Постанова № 56942675, 31.03.2016, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.03.2016
Номер справи
810/4625/15
Номер документу
56942675
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 810/4625/15 Головуючий у 1-й інстанції: Кушнова А.О.

Суддя-доповідач: Лічевецький І.О.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2016 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Лічевецького І.О., суддів - Грищенко Т.М., Мацедонської В.Е., при секретарі - Війтович Т.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні за апеляційною скаргою Київської міської митниці ДФС на постанову Київського окружного адміністративного суду від 02 листопада 2015 року адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Ексімтрейд» до Київської міської митниці ДФС, Головного управління Державної казначейської служби України у місті Києві про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення коштів,

ВСТАНОВИВ

Товариство з обмеженою відповідальністю «Ексімтрейд» (надалі за текстом - «ТОВ «Ексімтрейд») звернулось до суду з позовом про визнання протиправною бездіяльності Київської міської митниці ДФС щодо не підготовки та не подання до Головного управління Державної казначейської служби України у місті Києві висновку про повернення з Державного бюджету України надмірно сплачених сум імпортного збору у розмірі 20 593 грн. 83 коп. та податку на додану вартість у розмірі 45 306 грн. 43 коп. Позивач просив також стягнути з Державного бюджету України надмірно сплачені митні платежі.

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 02 листопада 2015 року адміністративний позов задоволено повністю.

В апеляційній скарзі Київська міська митниця ДФС, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати вказане судове рішення і прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позову.

Перевіривши повноту встановлення окружним адміністративним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, Київський апеляційний адміністративний суд дійшов наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що 01.07.2005 р. між ТОВ «Ексімтрейд» та компанією Company "Prominvest Union, LLC" (City of Newark, USA) укладено зовнішньоекономічний контракт № 804-002 на поставку товарів.

З метою митного оформлення товару позивачем 07.04.2015 р. подано митну декларацію № 100250001/2015/003872 у якій митна вартість імпортованого товару визначена за ціною договору.

10 квітня 2015 року Київською міською митницею ДФС прийнято рішення про коригування митної вартості товарів № 100250001/2015/000017/2 яким було збільшено розмір митної вартості імпортованого позивачем товару та картку відмови у прийнятті митної декларації № 100250001/2015/00055.

За таких обставин, 14.04.2015 р. позивачем подано митну декларацію № 100250001/2015/004089 за якою товар було випущено у вільний обіг.

Не погоджуючись із правомірністю рішення про коригування митної вартості товарів, позивач звернувся до суду із позовом про його скасування.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.05.2015 р., залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 23.07.2015 року, визнано протиправними та скасовано: рішення про коригування митної вартості товарів № 100250001/2015/000017/2 від 10.04.2015 р.; картку відмови у прийнятті митної декларації № 100250001/2015/00055.

На підставі вказаного вище судового рішення ТОВ «Ексімтрейд» звернулось до Київської міської митниці ДФС із заявою № 04-2718 від 29.07.2015 р. у якій просило повернути суми надмірно сплачених митних платежів у розмірі 65 900 грн. 26 коп.

Листом від 20 серпня 2015 року № 5095/10/26-70-25-01-06 Київська міська митниця ДФС відмовила у задоволенні заяви посилаючись на відсутність підстав для повернення коштів з Державного бюджету України, оскільки питання про повернення коштів не було предметом розгляду судової справи.

Відповідно до статті 301 Митного кодексу України повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України. У разі виявлення факту помилкової та/або надмірної сплати митних платежів орган доходів і зборів не пізніше одного місяця з дня виявлення такого факту зобов'язаний повідомити платника податків про суми надміру сплачених митних платежів. Помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Згідно пункту 41.1 статті 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску, його територіальні органи.

За змістом пункту 43.1 статті 43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

Пунктом 43.3 статті 43 Податкового кодексу України визначено, що обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми. Згідно пункту 1 Розділу ІІІ Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого наказом Державної митної служби України від 20 липня 2007 р. № 618 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 вересня 2007 р. за № 1097/14364 (надалі за текстом - «Порядок»), для повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалось оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою. Заява може бути подана не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України.

Відповідно до пункту 4 Розділу ІІІ названого Порядку для підготовки висновку про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, форма якого наведена в додатку 1 до Порядку взаємодії митних органів з органами Державного казначейства України в процесі повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, затвердженого наказом Державної митної служби України та Державного казначейства України від 20.07.2007 № 611/147, керівництвом Відділу за потреби ініціюється проведення перевірки в митному органі щодо правильності митного оформлення із залученням відповідних підрозділів митного органу. Порядок і форма складання документа, у якому відображатимуться результати перевірки, визначаються наказом Державної митної служби України.

Згідно з вимогами пункту 7 Розділу ІІІ Порядку висновок про повернення платникам податків помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів повинен бути прийнятий митним органом не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення 20-денного строку з дня подання платниками податків заяви.

Таким чином, оскільки в порушення наведених законодавчих приписів митний орган відмовився від своїх функцій, не здійснив ніяких дій щодо повернення надмірно сплаченого податку, слід погодитись з висновком суду попередньої інстанції про наявність підстав для задоволення позову у цій частині.

Разом з тим, оскільки Порядок не передбачає повернення помилково та/або надміру сплачених обов'язкових платежів у спосіб судового стягнення і визначення конкретного розміру помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних платежів віднесено до компетенції митних органів, окружний адміністративний суд помилково стягнув з Державного бюджету України кошти на користь позивача.

Належним способом захисту порушеного права у справах цієї категорії є вимога про зобов'язання суб'єкта владних повноважень підготувати та подати до Державної казначейської служби відповідний висновок.

Разом з тим, така вимога була відкликана позивачем і ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 02 листопада 2015 року адміністративний позов у цій частині залишено без розгляду.

Відповідно ж частини 4 статті 195 КАС України суд апеляційної інстанції не може розглядати позовні вимоги, що не були заявлені в суді першої інстанції.

З огляду на викладене ухвалене у справі судове рішення підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про часткове задоволення позову.

Керуючись статтями 160, 198, 202, 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ

Апеляційну скаргу Київської міської митниці ДФС задовольнити частково.

Постанову Київського окружного адміністративного суду від 02 листопада 2015 року скасувати та прийняти нову постанову.

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Київської міської митниці ДФС щодо не підготовки висновку про повернення надмірно сплачених митних платежів на підставі митної декларації № 100250001/2015/004089 від 14.04.2015 р.

В іншій частині позову відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту прийняття, проте може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подачі в 20-ти денний строк з дня складення постанови в повному обсязі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України, з подачею документу про сплату судового збору, а також копій касаційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі, та копій оскаржуваних рішень судів першої та апеляційної інстанцій.

Головуючий суддя І.О.Лічевецький

суддя Т.М.Грищенко

суддя В.Е.Мацедонська

Постанова складена в повному обсязі 05 квітня 2015 р.

Головуючий суддя Лічевецький І.О.

Судді: Мацедонська В.Е.

Грищенко Т.М.