Ухвала суду № 57134099, 07.04.2016, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
07.04.2016
Номер справи
583/2219/15-а
Номер документу
57134099
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 квітня 2016 року м. Київ К/800/48167/15

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:

Калашнікової О.В.,

Васильченко Н.В.,

Леонтович К.Г.

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за касаційною скаргою ОСОБА_4 на постанову Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 04 вересня 2015 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 15 жовтня 2015 року у справі № 583/2219/15-а за позовом ОСОБА_4 до управління Пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі про визнання дій неправомірними та перерахунок пенсії, -

в с т а н о в и л а:

ОСОБА_4 звернувся в суд з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі, в якому просив зобов'язати відповідача здійснити перерахування раніше призначеної пенсії відповідно до довідки, наданої бухгалтерією прокуратури Сумської області від 11.06.2015 року з урахуванням витрат, пов'язаних з індексацією, виходячи з розрахунку 80% від суми середньомісячної заробітної плати, зазначеної в довідці.

Позовні вимоги мотивовано тим, що з вересня 2012 року позивач отримує пенсію за вислугою років відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції від 08.07.2011 року у розмірі 80% від суми місячної заробітної плати за відповідною посадою. 05.05.2015 року він звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії, до якої додав довідки бухгалтерії прокуратури Сумської області, однак був повідомлений, що довідки містять помилки. 17.06.2015 року ним була подана вірно оформлена довідка разом з заявою про перерахування пенсії, однак 01.07.2015 року від відповідача надійшов лист від 30.06.2015 року, яким повідомлялося про відсутність підстав для здійснення перерахунку пенсії з посиланням на набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення", згідно якого скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону України "Про прокуратуру". Позивач вважає, що такі дії відповідача порушують його право на отримання пенсії у належному розмірі, у зв'язку з чим звернувся до суду.

Постановою Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 04 вересня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 15 жовтня 2015 року, позов задоволено частково, зобов'язано відповідача здійснити нарахування пенсії позивача, виходячи з розрахунку 80% від суми середньомісячної заробітної плати відповідно до довідки прокуратури Сумської області від 11.06.2015 року та здійснити відповідні виплати з урахуванням виплачених сум. В задоволенні решти вимог відмовлено.

Не погоджуючись з оскаржуваними судовими рішеннями, ОСОБА_4 звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, у якій просить їх скасувати та задовольнити позов.

Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, позивачу з 12.09.2012 року, відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції Закону 3668-VI від 08.07.2011 року, призначена пенсія в розмірі 80 % від суми місячної (чинної) заробітної плати за займаною посадою.

З 27.04.2015 року позивач звільнений з посади старшого прокурора Охтирської міжрайонної прокуратури за власним бажанням, в зв'язку з виходом на пенсію за вислугу років. Стаж роботи на час звільнення складає 13 років 4 місяці 16 днів, що підтверджується довідкою прокуратури Сумської області.

05 травня 2015 року позивач звернувся до УПФ України в м. Охтирці та Охтирському районі з заявою про здійснення перерахування пенсії як непрацюючому, до якої додав пакет необхідних документів, в тому числі довідки про розмір заробітної плати на момент звільнення, які були видані бухгалтерією Прокуратури Сумської області.

Наприкінці травня 2015 року працівниками УПФ України в м. Охтирці та Охтирському районі позивача повідомлено, що в довідках про перерахунок пенсії, виданих бухгалтерією прокуратури Сумської області, маються помилки, у тому числі і у довідці про нарахування пенсії ще у вересні 2012 року.

В подальшому позивач знову звернувся до бухгалтерії прокуратури області для належного оформлення зазначених довідок та 17.06.2015 року вірно оформлені довідки за №18-27зп-15 від 11.06.2015 року, №18-26зп-15 від 27.04.2015 року (про розрахунок заробітної плати станом на 27.04.2015 р., тобто на момент звільнення з органів прокуратури), №18-25зп-15 від 11.06.2015 року (про вірно виправлений розрахунок розміру заробітної плати станом на вересень 2012 року, тобто на момент призначення пенсії) разом з заявою про перерахування пенсії були надані до УПФ України в м. Охтирці та Охтирському районі.

Відповідачем на підставі виправленої довідки №18-25зп-15 від 11.06.2015 року позивачу перераховано раніше призначену пенсію (у вересні 2012 року), виходячи з розрахунку 80% від суми середньомісячної заробітної плати (станом на вересень 2012 року) та здійснено відповідні виплати з урахуванням виплачених сум.

01 липня 2015 року позивач отримав лист УПФ України в м. Охтирці та Охтирському районі № Г-52 від 30.06.2015 року, відповідно до якого підстави для проведення перерахунку пенсії позивача відповідно до довідок №18-27зп-15 від 11.06.2015 року, №18-26зп-15 від 27.04.2015 року (про розрахунок заробітної плати станом на 27.04.2015 роу, тобто на момент звільнення з органів прокуратури) відсутні.

В своєму листі на запит позивача УПФ України в м. Охтирці та Охтирському районі пояснило, що таке рішення було прийнято відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення". Зокрема, відповідачем зазначено, що у разі неприйняття до 01.06. 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника - консультанта народного депутата України.

Задовольняючи позов частково, суди першої та апеляційної інстанцій виходили з того, що нарахування пенсії позивачу в 2012 році було здійснено на підставі довідки про заробіток, яка містила помилки, в зв'язку з чим право позивача є порушеним. Відмовляючи у задоволенні вимог про проведення перерахунку відповідно до довідок №18-27зп-15 від 11.06.2015 року, №18-26зп-15 від 27.04.2015 року (про розрахунок заробітної плати станом на 27.04.2015 р., тобто на момент звільнення з органів прокуратури), суди попередніх інстанцій виходили з відсутності законодавчої норми, яка б давала можливість провести такий перерахунок.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій, виходячи з наступного.

Згідно з статтею 50-1 Закону України "Про прокуратуру" у редакції Закону України № 3668-VI від 08.07.2011 року (в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Отже, розмір призначеної позивачу пенсії склав 80 відсотків від суми місячної заробітної плати за відповідною посадою, до якої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, на момент звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок розміру пенсії (18.06.2015 року) частиною тринадцятою статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" було передбачено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з частинами двадцять, двадцять один статті 50-1 вказаного Закону умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Положення цієї статті поширюються також на пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким до набрання чинності цим Законом призначена пенсія за віком, вислугою років або за інвалідністю безпосередньо з прокурорсько-слідчих посад і посад у науково-навчальних закладах, незалежно від часу виходу на пенсію, за умови наявності у них стажу роботи, передбаченого цією статтею.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури" №505 від 31.05.2012 року затверджено схеми посадових окладів працівників органів прокуратури згідно з додатками 1-5. Надано право керівникам органів прокуратури у межах затвердженого фонду оплати праці установлювати працівникам органів прокуратури посадові оклади відповідно до затверджених постановою схем посадових окладів.

Однак, пунктом 5 Розділу III "Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення"№ 213-VІІІ передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Вказаний закон, яким скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України "Про прокуратуру" підписаний Президентом, опублікований в газеті "Голос України" № 44 від 12.03.2015 року та набрав чинності 01.04.2015 року.

Таким чином, як вірно зазначено судами попередніх інстанцій, з 01.06.2015 року норми Закону України "Про прокуратуру", в тому числі ті, що регулюють порядок здійснення перерахунку пенсій прокурорським працівникам, скасовано на підставі Закону № 213-VІІІ, у зв'язку з чим підстави для проведення перерахунку пенсії позивачу відсутні.

Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.

За правилами частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись статтями 160, 167, 220, 222, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення.

Постанову Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 04 вересня 2015 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 15 жовтня 2015 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через 5 днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і оскарженню не підлягає, але може бути переглянута Верховним судом України з підстав, в порядку та у строки, визначені ст.ст. 236 - 239-1 КАС України.

Судді: