Постанова № 5716506, 24.09.2009, Новогродівський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
24.09.2009
Номер справи
2-а-140/2009
Номер документу
5716506
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

2-а-140/2009

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 вересня 2009 року Новогродівський міський суд Донецької області

в складі: головуючого судді Пархоменко О.Ф.

при секретарі Комарової Т.Ю.

з участю: представника відповідача Соловей Н.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Новогродівка адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Новогродівського міського управління праці та соціального захисту населення про визнання дій неправомірними та стягнення недоплаченої суми по щомісячним виплатам допомоги по догляду за дитиною до трьох років,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_2 19.06.2009 року звернулась до суду з позовом до Новогродівського міського управління праці та соціального захисту населення про визнання дій неправомірними та стягнення недоплаченої суми допомоги по щомісячним виплатам допомоги по догляду за дитиною до трьох років, вказуючи на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року вона народила сина ОСОБА_3, в зв'язку з чим знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. З січня 2007 року відповідачем їй було призначено щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що визначається як різниця між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім”ї з розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 23% прожиткового мінімуму. Хоча статтею 43 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням” від 18.01.2001 року передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, їй було призначено допомогу у січні 2007 року-в розмірі 58,43грн., у лютому-120,75грн., у березні- 120,75грн., з квітня по липень- 129,03грн. У серпні-132,64грн, у вересні-134,45грн., у жовтні-136,13грн, у листопаді-140,05грн, з грудня 2007 року по травень 2009 року у розмірі-144,10грн. щомісячно, а повинна була бути призначена в розмірі 434 грн. з 01 січня по 01 квітня 2007 року, в розмірі 463грн. З 01 квітня по 01 жовтня 2007 року, з 01 листопада по 01 січня 2008 року в розмірі 470грн., з 01 січня 2008 року по 01 квітня 2008 року в розмірі 526грн., з 01 квітня 2008 року по 01 липня 2008 року- в розмірі 538грн., з 01 липня по 01 жовтня 2008 року- 540грн., з 01 жовтня 2008 року по 01 січня 2009 року -557грн, а з 01 січня 2009 року по червень 2009 року в розмірі 557грн. Таким чином загальна сума недоплати за період з січня 2007 року по червень 2009 року складає 11211,92грн. Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року положення ст.56 вказаного закону було визнано неконституційним. Рішенням Конституційного Суду України №10-рп від 22.05.2008 року було визнано такими, що не відповідають Конституції України положення ст.67 розділу 1 п.п. 2-4,6-8, 10-18, підпункту 7 пункту 19, п.п.20-22,24-34, підпунктів 1-6,8-12, пункту 35, пунктів 36-100 розділу П “Внесення змін до деяких законодавчих актів України” та пункту 3 розділу Ш “Прикінцеві положення Закону України “Про державний бюджет України на 2008 рік” та про внесення змін до деяких законодавчих актів України і поновив попрані Законом “Про державний бюджет України на 2008 рік” соціальні права, з моменту їх порушення, тобто з 01 січня 2008 року. Її права гарантовані Конституцією. Вона зверталась до відповідача з приводу перерахунку вказаних виплат, але їй було відмовлено. Просить визнати бездіяльність відповідача протиправною, зобов'язати відповідача зробити перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, стягнути з відповідача 11211,92 грн. недоплати і зобов'язати в подальшому виплачувати допомогу в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

В судове засідання позивач надала заяву, в якій просить поновити їй строк звернення до суду, так як узнала про порушення свого права в червні 2009 року і одразу ж звернулася до суду. Також надала заяву, в якій підтримала позов у повному обсязі, просить справу розглядати без її участі.

Представник УПСЗН у судовому засіданні з позовом не погодився, просить відмовити у його задоволенні. Відповідно ст.56 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік” Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, Закону України “ Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевими бюджетами. Позивачка звернулася за призначенням державної допомоги по догляду за дитиною до трьох років та їй було призначено щомісячну допомогу по догляду за дитиною до трьох років в розмірі 120,75грн. з 17.01.2007року по 31.03.2007, 129,03грн. з 01.04.2006 по 30,09.2007, 130,64грн. З 01.10.2007 по 31.12.2007, 144,10грн. З 01.01.2008 по 03.11.2009року. Законом України “Про державний бюджет України на 2008 рік” можливі витрати в зв'язку з рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року не враховані. Також вважає, що позивач пропустила строк позовної давності.

Вислухавши представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає позов обґрунтованим частково та таким, що підлягає частковому задоволенню.

Проаналізувавши докази позивача щодо поважності пропуску строку звернення до суду, суд визнає їх поважними, так як, враховуючи частину 3 статті 99 КАС України, де зазначено, що для захисту прав, свобод та інтересів особи можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Позивач узнала про порушення свого права в червні 2009 року і звернулась до суду з позовом 19.06.2009 року, тобто в передбачений законодавством строк. А тому суд вважає за необхідне не застосовувати при вирішення справи річного строку звернення до суду, передбаченого частиною 2 статті 99 КАС України, та поновити позивачу строк звернення до суду.

Судом встановлено, що позивачка ІНФОРМАЦІЯ_1 року народила сина ОСОБА_3 , в зв'язку з чим їй було призначено допомогу по догляду за дитиною до трьох років в розмірі 120,75грн. з 17.01.2007року по 31.03.2007, 129,03грн. з 01.04.2006 по 30,09.2007, 130,64грн. з 01.10.2007 по 31.12.2007, 144,10грн. з 01.01.2008 по 03.11.2009року.

Зазначені виплати були нараховані відповідно до ст.101 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік”, яка надає КМУ право встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавств визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами, в зв'язку з чим застосовувались розміри виплат державної допомоги сім'ям з дітьми, визначені КМУ.

Закон України “ Про державну допомогу сім'ям з дітьми” із змінами і доповненнями на липень 2007 року відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

Статтею 3 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Статтею 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Закон України “ Про державну допомогу сім'ям з дітьми” є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначення та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей. Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги на застрахованих чи не застрахованих осіб.

Згідно ст.42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням” від 18.01.2001 року передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має застрахована особа (один із батьків дитини, усиновитель, баба, дід, інший родич або опікун), яка фактично здійснює догляд за дитиною. Статтею 43 Закону передбачено, що допомога по догляду за дитиною до осягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Закон України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням” є загальним, тому до спірних правовідносин слід застосовувати норми спеціального закону, яким є Закон України ”Про державну допомогу сім'ям з дітьми”.

Статтею 1 Закону України ”Про державну допомогу сім'ям з дітьми” встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. При цьому вказаною статтею функції, щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, КМУ не делеговані.

Відповідно до ст.8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні їй відповідати. Пунктом 1 частини 1 ст.92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод.

За частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Пунктом 5 постанови Пленуму Верховного суду України №9 від 01.11.1996 року визначено, якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосування, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.

Відповідно до ст.56 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік” від 19.12.2006 року №489 допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” та Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб та не менше 23% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому КМУ.

Статтею 71 Закону України “Про державний бюджет на 2007 рік” від 19.12.2006 року №489 було зупинено на 2007 рік дію статті 43 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням”, ст.15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”.

Рішенням Конституційного суду України №6-рп/2007 від 09.07.2007 року у справі про соціальні гарантії громадян були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) ст.ст.56, 71 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік” від 19.12.2006 року №489, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України цього Рішення, тобто з 09.07.2007 року. Рішення Конституційного суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

Таким чином, з 09.07.2007 року була відновлена дія ст.15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

В зв'язку з цим позовні вимоги позивачки щодо перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку обґрунтовані частково, та підлягають задоволенню за період з 09.07.2007 року по 31 грудня 2007 року, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Законом України “Про державний бюджет України на 2007 рік” передбачено прожитковий мінімум дітей віком до 6 років з квітня 2007 року в розмірі 463 грн., з жовтня 2007 року в розмірі 470 грн.

За цей час відповідач повинен був нарахувати та сплатити позивачу допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в сумі: 2679грн.52 коп., з наступного розрахунку: 343,52 грн.(463 грн./31 день х 23 дня за липень) + 926 грн. (463 грн. х 2 міс. за серпень-вересень) + 1410 грн. (470 грн. х 3 міс. за жовтень-грудень) , хоча фактично виплатив допомогу за цей час в сумі 783грн.10коп. (95,73 грн.(129,03 грн./31 х 23) за липень + 132,64 грн. за серпень + 134,45 грн. за вересень + 136,13 грн. за жовтень + 140,05 грн. за листопад + 144,10 грн. за грудень), а тому сума недоплати позивачу по виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 09.07.2007 року по 31 грудня 2007 року складає 1896грн. 42коп. (2679,52 783,10).

Не підлягають задоволенню вимоги позивача в частині перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2008 рік, так як зазначені виплати їй нараховувалися та сплачуються відповідно до п.23 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року. Зазначені положення закону не відмінялися та не визнавалися не конституційними, а тому рішення Конституційного суду України №6-рп/2007 від 09.07.2007 року не може бути застосоване до правовідносин за цим спором до виплат допомоги за період 2008 року.

З цих же підстав не підлягають задоволенню вимоги позивача в частині зобов'язати відповідача в подальшому виплачувати їй щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірах, який дорівнює прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Згідно ст.4 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” передбачено, що покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.

Керуючись ст.ст.9, 11, 12, 86, 159, 160, 162, 163, 186 КАС України, Конституцією України, Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, ст.ст.23 ч.2, 1167 ЦК України, рішенням Конституційного суду України №6-рп/2007 від 09.07.2007 року, суд,

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Новогродівського міського управління праці та соціального захисту населення задовольнити частково.

ОСОБА_2 поновити строк звернення до суду.

Визнати дії Новогродівського міського управління праці та соціального захисту населення м.Новогродівка Донецької області щодо часткового не перерахунку щомісячних виплат допомоги по догляду за дитиною до трьох років відносно ОСОБА_2 неправомірними.

Зобов'язати Новогродівське міське управління праці та соціального захисту населення м.Новогродівка Донецької області здійснити виплату ОСОБА_2 недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років в розмірі 1896грн.42коп. за рахунок коштів Державного бюджету України за кодом тимчасової функціональної класифікації видатків 090303 «Допомога по догляду за дитино до трьох років» КЕКВ 1341 МФО 834016 ОКПО 30562039 р/с 35414013003262 в Селидівському відділенні ДКУ у Донецькій області.

В іншій частині позову ОСОБА_2 до Новогродівського міського управління праці та соціального захисту населення відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Апеляційного адміністративного суду Донецької області через Новогродівський міський суд Донецької області шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня проголошення постанови і подачею апеляційної скарги на неї протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанову виготовлено в нарадчій кімнаті.

Суддя: