ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
25 лютого 2016 рокусправа № 194/297/14-а
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Божко Л.А.
суддів: Лукманової О.М. Прокопчук Т.С.
за участю секретаря судового засідання: Сонник А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Тернівської міської Ради Дніпропетровської області на ухвалу Тернівського міського суду Дніпропетровської області від 04 грудня 2015 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Тернівської міської Ради Дніпропетровської області про визнання дій неправомірними та зобов"язання здійснити перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
ВСТАНОВИВ:
17.02.2014 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління соціального захисту населення Тернівської міської Ради Дніпропетровської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Постановою Тернівського міського суду Дніпропетровської області від 02 квітня 2014 року, залишиною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 20.10.2014 року позов задоволено частково; визнано неправомірними дії управління соціального захисту населення Тернівської міської ради Дніпропетровської області щодо відмови ОСОБА_1 перерахувати та виплатити державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 23 жовтня 2013 року.
Зобов'язано управління соціального захисту населення Тернівської міської ради Дніпропетровської області здійснити ОСОБА_1 перерахування та нарахування державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 23 жовтня 2013 року по 02 квітня 2014 року включно, відповідно до статті 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням або похованням» в розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом, та забезпечити виплату цих коштів з урахуванням проведених виплат.
Зобов'язано управління соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської міської ради Дніпропетровської області нараховувати та проводити виплату ОСОБА_1 державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 03 квітня 2014 року та до закінчення строку передбаченої ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» виплати щомісячно, відповідно до статті 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням або похованням» в розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом, та забезпечити виплату цих коштів з урахуванням проведених виплат.
16.10.2015 року ОСОБА_1 звернулась до суду з заявою про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення від 02.04.2014 року, винесеного Тернівським міським судом Дніпропетровської області по справі №194/297/14-а (а.с.74-77).
Ухвалою Тернівського міського суду Дніпропетровської області від 04 грудня 2015 року заяву ОСОБА_1 задоволено. Змінено спосіб і порядок виконання постанови суду на підставі якої видано виконавчий лист № 194/297/14-а від 13 листопада 2014 року, що видав Тернівський міський суд Дніпропетровської області, про зобов'язання управління праці та соціального захисту населення Тернівської міської ради Дніпропетровської області здійснити ОСОБА_1, перерахування та нарахування державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 23 жовтня 2013 року по 02 квітня 2014 року включно, відповідно до статті 43 Закону України Про загальнообов'язкове державне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням або похованням в розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом, та забезпечити виплату цих коштів з урахуванням проведених виплат та нараховувати та проводити виплати з 03 квітня 2014 року до закінчення строку, передбаченого Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», відповідно до статті 43 Закону України Про загальнообов'язкове державне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням або похованням в розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом, та забезпечити виплату цих коштів з урахуванням проведених виплат на «стягнути з Управління соціального захисту населення Тернівської міської ради заборгованість у розмірі 7400 (сім тисяч чотириста) грн. 49 коп. із виплати ОСОБА_1, державної допомоги по догляду за дитиною до досягненню нею трирічного віку за період з 23 жовтня 2013 року по 30 червня 2014 року включно, відповідно до статті 43 Закону України Про загальнообов'язкове державне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням або похованням за рахунок коштів Державного бюджету».
Не погодившись з ухвалою суду, Управління соціального захисту населення Тернівської міської Ради Дніпропетровської області звернулось з апеляційною скаргою.
Дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню виходячи з наступного.
Задовольняючи заяву про зміну способу виконання, суд першої інстанції, виходив з того, виконання постанови суду є неможливим без зміни способу її виконання, а саме шляхом стягнення конкретної суми зазначеної в рішенні суду від 02 квітня 2014 року.
Згідно зі ст.263 КАС України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Суд розглядає питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або сторони виконавчого провадження, що звернулися із поданням (заявою), та осіб, які беруть участь у справі, та у виняткових випадках може відстрочити або розстрочити виконання, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення.
Таким чином, суд може змінити спосіб і порядок виконання рішення лише у виняткових випадках: за наявності обставин, що ускладнюють його виконання або роблять його неможливим та за умови надання достатніх доказів наявності таких обставин.
Для відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення такою обставиною може бути недостатність коштів на рахунку, стихійне лихо, для зміни способу чи порядку виконання судового рішення - неможливість виконання судового рішення внаслідок відсутності, пошкодження або знищення об'єкта стягнення або з інших причин.
Під зміною способу і порядку виконання рішення суду слід розуміти прийняття судом нових заходів реалізації (виконання) рішення в разі неможливості його виконання у спосіб і порядок, встановлений раніше.
Зміна способу і порядку виконання рішення суду може відбутися шляхом заміни одного заходу примусового виконання судового рішення іншим або коли, при виконання рішення адміністративного суду, яким присуджені певні речі або кошти неможливо їх повернути за їх відсутності, що є підставою для звернення стягнення на грошові кошти тощо.
З матеріалів справи встановлено, що Постановою Тернівського міського суду Дніпропетровської області від 02 квітня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 20.10.2014 року позов задоволено частково, зобов'язано управління соціального захисту населення Тернівської міської ради Дніпропетровської області здійснити ОСОБА_1 перерахування та нарахування державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 23 жовтня 2013 року по 02 квітня 2014 року включно, відповідно до статті 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням або похованням» в розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом, та забезпечити виплату цих коштів з урахуванням проведених виплат; зобов'язано управління соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської міської ради Дніпропетровської області нараховувати та проводити виплату ОСОБА_1 державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 03 квітня 2014 року та до закінчення строку передбаченої ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» виплати щомісячно, відповідно до статті 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням або похованням» в розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом, та забезпечити виплату цих коштів з урахуванням проведених виплат. Листом від 22.01.2015 року Управління соціального захисту населення Тернівської міської ради Дніпропетровської області повідомило про часткове виконання рішення суду щодо здійснення перерахунку, згідно якого стягувачу належить до виплати 7400 грн. 46 коп., але виплата не здійснена у зв'язку з відсутністю коштів.
Встановлені обставини справи не дають підстав для висновку про неможливість виконання судового рішення, що відповідно до статті 263 КАС було б підставою для зміни способу і порядку його виконання, адже виплата нарахованих сум державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку буде здійснена Управлінням соціального захисту населення Тернівської міської ради Дніпропетровської області після надходження відповідних сум із державного бюджету.
Посилання суду першої інстанції на неможливість виконання рішення суду зобов'язального характеру щодо проведення соціальних виплат у зв'язку з відсутністю такого виду рішень у визначеному статтею 2 Закону України від 5 червня 2012 року № 4901-VI «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» переліку рішень, виконання яких гарантовано державою, не заслуговують на увагу, оскільки з огляду на положення статті 124 Конституції України та статті 14 КАС постанови в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України незалежно від обраного судом способу захисту порушеного права позивача (зобов'язання відповідача вчинити певні дії чи стягнення з нього коштів).
Таким чином, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про необхідність змінити порядок та спосіб виконання судового рішення шляхом зобов'язання управління праці та соціального захисту населення Тернівської міської ради Дніпропетровської області здійснити ОСОБА_1, перерахування та нарахування державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 23 жовтня 2013 року по 02 квітня 2014 року включно, відповідно до статті 43 Закону України Про загальнообов'язкове державне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням або похованням в розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом, та забезпечити виплату цих коштів з урахуванням проведених виплат та нараховувати та проводити виплати з 03 квітня 2014 року до закінчення строку, передбаченого Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», відповідно до статті 43 Закону України Про загальнообов'язкове державне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням або похованням в розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом, та забезпечити виплату цих коштів з урахуванням проведених виплат на «стягнути з Управління соціального захисту населення Тернівської міської ради заборгованість у розмірі 7400 (сім тисяч чотириста) грн. 49 коп. із виплати ОСОБА_1, державної допомоги по догляду за дитиною до досягненню нею трирічного віку за період з 23 жовтня 2013 року по 30 червня 2014 року включно, відповідно до статті 43 Закону України Про загальнообов'язкове державне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням або похованням за рахунок коштів Державного бюджету».
Підстави для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення - відсутні. Та обставина, що до теперішнього часу рішення суду не виконано, внаслідок відсутності бюджетних призначень на виплату державної допомоги по догляду за дитиною, не може бути підставою для зміни порядку та способу його виконання, у зв'язку з чим, суд апеляційної інстанції вважає, що ухвала суду першої інстанції підлягає скасуванню, а підстави для задоволення заяви про зміну порядку та способу виконання судового рішення - відсутні.
Крім того, старший державний виконавець відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області звертався до суду про зміну способу та порядку виконання судового рішення, ухвалою Тернівського міського суду Дніпропетровської області від 10.03.2015 року в задоволенні заяви відмовлено.
Керуючись ст. ст. 199 ч.1 п.3, 204, 205, 206 КАС України, суд, -
У ХВ А Л И В:
Апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Тернівської міської Ради Дніпропетровської області - задовольнити частково.
Ухвалу Тернівського міського суду Дніпропетровської області від 04 грудня 2015 року - скасувати та прийняти нову ухвалу про відмову в задоволенні заяви ОСОБА_1 про зміну порядку та способу виконання судового рішення.
Ухвала суду набирає законної сили у відповідності до ч.5 ст. 254 КАС України та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання чинності.
Головуючий: Л.А. Божко
Суддя: О.М. Лукманова
Суддя: Т.С. Прокопчук