КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"15" березня 2016 р. Справа№ 910/28510/15
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Власова Ю.Л.
суддів: Корсакової Г.В.
Станіка С.Р.
при секретарі судового засідання Вага В.В.
за участю представників:
від позивача: Колосюк С.Л.
від відповідача: не з'явився
розглянувши апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Київенерго" на рішення Господарського суду м. Києва від 14.01.2016р. у справі №910/28510/15 (суддя Полякова К.В..)
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Оздоровчий табір "Лідер"
до Публічного акціонерного товариства "Київенерго"
про скасування протоколу №3306 від 08.09.2015р.
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до господарського суду міста Києва з позовом до Відповідача про визнання неправомірним та скасування рішення структурного відокремленого підрозділу «Київські електричні мережі» Публічного акціонерного товариства «Київенерго», оформленого протоколом №3306 від 08.09.2015р. засідання комісії по розгляду акта про порушення №36808 від 30.07.2015р.
Рішенням господарського суду міста Києва від 14.01.2016р. позов задоволено повністю. Протокол комісії №3306 від 08.09.2015р. з розгляду акта порушення №36808 від 30.07.2015р. про донарахування Позивачу вартості необлікованої електричної енергії на суму 87843,58 грн. скасовано.
Рішення обґрунтоване тим, що порушення порядку проведення експертного дослідження приладу обліку - лічильника, а саме відсутність доказів проведення експертизи спеціалізованими організаціями, свідчить про недоведеність факту порушення, оформленого актом про порушення №36808. Таким чином, рішення комісії, оформлене протокол №3306 від 08.09.2015р. засідання комісії по розгляду акта про порушення №36808 від 30.07.2015р., щодо застосування оперативно-господарської санкції до позивача підлягає скасуванню.
Не погодившись з прийнятим рішенням, Відповідач звернувся до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду міста Києва, прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог повністю.
Апеляційна скарга мотивована тим, що місцевим судом не досліджено всіх обставин справи та не надано належної оцінки наявним доказам у справі, в зв'язку з чим прийнято необґрунтоване рішення.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 05.02.2016р. апеляційну скаргу Відповідача прийнято до провадження, розгляд скарги призначено на 01.03.2016р.
22.02.2016р. через відділ діловодства Київського апеляційного господарського суду Позивач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому просив рішення місцевого суду залишити без змін та апеляційну скаргу без задоволення.
У судовому засіданні 01.03.2016р. відповідно до ст.77 Господарського процесуального кодексу України оголошувалась перерва до 15.03.2016р.
Розглянувши у судовому засіданні апеляційну скаргу, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи та зібрані у ній докази, суд встановив:
18.04.2008р. між Позивачем та Підприємством Київські кабельні мережі ВЕО "Київенерго" укладено договір №3418067 на використання електричної енергії, за умовами якого Підприємство Київські кабельні мережі ВЕО "Київенерго" зобов'язалось відпускати електроенергію як різновид промислової продукції Позивачу в межах 300 кВА (кВт) дозволеної до використання потужності, згідно з визначеними йому цим договором умовами та величинами споживання електроенергії та потужності (Додаток №1).
У жовтні 2013р. між Позивачем та Підприємством Київські електричні мережі" підписано додаток 6А до вищеназваного договору - Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін.
Згідно з п.5 акту розмежування (додатку 6А) схема постачання забезпечує надійність електропостачання струмоприймачів другої категорії, схема живлення яких відповідає категорії 150 кВт.
30.07.2015р. представниками постачальника електричної енергії Відповідача проведено перевірку лічильника електричної енергії, встановленого у Позивача, за адресою м. Київ вул. Юнкерова, 16.
За результатами проведеною перевірки, відповідачем складено Акт про порушення №36808 від 30.07.2015р., в якому зафіксовано порушення споживачем ст.26, 27 Закону України "Про електроенергетику", п.6.40, 10.2 ПКЕЕ (Правила користування електричною енергії), а саме виявлені явні ознаки втручання в параметри розрахункового засобу обліку з метою зміни його показів - вплив на лічильник №0251782 е/е радіочастотним випромінюванням радіоелектронного засобу внаслідок чого спожита електроенергія не враховується. Виявити пристрій радіочастотного випромінювання при здійсненні контрольного огляду або технічної перевірки засобів обліку не можливо, бо він являється портативним, переносним та легко знімається.
Як вбачається з зазначеного акту візуальних пошкоджень установлених пломб (індикаторів) немає. Від підписання вказаного Акту №36808 Позивач, як споживач, відмовився, про що міститься відповідна відмітка.
На підставі виявлених порушень, згідно з вищеназваним Актом №36808, представниками Відповідача складено акт-повідомлення №36808 від 30.07.2015р. про направлення лічильника №0251782 для проведення експертизи на предмет виявлення втручання в роботу лічильника в ЦЕО ПАТ "Київенерго". У пункті 3 акту-повідомлення значиться, що проведення експертизи відбудеться 05.08.2015р.
13.08.2015р. комісією СВП «Київські електричні мережі» Відповідача провела експертизу лічильника зав №0251782. За результатами експертизи складено акт №1284, відповідно до якого лічильник №0251782 визнано непридатним до подальшої експлуатації, наявне втручання в роботу, а саме пошкодження індикатора дії магнітного поля М8896374 в результаті впливу на лічильник магнітним полем або радіочастотним випромінюванням. Метрологічні параметри відповідають класу точності.
08.09.2015р. відбулось засідання комісії Відповідача з розгляду акта про порушення №36808 від 30.07.2015р., що оформлено протоколом №3306 від 08.09.2015р.
Відповідно до зазначеного протоколу №3306 встановлено, що Позивач на об'єкті за адресою вул. Юнкерова, 16, порушив ПКЕЕ, в зв'язку з чим, Відповідача прийняв рішення нарахування провести згідно з п.2.4., 2.5. та за формулою 2.4. Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії,не облікованої внаслідок порушення споживачами ПКЕЕ. Потужність 300 кВт. Тривалість роботи струмоприймачів протягом доби 24 год, 7 днів на тиждень. Коефіцієнт використання 0,75. період нарахування з 21.07.2015р. по 30.07.2015р.
Таким чином, комісією нараховано за недовраховану електроенергію 87843,58 грн., що підлягає сплаті протягом 30 календарних днів. Не погоджуючись із прийнятим комісією рішенням, представник Позивача здійснив відповідний запис у протоколі.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що апеляційна скарга Відповідача не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до п.1.2. Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 31.07.1996р. №28 експертиза засобу обліку - комплекс заходів, які здійснюються з метою отримання даних щодо цілісності пломб, якими опломбовується засіб обліку, їх відповідності пломбам заінтересованих організацій, відповідності засобу обліку метрологічним характеристикам та умовам експлуатації.
Згідно з п.6.42 Правил користування електричною енергією на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Комісія з розгляду актів порушень створюється постачальником електричної енергії (електропередавальною організацією) і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників постачальника електричної енергії. Споживач має бути повідомлений про час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 5 робочих днів до призначеного дня засідання і має право бути присутнім на засіданні комісії. Рішення комісії оформляється протоколом і набирає чинності з дня вручення протоколу споживачу. Разом з протоколом споживачу надаються розрахунок величини вартості та розрахункові документи для оплати недоврахованої електричної енергії та/або збитків. Споживач має право оскаржити рішення комісії в суді. У разі звернення до суду впродовж 10 робочих днів з дня вручення протоколу споживачу останній має право не оплачувати виставлені рахунки до вирішення спірних питань у судовому порядку.
Відповідно до п.3 Порядку визначення розміру і відшкодування збитків, завданих енергопостачальнику внаслідок викрадення електричної енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.2006р. №122 факти пошкодження приладів (систем) обліку, пломб на приладах, а також факти втручання в їх роботу, що призвели до заниження показань, встановлюються спеціалізованими організаціями (підприємствами), які мають право на проведення відповідної перевірки, із залученням представників Держспоживстандарту.
Згідно з п.6.40. Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 31.07.1996р. №28 у разі виявлення представниками електропередавальної організації або представниками постачальника електричної енергії пошкоджень чи зриву пломб, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів обліку, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів (систем) обліку з метою зміни їх показів перерахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006р. №562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.07.2006р. за №782/12656.
Відповідно до п.2.1. Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 04.05.2006р. №562 методика застосовується на підставі акта про порушення, складеного в порядку, установленому цією Методикою, з урахуванням вимог ПКЕЕ та в разі виявлення таких порушень ПКЕЕ, в тому числі, пошкодження приладів обліку (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу тощо), інших дій споживача, які призвели до зміни показів приладів обліку (фіксація індикатором впливу постійного (змінного) магнітного або електричного полів (у разі підтвердження факту встановлення та передачі на збереження споживачу цього індикатора), використання фазозсувного трансформатора тощо). У разі незгоди споживача із зафіксованим в акті про порушення фактом пошкодження пломб та/або приладів обліку факт пошкодження установлюється експертизою, проведеною відповідно до законодавства (далі - експертиза). До отримання енергопостачальною компанією результатів експертизи Методика не застосовується.
Згідно з п.2.4. Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією у разі виявлення у споживача порушень ПКЕЕ, зазначених у підпунктах 1 - 4, 6 пункту 2.1 Методики, та за умови наявності договору про постачання електричної енергії для потреб струмоприймачів (електроустановок), щодо яких виявлено порушення (далі - договір), зазначених у підпункті 5 пункту 2.1 Методики, сума до сплати має бути зменшена на величину вартості електричної енергії відповідно до виставлених споживачу за період порушення рахунків за точкою (точками) обліку, на якій (яких) було виявлено порушення. У разі, коли вартість електричної енергії відповідно до виставлених за період порушення рахунків за точкою (точками) обліку, на якій (яких) було виявлено порушення, менша вартості електричної енергії, оплаченої за період порушення, сума до сплати має бути зменшена на величину вартості оплаченої електричної енергії. В інших випадках споживачу виписується рахунок на всю розраховану суму.
Відповідно до п.2.5. Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1 - 3 пункту 2.1 цієї Методики, крім виявлення випадків фіксації індикатором впливу постійного (змінного) магнітного або електричного полів, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу (W доб, кВт·год) визначається за формулою (2.4)
W доб = P · t доб · K в,
де: P - потужність (кВт), визначена як:
а) сумарна максимальна потужність наявних у споживача на час складання акта про порушення ПКЕЕ струмоприймачів відповідно до їх паспортних даних (за умови, якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для даної точки обліку, зазначену в Договорі);
б) потужність, обчислена виходячи зі струму навантаження електроустановки споживача при підключенні всіх наявних на час складання акта про порушення ПКЕЕ струмоприймачів на максимальну потужність, визначеного на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології (за умови відсутності паспортних даних всіх струмоприймачів, наявних у споживача на час складення акта про порушення ПКЕЕ, та якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для даної точки обліку, зазначену в Договорі);
в) дозволена потужність для даної точки обліку, зазначена в Договорі (за умови, якщо потужність, визначена відповідно до положень підпунктів "а" або "б" цього пункту, перевищує дозволену потужність для даної точки обліку, ненадання споживачем інформації щодо паспортних даних струмоприймачів, недопуску представників постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) на свою територію для перевірки інформації щодо сумарної максимальної потужності струмоприймачів, відмови споживача від вимірювання струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність);
t доб - тривалість роботи обладнання протягом доби (год.), що становить:
при однозмінній роботі споживача - t = 8;
при двозмінній роботі споживача - t = 16;
при тризмінній роботі споживача - t = 24;
при інших режимах роботи визначається на підставі Договору;
K в (K в.i) - коефіцієнт використання струмоприймачів (додаток 1).
За умови згоди сторін коефіцієнт використання електрообладнання вибирається рівним K в = 0,5. У разі недосягнення такої згоди та за умови недопуску споживачем представників постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) на свою територію для складення переліку струмоприймачів, про що має бути зазначено в акті про порушення, коефіцієнт використання електрообладнання вибирається рівним K в = 0,75.
Судом встановлено, що у липні 2015р. Відповідачем проведено перевірку лічильника електричної енергії, встановленого у Позивача, за результатами якої складений Акт про порушення №36808 від 30.07.2015р., в якому зазначено про порушення Позивачем ст.26, 27 Закону України "Про електроенергетику", п.6.40, 10.2 ПКЕЕ у вигляді втручання в параметри розрахункового засобу обліку з метою зміни його показів (вплив на лічильник №0251782 е/е радіочастотним випромінюванням радіоелектронного засобу внаслідок чого спожита електроенергія не враховується). При цьому, виявити пристрій радіочастотного випромінювання при здійсненні контрольного огляду або технічної перевірки засобів обліку Відповідач не зміг.
Відповідно до акту проведенні експертизи Відповідача №1284 лічильник №0251782 визнано непридатним до подальшої експлуатації, наявне втручання в роботу, а саме пошкодження індикатора дії магнітного поля М8896374 в результаті впливу на лічильник магнітним полем або радіочастотним випромінюванням. Метрологічні параметри відповідають класу точності.
За результатами розгляду документів комісією Відповідача, останній прийняв рішення провести нарахування згідно з п.2.4., 2.5. та за формулою 2.4. Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами ПКЕЕ та нарахував Позивачеві 87843,58 грн. (виходячи з потужності 300 кВт., тривалість роботи струмоприймачів протягом доби 24 год, 7 днів на тиждень, коефіцієнт використання 0,75, період нарахування з 21.07.2015р. по 30.07.2015р.).
Відповідно до вимог Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами ПКЕЕ в акті про порушення зазначаються всі необхідні для розрахунку згідно з вимогами цієї Методики параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення, заповнюються всі графи та рядки без пропусків.
Разом з тим, як вбачається з акту про порушення №36808 від 30.07.2015р. представниками Відповідача у графах, як струмоприймачі, їх режим роботи, дозволена потужність споживання, час роботи струмоприймачів, що необхідні для розрахунку лише зазначено «згідно договору», при цьому, відповідно до протоколу №3306 від 08.09.2015р. засідання комісії по розгляду акта про порушення №36808 від 30.07.2015р. сам договір №3418067 від 18.07.2008р. та додатки до нього комісії не надавався та не розглядався. Таким чином, Відповідачем не доведено обґрунтованість нарахувань відповідно до п.2.4, 2.5 та формули 2.4 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами ПКЕЕ.
Також, при проведенні нарахувань Відповідачем були застосовані показники потужності 300 кВт. та коефіцієнту використання електрообладнання 0,75, у той час, як дані показники можуть застосовуватись Відповідачем лише у разі недопуску Позивачем представників Відповідача на свою територію для складення переліку струмоприймачів, та їх максимальної потужності, про що має бути зазначено в акті про порушення. Натомість Акт про порушення №36808, складений Відповідачем, не містить відомостей про вказані обставини. Отже, апеляційний суд вважає, що Відповідач неправомірно використав зазначені показники та нарахував Позивачу 87843,58 грн.
Також апеляційний суд погоджується з висновком місцевого суду, щодо неналежного проведення Відповідачем експертизи лічильника, оскільки така експертизі має проводитись спеціалізованими організаціями, які мають право на виконання таких робіт, що передбачено постановами Кабінету Міністрів України від 26.07.1999р №1357 та від 08.02.2006р. №122, та свідчить про недоведеність факту порушення, оформленого актом про порушення №36808.
На підставі вищевикладеного, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для зміни чи скасування рішення суду першої інстанції згідно з ст.104 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись ст.ст.32-34, 36, 43, 49, 99, 101-105 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд,
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Київенерго" на рішення Господарського суду м. Києва від 14.01.2016р. у справі №910/28510/15 залишити без задоволення.
2. Рішення Господарського суду м. Києва від 14.01.2016р. у справі №910/28510/15 залишити без змін.
Повний текст постанови складено 23.03.2016р.
Головуючий суддя Ю.Л. Власов
Судді Г.В. Корсакова
С.Р. Станік