ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"22" березня 2016 р. м. Київ К/800/46711/13
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Суддів:Черпіцької Л.Т. Розваляєвої Т.С. Маслія В.І.розглянувши у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за касаційною скаргою Гайсинської районної державної адміністрації на постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 27.08.2013р. у справі № 802/2135/13-а за позовом Гайсинської районної державної адміністрації до Гайсинської районної ради про визнання дій протиправними, визнання незаконним та скасування рішення, -
ВСТАНОВИЛА:
Гайсинська районна державна адміністрація Вінницької області звернулась з позовом до Гайсинської районної ради Вінницької області, у якому просила визнати протиправними дії Гайсинської районної ради, що полягали в ухваленні рішення від 12 квітня 2013 року "Про розподіл коштів вільного залишку", та визнати незаконним таке рішення і скасувати його.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що районна рада ухвалила рішення про розподіл коштів вільного залишку без попереднього погодження такого рішення із райдержадміністрацією, чим не дотримано положень статтей 14, 23, 75, 76, 78 та 85 Бюджетного кодексу України. Також, позивач вважає, що відповідачем під час прийняття оскарженого рішення не дотримано статтей 12 та 17 Регламенту роботи Гайсинської районної ради.
Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 28.05.2013р. позов задоволено повністю. Визнано протиправними дії Гайсинської районної ради, що полягають у прийнятті 12 квітня 2013 року рішення "Про розподіл коштів вільного залишку" без попереднього схвалення його Гайсинською районною державною адміністрацією. Визнано незаконним та скасовано рішення Гайсинської районної ради "Про розподіл коштів вільного залишку", що прийняте 12 квітня 2013 року.
Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 27.08.2013р. постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 28.05.2013р. скасовано. Прийнято нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовлено.
На постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 27.08.2013р. надійшла касаційна скарга Гайсинської районної державної адміністрації, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та процесуального права, ставиться питання про її скасування та залишення в силі рішення суду першої інстанції.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 10 січня 2013 року фінансове управління Гайсинської районної державної адміністрації листом вих. №8 повідомило Гайсинську районну раду про обсяг залишку коштів загального фонду, який утворився на рахунках органів місцевого самоврядування станом на 01 січня 2013 року, у зв'язку з чим Гайсинська районна рада своїм рішенням від 12 квітня 2013 року розподілила кошти вільного залишку без попереднього схвалення його із Гайсинською районною державною адміністрацією.
Розглядаючи справу та задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції вмотивував свої висновки тим, що вільний залишок коштів місцевого бюджету може бути розподілений виключно шляхом прийняття місцевою радою рішення про внесення змін до рішення, яким затверджено місцевий бюджет. Однак, проект такого рішення підлягає обов'язковому попередньому схваленню місцевою державною адміністрацією.
Натомість суд апеляційної інстанції скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи в задоволенні позовних вимог дійшов висновку, що системний аналіз статтей 76, 78 Бюджетного кодексу України дає підстави стверджувати, що схвалення районної державної адміністрації потребує лише проект рішення про місцевий бюджет. Натомість наведеними нормами не передбачено необхідності схвалення внесення змін до рішення про місцевий бюджет.
Однак колегія суддів не погоджується з такими висновками суду апеляційної інстанції, враховуючи наступне.
Відповідно до ст. 65 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (в редакції станом на час прийняття оскаржуваного рішення) перевищення залишку коштів загального фонду місцевого бюджету над оборотним залишком бюджетних коштів на кінець бюджетного періоду становить вільний залишок коштів місцевих бюджетів, який використовується на проведення витрат місцевого бюджету згідно із змінами до рішення про місцевий бюджет.
Аналогічна за змістом норма міститься і у частині 4 статті 14 Бюджетного кодексу України.
Отже, аналіз наведених норм свідчить про те, що вільний залишок коштів місцевого бюджету розподіляється на витрати місцевого бюджету шляхом прийняття місцевою радою рішення про внесення змін до рішення про місцевий бюджет.
Тобто, вказані кошти можливо розподілити виключно шляхом внесення змін до рішення про місцевий бюджет.
Процедурні особливості внесення змін до місцевого бюджету врегульовані Бюджетним кодексом України.
Відповідно до ч. з ст.75 Бюджетного Кодексу України, згідно з типовою формою бюджетних запитів, визначеною Міністерством фінансів України, відповідно до ст. 34 Бюджетного Кодексу України та з урахуванням особливостей складання проектів місцевих бюджетів місцеві фінансові органи розробляють і доводять до головних розпорядників бюджетних коштів інструкції з підготовки бюджетних запитів.
Стаття 76 Бюджетного Кодексу України передбачає, що проект рішення про місцевий бюджет перед його розглядом на сесії Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідної місцевої ради схвалюється Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевою державною адміністрацією чи виконавчим органом відповідної місцевої ради. Разом з ним подаються: пояснювальна записка до проекту рішення, яка має містити, перш за все інформацію про соціально-економічний стан відповідної адміністративно-територіальної одиниці і прогноз її розвитку на наступний бюджетний період, покладені в основу проекту місцевого бюджету; показники витрат місцевого бюджету, необхідних на наступні бюджетні періоди для завершення інвестиційних програм (проектів), що враховані в бюджеті, за умови якщо реалізація таких програм (проектів) триває більше одного бюджетного періоду; оцінку доходів місцевого бюджету з урахуванням втрат доходів місцевого бюджету внаслідок наданих Верховною Радою Автономної Республіки Крим, відповідною місцевою радою податкових пільг; інші матеріали, обсяг і форму яких визначає Рада міністрів і Автономної Республіки Крим, місцева державна адміністрація або виконавчий орган відповідної місцевої ради.
Частиною 7 та 8 статті 78 БК України визначено, що рішення про внесення змін до рішення про місцевий бюджет ухвалюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, відповідною місцевою радою на підставі офіційного висновку місцевого фінансового органу про перевиконання чи недовиконання дохідної частини загального фонду, про обсяг залишку коштів загального та спеціального фондів (крім власних надходжень бюджетних установ) відповідного бюджету. Рішення про внесення змін до рішення про місцевий бюджет можуть бути ухвалені Верховною Радою Автономної Республіки Крим, відповідною місцевою радою з урахуванням положень статті 52 цього Кодексу, в разі необхідності перерозподілу бюджетних призначень між головними розпорядниками бюджетних коштів (за наявності відповідного обґрунтування) та в інших випадках, передбачених цим Кодексом.
Пунктом 17 ч. 1 ст. 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", питання про затвердження відповідно районних, обласних бюджетів, внесення змін до них, затвердження звітів про їх виконання вирішуються районними і обласними радами виключно на їх пленарних засіданнях.
Частинами 4 та 5 ст. 23 Бюджетного кодексу України передбачено, що пропозиції про внесення змін до бюджетних призначень подаються та розглядаються у порядку, встановленому для подання пропозицій до проекту бюджету. Інші зміни розмірів і мети та обмеження в часі бюджетних призначень провадяться лише за наявності в рішенні про місцевий бюджет відповідного положення. Витрати спеціального фонду бюджету мають постійне бюджетне призначення, яке дає право проводити їх виключно в межах і за рахунок відповідних надходжень до спеціального фонду згідно з законодавством, якщо рішенням про місцевий бюджет не встановлене інше.
Аналізуючи приписи наведених вище норм, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що вільний залишок коштів місцевого бюджету може бути розподілений виключно шляхом прийняття місцевою радою рішення про внесення змін до рішення, яким затверджено місцевий бюджет. Однак, проект такого рішення підлягає обов'язковому попередньому схваленню місцевою державною адміністрацією.
Водночас, як свідчать матеріали адміністративної справи та вірно було встановлено судом першої інстанції, Гайсинська районна рада, приймаючи рішення "Про розподіл коштів вільного залишку", не отримала схвалення Гайсинської районної державної адміністрації, тим самим не дотримавшись порядку внесення змін до місцевого бюджету, що передбачений Бюджетним кодексом України.
Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції дійшов до помилкового висновку щодо не обґрунтованості позовних вимог.
Згідно ст. 226 КАС України суд касаційної інстанції скасовує судове рішення суду апеляційної інстанції та залишає в силі рішення суду першої інстанції, яке ухвалено відповідно до закону і скасоване або змінене помилково.
Керуючись ст.ст. 222, 223, 226, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу Гайсинської районної державної адміністрації задовольнити.
Постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 27.08.2013р. скасувати.
Постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 28.05.2013р. залишити в силі.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута в порядку ст.ст. 235-2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: