Постанова № 56805464, 25.03.2016, Київський районний суд м. Харкова

Дата ухвалення
25.03.2016
Номер справи
640/20020/15-а
Номер документу
56805464
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 640/20020/15-а

н/п 2-а/640/10/16

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.03.2016 Київський районний суд м.Харкова в складі:

головуючого судді Бородіної Н.М.

при секретарі Вітковської О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду в Київському районі м.Харкова про визнання дій та рішення протиправними та зобовязання вчинити певні дії, -

встановив:

30.11.2016р. позивач, ОСОБА_1, звернувся у суд із позовом до Управління пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова, в якій просить суд:

-визнати протиправними дії та рішення відповідача №179 від 05.11.2015р. про відмову у перерахунку пенсії;

- зобовязати відповідача з 27.10.2014р. здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до ст. 50-1 ЗУ « Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії) у розмірі 90% від заробітку позивача вказаного у довідці прокуратури Донецької області від 05.05.2015р. , без обмеження граничного розміру пенсії з урахуванням раніше проведених виплат.

Відповідач у поданих заперечення та представник у судовому засіданні позов не визнав, та вказав, що пенсія позивачці нарахована правильно, відповідно до вимог чинного законодавства.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, з наступних підстав.

Позивач з 11.10.2005 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» із розрахунку 90% від суми заробітної плати. З 2011 року не працює.

27.10.2015р. звернувся до відповідача (де перебуває на обліку з 2014р. ) із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії відповідно до ст.50-1Закону України «Про прокуратуру», виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку, відповідно до довідки прокуратури Донецької області № 18-57-221 від 05.05.2015 року про заробітну плату з 14.06.2012р .

Рішенням відповідача у задоволені заяви про перерахунок пенсії відмовлено, у звязку із прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 за № 213, яким регулювання здійснення призначення та перерахунку пенсії змінилося, поняття спеціальних пенсій скасовано.

Не погодившись з такими діями відповідача, позивач і звернулася до суду з даним позовом.

Положеннями частини 1 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення) встановлено, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Наступні зміни в законодавстві щодо розміру пенсії, не передбачають зменшення розміру пенсії відносно заробітку, що була призначена по раніш діючому законодавству.

Відповідно до частини 2 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Згідно частини 13 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Відповідно до довідки №18-57-221а від 05.05.2015 року, заробітна плата позивача з 14.06.2012 року становить 18357,44 грн.

Положеннями ч. 17 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблеми, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно якої Конституція України та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначена за спеціальними законами (в тому числі і Законом України "Про прокуратуру").

Тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Конституції України - не допускається.

Відповідно до ст. ст. 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України "Про прокуратуру") є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Водночас, виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, суд вважає, що положення п. 5 Прикінцевих положень зазначеногоЗакону № 213 від 02.03.2015 року, яким скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначається відповідно до ЗУ «Про прокуратуру», стосуються порядку призначення пенсії прокурорам, слідчим, державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Крім цього, в тексті вказаногоЗаконучітко визначено «з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України».

На підставі викладеного, суд вважає помилковими доводи рішення про відмову в перерахунку пенсії про те, що пенсії в порядку та умовах, визначених на підставі п. 5 Прикінцевих положень Закону№ 213з 01.06.2015 року, раніше призначені пенсії не перераховуються.

Таким чином, перерахунок пенсії позивачу повинен бути здійснений відповідно до статті 50-1Закону України «Про прокуратуру»виходячи з розрахунку 90 відсотків від заробітної плати, тобто має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках від заробітної плати, яка діяла на момент призначення пенсії та не може застосовуватись норма, яка значно звужує обсяг прав пенсіонера при перерахунку його пенсії у порівнянні з обсягом прав, який існував на день призначення йому пенсії, тому рішення відповідача про відмову у перерахунку пенсії є протиправним.

Позовні вимоги позивача, стосовно визнання дій відповідача протиправними, задоволенню не піддягають, оскільки саме УПФУ в Київському районі, як пенсійний фонд де на обліку перебуває позивач, наділений правом приймати рішення стосовно призначення та перерахунку пенсії.

Також , суд зазначає, що відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Підставою для відмови у перерахунку пенсії позивачу було прийняття Закону України № 213 від 02.03.2015 року, яким скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначається відповідно до ЗУ «Про прокуратуру», а не обмеження граничного розміру пенсії, тому захисту підлягаю права позивача, які є порушеними.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.2,6-14,71, 159-163,167 суд,-

постановив:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Визнати протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Харкова №179 від 05.11.2015р. про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії .

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Харкова провести ОСОБА_1, 24.10.1963р.н., перерахунок пенсії, починаючи з 30 травня 2015 року , відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-XII та на підставі довідки прокуратури Донецької області №18-57-221а від 05.05.2015 року, виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку, та здійснити виплату пенсії з урахуванням раніше сплачених сум.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 суму судового збору у розмірі 487 гривні 208 копійок.

В решті позову відмовити.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження.

Суддя Бородіна Н.М.