Номер провадження 2-а/754/210/16
Справа №754/3587/16-а
ПОСТАНОВА
Іменем України
13 квітня 2016 року Суддя Деснянського районний суду м. Києва Мальченко О.В. розглянувши у скороченому провадженні адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Деснянському районі м. Києва про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії,
встановив:
17.03.2016 року позивач звернувся з вказаним адміністративним позовом до суду, в якому просить:
- визнати незаконними дії відповідача щодо відмови позивачу в перерахунку пенсії на підставі довідки Генеральної прокуратури України № 18-402зп від 02.03.2016р.,
- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Деснянському районі м. Києва здійснити з 02.03.2016р. перерахунок та виплату позивачу пенсії в розмірі встановленому ч. 13. Ст.. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції на час призначення пенсії) у розмірі 90 % від розміру місячної заробітної плати, зазначеної у довідці Генеральної прокуратури України № 18-402зп від 02.03.2016р..
Заявлені вимоги мотивував тим, що він перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Деснянському районі м. Києва, з 1996 року отримує пенсію призначену за вислугою років відповідно до Закону України «Про прокуратуру». 03.03.2016р. відповідачем йому було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії відповідно до ст. 50-1 ЗУ "Про прокуратуру" .
У поданих до суду письмових запереченнях представник відповідача просив відмовити в задоволенні позовних вимог та зазначив про те , що Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" № 213, п. 5 Прикінцевих положень якого передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Оскільки нового Закону щодо призначення пенсій прийнято не було, раніше призначені пенсії не перераховуються. Представник відповідача у своїх запереченнях також вказує на те, що Закон "Про прокуратуру", за яким позивач просить зробити перерахунок пенсії на сьогоднішній день є недійсним. Одночасно посилається на п. 2, розділу ІІ Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", а також на ч. 3. ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", якими максимальний розмір пенсії обмежено десятьма прожитковими мінімумами, а якщо раніше призначена пенсія перевищує максимальний розмір пенсії, встановлений цим Законом, виплата пенсії здійснюється без індексації.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного .
Судом встановлено, що позивачу було призначено пенсію як працівнику органів прокуратури із розрахунку 90% місячного заробітку.
В своїй позовній заяві ОСОБА_1 посилається на те, що 02.03.2016р. р. він звернувся з заявою до Управління Пенсійного фонду України у Деснянському районі м. Києва для проведення перерахунку пенсії, призначеної у розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати, розмір якої визначено у довідці Генеральної прокуратури України № 18-111зп від 10.02.2016р.
Листом від 03.03.2016 року вих. № 1043/09/А-160 Управління Пенсійного фонду України у Деснянському районі м. Києва повідомило позивача, що враховуючи п. 5 перехідних положень Закону України " Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення " підстав для проведення перерахунку пенсії відсутні.
Таку відмову суд вважає протиправною з наступних причин.
Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено статтею 50-1 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1789-ХІІ «Про прокуратуру» (далі - Закон № 1789-ХІІ). Редакція зазначеної статті змінювалась.
Так, відповідно до частини першої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ в редакції, що діяла на час призначення пенсії ОСОБА_1, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Факт нарахування пенсії із розрахунку 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку представником відповідача не заперечується.
Законом України від 8 липня 2011 року № 3668-VІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі - Закон № 3668-VІ), який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.
Зокрема, відповідно до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ у редакції Закону № 3668-VІ прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Таким чином, з 1 жовтня 2011 року положення частини першої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом № 3668-VІ.
Разом з тим підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ змін не зазнали (змінилась лише нумерація частин цієї статті).
Так, відповідно до частини тринадцятої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з частиною вісімнадцятою статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
За таких обставин суд вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а відтак внесені у подальшому зміни до ст. 50-1 Закону щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Такий висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, висловленою у постановах від 10.12.2013 року у справі № 21-348а13 та від 17.12.2013 року у справі № 21-445а13.
Згідно ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Посилання представника відповідача на п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань пенсійного забезпечення», яким скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, пенсії яким призначаються відповідно до, зокрема, Закону України «Про прокуратуру» судом оцінюється критично, оскільки спірні правовідносини виникли до 01.01.2015 року, у той час як вже було зазначено раніше, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Згідно з пунктом 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Позивачу пенсія була призначена в 1996 році, тобто до набрання чинності вказаним законом.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії.
Керуючись ст.ст. 17, 19, 158, 159, 160-163 КАС України, Закону України «Про прокуратуру», суд
постановив:
Позов задоволити.
Визнати незаконною відмову Управління Пенсійного фонду України у Деснянському районі м. Києва, щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Генеральної прокуратури України № 18-402зп від 02.03.2016р.,
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Деснянському районі м. Києва здійснити з 02.03.2016р. перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії у розмірі 90 % від розміру місячної заробітної плати, зазначеної у довідці Генеральної прокуратури України № 18-402зп від 02.03.2016р. без обмеження її граничного розміру.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання через Деснянський районний суд м. Києва в 10-денний строк, з дня отримання її копії
Суддя:
.