Придніпровський районний суд м.Черкаси
Справа № 711/2944/16-к
Провадження № 1-кс/711/834/16
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 березня 2016 року м. Черкаси
Слідчий суддя Придніпровського районного суду м. Черкаси Позарецька С.М.,
при секретарі судових засідань - Семиволос І.М.,
за участю слідчого - Павленко Т.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси клопотання слідчого в ОВС слідчого відділу прокуратури Черкаської області Павленко Т.О., погодженого заступником начальника відділу прокуратури Черкаської області Пономар В.О., винесеного у кримінальному провадженні №12015250040001610, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 18.04.2015, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 364, ч. 1 ст. 358 КК України про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності, -
В С Т А Н О В И В:
Слідчий в ОВС слідчого відділу прокуратури Черкаської області Павленко Т.О., в провадженні якої перебуває кримінальне провадження, звернулася до Придніпровського районного суду м. Черкаси з клопотанням, за погодженням із заступником начальника відділу прокуратури Черкаської області Пономар В.О., винесеного у кримінальному провадженні №12015250040001610, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 18.04.2015, за фактом зловживання службовим становищем службовими особами Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства у Черкаській області та підроблення документів на здійснення риболовлі в Кременчуцькому водосховищі службовими особами ПП „Інститут з питань іхтіології", за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 364, ч. 1 ст. 358 КК України про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності.
Клопотання мотивовано тим, що ПП «Інститут з питань іхтіології» здійснювало спільну діяльність з Управлінням охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства у Черкаській області щодо вилучення водних біоресурсів у Кременчуцькому водосховищі.
Так, 10.04.2015 між Управлінням (код ЄДРПОУ 35091840) та ПП «Інститут з питань іхтіології» (код ЄДРПОУ 36701986) укладено договір про спільну діяльність, предметом якого є спільна діяльність сторін щодо вилучення водних біоресурсів за рахунок квоти зазначеного Управління з метою здійснення контрольного вилову водних біоресурсів для визначення стану запасів промислових видів риб та заготівлі гіпофізів відповідно до «Інструкції про порядок спеціального використання риби та інших водних живих ресурсів», затвердженої спільним наказом Міністерства аграрної політики України та Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 11.11.2005 № 623/404.
На підставі вищевказаного договору ПП «Інститут з питань іхтіології» у 2015 році отримано квоту на здійснення вилову риби у Кременчуцькому водосховищі.
При цьому, досудовим розслідуванням встановлено, що на момент укладення договору про спільну діяльність ПП «Інститут з питань іхтіології» у порушення вимог Інструкції «Про порядок спеціального використання риби та інших водних живих ресурсів» не мало у своєму розпорядженні, необхідні для здійснення спеціального вилову риби, рибоприймального пункту, риболовного судна, а також рибоприймального судна та рибалок.
Окрім цього, установлено, що ПП «Інститут з питань іхтіології» на момент отримання квоти не мало передбачений законодавством код економічної діяльності (КВЕД), пов'язаний із здійсненням прісноводного рибництва (03.22), що підтверджується статутом підприємства та реєстраційною карткою про проведення державної реєстрації юридичної особи.
З огляду на вказане, існують достатні підстави вважати, що службовими особами ПП «Інститут з питань іхтіології» неправомірно 17.11.2014 отримано ліцензію на діяльність пов'язану з промисловим виловом риби, квоту на здійснення вилову риби та в подальшому незаконно здійснено вилов риби для заготівлі гіпофізу риби у Кременчуцькому водосховищі.
Таким чином, службові особи Управління та ПП «Інститут з питань іхтіології» здійснювали діяльність, пов'язану з виловом риби на Кременчуцькому водосховищі, на підставі підроблених документів, які надають дозвіл на здійснення вилову водних біоресурсів.
З метою повного та неупередженого розслідування всіх обставин кримінального провадження, встановлення розміру шкоди, завданої злочинами, а також для перевірки питання використання і збереження державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, стану і достовірності бухгалтерського обліку і фінансової звітності Управлінням охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства у Черкаській області (код ЄДРПОУ 35091840) за період 2014-2016 років, орган досудового розслідування звернувся до суду з клопотанням про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності.
В судовому засіданні слідчий підтримала внесене клопотання, просила його задовольнити та зазначила, що проведення ревізії необхідно провести з метою повного та неупередженого розслідування всіх обставин кримінального провадження, встановлення розміру шкоди, завданої злочинами, а також для перевірки питання використання і збереження державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, стану і достовірності бухгалтерського обліку і фінансової звітності Управлінням охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства у Черкаській області (код ЄДРПОУ 35091840) за період 2014-2016 років.
Згідно норми ч. 1 ст. 107 КПК України, фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних засобів не здійснювалась.
В судове засідання інші особи не викликалися, оскільки органом досудового розслідування доведена вказана необхідність для забезпечення реалізації проведення позапланової виїзної ревізії.
Заслухавши доводи слідчого, дослідивши матеріали клопотання за кримінальним провадженням, слідчий суддя, до повноважень якого належить здійснення у порядку, передбаченому КПК України судового контролю за дотриманням прав, свобод і інтересів у кримінальному провадженні, вважає за доцільне клопотання слідчого, як обгрунтоване - задовольнити та надати дозвіл на проведення документальної ревізії.
Відповідно до ч.2 ст.40 КПК України до повноважень слідчого належить, у тому числі призначення ревізій і перевірок в порядку визначеному законом.
Головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні (ст.2 ЗУ "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні").
Відповідно до положень ст.11 ЗУ "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" позаплановою виїзною ревізією вважається ревізія, яка не передбачена в планах роботи органу державного фінансового контролю і проводиться за наявності хоча б однієї з таких обставин:
- підконтрольною установою подано у встановленому порядку скаргу про порушення законодавства посадовими особами органу державного фінансового контролю під час проведення планової чи позапланової виїзної ревізії, в якій міститься вимога про повне або часткове скасування результатів відповідної ревізії;
- у разі виникнення потреби у перевірці відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з підконтрольною установою, якщо підконтрольна установа не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державного фінансового контролю протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту;
- проводиться реорганізація (ліквідація) підконтрольної установи;
- у разі надходження доручення щодо проведення ревізій у підконтрольних установах від Кабінету Міністрів України, органів прокуратури, органів доходів і зборів, Національної поліції, Служби безпеки України, Національного антикорупційного бюро України, в якому містяться факти, що свідчать про порушення підконтрольними установами законів України, перевірку додержання яких віднесено законом до компетенції органів державного фінансового контролю;
- у разі, коли вищестоящий орган державного фінансового контролю в порядку контролю за достовірністю висновків нижчестоящого органу державного фінансового контролю здійснив перевірку актів ревізії, складених нижчестоящим органом державного фінансового контролю , та виявив їх невідповідність вимогам законів. Позапланова виїзна ревізія в цьому випадку може ініціюватися вищестоящим органом державного фінансового контролю лише у тому разі, коли стосовно посадових або службових осіб нижчестоящого органу державного фінансового контролю, які проводили планову або позапланову виїзну ревізію зазначеної підконтрольної установи, розпочато службове розслідування або у випадку повідомлення їм про підозру у вчиненні кримінального правопорушення.
Позапланові виїзні ревізії суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені цим Законом до підконтрольних установ, проводяться органами державного фінансового контролю за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.
Орган або особа, що ініціює проведення позапланової виїзної ревізії, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої ревізії та дати її початку і закінчення, документи, які відповідно до частин п'ятої і сьомої цієї статті свідчать про виникнення підстав для проведення такої ревізії, а також на вимогу суду - інші відомості.
Тривалість позапланової виїзної ревізії не повинна перевищувати 15 робочих днів.
Посадові особи органу державного фінансового контролю вправі приступити до проведення ревізії за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання посадовим особам підконтрольних установ, інших суб'єктів господарської діяльності під розписку: копії рішення суду про дозвіл на проведення позапланової виїзної ревізії, в якому зазначаються підстави проведення такої ревізії, дата її початку та дата закінчення, а у разі проведення ревізії щодо суб'єктів господарської діяльності, не віднесених цим Законом до підконтрольних установ,- також номер кримінального провадження, орган, що здійснює досудове розслідування, дата та підстави повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення.
Ненадання цих документів посадовим особам підконтрольних установ та інших суб'єктів господарської діяльності або їх надання з порушенням вимог, встановлених частиною чотирнадцятою цієї статті, є підставою для недопущення посадових осіб органу державного фінансового контролю до проведення ревізії.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.08.2014 року №408 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок держаними інспекціями та іншими контролюючими органами», дозвіл на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців державними інспекціями та іншими контролюючими органами надається Кабінетом Міністрів України або за рішенням суду.
Крім того, відповідно до ст. 9 ч. 6 КПК України, у випадках, коли положення цього Кодексу не регулюють або неоднозначно регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені ч. 1 ст. 7 цього Кодексу.
На підставі викладеного, та керуючись Законом України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", п. 2.4. Порядку взаємодії між органами державної контрольно-ревізійної служби та органами прокуратури, внутрішніх справ і Служби безпеки України, затвердженого спільним наказом Головного контрольно-ревізійного управління України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Генеральної прокуратури України від 19.10.2006 №346/1025/685/53, ст.ст. 3, 7, 9, 40, 132, 223, 309, 372 КПК України, слідчий суддя, -
В С Т А Н О В И В:
Клопотання слідчого в ОВС слідчого відділу прокуратури Черкаської області Павленко Т.О. про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності, - задовольнити.
Надати дозвіл на проведення позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності за період 2014-2016 років державного підприємства Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства у Черкаській області (код ЄДРПОУ 35091840), юридична та фактична адреса: вул. Дахнівська, 10 А у м. Черкаси.
Проведення ревізії доручити Державній фінансовій інспекції в Черкаській області.
На вирішення ревізії поставити наступні запитання:
-з якими суб'єктами господарювання впродовж 2014-2016 років Управлінням охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства у Черкаській області (код ЄДРПОУ 35091840) укладалися договори про виконання робіт, надання послуг, спільну діяльність із зазначенням: номерів договорів, дат їх укладання, назв та кодів контрагентів, їх місцезнаходження, періоду та загальних сум коштів по кожному суб'єкту господарювання сплачених на їх користь;
-у разі проведення тендерних процедур чи відповідає вони вимогам законодавства;
чи за цільовим призначенням використано кошти службовими особами Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства у Черкаській області, спрямовані на закупівлю товарів, робіт і послуг;
-чи відповідає процедура укладення договорів про спільну діяльність законодавству;
-чи відповідають умови договорів про спільну діяльність вимогам законодавства України;
-який стан виконання договорів про спільну діяльність, пов'язаних з вилученням водних біоресурсів, наявність відповідних документів про обсяги вилучених водних біоресурсів, відповідність їх вимогам чинного законодавства, обсяги вилученої риби її вартість та законність її подальшої реалізації;
-який стан розрахункової дисципліни (обсяги, строки, причини утворення та достовірності дебіторської та кредиторської заборгованості, стану господарських угод) та стан достовірності бухгалтерського обліку і фінансової звітності.
Під час ревізії провести зустрічні звірки по підприємствах ланцюга, з якими співпрацювало Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства у Черкаській області, (код ЄДРПОУ 35091840).
Надати можливість працівникам Держфінінспекції у Черкаській області у ході проведення позапланової виїзної ревізії ознайомлюватись з оригіналами і копіями нормативних, фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів, у тому числі з необхідними матеріалами кримінального провадження № 12015250040001610, робити з них копії.
Визначити термін проведення позапланової виїзної ревізії з 04.04.2016 по 22.04.2016 включно.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: С. М. Позарецька