Постанова № 56943025, 31.03.2016, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.03.2016
Номер справи
823/1472/14
Номер документу
56943025
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2016 року справа № 823/1472/14

м. Черкаси

15 год. 18 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Мишенка В.В.,

секретаря - Гордієнка Ю.П.,

за участю:

представника позивача - Юревича С.В.,

представника відповідача - Соломки В.А.,

представника третьої особи - Кочмара В.К.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області до публічного акціонерного товариства "Черкаський приладобудівний завод" , третя особа - Фонд держмайна України про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна,

ВСТАНОВИВ:

Державна податкова інспекція у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області подала позов, в якому просить надати дозвіл на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна приватного акціонерного товариства "Черкаський приладобудівний завод" ідентифікаційний код 14309572, що перебуває в податковій заставі.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що публічне акціонерне товариство "Черкаський приладобудівний завод" станом на дату звернення має непогашений податковий борг в сумі 3488873 грн. 72 коп. Позивач вчинив передбачені Податковим кодексом України дії щодо стягнення вказаного боргу з рахунків в банках, однак інкасові доручення (розпорядження) поверталися банками з відміткою про повернення без виконання у зв'язку з відсутністю коштів на рахунках.

Представник відповідача в судовому засіданні просив в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю з підстав викладених в письмових запереченнях на адміністративний позов, зокрема відповідач зазначив, що частка держави у статутному фонді відповідача становить 99,46%, а тому на нього поширюється положення Закону України "Про введення мораторію на примусову реалізацію майна".

Представник третьої особи також заперечував щодо задоволення позовних вимог, оскільки ПАТ «ЧПЗ» є об'єктом права державної власності, що не підлягають приватизації у відповідності до ЗУ «Про перелік обєктів права державної власності, що не підлягають приватизації» № 847-XIV.

Заслухавши пояснення представників сторін повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.

Публічне акціонерне товариство "Черкаський приладобудівний завод", як суб'єкт господарювання - юридична особа, ідентифікаційний код 14309572, зареєстроване 19.07.1993.

Відповідно до Податкового кодексу України ДПІ у м. Черкасах звернулось до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом про стягнення податкового боргу з рахунків у банках, що обслуговують платника податків, керуючись ст. 9, 69-72, 86, 94, 97, 122, 128, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства суд виніс постанову по справі № 2а/2370/8111/2011 від 17.11.2011 року.

Вказана постанова набрала законної сили 17.05.2012 року. 13.02.2013 року по вказаній справі виданий виконавчий лист. Керуючись ст. 95 Податкового кодексу України на виконання рішення суду податковим керуючим були направлені до установ банків інкасові доручення (розпорядження): № 365 від 21.03.2013 року по ПАТ "Радикал банк", МФО 319111; № 362 від 21.03.2013 року по ПАТ "КБ "Хрещатик", МФО 300670; № 380 від 21.03.2013 року по АТ "Дельта банк", МФО 380236; № 381 від 21.03.2013 року по АТ "Дельта банк" МФО 380236; № 357 від 21.03.2013 року по ЧОУ АТ "Ощадбанк", МФО 354507; № 358 від 21.03.2013 року по ЧОУ АТ "Ощадбанк", МФО 354507; № 376 від 21.03.2013 року по Дніпровській філії ПАТ "Українбанк", МФО 354336; № 375 від 21.03.2013 року по Дніпровській філії ПАТ "Українбанк", МФО 354336; № 364 від 21.03.2013 року по ПАТ "Банк "Київська Русь", МФО 319092; № 366 від 21.03.2013 року по Філія АТ "Імексбанк", МФО 300766; № 353 від 21.03.2013 року по ПАТ "Мегабанк", МФО 351629; № 350 від 21.03.2013 року по ПАТ "Мегабанк", МФО 351629; № 352 від 21.03.2013 року по ПАТ "Мегабанк", МФО 351629; № 349 від 21.03.2013 року по ПАТ "Мегабанк", МФО 351629; № 372 від 21.03.2013 року по ПАТ "Мегабанк", МФО 351629; № 369 від 21.03.2013 року по ПАТ "Мегабанк", МФО 351629; № 340 від 21.03.2013 року по ПАТ "Енергобанк", МФО 300272; № 368 від 21.03.2013 року по ПАТ "Банк Форум", МФО 322948; № 377 від 21.03.2013 року по ГРУ ПАТ КБ "Приватбанк", МФО 354347; та платіжна вимога № 710 від 07.12.2011 року по ПАТ "КБ "Хрещатик".

Перелічені інкасові доручення та вимога були повернуті без виконання відповідно до постанови НБУ № 22 від 21.01.2014 "Про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті" по причині відсутності коштів на рахунках.

Відповідно до норм Податкового кодексу України направлено рішення про опис майна в податкову заставу № 847/24-109 від 13.09.2011. В зв'язку з наявністю податкового боргу податкова застава зареєстрована в державному реєстрі рухомого майна 16.09.2011 за № 11614471 згідно акту опису майна № 51 від 15.09.2011. Обтяження нерухомого майна внесено до державного реєстру прав на нерухоме майно про реєстрацію обтяжень № 811555 від 23.04.2013 згідно акту опису № 21 від 30.03.2012.

Крім того, судом з'ясовано, що ДПІ повторно були подані до установ банків інкасові доручення (розпорядження), які також повернені без виконання (а.с. 188-204), хоча сума узгодженого боргу погашена не була.

Відповідно до пункту 95.1 статті 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Згідно другого та третього абзаців пункту 95.3 вказаної статті контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі. Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення контролюючого органу підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою контролюючого органу. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Однак, відповідно до пункту 95.9 статті 95 Податкового кодексу України у разі якщо продажу підлягає цілісний майновий комплекс підприємства, майно якого перебуває у державній або комунальній власності, чи якщо згідно із законодавством з питань приватизації для відчуження майна підприємства необхідна попередня згода органу приватизації або іншого державного органу, уповноваженого здійснювати управління корпоративними правами, продаж майна такого підприємства організовується державним органом приватизації за поданням відповідного контролюючого органу із дотриманням законодавства з питань приватизації. При цьому інші способи приватизації, крім грошової, не дозволяються.

Крім того, згідно пункту 96.1 статті 96 вказаного Кодексу у разі якщо сума коштів, отримана від продажу внесеного в податкову заставу майна комунального підприємства, не покриває суму його податкового боргу і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням публічних торгів, або у разі відсутності у такого боржника власного майна, що відповідно до законодавства України може бути внесено в податкову заставу та відчужено, контролюючий орган зобов'язаний звернутися до органу місцевого самоврядування чи органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить майно такого платника податків, з поданням щодо прийняття рішення про: виділення коштів місцевого бюджету на сплату податкового боргу такого платника податків. Рішення про фінансування таких витрат розглядається на найближчій сесії відповідної ради; затвердження плану досудової санації такого платника податків, який передбачає погашення його податкового боргу; ліквідацію такого платника податків та призначення ліквідаційної комісії; прийняття сесією відповідної ради рішення щодо порушення справи про банкрутство платника податків.

Стаття 1 Закону України "Про введення мораторію на примусову реалізацію майна" від 29 листопада 2001 року № 2864-III встановлює мораторій на застосування примусової реалізації майна державних підприємств та господарських товариств, у статутних фондах яких частка держави становить не менше 25 відсотків, до вдосконалення визначеного законами України механізму примусової реалізації майна.

Відповідно до статті 2 цього Закону під примусовою реалізацією майна підприємств розуміється відчуження об'єктів нерухомого майна та інших основних засобів виробництва, що забезпечують ведення виробничої діяльності цими підприємствами, а також акцій (часток, паїв), що належать державі в майні інших господарських товариств і передані до статутних фондів цих підприємств, якщо таке відчуження здійснюється шляхом: звернення стягнення на майно боржника за рішеннями, що підлягають виконанню Державною виконавчою службою, крім рішень щодо виплати заробітної плати та інших виплат, що належать працівнику у зв'язку із трудовими відносинами, та рішень щодо зобов'язань боржника з перерахування фондам загальнообов'язкового державного соціального страхування заборгованості із сплати внесків до цих фондів, яка виникла до 1 січня 2011 року, та з перерахування органам Пенсійного фонду України заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Як свідчать матеріали справи (розпорядження Фонду ДержмайнаУкраїни від 12.02.1999 № 219-РРА), частка держави у статутному фонді відповідача становить 99,46%.

У відповідності до п. 1 ЗУ «Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації» від 07.07.1999 № 847 затверджено перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації, згідно з додатком 1, до яких також і належить ПАТ «Черкаський приладобудівний завод».

Згідно п. 9 ст. 11 ЗУ «Про управління об'єктами державної власності» № 185 передбачено, що нерухоме майно об'єктів державної власності, що не підлягають приватизації, не може бути відчужене, вилучене, передане до статутного капіталу господарських організацій і щодо такого майна не можуть вчинятися дії, наслідком яких може бути їх відчуження. Зазначені обмеження не поширюються на рішення органів управління господарських товариств, Фонду державного майна України або уповноважених органів управління про передачу об'єктів соціальної сфери, гуртожитків та об'єктів незавершеного капітального будівництва до комунальної власності.

Крім того, відповідно до ЗУ «Про державну підтримку підприємств, науково-дослідних інститутів і організацій, які розробляють та виготовляють боєприпаси, їх елементи та вироби спецхімії» передбачено порядок списання і реструктуризації податкової заборгованості та надання деяких пільг.

Статтею 3 даного Закону визначено, що цей Закон застосовується до таких підприємств, науково-дослідних інститутів і організацій, які розробляють та виготовляють боєприпаси, їх елементи та вироби спецхімії, зокрема включено і Черкаський приладобудівний завод (м. Черкаси).

Отже, оскільки позивач не надав доказів здійснення спеціальної процедури відчуження майна відповідача (звернення до Фонду Держмайна України - власника майна ПАТ «ЧПЗ»), у зв'язку з чим в задоволенні адміністративного позову слід відмовити.

Керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 94, 159 - 163 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку ст. 185-187 КАС України.

Суддя В.В. Мишенко

Постанова складена в повному обсязі 05.04.2016 року.