Постанова № 56687995, 10.11.2014, Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська

Дата ухвалення
10.11.2014
Номер справи
200/18228/14-а
Номер документу
56687995
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

10.11.2014 Справа №200/18228/14-а

Провадження №2а/200/535/14

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 листопада 2014 року Суддя Бабушкінського районного суду м.Дніпропетровська Кудрявцева Т.О., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м.Дніпропетровська, про визнання дій протиправними, зобовязання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м.Дніпропетровська щодо відмови йому у призначенні державної пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи" неправомірними; зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська призначити та провести йому нарахування державну пенсію із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи" із зменшенням пенсійного віку на 10 років; зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська нарахувати та виплатити йому державну пенсію відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи", починаючи з 20.12.2013 року, тобто з моменту звернення за призначенням пенсії.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Встановлено та підтверджується матеріалами, позивач ОСОБА_1 має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ІІ категорії, про що свідчить відповідне посвідчення серії А №219160, видане 12.08.2013р. Дніпропетровською обласною державною адміністрацією.

З 1985 р. ОСОБА_1 перебував у трудових відносинах з Дніпропетровським ремонтно-експлуатаційною базою флоту на посаді моторист-рульовий т/х «Коростень» та в липні 1986 року у складі екіпажу приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, доставляв народногосподарські вантажі в 30-ти км. зону Чорнобильської АЕС по маршруту ріка Прип»ять до порту Чорнобиль, що підтверджується табелем №7 за липень 1986 року.

20.12.2013 року позивач письмово звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку, до якої надав документи, що підтверджують вказані обставини.

Згідно рішення Управлінням Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська №11 від 14.03.2014р. позивачу було відмовлено в призначенні пенсії на пільгових умовах з причини відсутності документів, які підтверджують період роботи в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Про рішення відповідача про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах він дізнався 01.05.2014 року, отримавши листа від 14.04.2014 року за вих. № 919/10-20.

Суд вважає, що такі дії Управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м.Дніпропетровська щодо відмови у призначенні пенсії ОСОБА_1 на пільгових умовах зі зменшенням пенсійного віку, як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до ст.55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є протиправними виходячи з наступного.

Так, відповідно дост.9 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждаливнаслідок Чорнобильської катастрофи" особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є:

1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків;

2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Згідно ст.10 вказаного Закону, учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987р.р. незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990р.р. - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986р. на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Статтею 14 цього ж Закону визначено категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Так, зокрема,учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, у 1987р. - не менше 14 календарних днів, а також потерпілі від Чорнобильської катастрофи, відносяться до 2-ї категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право на користування пільгами, встановленимиЗаконом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".

Як встановлено судом, позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2-ї категорії, що підтверджується відповідним посвідченням, яке дійсне до даного часу.

Відповідно до ст.55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - які працювали у 1987р. у зоні відчуження не менше 14 календарних днів - на 8 років.

Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно доЗакону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженимпостановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005р. №22-1передбачено, що при призначенні (перерахунку) пенсії за віком надаються, зокрема, документи, які засвідчують особливий статус особи, та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, форма якої затверджена постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988р. №122, або інші первинні документи,вякихзазначеноперіод роботи,населений пункт чи об'єкт,де особоюпроводилисьроботиполіквідаціїнаслідків аварії на ЧАЕС.

Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення"встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно п.20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993р. №637, для підтвердження спеціального трудового стажу (пільгового стажу або за вислугу років) приймаються лише уточнюючі довідки підприємств, установ організацій, або їх правонаступників.

За правилами ч.1ст.101 Закону "Про пенсійне забезпечення"органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Це означає, що перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган.

Управлінням Пенсійного фонду в Бабушкінському районі м.Дніпропетровська було відмовлено позивачу в призначенні пенсії на пільгових умовах в звязку з тим, що не була надана довідка форми №122, затверджена Постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях 09.03.1988 року або не первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи саме цією особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, передбачені підпунктом 1 пункту 7 Порядку подання та оформлення документів чи призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-і, Копія довідки №139 від 1992 року видана безпідставно та не підтверджує період роботи в зоні відчуження.

За таких обставин, пунктом 2 наведеної вище постанови передбачено, що у разі, коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Крім того, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Отже, призначаючи пенсію на пільгових умовах необхідно врахувати її вид та особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників.

Факт приймання позивачем участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в липні 1986 року підтверджується посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2-ї категорії серії А №219160, довідкою від 19.08.2013 року №284, довідкою від 21.07.1992 року №139, довідкою від 22.09.1993 року №33/382, копією табелю робочого часу розрахунково-платіжної відомості за 1986 рік.

Враховуючи те, що позивач, звернувшись до УПФУ в Бабушкінському районі м.Дніпропетровська із заявою про призначення йому пенсії відповідно дост.55 Закону України "Про статус ісоціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", подав всі можливі документи, що передбачені Порядком подання та оформлення документів для призначення пенсій, а також те, що надані документи підтверджують особливий статус позивача, суд вважає, щоостанній має право на призначення йому пенсії відповідно до ч.1ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"з моменту виникнення такого права, а тому відмова відповідача призначити таку пенсію є неправомірною.

Відповідно до ч.3ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцієюта законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно;6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно ч.1ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені вЗаконі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідач при прийнятті рішення про відмову позивачу в призначені пільгової пенсії, не дотримався критеріїв - принципів обґрунтованості, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; добросовісності; розумності та пропорційності, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.

Виходячи з викладеного, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню та вважає за необхідне зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м.Дніпропетровська призначити та провести нарахування ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, державну пенсію із зниженням пенсійного віку, відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", на 10 років, тобто починаючи з 20.12.2013 року.

Встановлено, що про рішення відповідача про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах позивач дізнався 01.05.2014 року, отримавши листа від 14.04.2014 року за вих. № 919/10-20, тому до суду із даним позовом він звернувся у межах строку, передбаченого КАС України.

Відповідно до ст. 94 КАС України витрати по справі необхідно віднести за рахунок держави.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст.11,71,159,161-163 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м.Дніпропетровська щодо відмови ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, у призначенні державної пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи" - протиправними.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м.Дніпропетровська призначити та провести нарахування ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, державну пенсію із зниженням пенсійного віку, відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", на 10 років, тобто починаючи з 20.12.2013 року.

Витрати по справі віднести за рахунок держави.

Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського адміністративного апеляційного суду через Бабушкінський районний суд протягом десяти днів з дня отримання її копії. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Т.О. Кудрявцева