того, позивач наполягає на тому, що нарахована рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів, яка підлягає сплаті до бюджету, є витратами підприємства, а формування витрат повинно здійснюватися відповідно до Положень (стандарту) бухгалтерського обліку № 16 «Витрати», затвердженого Наказом Мінфіну України від 31.12.1999р. № 318 (зі змінами та доповненнями). Відповідно до п. 5 та 6 П(С)БО № 16 витратами звітного періоду визнається або зменшення активів або збільшення зобов'язань. Жодних із цих подій при виписці лісових квитків не відбувається. Також, позивач зазначає, що пунктами 5.1, 5.2, 5.3 «Методичних рекомендацій з формування собівартості продукції (робіт, послуг) на підприємствах, що належать до сфери управління Державного агентства лісових ресурсів України, затверджених Наказом № 124 від 14.05.2013 року, встановлено, що плата за спеціальне використання лісових ресурсів є складовою частиною собівартості продукції (товарів, послуг) по статті калькуляції «Сировина і матеріали», а пунктами 7 та 11 П(С)БО № 16 визначено, що витрати собівартості визнаються в тому звітному періоді (як собівартість реалізованої продукції), в якому були отримані доходи від реалізації продукції. Таким чином, віднесення до собівартості продукції першого кварталу 2015 року рентної плати, нарахованої на виписані лісові квитки в 1 кварталі 2015р., по яких не було здійснено фактичної заготовки деревини, приведе до спотворення показника собівартості виробництва продукції та собівартості реалізації продукції.
Враховуючи наведене, позивач вважає, що нарахування йому податкового зобов'язання за платежем рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів є протиправним та просить задовольнити його позовні вимоги в повному обсязі.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав, просив в їх задоволенні відмовити, пояснив, що до 01.01.2015 Податковим кодексом передбачалось, що збір сплачується лісокористувачами щокварталу рівними частинами від суми збору, зазначеної в спеціальних дозволах (абз.2 п.334.4 ст.334 ПК України, в редакції, чинній станом на грудень 2014). З 01.01.2015 змінено порядок сплати рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів. Так, відповідно до п.257.5 ст.257 Податкового кодексу України, сума податкових зобов'язань з рентної плати, визначена у податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації з урахуванням фактично сплачених авансових внесків.
Враховуючи наведене, відповідач вважає, що платники при складанні податкової декларації з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів, починаючи з І кварталу 2015 року, вказують усю суму плати, обчислену та зазначену суб'єктами лісових відносин у виданих ними спеціальних дозволах. Сума податкових зобов'язань з рентної плати, визначена у податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої декларації. На платника рентної плати покладається відповідальність за правильність обчислення, повноту і своєчасність її внесення до бюджету, а також за своєчасність подання контролюючим органам відповідних податкових декларацій згідно із нормами цього Кодексу та інших законодавчих актів. Враховуючи наведене, відповідач вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного:
Встановлено, що працівниками ДПІ у Ріпкинському районі ГУ ДФС у Чернігівській області було проведено камеральну перевірку даних, задекларованих позивачем у податковому розрахунку (декларації) рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів за І півріччя 2015 року ДП "Добрянське лісове господарство".
За підсумками перевірки складено акт від 20.10.2015 р. № 331/15-115/00993509.
Перевіркою встановлено порушення:
пп. 256.11.1 п. 256.11 ст. 256 Податкового кодексу України, наказ Міністерства фінансів України від 21.12.2012 р. № 1404 «Про затвердження форми Податкового розрахунку збору за спеціальне використання лісових ресурсів», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.01.2013 р. за № 172/22704.
пп. «б» п. 50.1 ст. 50 розділу ІІ Податкового кодексу України, відповідальність передбачена згідно з пунктом 120.2 статті 120 глави 11 розділу ІІ Податкового кодексу України;
пп. 129.1.2 п. 129.1 ст. 129 розділу ІІ Податкового кодексу України, у зв`язку з чим підприємству нараховується пеня в сумі 226546,31 грн.
На підставі акту перевірки ДПІ у Ріпкинському районі прийняла податкове повідомлення - рішення від 04.11.2015 р. № 0005271500, яким позивачу збільшено суму грошового зобов`язання за платежем: рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів на суму 272122,95 грн., у тому числі 272122,95 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами).
Крім того, ДПІ у Ріпкинському районі на підставі пп. 129.1.2 п. 129.1, п. 129.4 ст. 129 Податкового кодексу України та згідно Інструкції про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби, затвердженої наказом ДПА України від 17.12.2010 р. № 953, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.12.2010 р. за № 1350/18645, нарахувала позивачу пеню в сумі 226546,31 грн. Про нарахування позивачу пені свідчить лист ДПІ у Ріпкинському районі від 04.11.2015 р. № 393/10/15-105.
ДП «Добрянське лісове господарство» зареєстровано Ріпкинською районною державною адміністрацією 28.10.1993 р. Основним видом діяльності позивача є лісівництво та інша діяльність у лісовому господарстві, лісозаготівлі. В рамках даного виду діяльності підприємство здійснює, у тому числі, заготівлю деревини в порядку рубок головного користування.
Під час проведеної перевірки ДПІ в Ріпкинськомй районі було встановлено, що 29.04.2015 позивачем подано податковий розрахунок збору за спеціальне використання лісових ресурсів за перший квартал 2015 року реєстраційний № 9081812986, у якому було задекларовано суму рентної плати за деревину, заготовлену в порядку рубок головного користування в розмірі 2087468,00 грн.
Згідно абзацу 3 п. 50.1 ст. 50 Податкового кодексу України платник податків, який самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, зобов'язаний, за винятком випадків, установлених пунктом 50.2 цієї статті:
а) або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати та штраф у розмірі трьох відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку;
б) або відобразити суму недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за податковий період, наступний за періодом, у якому виявлено факт заниження податкового зобов'язання, збільшену на суму штрафу у розмірі п'яти відсотків від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми грошового зобов'язання з цього податку.
ДП «Добрянське лісове господарство» 16.06.2015 в порядку, передбаченому п. 50.1 ст. 50 Податкового кодексу України, самостійно, виявивши факт заниження податкового зобов`язання з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів за перший квартал 2015 року на суму 819942,00 грн. подав уточнюючий податковий розрахунок збору за спеціальне використання лісових ресурсів за перший квартал 2015 року, реєстраційний № 9125819422, у якому задекларував загальну суму рентної плати за деревину, заготовлену в порядку рубок головного користування, в розмірі 2907410,00 грн. та нарахував штраф у розмірі 3% від суми заниження, що становило 24598,26 грн.
Суму податкового зобов`язання з рентної плати за користування лісовими ресурсами з врахування суми податкового зобов'язання та штрафу уточнюючому податковому розрахунку було сплачено, про що свідчать платіжні доручення (а.с. 53-64).
В акті перевірки зазначено, що 10.08.2015 ДП „Добрянське лісове господарство" подано податковий розрахунок рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів за І півріччя 2015 року (реєстраційний №9167568523 від 10.08.2015), відповідно до якого нарахована сума рентної плати (рубки головного користування) становить 9404087,00 грн., у тому числі:
за II квартал 2015 року - 6496677,00 грн.;
за І квартал 2015 року - 2907410,00 грн. за звітний (податковий) період (р. 5 уточнюючої декларації №9125819422 від 16.06.2015).
Згідно отриманого від ДП „Добрянське лісове господарство" переліку лісокористувачів, яким видано лісорубні квитки на 2015 рік, станом на 01.07.2015, загальна сума рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів становить 9404087,00 грн., з них:
8349869,00 грн. - сума рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів державного значення (рубки головного користування) по лісорубних квитках, що виписані до 01.04.2015;
1054218,00 грн. - сума рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів державного значення (рубки головного користування) по лісорубних квитках, що виписані в період з 01.04.2015 до 01.07.2015.
Отже, перевіркою встановлено, що ДП „Добрянське лісове господарство" до податкового розрахунку рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів за І квартал 2015 року не включило суму рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів державного значення (рубки головного користування) по лісорубних квитках, що виписані до 01.04.2015 у сумі 5442459,00 грн., а фактично її включило до податкового розрахунку рентної плати за І півріччя 2015 року до р. 5 „нараховано збору (платежу) за звітний квартал".
Але взазначеному податковому розрахунку рентної плати за І півріччя 2015 року ДП „Добрянське лісове господарство" не відображено недоплату за І квартал 2015 року в сумі 5442459,00 грн., а також не заповнено рядки 10 та 11 зазначеної декларації щодо нарахування на суму недоплати штрафної санкції в розмірі 5%, а також сум пені, в результаті чого порушено Порядок заповнення податкового розрахунку, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 21.12.2012 №1404 «Про затвердження форми Податкового розрахунку збору за спеціальне використання лісових ресурсів» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22.01.2013 за №172/22704, чинний до 29.09.2015).
Як зазначено в п. 1 ч. 1 ст. 67 Лісового кодексу України, у порядку спеціального використання можуть здійснюватися такі види використання лісових ресурсів, як заготівля деревини.
Згідно ч.ч. 1,2 ст. 69 Лісового кодексу України спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно.
Спеціальний дозвіл на заготівлю деревини в порядку рубок головного користування видається органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства.
Відповідно до п. 3 Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2007 р. № 761, лісорубний квиток видається органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, територіальними органами Держлісагентства (далі - органи Держлісагентства) на заготівлю деревини під час проведення рубок головного користування на підставі затвердженої в установленому порядку розрахункової лісосіки.
В першому кварталі 2015 р. Чернігівським обласним управлінням лісового та мисливського господарства позивачу дійсно були видані лісорубні квитки від 30.01.2015 р. № 469942, від 06.02.2015 р. №№ 469947, 469948, 469949, від 26.02.2015 р. № 469966, від 25.03.2015 р. №№ 469970, 469971, 469972, 469973 (а.с. 43-51).
Кінцевою датою заготівлі в лісорубних квитках вказано 31.12.2015 р., а кінцевою датою вивезення - 01.04.2016 р.
Проте, не всю вказану у перелічених лісорубних квитках деревину позивач заготовив у першому кварталі 2015 р. За цими лісорубними квитками позивач мав право заготовити 47091 м.куб деревини, але у першому кварталі 2015 р. заготовив лише 26013 м.куб.
Усього, у першому кварталі 2015 р. позивачем було заготовлено наступну деревину: сосна (ділова 19673 м.куб, сума рентної плати 2725890,88 грн.; дрова 2133 м.куб, сума рентної плати 7785,45 грн.); дуб (ділова 414 м.куб, сума рентної плати 135435,96 грн.; дрова 782 м.куб, сума рентної плати 4918,78 грн.); береза (ділова 1015 м.куб, сума рентної плати 21812,35 грн.; дрова 1172 м.куб, сума рентної плати 5906,88 грн.); вільха (ділова 114 м.куб, сума рентної плати 2527,38 грн.; дрова 124 м.куб, сума рентної плати 608,84 грн.); інші (ділова 42 м.куб, сума рентної плати 538,02 грн.; дрова 544 м.куб, сума рентної плати 1985,60 грн.).
Зазначені обставини підтверджуються довідкою ДП «Добрянське лісове господарство» про кількість деревини, заготовленої у І кварталі 2015 р. (а.с. 52).
При обчисленні сум рентної плати позивач виходив з обсягів фактично заготовленої ним деревини.
Згідно ч. 2 ст. 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, грунтуються на даних бухгалтерського обліку.
Відповідно до ч.ч. 1,2 ст. 9 даного Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис, аналог власноручного підпису або підпис, прирівняний до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронний цифровий підпис", або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Як зазначено в ст. 1 даного Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», господарською операцією є дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства.
Виходячи з наведеного, суд приходить до висновку про те, що видані позивачу лісорубні квитки є по своїй суті документами, які надають право на заготівлю деревини, але не підтверджують факт її заготівлі, вони в силу приписів наведених норм не є первинними документами, а тому і підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій з заготівлі деревини бути не можуть. Відповідно, податкова звітність на лісорубних квитках також ґрунтуватись не може.
Згідно п. 22.1 ст. 22 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування можуть бути майно, товари, дохід (прибуток) або його частина, обороти з реалізації товарів (робіт, послуг), операції з постачання товарів (робіт, послуг) та інші об'єкти, визначені податковим законодавством, з наявністю яких податкове законодавство пов'язує виникнення у платника податкового обов'язку.
Відповідно до п. 23.1 ст. 23 Податкового кодексу України базою оподаткування визнаються конкретні вартісні, фізичні або інші характеристики певного об'єкта оподаткування.
База оподаткування - це фізичний, вартісний чи інший характерний вираз об'єкта оподаткування, до якого застосовується податкова ставка і який використовується для визначення розміру податкового зобов'язання.
Відповідно до п. 29.1 ст. 29 Податкового кодексу України обчислення суми податку здійснюється шляхом множення бази оподаткування на ставку податку із/без застосуванням відповідних коефіцієнтів.
Згідно п. 256.1 ст. 256 Податкового кодексу України в редакції, яка діяла з 01.01.2015 р., платниками рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів є лісокористувачі - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, постійні представництва нерезидентів, які отримують доходи з джерел їх походження з України або виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, фізичні особи (крім фізичних осіб, які мають право безоплатно без видачі спеціального дозволу використовувати лісові ресурси відповідно до лісового законодавства), а також фізичні особи - підприємці, які здійснюють спеціальне використання лісових ресурсів на підставі спеціального дозволу (лісорубного квитка або лісового квитка) або відповідно до умов договору довгострокового тимчасового користування лісами.
Як зазначено в пп. 256.2.1 п. 256.2 ст. 256 Податкового кодексу України об`єктом оподаткування рентною платою за спеціальне використання лісових ресурсів є деревина, заготовлена в порядку рубок головного користування.
Згідно із пп. 256.11.1 п. 256.11 ст. 256 Податкового кодексу України, сума рентної плати обчислюється суб`єктами лісових відносин, які видають спеціальні дозволи, і зазначається у таких дозволах.
Відповідно до п. 257.1 ст. 257 Податкового кодексу України базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному кварталу.
Як зазначено у податковому розрахунку збору за спеціальне використання лісових ресурсів, форму якого затверджено наказом Міністерства фінансів України від 21.12.2012 р. № 1404, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 22.01.2013 р. за № 172/22704, у рядку 1.1 має зазначатись сума збору за деревину, заготовлену в порядку рубок головного користування.
Податкову декларацію з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів за перший квартал та перше півріччя 2015 р. позивач подавав саме за цією формою оскільки на момент настання строків їх подання форму такої декларації ще не було затверджено.
Як зазначено у примітці 9 розрахунку з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування, що є додатком 8 до Податкової декларації з рентної плати, форму якої затверджено наказом Міністерства фінансів України від 17.08.2015 р. № 719, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 03.09.2015 р. за № 1051/27496, у рядку 5.1 вказаного додатку має зазначатися сума рентної плати, нарахована за деревину, заготовлену в порядку рубок головного користування, відповідно до підпункту 256.2.1 пункту 256.2 статті 256 розділу ІХ Податкового кодексу України.
Таким чином, буквальне тлумачення зазначених вище норм права свідчить про те, що об`єктом оподаткування рентною платою за спеціальне використання лісових ресурсів є деревина, саме фактично заготовлена в порядку рубок головного користування, протягом звітного календарного кварталу. З цієї ж причини нарахування рентної плати виходячи лише з даних отриманих у звітному кварталі лісорубних квитків є неможливим, оскільки календарний квартал фактичного заготовлення деревини за цими квитками із календарним кварталом їх видачі можуть не співпадати. Тобто, твердження ДПІ в Ріпкинському районі Чернігівської області про необхідність нарахування рентної плати виходячи лише з даних отриманих у цьому кварталі лісорубних квитків, не зважаючи на відсутність факту повного заготовлення деревини за цими квитками, є безпідставним та не відповідають вимогам Податкового кодексу України.
Підпункт 256.11.1 п. 256.11 ст. 256 Податкового кодексу України лише міститься вказівка про необхідність зазначення сум рентної плати у лісорубних квитках, однак об`єкту оподаткування, встановленого в п. 256.2 ст. 256 Податкового кодексу України, яким є заготовлена деревина, від якого і має обчислюватись сума рентної плати, ця норма не змінює.
Зважаючи на те, що ДП «Добрянське лісове господарство» в уточнюючому податковому розрахунку збору за спеціальне використання лісових ресурсів за перший квартал 2015 р. від 16.06.2015 р., реєстраційний № 9125819422, задекларувало рентну плату за спеціальне використання лісових ресурсів у розмірі 2907410,00 грн., що відповідає кількості деревини, фактично заготовленої позивачем у цьому періоді, нарахування позивачем рентної плати за перший квартал 2015 р. відбулося з дотриманням норм чинного законодавства України, зокрема, положень п. 256.2 ст. 256 Податкового кодексу України.
Відповідно, збільшення ДПІ в Ріпкинському районі Чернігівської області грошового зобов'язання за платежем рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів за перший квартал 2015 р. на 5442459,00 грн. є протиправним.
Згідно п. 257.5 ст. 257 Податкового кодексу України сума податкових зобов'язань з рентної плати, визначена у податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації з урахуванням фактично сплачених авансових внесків.
В рахунок погашення зобов'язання з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів за перший квартал 2015 р. позивачем сплачено усього 2907410,00 грн., що підтверджується платіжними дорученнями : № 70 від 06.03.2015 р. на суму 370000,00 грн.; № 345 від 05.03.2015 р. на суму 30000,00 грн.; № 353 від 09.03.2015 р. на суму 300000,00 грн.; № 370 від 10.03.2015 р. на суму 200000,00 грн.; № 564 від 10.04.2015 р. на суму 200000,00 грн.; № 565 від 14.04.2015 р. на суму 200000,00 грн.; № 568 від 15.04.2015 р. на суму 100000,00 грн.; № 59 від 17.04.2015 р. на суму 300000,00 грн.; № 68 від 20.04.2015 р. на суму 100000,00 грн.; № 695 від 06.05.2015 р. на суму 100000,00 грн.; № 707 від 07.05.2015 р. на суму 187468,00 грн.; № 925 від 16.06.2015 р. на суму 844540,00 грн.
Таким чином, рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів за перший квартал 2015 р. сплачена позивачем до бюджету своєчасно у повному обсязі.
Відповідно до п. 120.2 ст. 120 Податкового кодексу України невиконання платником податків вимог, передбачених абзацами третім - п'ятим пункту 50.1 статті 50 цього Кодексу, щодо умов самостійного внесення змін до податкової звітності -
тягне за собою накладення штрафу у розмірі 5 відсотків від суми самостійно нарахованого заниження податкового зобов'язання (недоплати).
Відповідно до пп. 129.1.2 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України пеня нараховується у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
Як йдеться в абзаці 2 п. 129.4 ст. 129 Податкового кодексу України, пеня, визначена підпунктом 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті, нараховується із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день заниження.
Враховуючи, що в частині нарахування та сплати податкового зобов`язання з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів за перший квартал 2015 р. ДП «Добрянське лісове господарство» вимог податкового законодавства не порушило, нарахування позивачу штрафу у розмірі 5442459,00 грн. та пені за несвоєчасну сплату цього зобов`язання є протиправним.
Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На думку суду позивачем доведено ті обставини, на яких ґрунтуються вимоги про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення та рішення про нарахування пені, а відповідачем не доказана правомірність своїх дій.
Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку про те, що ДП "Добрянське лісове господарство" було дотримано вимоги Податкового кодексу України при визначенні об'єкту рентною платою за спеціальне використання лісових ресурсів за перший квартал 2015 року, а тому позовні вимоги ДП "Добрянське лісове господарство" про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Ріпкинському районі Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області № 0005271500 від 04.11.2015 та рішення про нарахування пені в сумі 226546,31грн. - підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Ріпкинському районі Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області № 0005271500 від 04.11.2015 та рішення про нарахування пені в сумі 226546 (двісті двадцять шість тисяч п'ятсот сорок шість) грн. 31 коп.
Присудити здійснені Державним підприємством "Добрянське лісове господарство" (код ЄДРПОУ 00993509) судові витрати в розмірі 7480 (сім тисяч чотириста вісімдесіт) грн. 05 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у Ріпкинському районі Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області (15000, Чернігівська область, Ріпкинський район, смт. Ріпки, вул. Святомиколаївська, 83 код ЄДРПОУ 339561316).
Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167,186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя О.В. Кашпур